Kaip mažyliui išrinkti geriausią vardą? (940)

Mergaitė guli ant lovos įsikibusi savo vardo raidę Africa Studio | Shutterstock.com

Kai kam vaiko vardo rinkimas yra smagiausias užsiėmimas nėštumo metu. Kitiems tai – sudėtingas procesas, reikalaujantis daug laiko ir jėgų.

Tiesa yra ta, kad šis sprendimas – be galo svarbus. Juk vaikui išrinktas vardas lieka visam gyvenimui (jei tik jis nenuspręs jo pasikeisti). Štai keletas svarbių dalykų, į kuriuos reiktų atsižvelgti renkant vaikeliui vardą.

Skambesys ir suderinamumas

Kaip skamba vardas, kai garsiai jį ištariate? Tai vienas svarbiausių dalykų, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį. Skamba dainingai? Šiurkščiai? Ar jį lengva ištarti? Ar jis nejuokingas ir neužšifruota šmaikšti potekstė? Ištarkite vardą garsiai kelis kartus. Tai vienas pagrindinių dalykų, kuriuos turėtumėte atlikti prieš jį išrinkdami.

Patarimas

Ar vardas gerai dera su pavarde? Pavyzdžiui, dažnai tėvai nelinkę duoti vaikams ilgo vardo, jei šeimos pavardė ilga, ir atvirkščiai – trumpa pavardė puikiai papildo ilgesnį vardą. Puikiai skamba Ieva Simonaitytė, tačiau Kristijonas Bartusevičius jau, rodos, kiek per ilgas derinys.

Unikalumas

Originalus vardas yra geras pasirinkimas, jei norite, kad jūsų vaikas išsiskirtų iš minios. Kita vertus, neįprastą vardą gali tekti kartoti keletą kartų, kol aplinkiniai jį supras ir įsidėmės (o tokio dėmesio vaikas, greičiausiai, norėtų išvengti). Jei renkatės retą vardą ar patys jį sugalvojate, patikrinkite, ką jis reiškia. Pasitaiko, kad tėvai išsirenka gražiai skambantį žodį, net nežinodami jo reikšmės. Pavyzdžiui, tėvų Lietuvoje išrinktą vardą mergaitei Fekalija dauguma prisimename iki šiol.

Patarimas

Nors jums gali itin patikti neįprasta tradicinio vardo rašyba ir tartis (pavyzdžiui, Mingaudas, Evilina ar Ričardas), bet tai gali kelti painiavą ir gerokai apsunkinti tiek jūsų atžalos, tiek jūsų pačių gyvenimą, kol vaikas yra dar mažas. Šiuo atveju tikrai teks tikslinti ir nuolat kartoti vardą: „Ne, ne Mindaugas, Evelina ar Ričerdas.“ Tad, jeigu renkatės tradicinį vardą, laikykitės tos tradicijos. Tai bus geriausia ir jums, ir vaikui.

Giminaičiai ir draugai

Daugelis tėvų savo kūdikius pavadina senelių, kitų giminaičių ar artimų draugų vardais. Norite duoti kūdikiui seną šeimos vardą, bet manote, kad giminėje per daug, pavyzdžiui, Jonų? Galite pasirinkti jį kaip antrąjį vardą. Galbūt juo kasdien nešauks jūsų vaiko, tačiau giminės ar šeimos narį tikrai pagerbsite. Galimas ir toks „tvistas“: jūsų mama Marija, vyro – Elžbieta? Pasveikinkite Mariją Elžbietą!

Protėviai ir paveldas

Lietuvių tauta yra nedidelė, tad labai svarbu išlaikyti tautos tradicijas, tarp jų – ir vardus. Jei ketinate gyventi užsienyje arba jei vaikas gimęs mišrioje šeimoje, galite rinktis trumpus, lengvai ištariamus lietuviškus vardus. 

Reikšmė

Apie ją tikrai verta pamąstyti, jei norite, kad vardas būtų didingas, turiningas. Tiesa, jei pavadinsite sūnų Ramūnu, vargu ar jis taps ramesnis. Be to, aplinkiniai nesielgs su jūsų vaiku ypatingai vien tik dėl jo vardo reikšmės. 

Patarimas

Trūksta įkvėpimo? Galite paieškoti vardo pagal jo reikšmę ar duoti pagal gimimo mėnesį. Jei mergaitė gimė liepos mėnesį, pavyzdžiui, pavadinti ją Liepa. O gal konkrečiu laikotarpiu mėlynuoja rugių laukas ir jums bus priimtinas Rugilės vardas? Kad ir kokį vardą pasirinktumėte, visada verta patikrinti jo reikšmę.

Inicialai ir pravardės 

Žmonės, ypač vaikai, mėgsta sugalvoti kitiems pravardes, o jos retai kada būna gražios. Todėl pasistenkite numatyti galimas bėdas. Pagalvokite ir apie vaiko inicialus (kad netyčia jis netaptų, pavyzdžiui, Š. Reikalu).

Vienas geriausių būdų patikrinti vardą – šūktelėti jį garsiai žaidimų aikštelėje. Jei šaukdami vardą jaučiatės nepatogiai – tai gali būti ženklas, kad pasirinktas vardas nėra pats tinkamiausias.

