Ką daryti įsisiurbus erkei?

Erkė ropoja ant odos, įsisiurbė erkė v.gi | Shutterstock.com

Šiltuoju metų laiku, daug laiko leidžiant gamtoje, dažnos kraujasiurbių vabzdžių, tarp jų – ir voragyviams priskiriamų erkių, atakos.

Daugelis žmonių, kuriems įsisiurbė erkė, nejus skausmo, ištraukus erkę, atsiras paraudimas, įkandimo vietą pradės niežėti, gali likti nedidelis randelis.

Tačiau erkės Lietuvoje platina pavojingas ligas: tai erkinis encefalitas (virusinio tipo infekcija) ir Laimo liga (bakterinė infekcija), anaplazmozė (žmogaus granulocitinė anaplazmozė) ir erlichiozė.

Plačiau skaitykite:

Kitose šalyse, pavyzdžiui, JAV, erkės gali pernešti ir kitas ligas, pavyzdžiui, uolinių kalnų dėmėtąją karštligę (riketsiozę).

Kaip taisyklingai ištraukti įsisiurbusią erkę?

Visų pirma, reikėtų žinoti, kad įsisiurbusią erkę ištraukti reikia kuo skubiau: kuo ilgiau ji nepašalinama, tuo didesnė tikimybė, kad bus perduoti ligos sukėlėjai. Pavyzdžiui, manoma, kad Laimo ligos sukėlėjai į organizmą patenka, jei erkė būna įsisiurbusi 36–48 val.

Antra, svarbu žinoti, kaip taisyklingai tą erkę ištraukti.

Kuo smulkesniu pincetu suimkite ją kuo arčiau odos (stenkitės pincetu suimti ne erkės pilvelį, bet galvą) ir traukite staigiu judesiu į viršų, erkės nesukiodami į visas puses, neklibindami.

Kaip taisyklingai ištraukti erkę

Elena Preo | Shutterstock.com

Anksčiau buvo rekomenduojama erkę traukti pirštais, sukant ją prieš laikrodžio rodyklę, tačiau pastaruoju metu rekomendacijos pakito.

Traukiant pirštais, sukiojant suspaudžiamas erkės pilvelis, galima ją pažeisti, tad vėlgi padidėja tikimybė perduoti užkratą.

Kaip elgtis, jeigu traukiant erkę pasiliko jos galvutė? Medikai teigia, kad jei odoje liko erkės galvutė, nieko daryti nereikia, ji pasišalins natūraliai. Jeigu žaizda po kurio laiko pradeda pūliuoti, reikia kreiptis į medikus: jie padės pašalinti likusį svetimkūnį.

Svarbu

Galime išgirsti patarimų, kad vietą, kurioje įsisiurbė erkė, reikėtų patepti aliejumi, spirito tirpalu ar kita priemone, tačiau turėkite omenyje, kad prieš traukimą nieko daryti nereikia. Pašaliniai dirgikliai tik dar labiau suintensyvina erkės mitybą. Kuo mažiau veiksmų atliekama iki erkę ištraukiant ir kuo greičiau ji ištraukiama, tuo mažesnė rizika ir infekcijai pasireikšti.

Ar norint ištraukti erkę reikia vykti į ligoninę?

Erkę galite sėkmingai ištraukti bei įsisiurbimo vietą dezinfekuoti tikrai galite patys, tam pakaks daugelio namų vaistinėlėje esančių priemonių.

Žinoma, jei patys traukti erkę bijote, manote, kad to nepavyks padaryti sėkmingai arba neturite tinkamo pinceto, tikrai galite vykti į artimiausią gydymo įstaigą – kliniką arba ligoninę. Daugelis jų yra apsirūpinusios specialiais įrankiais, padedančiais greitai ir taisyklingai ištraukti erkę.

Ar ištrauktą reikia erkę ištirti?

Anksčiau buvo teikiama rekomendacija dar gyvą erkę pristatyti į laboratoriją siekiant sužinoti, ar turėjote tikimybę užsikrėsti viena iš erkių platinamų ligų. Tačiau naujausiose Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijose nurodyta, kad to daryti neverta: efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo infekcijos, jeigu erkė buvo infekuota, nėra.

