Jautrioji mimoza: kaip ją auginti namuose?

Lengvai perbraukus pirštais ar stipriau papūtus jautrioji mimoza (lot. Mimosa pudica) suskleidžia trapius lapelius ir tarsi išsigandusi nuvysta. Tiesa, tik trumpam, po keliolikos minučių augalas atsitiesia.
Iš kur kilusi jautrioji mimoza?
Mimoza - pupinių šeimos augalas iš Brazilijos, tačiau šiandien ji plačiai paplitusi Afrikos, Amerikos ir Rytų Azijos regionuose, o Havajų salose net laikoma erzinančia piktžole.
Šaltesnio klimato šalyse jautriosios mimozos dėl savo subtilios išvaizdos ir unikalios reakcijos į prisilietimus mielai auginamos ir namuose.
Jautriosios mimozos auginimas
- Šviesa. Šiam augalui patinka tiesioginiai saulės spinduliai, ryškus apšvietimas. Per mažai šviesos gaunantis augalas gali būti suskleidęs lapus. Lapus mimoza suskleidžia ir truputį nugeibsta kiekvieną vakarą, tai normalu.
- Temperatūra. Jautrioji mimoza puikiai auga vidutinėje kambario temperatūroje, t.y. apie 20-23°C. Brandus augalas lengviau ištveria ir kiek žemesnę temperatūrą, tačiau sunkiai pakelia didelius karščius.
- Laistymas. Mimoza mėgsta didesnę nei vidutinė arba didelę drėgmę, todėl žemė vazone visada turėtų būti drėgna. Būtinas geras drenažas, nes jeigu drėgmės bus per daug ir vazono apačioje kaupsis vanduo, augalo šaknys gali imti pūti. Mimozą vertėtų kartas nuo karto švelniai apipurkšti, ypač jeigu patalpų oras sausas arba tvyro karščiai.
- Tręšimas. Augimo ir žydėjimo periodu mimozą rekomenduojama dažnai tręšti žydinčių kambarinių gėlių trąšomis.
Jautrioji mimoza žavi nuo prisilietimo ar net stipresnio vėjo gūsio susiskleidžiančiais lapeliais, tačiau tuo nereikėtų piktnaudžiauti - lapus suskleidęs augalas nekvėpuoja, o vėl juos išskleisdamas sunaudoja nemažai energijos, todėl dažnai „klibinama“ mimoza auga lėtai, menkai žydi, gali pradėti vysti.
Jautrioji mimoza, susiskleidusi nuo prisilietimo. shutting | Shutterstock.com
Jautriosios mimozos persodinimas
Jautrioji mimoza yra daugiametė gėlė, tačiau dažnas ją augina, kaip vienmetę, t.y. po žydėjimo augalą išmeta, o kitais metais vėl daigina iš sėklų.
Pirmametis augalas yra žemesnis, tačiau tankesnis, primena krūmelį (ypač, jeigu į vieną vazoną susodinami keli augalai, kaip įprastai ir daroma), vėliau jis retėja, ima stiebtis į viršų, linksta ir ima augti, kaip pažeme besidriekiantis vijoklis. Vijoklių kilimai gražiai atrodo soduose, parkuose, tačiau pavieniai, iš vazono besidraikantys augalai daugeliui nepatinka.
Jeigu nuspręsite mimozą auginti, kaip daugiametę gėlę, ją reikėtų kasmet ar kas dvejus metus persodinti.
Persodinamą augalą atsargiai ištraukite iš vazono, nuo šaknų švelniai nupurtykite senas žemes ir persodinkite į erdvesnį vazoną su naujomis žemėmis.
Įprastai augalas nėra genimas.
Jautriosios mimozos dauginimas
Daiginimas iš sėklų. Jautriąją mimozą geriausia sėti kovo ar balandžio mėnesį, kad vasaros viduryje pamatytumėte pūkuotus kamuoliukus primenančius žiedus.
Sėklas reikėtų suberti į žemę, o vazoną pastatyti į kambarinių gėlių šiltnamį arba tiesiog pridengti plėvele, nes sėklos geriau dygsta kiek aukštesnėje temperatūroje. Svarbu, kad žemė visuomet būtų drėgna.
Sėklos sudygsta per 2-4 savaites.
Sėklas prieš sėjimą galima perdurti adata, tuomet jos sudygs greičiau.
Dauginimas atlankomis. Mimozas galima dauginti vegetatyviškai, atlankomis - stiebo dalimis.
Reikia įstrižai nupjauti nedidelę stiebo dalį su visiškai išsiskleidusiu, dideliu, sveiku bent vienu lapu.
Atlanką valandėlei pamerkite į vandenį, o tuomet sodinkite tiesiai į daiginimui tinkančią, purią žemę. Galima atlanką šaknydinti perlite, kiminuose.
Pasodintą atlanką rekomenduojama laikyti kiek aukštesnėje temperatūroje, tam pasitarnaus kambarinių gėlių šiltnamis arba ant vazono užmautas skaidrus maišelis (svarbu, kad jis būtų pakankamai laisvas, nesiliestų prie augalo).