Kaip išmokyti vaiką skaičiuoti?

Matematikos pagrindus vaikui galima suteikti dar kūdikystėje. Ne, sulaukęs pusės metų jis dar neišpils mintinai daugybos lentelės, tačiau ateity daugybą, dalybą ir lygtis jam suvokti bus daug lengviau. Jūsų kūdikis dar nesupranta matematikos sąvokų, tačiau jau gali žaisti žaidimus, leisiančius jam lengviau suvokti matematikos pradmenis.

Kiek daiktų?
Bendraudama su kūdikiu tikriausiai mokote jį pažinti aplinką: „čia – barškutis, čia – meškiukas, o čia – tavo rankytė“. Jei nuo pirmųjų mėnesių nepamiršite pridėti dar ir regimų daiktų kiekio, ilgainiui suskaičiuoti daiktus vaikui bus visai lengva. Taigi pradėkite jau nuo šiandien: „čia – dvi kojytės, čia – dvi rankytės, čia – trys žaisliukai“.

Matematiniai skirtumai
Jau 4-12 mėn. mažylius galima pradėti mokyti matematinių skirtumų: daugiau-mažiau žaisliukų, didesnis-mažesnis meškutis, sunkesnė-lengvesnė kaladėlė. Beje, ir kad prie vieno kamuoliuko pridėjus antrą kamuoliuką iš viso jų bus du, galima paaiškinti ne pirmoje klasėje, o jau dabar.

Ieškokite atsakymų
Matematikoje labai svarbu rasti teisingą veiksmo ar lygties sprendimą. Tiesa, svarbiausia – kad vaikas norėtų to atsakymo ieškoti. Taigi jau metų sulaukusį mažylį galima pamokyti... spręsti problemas.

Iš pradžių jam matomoje vietoje „paslėpkite“ jo žaislą. Paaiškinkite: „meškiukas dingo, surask jį“. Kai mažylis suras, metas džiaugtis – „šaunuolis, vieną meškiuką jau radai! O kur kitas meškiukas?“ Galbūt jis jau moka surasti ir kitą žaislą. „Suras meškiuką – jų bus du“. Tiesa, pakeliui galima jo paieškoti ir ten, kur tikrai nėra: pažiūrėkite drauge po lova – „Ar yra meškiukas? Ne, ten jo nėra, nulis. O gal meškiukas po pagalve? Ir ten jo nėra, nulis. Ak, štai kur jis, stalčiuje! Dabar turime du meškiukus!“

Paprastas žaidimas, tačiau efektyviai mokantis nenuleisti rankų ir ieškoti atsakymo į pateiktą klausimą. Vėliau tokia patirtis ir vaikystėje užsifiksavęs atradimo džiaugsmas tikrai padės rasti nežinomojo X reikšmę.

Rūšiuokite daiktus
To pradėkite mokyti jau pirmųjų metų sulaukusius mažylius. Puiki pramoga parduotuvėje ar išėjus pasivaikščioti. Žaidimai vyksta klausimų-atsakymų principu, kuriuos visų pirma teks ir užduoti, ir atsakyti suaugusiajam, bet... neilgai trukus atsakymus bers ir pats „mokinukas“:
- Kas čia? – Du batukai.
- O kas čia? –Trys pirštinaitės. Buvo keturios, bet viena kažkur pradingo, reikia jos paieškoti.
- Turiu vieną raudoną obuolį. Paduok man antrą raudoną obuolį.
- O gal paduotum man 3 geltonas kaladėles?

Gebėjimas rūšiuoti, grupuoti ir skaičiuoti daiktus – didžiulis šuolis vaiko mąstymo raidoje. Jį paskatinusi ankstyvoje vaikystėje, Einšteino gal ir neužauginsite, bet po kelerių metų jūsų atžalėlės dienyne tikrai pabirs daugiau gerų pažymių.

