Laimo liga (48)

Migruojanti eritema, Laimo ligos bėrimas erkės įkandimo vietoje AnastasiaKopa | Shutterstock.com

Laimo liga (boreliozė) – erkių platinama infekcinė liga. Ligos sukėlėjus – bakterijas borelijas – perneša iksodinės erkės.

Lietuvoje erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga – kasmet suserga apie 2–3 tūkst. žmonių. Sergamumas ypač išauga šiltuoju metų laiku. Erkės vaikams įsisiurbia taip pat dažnai, kaip ir suaugusiesiems, todėl jei erkė buvo infekuota, tikimybė susirgti didėja, ypač erkės nepastebėjus laiku.

Įsisiurbus erkei ją labai svarbu ištraukti kuo greičiau ir tai atlikti taisyklingai, t.y. erkės nesukiojant, nespaudžiant pilvelio, netepant jokiomis priemonėmis.

Plačiau skaitykite:

Jei užkrėsta erkė ištraukiama tinkamai ir jei imuninė sistema stipri, ji gali „susitvarkyti“ su bakterijomis ir liga nepasireikš.

Svarbu žinoti, kad specifinis imunitetas persirgus Laimo liga nesusiformuoja, t.y. ja galima susirgti pakartotinai, daug kartų.

Laimo ligos simptomai ir eiga

Pagrindinis Laimo ligos simptomas – raudonas, didelis (5 cm ir didesnis) ir vis didėjantis apskritimas erkės įsisiurbimo vietoje. Jis vadinamas migruojančiaja eritema (lot. Erythema migrans).

„Klasikinis“ laimo ligos bėrimas yra tarsi sudarytas iš dviejų dalių - ryškesnio apskritimo ir jį supančio kiek blyškesnio, bet taip pat paraudusio apvado (tipiškas Laimo ligos bėrimas yra užfiksuotas pagrindinėje straipsnio nuotraukoje).

Svarbu žinoti, kad susirgus gali pasitaikyti ir kitokios formos bėrimų. Pavyzdžiui, bėrimas gali priminti „klasikinį“, tačiau jo centre gali nebūti raudono apskritimo; centrinis apskritimas gali būti išblukęs arba pamėlęs; gali susiformuoti šašas arba šašas su nuo jo besiplečiančiu raudonu apskritimu; bėrimą gali sudaryti keli panašaus ar skirtingo dydžio, besiplečiantys raudoni apskritimai; bėrimas gali priminti raudoną, besiplečiantį ovalą ir kt.

Dažniausiai bėrimas atsiranda praėjus 7–14 d. po erkės įkandimo, nors eritema gali atsirasti ir anksčiau arba vėliau (net iki 2 mėn. po erkės įkandimo). 

Eritema susiformuoja 80-90% ligos atvejų, tad net jeigu erkės įkandimo vieta neparaudo, rekomenduojama išsitirti bei įdėmiai stebėti savijautą.

Kiti simptomai:

  • Karščiavimas;
  • Silpnumas;
  • Paraudusi oda;
  • Limfmazgių padidėjimas;
  • Sąnarių patinimai;
  • Galvos, raumenų ir sąnarių skausmai.

Laimo liga iš viso turi 3 stadijas:

  • Pirmajai ligos stadijai būdingi bendri infekcijos požymiai (silpnumas, karščiavimas ir pan.) bei migruojanti eritema (lot. Erythema migrans) - dėmė erkės įkandimo vietoje.
  • Sergant antrąja ligos stadija atsiranda komplikacijų – pradeda varginti raumenų ir sąnarių skausmai, bakterijos gali pažeisti širdį, nervų sistemą, sąnarius ir odą. Galimas nedidelis mimikos raumenų paralyžius.
  • Trečiosios ligos stadijos metu pastebimi lėtiniai periferinės, centrinės nervų sistemų, didesni sąnarių ir odos pažeidimai.

Laimo ligos diagnozavimas

Laimo liga diagnozuojama po apžiūros, įvertinus klinikinius simptomus. Ligą galima įtarti, jei vaikui buvo įsisiurbusi erkė ir paraudimas šioje vietoje ilgesnį laiką neišnyksta. Pasitaiko atvejų, kad tėvai nepastebi, jog erkė buvo įsisiurbusi, arba šio fakto neprisimena, nes liga gali prasidėti ir praėjus apie 1 mėn. po erkės ištraukimo.

