Ką daryti, kai susilaukus vaiko atrodo, kad gyvenimas pasibaigia?

Laidų vedėja Gerda Žemaitė pasidalijo savo skaudžia patirtimi, kai prieš maždaug 18 metų, kai pirmą kartą tapo mama, susidūrė su pogimdyvine depresija.
„Nežinau kodėl ir iš kur tokios mintys kyla, bet tau atrodo, kad nebeturėsi savo gyvenimo“, – sako Gerda.
„Tu dabar turi vaiką. Dabar esi tik mama, privalai rūpintis tik juo, tad negali išsimaudyti, turėti laiko su draugėmis. Savo gyvenimą tarsi praradai, nes atsirado mažas kūdikėlis, kuriuo tau dabar reikės rūpintis ir tu nieko šiam gyvenime negalėsi padaryti, nes jis tarsi jau pasibaigė“, – prisimena Gerda ją kamavusius išgyvenimus.
„Negavau iš niekur pagalbos ir atsakymo, kas su manimi vyksta“
Anot G. Žemaitės, padėtį pablogino ir tas faktas, kad ji negavo specialistų pagalbos. Nors turėjo palaikančius artimuosius ir padedančią mamą, visgi informacijos apie pogimdyvinę depresiją pritrūko.
Moterys, neturinčios pakankamai žinių apie pogimdyvinę depresiją, yra linkusios kaltinti save ir smerkti, kad yra blogos mamos. Jos dažnai nejaučia tos meilės ir to ryšio su vaiku, apie kurį aplink kalbama. Visuomenėje yra nusistovėjusi nuomonė, kad mama turi jausti šiuos jausmus jau nuo pirmų kūdikio dienų. Nepatirdamos to, moterys paprasčiausiai pasimeta. Jos nesupranta, kas su jomis vyksta, nesuvokia, kad iš tikrųjų serga sunkia liga, dėl kurios toli gražu nėra kaltos.
Plačiau apie pogimdyvinę depresiją skaitykite:
Pogimdyvinės depresijos priežastys gali būti įvairios
Anot psichologės Kristinos Šironienės, pogimdyvinės depresijos rizika kyla kiekvienai moteriai.
„Nė viena negalime būti tikra, kad susilaukus kūdikėlio viskas bus labai gražu. Yra mokslinių tyrimų, kurie teigia, kad labai jaunoms mamoms depresija pasireiškia dažniau, palyginti su vyresnėms moterimis. Bet tikrai nebūtinai.“
Anot psichologės, pogimdyvinės depresijos priežastys gali būti įvairios. Tai tam tikra kombinacija įvairių dalykų, kurie nutinka gyvenime. „Kai kas kalba apie hormoninius pokyčius, kai kas – apie stresą nėštumo metu“, – pasakoja psichologė K. Šironienė.
Apie pogimdyvinę depresiją kalbamės tinklalaidėje „Tėvai paprastai“":
Pagrindinės pogimdyvinės depresijos priežastys:
-
Fiziologiniai pokyčiai, užsitęsęs skausmas:
- Sumažėja hormonų estrogeno ir progesterono koncentracija.
- Moteris nepakankamai miega, jaučia didelį nuovargį, miego stoka išbalansuoja hormonų koncentraciją.
- Skausmas, diskomfortas gimdymo metu plyšusiose, kirptose vietose arba po cezario pjūvio operacijos.
- Nugaros skausmas, galvos svaigimas po epiduro.
- Moteris gali stokoti reikalingų mineralinių medžiagų ir vitaminų (ypač, jeigu nėštumas buvo daugiavaisis arba jeigu moteris prieš pastojant laikėsi griežtos dietos).
- Emocinės problemos. Kūdikio gimimas yra didelis pokytis prie kurio reikia prisitaikyti ir įprasti. Kūdikio susilaukusi moteris bijo dėl jo ir savo ateities, jai gali būti sudėtinga „perkurti“ savo identitetą (ypač jeigu iki gimdymo ji buvo orientuota į karjerą ir (arba) jeigu vaikas nebuvo planuotas), priprasti prie gyvenimo ritmo ir santykių su aplinkiniais pokyčių.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt kuriama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą. Kitaip tariant, čia kalbama visais šeimoms aktualiais klausimais.
-----------------------------------
„Tėvai paprastai“ žiūrėkite kiekvieną antradienį, 19 val., „Tėvų darželyje“, rubrikoje Tinklalaidė „Tėvai paprastai“, ir „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale.
-----------------------------------
Visa tinklalaidė „Tėvų darželio“ „YouTube“ kanale:
Apie ką kalbėjome tinklalaidėje:
00:00 – prisistatymas
01:10 – temos pristatymas
01:25 – kas pas mus atvyko?
02:10 – Gerdos Žemaitės asmeninė pogimdyvinės depresijos patirtis
09:15 – antras Gedos Žemaitės nėštumas
10:47 – ar žmogaus amžius turi įtakos tikimybei susirgti depresija?
11:25 – depresija – tai daugybės gyvenime įvykusių dalykų kombinacija
12:00 – istorijos iš psichologės Kristinos Šironienės praktikos
14:18 – ar vyras pastebi, kad su moterimi kažkas ne taip? Ką tokiu atveju jam daryti?
15:31 – kaip atskirti pogimdyvinę depresiją nuo liūdesio?
18:20 – Gerdos Žemaitės pogimdyvinis liūdesys
21:20 – kas nustato pogimdyvinės depresijos diagnozę?
21:40 – pogimdyvinės depresijos simptomai
23:10 – perdėtas dėmesys vaikui ir perdėtas rūpinimasis jo sveikata
24:10 – kiek gali trukti pogimdyvinė depresija? Kada atsiranda jos požymiai?
27:23 – ką daryti moterims, kurios jaučia, kad serga depresija, bet nelabai gali pasipasakoti artimiesiems?
30:10 – Simono Urbono pogimdyvinė patirtis
32:40 – dauguma vyrų ir moterų patiria pogimdyvinius sunkumus
34:15 – Simonas Urbonas ragina moteris kreiptis pagalbos