Inkstų uždegimas (pielonefritas)
Inkstų uždegimas, arba kitaip – pielonefritas – tai inkstų taurelių, geldelių ir intersticinio audinio uždegimas. Jis gali pažeisti tik kažkurį vieną arba ir abu inkstus. Taip pat infekcija liga gali būti ūmios arba lėtinės formos.
Dėl anatomijos inkstų uždegimu dažniau suserga moterys, o ne vyrai. Mergaičių, moterų šlaplė yra trumpa, šlaplės anga yra greta išangės, tad bakterijos lengviau nukeliauja į šlapimo takus, kuriuose greitai plinta.
Ligos pradžia dažniausiai būna staigi. Pirmasis ją išduodantis simptomas – skausmingas šlapinimasis, tik po to pakyla kūno temperatūra ir fiksuojami likusieji simptomai, nors, priklausomai nuo kiekvieno atvejo, jie gali šiek tiek skirtis.
Inkstų uždegimas diagnozuojamas atsižvelgus į simptomus, paciento nusiskundimus, atlikus nuodugnius tyrimus.
Inkstų uždegimo simptomai
Pagrindiniai inkstų uždegimo simptomai:
- Dažnas šlapinimasis, nuolatinis noras eiti į tualetą net ir tuomet, kai šlapimo pūslė yra tuščia;
- Skausmas šlapinimosi metu;
- Raumenų ir sąnarių skausmai;
- Tipinis skausmas juosmens srityje (tiek vienoje, tiek ir abiejose pusėse);
- Karščiavimas;
- Šaltkrėtis;
- Pykinimas ir vėmimas.
Inkstų uždegimo priežastys / sukėlėjai
Dažniausiai inkstų uždegimą sukelia bakterijos, nors pasitaiko ir virusų ar grybelių sukeltų infekcijų:
- Bakterijos. Dažniausi sukėlėjai yra Enteroccocus, Escherichia coli, Staphylokoccus saprophyticus ar kitų padermių bakterijos.
- Virusai, grybeliai. Retesniais atvejais inkstų uždegimo sukėlėjai yra virusai ar grybeliai. Kaip minėta, patogeniniai mikroorganizmai nukeliauja iš apatinių šlapimo takų, rečiau pasitaiko, kad mikroorganizmai patenka iš kraujo sergant angina, dėl kitų infekcijų prasidėjus kraujo užkrėtimui ir kt.
Inkstų uždegimo rizikos veiksniai
Pielonefritas dažniau išsivysto esant tam tikroms būklėms ar sąlygoms:
- Esant šlapimo sistemos sutrikimų;
- Nusilpus imunitetui;
- Sergant inkstų akmenlige;
- Sergant cukriniu diabetu;
- Nėštumo metu. Pastojus labai padidėja inkstų apkrova, inkstuose papildomai susikaupia daugiau natrio ir vandens;
- Padidėjusi vyrų prostata ir kt.
Inkstų uždegimo gydymas
Pajutus potencialius inkstų uždegimo simptomus, reikėtų kuo skubiau kreiptis į specialistus – nefrologą arba urologą, paskirsiančius reikiamus tyrimus ir gydymą.
Inkstų uždegimo gydymo būdai:
- Gydymas antibiotikais. Jeigu nustatyta, kad inkstų uždegimą sukėlė bakterijos, skiriama antibiotikų. Tinka ir geriamieji, ir į veną leidžiami antibiotikai. Kartais antibiotikai infekcijos sukėlėjų neveikia, tad vaistus gali tekti keisti arba skirti kelių antibiotikų derinį.
- Skysčių vartojimas. Greitesniam ir efektyvesniam gydymui būtina gerti kuo daugiau skysčių – bent 2,5–3 litrus per dieną. Šlapimo takams labai palankios dezinfekuojamuoju poveikiu pasižyminčių vaistažolių arbatos, tačiau ne visas jas galima vartoti nėščiosioms.
- Chirurginis gydymas. Labai retais atvejais gali prireikti operacijos.
Tinkamai gydant, pacientų būklė jau po kelių dienų pradeda ženkliai gerėti.
Sergant inkstų uždegimu užsiimti savigyda nerekomenduojama, nes liga gali komplikuotis į ūmų inkstų funkcijos nepakankamumą.
Inkstų uždegimo profilaktika
Inkstų uždegimas yra viena iš šlapimo takų infencijų, tad jeigu turite polinkį sirgti šiomis infekcijomis, vertėtų imtis prevencijos priemonių:
- Valgykite daugiau vertingo augalinio maisto. Kovojant su inkstų uždegimu ar jo profilaktikai puikiai tinka spanguolės ir jų sultys, graikiniai riešutai, slyvos ir kt.
- Venkite peršalimo. Jei jūsų šlapimo takai yra jautrūs ir jau tekę sirgti kažkuria iš infekcijų, labai svarbu vengti peršalimo. Pavyzdžiui, reikėtų šiltai rengtis, atsižvelgiant į oro sąlygas pasirinkti tinkamą avalynę, nesėdėti ant šaltų paviršių, nesišlapinti lauke, stengtis nesinaudoti lauko tualetais ir pan.
- Apribokite baltyminio maisto vartojimą. Baltymų perteklius taip pat gali neigiamai paveikti inkstų funkcionavimą. Tiesa, kasdieniame racione vis tiek turi būti kokybiškų baltymų – žuvies, paukštienos, raudonos mėsos bei pieno produktų.
- Venkite inkstus apkraunančių produktų. Tai pirmiausia aštrus, gausiai sūdytas maistas, kava, energiniai ir kiti kofeino sudėtyje turintys gėrimai, taip pat alkoholiniai bei gazuoti gėrimai..
- Kartais infekciją gali sukelti bakterijos į inkstus patekusios iš kraujo, sergant sepsiu, pūlinga angina ir kt. ligomis, tad jas svarbu gydyti kuo efektyviau ir laiku.
- Vartokite maisto papildus ir probiotikus. Dažniausiai šlapimo takų sveikatos palaikymui skirtų papildų sudėtyje yra spanguolių ir jų ekstraktų, česnakų, vitamino C ir kt. Pastaraisiais metais vis dažniau rekomenduojama vartoti papildus su D-manoze - tai natūralus cukrus, paveikiantis Escherichia coli bakterijas - vieną iš pagrindinių šlapimo takų infekcijų „kaltininkų“.
- Taisyklingai naudokite tualetinį popierių, t. y. valykite nuo makšties užpakalio link, kad bakterijos iš išangės nepatektų į makštį ir šlaplę.
- Pajutus pirmuosius šlapimo takų infekcijos požymius, kreipkitės į gydytojus ir nedelsiant pradėkite gydymą.
Inkstų uždegimo komplikacijos
Negydant ar netinkamai gydant inkstų uždegimą, liga gali kartotis ir labai nualinti organizmą.
Taip pat viena iš potencialių komplikacijų – urosepsis. Tai ūmi būklė, susijusi su šlapimo organų infekcija.
Jeigu paciento būklė per kelias dienas nepagerėja, galima įtarti, kad susiformavo inksto pūlinys.
Galiausiai, uždegimas gali komplikuotis į inkstų funkcijos nepakankamumą.
Taigi, inkstų uždegimo ignoruoti ir gydytis vien naminėmis priemonėmis, pavyzdžiui, spanguolių sultimis, nereikėtų. Jei inkstų uždegimu susirgote pakartotinai, reikėtų pasistengti išsiaiškinti, kokios priežastys tai nulėmė, ir vengti ligą sukeliančių veiksnių bei stiprinti imunitetą.