Laimo ligą tiksliau diagnozuoti padeda kraujo serumo bei smegenų skysčio tyrimai.

Praėjus ne mažiau nei 4–6 sav. po erkės įkandimo gali būti atliekami serologiniai tyrimai, nes tik tada kraujyje aptinkami antikūnai, reaguojantys į borelijų struktūros daleles. Pirmiausia tiriami IgM, o vėliau, ligai pažengus – ir IgG antikūnai.

Laimo ligos gydymas

Laimo liga gydoma antibiotikais – amoksiciklinu, doksiciklinu arba cefuroksimu. Jie padeda išgydyti ligą ir išvengti jos komplikacijų.

Jei Laimo liga laiku nepastebima ir užsitęsia, gali būti skiriama į veną leidžiamų medikamentų, nesteroidinių uždegimus malšinančių vaistų.

Kaip išvengti Laimo ligos?

  • Tinkamai pašalinkite erkę. Siekiant apsisaugoti nuo Laimo ligos labai svarbu laiku ir tinkamai ištraukti įsisiurbusią erkę. Ją reikia suimti už galvutės, stengiantis nesuspausti pilvo, nes su erkės skrandžio turiniu į žaizdą gali pateikti ir ligą sukeliančios bakterijos borelijos.
  • Tinkamai aprenkite vaikus. Eidami į mišką ar nešienautas teritorijas tinkamai aprenkite vaikus: drabužiai turėtų būti vienspalviai, šviesūs, prigludę prie kūno. Būtinas ir galvos apdangalas. Reikėtų avėti batus su aukštesniu aulu arba užsidėti kojines ir į jas įkišti kelnes.
  • Naudokite repelentus. Būtina įsigyti repelentus, apsaugančius ne tik nuo uodų, bet ir nuo erkių. Repelentu apipurkškite atviras vaikų kūno vietas bei drabužius.
  • Kaskart grįžę iš gamtos perrenkite, apžiūrėkite vaikus. Tikimybė susirgti Laimo liga išauga, kai erkė įsisiurbusi išbūna 24–48 val., todėl kaskart po išvykų į gamtą apžiūrėkite vaikus – erkių gali būti ant kūno, drabužių, plaukų.
  • Apžiūrėkite ir saugokite augintinius. Gyvūnai savo kailyje parsineša tiek jiems patiems, tiek ir žmonėms pavojingų erkių - mitas, kad skirtingų rūšių erkės puola žmones ir šunis ar kates.

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    aironiuska prieš 7 m.

    Geriu antibiotikus 3pokely is wiso rejk 5 sugert,anoj sawajte pradejo metyt kakla ir kruwine spuogiukajs,db pilnaj isberta krutines sritis ir kaklas,kas tai?spuogiukaj kaj inkstyraj sproxtantis balti poto raudoni patampa.

  2. User has not uploaded an avatar
    perliukas25 prieš 2 m.

    Labas vakaras. Dukrytei pries 3 savaites buvo ar tai vabaliukas ar erke taip ir nezinom tiksliai,sesute istrauke. Pries 2 dienas pasi

    skiepijo nuo erkinio encefalito dukryte 4 karta,truputi raudona ta vieta buvo ,siandien daugiau. Nerimauti pradedu. Pridedu nuotraukyte,gal kas nuramins ar cia nuo skiepo? Nes butent cia buvo skiepyta

  3. User has not uploaded an avatar
    peitija prieš 1 m.

    Sveiki, gal kurios nors vaikas sirgo laimo liga? Koks buvo gydymas?

  4. A-guste
    A-guste prieš 1 m.

    peitija parašė:
    Sveiki, gal kurios nors vaikas sirgo laimo liga? Koks buvo gydymas?

    Dukra kaip tik vakar baigė gerti antibiotikus nuo Laimo ligos. Gydymas - 12d ospamox kursas

  5. User has not uploaded an avatar
    Lina.linaite prieš 11 mėn.

    Įrašas perkeltas iš kitos temos

    Sveiki. 4 m linfmazgiai kirksnyse, pazastyse, prie ausu. Buvo visur pas gyd, dabar Laimo liga rado. Ar gali linfmazgiai nuo Laimo buti? Antra savaite Ospamox, nedingsta dar jie.