Pagaliau tapai mama... Jeigu tai tavo pirmas vaikutis, tikriausiai labai įdomu stebėti, kaip jis vystosi, auga ir tobulėja. Štai, išdygo pirmasis dantukas, mažylis ištarė pirmąjį žodį, atsistojo, ėmė šliaužioti, pradėjo vaikščioti... Įdomu, kaip tu sureaguosi, jei pasakysime, kad pusantrų metukų vaikas jau gali skaičiuoti? Jeigu teigiamai, mes mielai tau padėsime ir patarsime, papasakosime, kaip tavo mažyliui tapti naujuoju Archimedu.

Geriausia vaikutį mokyti skaičiuoti žaidimų metu. Jokiu būdu jo neversk užsiimti tokia veikla ir nesitikėk, kad jis iš karto pasirodys kaip genijus: kad pamatytum rezultatus, reikės laiko. Iš pradžių išmokyk skaičiuoti jį iki dešimties, po to – iki dvidešimties, ir tik po to, kai vaikas viską iš tikrųjų supras, gali judėti toliau. Nereikia tikrinti žinių – jeigu nori sužinoti, ar vaikas suprato išdėstytą medžiagą, įsiklausyk į jį, kai mokai naujų skaičių: jeigu pastebi, kad jam nebeįdomu, jis sukasi į šoną, vadinasi, „paleido siūlo galą“ ir prarado susidomėjimą. Tokiu atveju reikia grįžti šiek tiek atgal, leisti vaikui pasijusti užtikrintam. Tada galima tęsti.

Paskutinis svarbus įspėjimas: nemokyk mažylio naujų skaičių tol, kol jis nesuvoks, kas yra kiekybė. Tik tada, kai jam bus aišku, kuo skiriasi vienas nuo dviejų, bus galima pradėti jį mokyti. Kadangi taip paprastai nutinka tik apie 2,5–3 gyvenimo metus, apie tai pakalbėsime pabaigoje, o dabar – apie pirmuosius „žingsnius“.

Apie kiekybę galima pradėti aiškinti jau 6–8 mėnesių mažyliui.

  • Skaičiuok viską, ką jis turi: dvi akytės, dvi ausytės, dvi rankytės, dvi kojytės, viena nosytė ir burnytė. Vaikams patinka save apžiūrinėti ir tyrinėti. Tau tereikia paklausti: „Kur tavo kojytės?“, o kai jis parodys, pakomentuok: „Simukas turi dvi kojytes“. Galima pridėti, kad štai viena, o štai – kita. Taip pradedama mokytis skaičiuoti iki dviejų.
  • Universaliausias skaičiavimo priemonė – pirštai. Kartais kai kuriuos užlenk, skaičiuok, kiek liko. Užlenk visus, ir paaiškink, kas yra nulis. Atskirk vieną pirštą nuo kitų ir paaiškink, kad vienas ir keturi yra penki, kaip ir sudėjus du ir tris. Tada pridėk antrą ranką: vienas jos pirštelis atėjo į svečius pas kitus penkis, ir dabar jų yra šeši.
  • Žaisdama su vaiku skaičiuok viską, ką matai, pavyzdžiui: „Čia gyvena viena vištytė ir du drambliukai“, arba „Kiek žvėrelių lips į traukinuką?“ (ir pati sakyk atsakymus, kad vaikutis suprastų, kaip reikia atsakyti į tokį klausimą).
  • Žaidimų metu mokyk matematinių veiksmų, pavyzdžiui: „Pas žirafą į svečius atplaukė vienas bebras ir du begemotai. Iš viso – trys svečiai“.

Po to, kai išeisite visus šiuos etapus, galėsi mokyti toliau. Dabar itin pravers kortelės.

Pasidaryk keletą kortelių su paveiksliukais (ant kiekvienos iš jų nupiešk skirtingą gyvūnėlių skaičių). Parodyk vaikučiui paveiksliuką ir sakyk: „Vienas“. Po to pridėk: „Vienas kačiukas“ (šunelis, viščiukas ir panašiai). Kartok užduotį tris kartus per dieną. Iš pradžių rodyk korteles paeiliui, ir tik po to, kai mažylis jas daugiau ar mažiau įsisąmonins – keisk vietomis. Nemokyk vaikučio iš karto visų skaičių – iš pradžių užteks  pirmų trijų, o tik po 5–7 dienų pridėk po naują kortelę.

