Kad auginti kūdikį būtų lengva: priemonės, kurių neišvengsime

Būtiniausi daiktai ir vaistai prieš kūdikio gimimą Djordje Novakov | Shutterstock.com

Nėštumo ir gimdymo atostogoms prasidėjus būsimosios mamos gali šiek tiek lengviau atsipūsti: nebereikia anksti keltis, skubėti į darbą, lieka daugiau laisvo laiko. Tad optimalu jį išnaudoti naudingai: puoselėti grožį, sveikatą, skaityti.

Maždaug nuo 30-osios nėštumo savaitės daugelis nėščiųjų dar intensyviau pradeda ruošti kūdikio kraitelį, pildyti gimdyvės krepšelį, tačiau ne mažiau aktualu ir laiku pasirūpinti netrukus gimsiančio kūdikio būtiniausiais higienos reikmeninis bei medikamentais.

Kodėl svarbu iš anksto paruošti būtiniausių priemonių kūdikiui vaistinėlę?

  • Išvengsite streso, kai kūdikis sunegaluos (susloguos, iššus užpakaliukas ir pan.), o namuose neturėsite reikiamų priemonių.
  • Galėsite ramiai išsirinkti produktus pagal geriausią kainos ir kokybės santykį, paieškoti patrauklių akcijų ir kt.

Taigi, kokių higienos priemonių, vaistinių preparatų ir kitų reikmenų ieškoti pirmiausia?

1. Higienos priemonės kūdikio vaistinėlei

Maudynių reikmenys. Būtiniausi – kūno ir plaukų prausiklis, kūno aliejus arba losjonas.

Sterili medicininė vata, vatos tamponėliai, bintas. Sterili vata pravers valant naujagimio dar neužgijusią bambą, akis, kaklo, pažastų raukšles ir kt. Vėliau užteks įprastų vatos tamponėlių. Sterilus bintas pravers kūdikio dantenoms, liežuviui valyti.

Ausų krapštukai. Įsigykite krapštukus, skirtus specialiai kūdikių ausų priežiūrai. Tokie krapštukai – storesniais galais, apsaugantys ausų būgnelius.

2. Vaistiniai preparatai ir medikamentai

Vitamino D lašiukai

Nuo 2–4 gyvenimo savaitės kūdikiams reikėtų duoti vitamino D (paprastai rekomenduojamos profilaktinės 300–600 TV dozės, t. y. 1–2 vitamino D lašai).

Vaistai nuo pilvo pūtimo ir dieglių

Vaistinėse galima rasti daugybę lašiukų nuo pilvo pūtimo. Daug buteliukų įsigyti tikrai neverta, bet vieną priemonę turėti nepakenks. Galite įsigyti ir pilvo problemas padedančių spręsti arbatų (pavyzdžiui, pankolių arba kmynų) arba specialių mišinių. Tiesa, juos galėsite pradėti vartoti vėliau arba gerti pačios (jei žindysite).

Kremas kūdikiams nuo iššutimų – ypatinga apsauga

Dažna kūdikius kamuojanti problema – užpakaliuko odelės paraudimas, sudirgimas, dermatitas, iššutimai. Labiausiai tiktų apsauginį odos barjerą suformuojantis kremas su cinko oksidu, kuris švelniai rūpinasi ir apsaugo. Cinko oksidas gydo uždegimus, regeneruoja, drėkina, saugo odą nuo neigiamo skysčių poveikio.

*Informacija parengta, remiantis šaltiniu: Adelaide A. Hebert, MD 2021, A new therapeutic horizon in diaper dermatitis: Novel agents with novel action. Sep; 7(4): 466–470.

Svarbu

Būtina akcentuoti, kad nėra registruota jokių cinko oksido šalutinio poveikio duomenų.

Dar vienas vertingas komponentas – visiškai natūraliai iš avių vilnos išgautas lanolinas, kuris gerai sugeria drėgmę, švelnina, minkština odą ir puikiai dera kartu su cinko oksidu.

Patarimas

Lanolinas ir cinko oksidas, veikdami kartu, subalansuoja vienas kito poveikį ir efektyviai gydo. Ieškokite priemonių, kurių sudėtyje yra ir lanolino, ir cinko oksido, kad sukurtumėte maksimalią apsaugą savo vaiko odai.

Svarbu

Kremus nuo iššutimų ir vystyklų dermatito reikėtų rinktis ypač atsargiai. Daugelio priemonių sudėtyje galime rasti ir dekspantenolio, kuris gali sukelti įvairius šalutinius poveikius, pvz., niežulį, dermatitą, gali atsirasti odos sudirginimas ar raudonos dėmės.

Priemonės slogai palengvinti

Pirmasis būtinas preparatas – hipertoninis jūros vandens tirpalas (jūros vanduo). Jis skirtas kasdienei kūdikių nosies gleivinės priežiūrai arba dažnam naudojimui, jei mažylis serga sloga ar pasireiškė alerginis rinitas. Galima įsigyti specialius purškiamus flakonėlius arba vienos dozės ampules, kurios ypač patogios keliaujant.

Vaistai nuo karščiavimo ir skausmo

Pirmaisiais gyvenimo metais neišvengiamai pasitaikys dienų, kai kūdikis karščiuos ir dėl kamuojančio skausmo bus irzlus, todėl iš anksto įsigykite temperatūrą mažinančių žvakučių arba sirupo. Tiesa, galima įsigyti abu: žvakutės labiau tiks, kai temperatūrą reikia numušti greitai arba kai vaikas vemia.

Viduriuojant reikėtų rinktis sirupą, tačiau turėkite omenyje, kad sugirdyti sirupą naujagimiui ar kūdikiui – gana sudėtinga, jis gali jį išspjauti. Dėl to daugelis tėvų vis tik pirmenybę teikia žvakutėms. Paracetamolis tinka iki 3 mėn. kūdikiams, o vėliau galima duoti ir paracetamolio, ir ibuprofeno.

Apsauginės priemonės (nuo saulės, nuo uodų ir kt.)

Nors kūdikių nepatariama tepti kremu nuo saulės, tačiau jei matote poreikį, geriau įsigyti kremą, nei vėliau gydyti odos nudegimus. Palyginimui: repelentus, atbaidančius vabzdžius, galima purkšti ant naujagimio ar kūdikio drabužėlių arba vežimėlio, tad juos galėsite naudoti bet kada prireikus.

3. Prietaisai ir reikmenys

  • Prieš įsigyjant termometrą būtina paskaityti atsiliepimus: kai kurie termometrai yra netikslūs. Norint, kad maudynių metu vanduo būtų optimalios temperatūros, būtinas ir vandens termometras.
  • Nosies gleivių siurbtukas. Jis padės kovoti su sloga ir išvengti nemalonių padarinių, pavyzdžiui, ausų uždegimo, kūdikiams pasitaikančio ne taip jau ir retai.
  • Žirklutės suapvalintais galais. Jomis lengviau nukirpsite kūdikio nagus.
  • Šukos, šepetys, vieno danties šepetėlis ir kt.

Keli naudingi patarimai

  • Bent kartą per 6 mėn. peržvelkite vaistinėlę: atsikratykite priemonių, kurių galiojimas pasibaigė, papildykite pasibaigusių reikmenų atsargas.
  • Jei kūdikį prižiūrės auklė ar močiutė, būtinai informuokite, kur laikote krepšį su reikmenimis.
  • Laikykite viską kūdikiui ar vyresniems vaikams nepasiekiamoje vietoje.
  • Kaskart kūdikiui sunegalavus dėl tinkamiausio gydymo būdo ir medikamentų reikėtų pasitarti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.