Ką reikėtų žinoti apie vaikų peršalimą

Reklaminis partnerio turinys
Berniukas sėdi lovoje su termometru burnoje StoryTime Studio | Shutterstock.com

Vienas dažniausių atšalusių orų palydovų – peršalimo ligos. Jomis dažniau serga vaikai, vis dėlto nuo sparčiai plintančių virusinių infekcijų neatsilaiko ir dalis suaugusiųjų.

Pačios peršalimo ligos vaikams paprastai nėra pavojingos, tačiau jauniesiems pacientams būdinga daug didesnė įvairių komplikacijų išsivystymo tikimybė. Kas yra peršalimas ir ką apie jį reikėtų žinoti?

Kas yra peršalimas?

Peršalimas – ūmi viršutinių kvėpavimo takų infekcija, kurią paprastai sukelia virusai. Dažniausiai peršalimą sukelia įvairūs rinovirusai. Vien jų yra daugiau kaip 100 tipų. Peršalimą gali sukelti ir kitoms šeimoms priklausantys virusai. Suskaičiuojama bent keletas šimtų virusų tipų. Persirgus viena infekcija, įgaunamas imunitetas tik konkrečiam viruso tipui, todėl peršalimu galima sirgti ir keletą kartų per metus.

Kokie simptomai būdingi peršalimui?

Peršalimui itin būdingi nosies simptomai: nosies užgulimas, jos gleivinės paburkimas ir paraudimas, padidėjusi išskyrų gamyba (rinorėja). Taip pat pasireiškia ir gerklės simptomai – ryklės skausmas, gerklės paraudimas ir dirginimas. Vaikas čiaudi, kosėja, gali nežymiai karščiuoti. Be to, būdingas galvos skausmas, bendras silpnumas ir negalavimas.

Kiek laiko trunka peršalimas?

Peršalimas paprastai prasideda nuo nosies kutenimo, gerklės skausmo, bendro negalavimo. Vėliau nosies gleivinė paburksta, vaikui tampa sunku kvėpuoti. Simptomai aktyviausiai vystosi pirmąsias 2–3 paras. Maždaug per tiek laiko peršalimas pasiekia savo piką, o vėliau simptomai pradeda lengvėti. Dažniausiai pasveikstama per 10–14 parų. Jei nosies simptomai praeina arba susilpnėja per pirmąją savaitę, tai dirginančio pobūdžio kosulys, kaip liekamasis reiškinys, gali tęstis net ir 2–4 savaites.

Kokiu metų laiku dažniausiai kamuoja peršalimo ligos?

Peršalimo ligomis vaikas gali susirgti bet kuriuo metų laiku, net ir vasarą. Vis dėlto didžiausias sergamumas stebimas rudens ir žiemos mėnesiais. Statistika rodo, kad mūsų geografinėje platumoje peršalimo sezonas prasideda jau rugsėjo mėnesį, kai vaikai pradeda lankyti ugdymo įstaigas. Peršalimu vaikas gali sirgti net ir 10 kartų per metus – tai visiškai normalu, nes jo imuninė sistema dar tik formuojasi ir „susipažįsta“ su pačiais įvairiausiais aplinkoje esančiais patogenais.

Kokias komplikacijas gali sukelti vaikų peršalimas?

Pats vaikų peršalimas nėra labai pavojinga liga. Reikėtų sakyti, kad kur kas pavojingesnės jo sukeliamos komplikacijos. Maždaug 20 proc. vaikų gali patirti vidurinės ausies uždegimą (otitą), kurį sukelia tam tikrų bakterijų infiltracija. Skaičiuojama, kad maždaug 10–15 proc. paprastuoju peršalimu arba nazofaringitu sergančių vaikų gali išsivystyti bakterinės kilmės prienosinių ančių uždegimas (sinusitas). Retesniais atvejais peršalimas gali komplikuotis balsų stygų uždegimu, akių junginės uždegimu (konjunktyvitu), bronchitu ar plaučių uždegimu. Peršalimo ligos kur kas pavojingesnės tiems vaikams, kurie serga lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, astma, alerginiu rinitu arba rinokonjunktyvitu, todėl jų sveikatos būklę stebėti reikia itin atidžiai.

Kodėl vaikams peršalimo ligomis sirgti daug sunkiau nei suaugusiesiems?

Suaugusieji peršalimo ligomis paprastai perserga lengviau nei vaikai. Kuo mažesnis vaikas, tuo sunkesnė gali būti paprastojo peršalimo eiga. Kūdikiai iki pusės metų amžiaus dar nemoka tinkamai kvėpuoti per burną, todėl užgulusi ir paburkusi nosis jiems gali sukelti gana daug kančių. Tuomet nelengva ne tik pačiam kūdikiui, bet ir su juo gyvenantiems šeimos nariams. Kūdikiams ir mažiems vaikams dėl slogos ir kosulio sutrinka miegas, apetitas, o kai kuriais atvejais atsiranda net ir vėmimas. Tad svarbiausia stengtis, kad maži vaikai jaustųsi kuo komfortiškiau – kvėpavimas per nosį turi būti kuo efektyviau atlaisvintas, ypač tuomet, kai mažylis valgo ar miega. Tam ypač tinkamas jūros vanduo.

„QUIXX baby“ nosies lašai skirti kūdikiams ir mažiems vaikams

„QUIXX baby“ nosies lašai skirti kūdikiams ir mažiems vaikams, tačiau jie gali tikti ir visai šeimai. Lašų sudėtyje yra Atlanto vandenyno vandens su vertingais mineralais ir mikroelementais. Priemonė padeda atkurti normalią nosies gleivinės funkciją. „QUIXX baby“ nosies lašai sukurti mažylių nosies priežiūrai ir higienai nuo pirmosios gyvenimo dienos. „QUIXX baby“ lašai valo ir drėkina, taip padeda gydant rinitą ir palengvina kvėpavimą.