Bruožai ir savybės būdingi bet kuriam daiktui. Mažylis nuo pat pirmų gyvenimo akimirkų uoliai tyrinėja aplinką, o tu jam padedi. Suaugusieji turėtų pasaulį pateikti ne „visą“, o suskaidytą į dalis, kategorijas: spalvas, formas, skirtingus dydžius, paskirtį, medžiagas ir panašiai. Kaip vaikučiui leisti manipuliuoti visomis šiomis daiktų savybėmis? Patogiausios yra geometrinės figūrėlės – jų požymiai labai aiškūs netgi labai mažam vaikučiui.

Pažaisk: padaryk 27 korteles su pavaizduotom skirtingom geometrinėm figūrom (apskritimais, trikampiais ir kvadratėliais). Jos turi būti trijų skirtingų spalvų (pavyzdžiui, žalios, raudonos ir mėlynos) ir skirtingų dydžių. Su tokiomis kortelėmis galima žaisti iki begalybės.

Taisyklės:

  • Tegul vaikutis surenka visas korteles su ta pačia geometrine figūra, tarkim, kvadratėliais. Kiekvienai figūrai galima sugalvoti apibūdinimą – kvadratėliai panašūs į sausainius, o apskritimai – į kamuoliukus.
  • Plėsk žaidimą, kurk siužetą: jeigu į svečius keliaujanti meška anksčiau galėjo pasiimti sus avimi tik uogų (raudonų trikampukų), dabar ji vežasi ir daugiau „dovanėlių“ – sausainių (kvadratėlių). Gali pasiųsti dovanas skirtingais laivais. Tuo pačiu mokykitės skirstyti figūras pagal dydį – tegul vaikutis atskirai sudėlioja dideles, vidutines ir mažas figūrėles.
  • Dar viena užduotis. Užrašyk ant dviejų popieriaus lapų „Raudonos“ ir „Mažos“: tegul vaikutis pamėgina figūras išdėlioti pagal šias nuorodas – raudonas prie raudonų, mažas prie mažų. Galite dėlioti jas pagal spalvas, formą ar dydį.
  • Galima figūrėles laikyti atitinkamoje taroje: kvadratėlius – dėžutėje, apskritimus – skardinėje, trikampėlius – maišelyje.

Iki 1,5–3 metukų amžiaus vaikutis negali (ir neturi) spręsti logikos  užduočių. Jis dar nežino, kas tai. Supažindink su ja naudodama gyvenimiškus pavyzdžius. Kad vaikutis patikėtų ir suvoktų priežasties ir pasekmės ryšius, turėtum laikytis kelių taisyklių:

  • Niekada neapgaudinėk vaiko, tesėk savo pažadus ir aiškink viską, kas vyksta aplinkui.
  • Žaiskite žodinius žaidimus: „Taip yra todėl, kad...“, „Kas nutiks, jeigu aš padarysiu...“

Tikimės, kad nepradėsi vaikučio „terorizuoti“. Atmink: jeigu jam šie žaidimai neįdomūs, nereikia jo versti – naudos nebus. Tiesiog palauk, ir tau būtinai pasiseks!

Mokyti mažylius skaičiuoti - tiesiog būtina, tačiau matematikos užsiėmimams specialiai laiko skirti nereikia, nes tokiu atveju iš mažylio atimsi patį įdomiausią dalyką vaikystėje – laiką, skirtą  žaidimams, pasakoms ir kitokiai vaikų itin mėgiamai veiklai. Jokios prievartos, tik malonus mokymasis kasdienėse situacijose. Juk mokytis skaičiuoti galima praktiškai bet kur: kiek laiptukų yra koridoriuje, kiek žingsnių nuo namų iki stotelės, kelias stoteles reikia važiuoti, kol pasieksite darželį, galų gale, kiek balandžių lesa parke.

