Erkių platinamos ligos: laimo liga ir erkinis encefalitas (104)

Ixodes ricinus erkė KPixMining | Shutterstock.com

Erkės platina dvi labai pavojingas, negrįžtamų pasekmių sveikatai galinčias turėti, o kartais net mirtimi pasibaigiančias ligas – laimo ligą ir erkinį encefalitą.

Laimo liga

Laimo liga, dar vadinama borelioze – viena iš erkių platinamų infekcinių ligų. Ja susergama įsisiurbus infekuotai erkei. Laimo ligą sukeliančias bakterijas borelijas perneša iksodinės šeimos erkės.

Laimo ligos simptomai

 • Migruojančioji eritema – vietoje, kur buvo įsisiurbusi erkė, atsiradęs raudonas, galintis didėti apskritimas (jis gali atsirasti 7–60 d. po erkės įkandimo);
 • Karščiavimas;
 • Bendras silpnumas;
 • Paraudusi oda;
 • Padidėję limfmazgiai;
 • Sąnarių patinimai;
 • Galvos, sąnarių ir raumenų skausmai.

Laimo ligos stadijos, diagnozavimas ir gydymas

Iš viso išskiriamos 3 Laimo ligos stadijos. Sergant pirmąja ligos stadija pasireiškia dalis ar ir visi išvardytieji simptomai. Antrajai ir trečiajai ligos stadijoms būdingos įvairios komplikacijos.

Laimo liga diagnozuojama atlikus kraujo serumo tyrimą, gali būti tiriamas ir smegenų skystis, vėliau, nuo ligos praėjus bent kelioms savaitėms, skiriami serologiniai tyrimai.

Laimo liga gydoma antibiotikais. Sunkesniais atvejais ligoniai, ypač vaikai, guldomi į ligoninę. Ligai pažengus reikia ilgesnio ir sudėtingesnio gydymo.

Skiepų nuo Laimo ligos nėra, imunitetas ja persirgus neįgyjamas, tad galima susirgti pakartotinai.

Daugiau apie laimo ligą skaitykite:

Erkinis encefalitas

Erkinis encefalitas – Šiaurės Europos šalyse itin paplitusi erkių platinama virusinė liga. Erkiniu encefalitu susergama įsisiurbus infekuotoms Ixodes ricinus rūšies erkėms, platinančioms EEV (RNR) virusus.

Erkinio encefalito simptomai

 • Karščiavimas;
 • Galvos ir raumenų skausmai;
 • Kosulys su dusuliu;
 • Sąmonės ir pusiausvyros sutrikimai;
 • Pykinimas;
 • Traukuliai;
 • Įvairių kūno sričių paralyžius ir kt.

Erkinio encefalito eiga, diagnozavimas, gydymas, komplikacijos ir prevencija

Liga įprastai prasideda 1–2 sav. po užsikrėtimo. Pirmieji simptomai – labai panašūs į peršalimo ligų, vėliau pažeidžiamos smegenys, tad sutrinka miegas, sąmonė, gali prasidėti traukuliai, sutrikti kalba, kvėpavimas, širdies darbas ir kt.

Erkinis encefalitas diagnozuojamas atlikus kraujo serumo IgM klasės antikūnų prieš ligos sukėlėjus tyrimą, taip pat gali būti atliekamas ir smegenų skysčio tyrimas.

Tipinio erkinio encefalito gydymo metodo nėra. Gydymas – simptominis, siekiant sumažinti karščiavimą, skausmą, uždegimines reakcijas, traukulius, skysčių sankaupų smegenyse susidarymo tikimybę ir kt.

Negydomas erkinis encefalitas gali sukelti nuolatinį galvos skausmą, dėmesio sutrikimus, paralyžių ir kt., itin sunkūs atvejai gali baigtis mirtimi.

Daugiau apie erkinį encefalitą skaitykite:

Laimo ligos ir erkinio encefalito simptomų palyginimas

Simptomai
Laimo liga
Erkinis encefalitas
Karščiavimas + +
Galvos, raumenų ir sąnarių skausmai + +
Eritema (raudonas apskritimas, odos paraudimas) +  
Bendras silpnumas +  
Padidėję limfmazgiai +  
Patinę sąnariai +  
Kosulys su dusuliu   +
Traukuliai   +
Įvairių kūno dalių paralyžius   +
Sąmonės ir pusiausvyros sutrikimai   +
Pykinimas   +

Kaip išvengti erkių platinamų ligų?

Erkių platinamų ligų išvengti pavyks, jei paisysite šių atsargumo priemonių:

 • Taisyklingas erkės ištraukimas. Labai svarbu tinkamai pašalinti erkę, ypač Laimo ligos prevencijai. Erkę (geriausia pincetu) reikia suimti už galvutės, nespaudžiant pilvo, nesukiojant erkės, nes su kraujasiurbio skrandžio turiniu į žaizdą gali patekti ir ligos sukėlėjai.
 • Tinkama apranga. Einant į mišką ar leidžiant laiką gamtoje reikėtų dėvėti šviesius, vienspalvius, aptemptus drabužius ilgomis rankovėmis, aulinius batus, į juos sukišti kelnių galus.
 • Repelentų naudojimas. Leidžiant laiką gamtoje rekomenduojama naudoti priemones, apsaugančias nuo erkių atakų. Atkreipkite dėmesį, kad kai kurie repelentai gali atbaidyti tik uodus.
 • Grįžę iš gamtos, miško apsižiūrėkite, apžiūrėkite vaikus, augintinius. Erkių dažnai aptinkama ant odos, drabužių, jų galima rasti ir ant šuniukų kailio. Jeigu erkė įsisiurbė, ją ištraukite nedelsiant.
 • Pasiskiepysite nuo erkinio encefalito. Skiepyti galima vaikus nuo 1 m. ir bet kokio amžiaus suaugusiuosius.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. kristute1
  kristute1 prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Abu skiepijau šiek tiek po pirmo gimtadienio, nes abu pavasarį gimę, kad vasarai jau turėtų apsaugą. Jokių kompikacijų, šalutinių reiškinių

 2. vili
  vili prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Už. Skiepijau sūnų jau vyresnį. Mergaites, kai baigėsi profilaktiniai skiepai, kad nesidubliuotų keli skiepai vienu metu. Jokių komplokacijų ar šalutinių reiškinių nebuvo.

 3. rožine
  rožine prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  už, visi esame pasikeipyja, rudenį ir mišką eina vaikai, o mažajam pernai radom erkę nors nebuvom nei miške nei žolėse na niekur, o tiesiog neaišku iš kur, ir radom prie kiaušinuko tai laiku pastebėjom.
  po skiepų jokio šalutinio poveikio nebuvo. man pačiai po skiepų ranką tik skauda ir tiek.

 4. Pipirelis
  Pipirelis prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  laukia sūnus trečio skiepo, užtvirtinimui. eisim greitai, kai sloga praeis

 5. kristute1
  kristute1 prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  rožine parašė:
  už, visi esame pasikeipyja, rudenį ir mišką eina vaikai, o mažajam pernai radom erkę nors nebuvom nei miške nei žolėse na niekur, o tiesiog neaišku iš kur, ir radom…

  Miško nereikia, daugiabučio kieme pasigaut galima... Todėl net nedvejojau dėl skiepų būtinumo, nes ir gamtoj būnam daug