Kada atsiranda kūdikių ašaros? (11)

Naujagimis verkia ant mamos rankų Konstantin Tronin | Shutterstock.com

Verksmas – kone vienintelis naujagimių komunikavimo būdas, tad natūralu, kad verkti jie gali ištisas 15, 30 minučių ar net visą valandą ir ilgiau. Tačiau žvilgtelėję į mažylio veidą, tėvai nustemba: jis – visiškai sausas, nematyti nė ašarėlės. Kaip tai įmanoma?

Naujagimiai verkia be ašarų, tiksliau, jų iš pradžių nebūna, o verkiančio naujagimio veidas tiesiog parausta. Kai naujagimiui sueis 2 sav., šiek tiek ašarų jau gali pasirodyti, tačiau skruostai kaip reikiant nuo verksmo sušlaps tik tuomet, kai kūdikis sulauks maždaug 3 mėn.

Kodėl naujagimiai verkia be ašarų?

Gimusių kūdikių ašarų liaukos ir kanalėliai, kuriais ašaros išteka dar nėra iki galo susiformavę, todėl naujagimiai verkia be ašarų.

Vos gimus kūdikiui ašarų liaukos gamina tik labai nedidelį kiekį skysčio, kurio nepakanka tikrų, skruostais riedančių ašarų susidarymui.

Ilgainiui ašarų liaukos ims darbuotis efektyviau ir ašarų palaipsniui ims daugėti.

Kada pasirodys naujagimio ašaros?

Nors 2 sav. sulaukusio naujagimio ašarų liaukos pradės gaminti daugiau ašarų, jų vis dar galite nepastebėti.

Jei naujagimiui jau daugiau 2 savaitės ir verksmo metu jam teka ašaros, tikriausiai jis jau pasiekė „verkimo tikromis ašaromis“ etapą: tai irgi normalu.

Paprastai nuo 1-ojo iki 3-iojo gyvenimo mėnesio kūdikiai „išverkia“ jau daugiau ašarų. Tuomet atrodys, kad kūdikio verksmas yra graudesnis, bet greitai šie ašarų upeliai ir jautriems tėvams taps įprasti ir natūralūs.

Kodėl naujagimiai ima ašaroti per anksti?

Dažnai tėvai klausia: ar normalu, kad kai kuriems naujagimiams jau nuo pirmųjų gyvenimo dienų teka ašaros? Kol ašarų liaukos dar nėra išsivysčiusios, naujagimiams ašaros natūraliai teka labai retai. Dažniau tai susiję su įvairiomis patologinėmis būklėmis.

 • Užsiblokavęs ašarų latakas. Jei naujagimis aktyviai ašaroja tuo metu, kai jis neverkia, o viena ar abi akys atrodo pavandenijusios, priežastis gali būti užsikimšęs ašarų latakas. Daugeliu atvejų latakai atsikemša savaime. Dėl užsikimšusio ašarų latako dažniau ašaros tik viena akis.
 • Infekcija. Kartais ašarų latakas užsikemša taip stipriai, kad prasideda ašarų maišelio uždegimas (dar vadinamas dakriocistitu). Pagrindiniai infekcijos simptomai – akies patinimas, paraudimas, tekantys pūliai. Infekcija nepraeina savaime, pastebėjus minėtuosius simptomus būtina kreiptis į gydytoją.
 • Virusai ir bakterijos. Naujagimis gali ašaroti dėl virusinės ligos, pavyzdžiui, peršalimo ar konjunktyvito. Tikimybė, kad naujagimis ašaroja būtent dėl to, padidėja, jei namuose auga daugiau mažų vaikų, galinčių „pasidalyti“ su naujagimiu virusais ir bakterijomis. Jeigu naujagimio kuri nors viena ar abi akys paraudo, pasirodė išskyrų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Dėl peršalimo ar virusinės ligos gali ašaroti abi akys, sergant konjunktyvitu – tiek viena, tiek abi.

Dėl kokių priežasčių kūdikiui vėliau neatsiranda ašaros?

Jei jūsų kūdikiui yra keli mėnesiai, o jam verkiant vis dar neišsiskiria ašaros, dažniausiai dėl to nėra ko nerimauti, tačiau vis tiek pasirodykite gydytojui, nes tai galėjo nulemti tam tikros medicininės priežastys.

Dažniausia ašarų išnykimo priežastys yra dehidratacija, t.y. jei kūdikis jau buvo pradėjęs verkti su ašaromis, tačiau vėliau jos išnyko, galima įtarti, kad vaikui trūksta skysčių.
Paprastai dehidrataciją lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, vėmimas, viduriavimas ar sumažėjęs apetitas, dirglumas, sumažėjęs šlapių sauskelnių kiekis, tamsios spalvos ir aitraus kvapo šlapimas.

Visiška ašarų stoka taip pat siejama su paveldimu Riley-Day sindromu (šeimine disautonomija). Šis sindromas turi ir kitų, ryškesnių, rimtesnių simptomų: žemas raumenų tonusas, termoreguliaciniai sutrikimai, dažnos plaučių ligos, sunkumai ryjant maistą ir kt.

Kada reikėtų pasirodyti gydytojui?

Į gydytoją patariama kreiptis, jei:

 • Iki 2–3 mėn. amžiaus kūdikiui nepasirodo ašaros;
 • Ašaroja tik viena akis ir pastebimi infekcijos požymiai, pavyzdžiui, paraudimas, pūliavimas, yra išskyrų;
 • Pasireiškė kokie nors neįprasti simptomai, pavyzdžiui, pakito akių vyzdžių spalva ar lęšiukai tapo drumsti.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 13 m.

  emma parašė:
  maniskiui kaskur menesio gal,irgi tiksliai nepamenu. bet,kai pirma karta pamaciau verkianti su asarytem,tai net sirdi suspaude

  Man taip pat... Kai tik pamatau vaiko asareles, tai ziauriai graudu pasidaro

  O siaip, tai gal pas mus asareles ir anksciau atsirado, tik mes ju nematem, nes musu vaikas beveik neverkia iki siol. Ji rekia!!!

 2. likiki
  likiki prieš 13 m.

  Asareles pasirode mazdaug 2.5men., bet pasirodo kai laaaabai isiverkia

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 13 m.

  Aurėjai buvo menesis, kai pasirode asareles

 4. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 13 m.

  Atsimenu kaip Herkutis pirma karta asarom verke 1,5men., ir pati apsiverkiau, taip graudu pasidare, toks nuskriaustas vaikutis atrode O Karile dar vis be asaryciu verkia

 5. Sejlia
  Sejlia prieš 2 m.

  mūsų mažylei pirmosios ašaros pasirodė šiandien, jai lygiai 2sav