Trumpesnės vardo versijos

Taip pat vertėtų pagalvoti apie trumpesnes vardo versijas. Pavyzdžiui, Justina veikiausiai trumpės iki Justės, Laimonas – iki Laimio. Ar jums patinka visi trumpesni vardo variantai? Ar vardas nesutrumpėja iki kelių raidžių santrumpos, kuri paaugusį vaiką gali erzinti? Apgalvokite tai.

Patarimas

Jūsų parinktą vardą vaikas turės visą gyvenimą, todėl jis turėtų tikti visoms amžiaus grupėms. Deminutyvinis, itin mažai mergaitei tinkamas vardas nebūtinai gražiai skambės, kai ji bus suaugusi. Tas pats ir renkant vardą berniukui: mažybiškas pasirinkimas gali nejaukiai skambėti suaugusiam vyrui.

„Ateities“ vardas?

Verta atsižvelgti ir į kūdikių vardų tendencijas. Šiandien itin populiarūs vardai gali reikšti viena: kad jūsų vaikas dalysis vardu su daugybe tą patį vardą turinčių bendraklasių. Nors garsių žmonių kūdikių vardų kopijavimas gali atrodyti šaunus dalykas dabar, toks vardas, kaip ir kiti populiarūs, gali atrodyti pasenęs po kelerių metų.

Turite kelis vaikus?

Jei turite daugiau nei vieną vaiką, galbūt norėsite susieti / suderinti jų vardus su ką tik gimusio kūdikio? Vardus sieti galite įvairiai: rinktis biblinius-religinius, iš tos pačios vardo ar pavardės raidės, pagal kategoriją – augalo, metų laiko – ir pan.

Trumpas vardas – geriau

Vaikas užaugs, ir jam reikės pildyti įvairias formas, paraiškas, dokumentus. Štai čia randasi trumpo asmenvardžio privalumai. Ilgą ir sudėtingą asmenvardį bus keblu tarti, ko gero, reikės nuolat tikslinti, jau nekalbant apie įvairius pasirašymo momentus.

Laikykite paslaptyje

Visais atvejais galima klausti šeimos ir draugų nuomonės, pasitarti su giminaičiais, tačiau geriausia yra „pačio pačiausio“ vardo varianto neatskleisti, kol gims kūdikis. Tokiu būdu išvengsite neigiamų istorijų ir nuomonių (pavyzdžiui, teta Birutė nemėgsta vardo Martyna, nes šis jai primena mergaitę mokykloje, su kuria nesutarė, ir pan.). Įvairios istorijos, kurių nelaukiate, gali jus atbaidyti ar priversti sudvejoti, o šiame nelengvame – vardo rinkimo – procese jums labiausiai norisi susikaupti.

Susiję straipsniai

Populiariausi 2023 metų vaikų vardai: stabilūs topai ir beveik 200 naujų vardų!

2023 m. vaikų vardų dešimtuko lyderiai - SOFIJA ir MARKAS. O tarp naujų vardų rasime: KĘSTINA ir GLUOSNIS, GĖRIS ir GELITA, UNIVERSĖ ir TARIKAS.

TOP10 pastarųjų metų mergaičių vardai ir jų reikšmės

Pastaruosius penkerius metus populiariausių vaikiškų vardų dešimtukas išlieka pakankamai stabilus. Koks jis ir ką reiškia tie vardai?

TOP10 pastarųjų metų berniukų vardai ir jų reikšmės

Pastaruosius penkerius metus populiariausių vaikiškų vardų dešimtukas išlieka pakankamai stabilus. Koks jis ir ką reiškia tie vardai?

Naujausi komentarai

 1. Juditel3
  Juditel3 prieš 4 m.

  Joop parašė:
  Tie kirčiai visada turbūt buvo, tik gal senesniais laikais nelabai galimybių būdavo pasitikrinti

  Būdama suvalkiete ir turėjusi klasiokę Ievą, galiu pasakyt, kad mes ją vadinom Ieva su kirčiu ant E. Netikslus jūsų apibūdinimas turbūt arba ne taip supratau kažką

 2. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 4 m.

  Joop parašė:
  Sveikos,

  Pagal lietuviu kalbos taisykles kirciuojama Ievà.

 3. Joop prieš 4 m.

  Neleee parašė:
  Pagal lietuviu kalbos taisykles kirciuojama Ievà.

  Taisykles paziurejom, o ir kilmininko linksnyje Ievõs.

 4. Brangusia_paauksuota
  Brangusia_paauksuota prieš 3 m.

  parašė:
  Man nera nieko baisiau, nei uzdeti vaikui populiaru varda. Aplink pazistu jau tiek Emiliju ir Kristupu, kad tuoj nebeskirsim kur kuris. Manau, kad tevai paprasciaus…

  Apie klasę ir vardų kartojimąsi. Kai studijavau iš 24 studentų grupėje,buvom 4 Gintarės🙊😁😁 į visas tik pavardėm kreipdavosi tiek dėstytojai tiek grupiokai. Nesureikšminau niekada. Geras tas vardas mano. Dabartinėje aplinkoje ne vienos nepažįstu.

 5. Twinkle
  Twinkle prieš 3 m.

  Brangusia_paauksuota parašė:
  Apie klasę ir vardų kartojimąsi. Kai studijavau iš 24 studentų grupėje,buvom 4 Gintarės🙊😁😁 į visas tik pavardėm kreipdavosi tiek dėstytojai tiek grupiokai. Nesureik…

  Mano laikais Laurų buvo pilna, Gretų 😀😀