Be to, net jeigu erkė buvo infekuota, jūs nebūtinai užsikrėsite. Jeigu užsikrėtusią erkę ištrauksite pakankamai greitai ir taisyklingai (t.y. jos nespausite, nesukiosite, netepsite įvairiomis priemonėmis ir kt.), tikėtina, kad infekcijos išvengsite.

Svarbu pasižymėti datą, kada buvo įsisiurbusi erkė ir dar kelias savaites po to stebėti savo savijautą. Pasireiškus neraminantiems simptomams, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą bei būtinai paminėti, kad buvo įsisiurbusi erkė, nurodyti įsisiurbimo dieną.

Ar po erkės įsisiurbimo reikia atlikti tyrimus?

Iškart po erkės įsisiurbimo atlikti tyrimų nereikia, tai nėra tikslinga, nes jie informatyvūs bus tik po 3-4 savaičių.

Tad vertėtų pasižymėti erkės įsisiurbimo dieną, stebėti savo savijautą ir pajutus kokius nors neįprastus simptomus, informuoti gydytoją bei paminėti, kad jums buvo įsisiurbusi erkė.

Tyrimus tikslinga atlikti ir jeigu jaučiate erkių platinamoms ligoms būdingus simptomus, tačiau erkė jums, atrodytų, įsisiurbusi nebuvo - pasitaiko atvejų, kuomet įsisiurbia ir iškrenta labai smulkios erkės, kurių paprasčiausiai nepastebime. Erkiniu encefalitu taip pat galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą ožkų, karvių pieną, taip pat iš termiškai neapdoroto pieno pagamintus produktus.

Kaip prižiūrėti odą ištraukus įsisiurbusią erkę?

Ištraukus erkę, įkandimo vietą būtina dezinfekuoti.

Neišsigąskite, jei odos sritis, kurioje buvo įsisiurbusi erkė, paraus, ją pradės niežėti – tai visiškai normalu. Šie simptomai per kelias dienas praeis.

Jei kažkokių neįprastų simptomų išliktų ilgesnį laiką, būtina kreiptis į gydytoją. Gali būti, kad erkė buvo užkrėsta ir perdavė infekciją. Todėl dar bent kelias savaites po įsisiurbimo reikia stebėti, ar nepasireiškė kokių nors ligos simptomų.

Tipiniai erkinio encefalito simptomai

 • Karščiavimas;
 • Galvos ir raumenų skausmai;
 • Kosulys su dusuliu;
 • Sąmonės ir pusiausvyros sutrikimai;
 • Pykinimas;
 • Traukuliai;
 • Įvairių kūno dalių paralyžius ir kt.

Plačiau skaitykite:

Tipiniai Laimo ligos simptomai

 • Raudonas, didelis (5+ cm) ir vis didėjantis apskritimas erkės įsisiurbimo vietoje – migruojančioji eritema;
 • Karščiavimas;
 • Silpnumas;
 • Paraudusi oda;
 • Limfmazgių padidėjimas;
 • Sąnarių patinimai;
 • Galvos, raumenų ir sąnarių skausmai.

Plačiau skaitykite:

Kaip apsisaugoti nuo erkių? Prevencinės priemonės

 • Vykstant į gamtą būtina tinkama apranga. Jeigu keliausite į mišką, vaikščiosite po nešienautas teritorijas, reikėtų apsirengti šviesiais, aptemptais ilgarankoviais drabužiais, dėvėti kepures;
 • Naudokite repelentus. Jais reikia purkšti atviras kūno vietas, drabužius. Tiesa, atminkite, kad jie veikia iki kelių valandų, todėl po to reikia pakartotinai apsipurkšti priemone;
 • Sugrįžę iš gamtos, atidžiai apsižiūrėkite, ar ant drabužių ir kūno neropoja erkių, persirenkite, palįskite po dušu ir išsišukuokite plaukus. Analogiškas procedūras atlikite ir vaikams;
 • Nevartokite termiškai neapdoroto pieno ar jo produktų. Erkiniu encefalitu užsikrėsti galima ir vartojant nepasterizuotą ožkų, karvių pieną, taip pat iš termiškai neapdoroto pieno pagamintus produktus;
 • Efektyviausia prevencinė priemonė – skiepai nuo erkinio encefalito.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.