Skaičiuoti, sudėti ir atimti galima viską, ką tik nori. Štai kas yra tikroji matematika vaikui. Pažaisk su vaiku statybas: duok jam užduotį su sunkvežimiu atvežti akmenų namo statybai, bet griežtai nustatyk kiekį. Kiek vėliau nuspręsk pakeisti namo dizainą, keletą akmenėlių paimk atgal ir suskaičiuok likutį. Vaikas net nepastebės, kad užsiimdamas tokia įdomia veikla, kartu ir mokosi.

Mergaitėms galima sugalvoti kažką, kas susiję su grožio pasauliu. Tarkim, padaryti lėlių aprangos reviziją ir suskaičiuoti, kiek kiekviena lėlė turi sijonų, suknelių, kaspinų. O tada keletą drabužėlių atiduoti į cheminį valymą ir suskaičiuoti likutį.  

Vyresnius vaikučius reikia lengvai, nespaudžiant pratinti prie užsiėmimų. Tačiau, norint, kad mažylis noriai su tuo sutiktų, sausus matematinius pavyzdžius reikia pakeisti patraukliomis istorijomis ir nuotykiais. Pasinaudok žemiau pateiktais žaidimais ir pamatysi, kaip lengvai ir greitai tavo vaikas įsisavins skaičiavimą.

Žaislų slėpynės

Mama arba tėtis paslepia žaislą kažkur kambaryje, o vaikas turi surasti jį, vykdydamas suaugusiųjų nurodymus. “Žengti du žingsnius į priekį, pasisukti į dešinę pusę bei žengti tris žingsnius atgal” ir t.t. Tokiu būdu tu mokini vaiką ne tik skaičiuoti, bet ir orientuotis erdvėje. 

Kokiame namelyje?

Šiam žaidimui galima panaudoti nepermatomas plastikines stiklinaites arba plastmasinius puodelius. Ant jų reikia užklijuoti skaičius. Dar reikės keleto žaisliukų, kurie gyvens tam tikru skaičiumi pažymėtame namelyje. Užduotys skambėtų taip:


- aplankyti namelį Nr. (skaičius) ir sužinoti kas jame gyvena.
- nueiti į svečius pas konkrečiai įvardintą  žaisliuką ir sužinoti koks to žaisliuko namelio numeris.

Po to, kai mažylis įsimins kas kur gyvena, galima perkraustyti žaisliukus iš vieno namelio į kitą  ir žaisti iš naujo.

Linksmasis zoologijos sodas

Jums reikės kortelių su pavaizduotu skirtingu skaičiumi žvėrelių ir kortelių su skirtingu skaičiumi daržovių ir vaisių. Pasiūlyk mažyliui pamaitinti gyvūnus zoologijos sode. Užduotis – surasti kortelę su tiek pavaizduotų valgomų daiktų, kiek kortelėje pavaizduota žvėrelių. Jei panašių kortelių pirkti nenori, gali tiesiog atsispausdinti paveiksliukus spausdintuvu. Taip bus dar įdomiau, nes vaikas pats galės juos nuspalvinti.

Visas gyvenimas – žaidimas

Atmink – žaisdamas tavo mažylis įgus lengvai ir greitai skaičiuoti. Visi užsiėmimai turi vykti žaidimo forma. Neatimk iš vaiko pramogų ir žaidimų malonumo, vien dėl savo troškimo išmokyti jį skaičiuoti.  
 

Susiję straipsniai

Moksleivių atostogos 2023-2024 mokslo metais

Moksleivių laukia rudens, žiemos (Kalėdų), žiemos ir pavasario (Velykų) atostogos, o mokslo metams pasibaigus prasidės vasaros atostogos.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams?

Kokių vitaminų ir mineralų dažniausiai trūksta vaikams, į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį tėvams ir kaip papildyti mikroelementų atsargas?