Kaip pasirūpinti namų oru, kad rečiau kibtų ligos?

Moteris valdo kondicionavimo sistemą pulteliu, kad namuose būtų švarus oras fizkes | Shutterstock.com

Šaltuoju metų laiku itin padidėja virusinių ir bakterinių infekcijų rizika. Švarus namų oras – puiki prevencinė priemonė, norint užkirsti kelią ligoms. Bet kaip palaikyti jį švarų, kai lauke – gerokai virš minuso? Įsigyti specialų įrenginį, apstatyti butą vazonais, o gal – tiesiog vėdinti?

Oro valytuvas

Oro valytuvas – ne oro drėkintuvas

Vienas paprasčiausių būdų išvalyti namų orą – oro jonizatorius arba valytuvas. Bet svarbu nesupainioti jo su oro drėkintuvu – tai visiškai skirtingi prietaisai. Ne visi oro drėkintuvai turi valymo ir jonizavimo funkcijas, ir atvirkščiai.

Kaip veikia oro valytuvas?

Oro valytuvas praleidžia orą pro specialų filtrą, valydamas jį nuo mikroorganizmų, dulkių ir kitų dalelių. Kai kurie jų turi jonizacijos funkciją – jie prisotina orą aktyviaisiais jonais. Jonizuotas oras yra panašus į tą, kuriuo kvėpuojame kalnuose arba lauke po griaustinio. Patalpoje, kurios oras yra prisotintas tokiu būdu, būti ne tik malonu, bet ir naudinga sveikatai.

Kada oro valytuvas (jonizatorius) – ne išeitis?

Būtina paminėti, kad oro jonizatoriai tinka ne visiems. Jų nepatartina naudoti patalpose, kur yra vaikų iki 1 metų amžiaus, žmonių su paūmėjusia bronchine astma, sergančių onkologinėmis ligomis ar turinčių aukštesnę temperatūrą, sergančių smegenų kraujo apykaitos sutrikimais arba po operacijos.

Augalai

Augalai taip pat valo orą

Antras, plačiai paplitęs būdas palaikyti švarų orą patalpoje – turėti daug kambarinių augalų.

Tai ekologiškas ir biudžetinis variantas. Bet verta atkreipti dėmesį, kad toks oro valymas šiek tiek užtruks, be to, augalai reikalauja nuolatinės priežiūros. Tiesa, galite įsigyti daug kaktusų – jų funkcija yra panaši, o priežiūra – visiškai minimali.

Mažiau tekstilės

Daiktai – dulkių „kaupikliai“

Stalčiai ir spintos, prikimštos daiktų, kaupia didžiulius kiekius dulkių, kurios itin pablogina orą patalpoje.

Pavargote nuo nuolatinės kovos dėl švarių baldų paviršių ir čiaudėjimo? Peržiūrėkite senas namų tekstilės sankaupas ir išmeskite nereikalingus daiktus. Juk jie paverčia interjerą tvankiu visomis prasmėmis.

Ką daryti, kad oras namuose gaivesnis?

Pakeiskite medvilninę tekstilę (ji kaupia daugiausia dulkių) satinine. Tiesa, ji nėra tokia biudžetinė, kaip medvilnė. Bet juk laikas, paaukotas namams tvarkyti, ir sveikata – kur kas brangesni, tiesa?

Kvarcinė ir druskos lempos – dar vienas būdas pasirūpinti namų oru

Antibakterinė ultravioletinė kvarcinė lempa

Šis prietaisas – tikras stebuklas! Tylus, nepastebimas ir labai efektyvus. Juk ne šiaip sau kvarcinė lempa buvo naudojama ligoninėse, operacinėse ir gimdymo namuose – jei ji yra namuose, jokie virusai neturi šansų išgyventi.

Tiesa, kaskart įjungus lempą jums teks išeiti iš patalpos. Palikti ją įjungtą reikia ilgam laikui, todėl šis variantas netinka, jei esate nekantrūs arba jei bute – tik viena bendra erdvė.

(Himalajų) druskos lempa

Ši jauki lempa panaši į skaldytos uolienos gabalą. Ji tikrai patiks tiems, kas mėgsta ryšį su gamta. Bet geriausia yra tai, kad ji sugeba valyti orą nuo mikroorganizmų ir prisotinti jį naudingų mikroelementų! Tiesiog įjunkite ją ir mėgaukitės. Vos įkaitusi, ji iš karto pradės veikti.

Vienintelis šios interjero detalės trūkumas – specifinė išvaizda, kuri gali netikti prie tam tikro stiliaus interjero.

Vėdinimas

Vėdinti namus – svarbu, bet pagal galimybes

Patalpų vėdinimas reikalauja atsargumo. Jei jūsų langai yra nukreipti, pavyzdžiui, į judrią, automobilių kupiną gatvę arba sąvartyną, vėdinimą reikia „dozuoti“, kad ant namų paviršių nenusėstų dulkės ir sveikatai kenksmingos užteršto oro priemaišos.

Bet reguliarus, trumpalaikis vėdinimas yra būtinas bet kokiu atveju.

Kondicionierius

Kondicionierius namuose – kaip oro valytuvas

Jei turite šį prietaisą – oro valytuvas nėra būtinas. Šie du prietaisai veikia panašiu principu – praleidžia orą pro specialų filtrą, apvalydami jį nuo kenksmingų medžiagų.

Oro valymo (jonizacijos) funkciją turi ne visi kondicionieriai

Verta atkreipti dėmesį, kad ne visi oro kondicionieriai turi oro jonizacijos funkciją. Be to, jie ne tik valo, bet ir sausina orą. Žvelgiant iš švaros perspektyvos, tai yra gerai, nes drėgmės perteklius padidina kenksmingo grybelio riziką namuose. Bet per sausas oras nėra tinkamas mūsų sveikatai ir – daugiausia – odai.

Svarbu

Jei norite visapusio rezultato – nepamirškite reguliariai keisti oro kondicionieriaus filtro.

Gartraukis

Turite gartraukį? Turite „oro valytuvą“!

Virtuvėje šis daiktas gali tapti puikia patalpos vėdinimo alternatyva! Be to, jis akimirksniu ištraukia iš namų visus nereikalingus kvapus. Juk keptos vištienos ar kiaušinienės kvapas gali žadinti apetitą valgomojoje zonoje, bet svečių kambaryje arba miegamajame jis tikrai nebus malonus.

Turėti gartraukį nepakanka, reikia jį naudoti

Garai ir dūmai tikrai neprisideda prie švaros namuose. Todėl verta užsiauginti įprotį įjungti gartraukį kaskart, kai gaminate. Tai ne tik pagerins oro būklę, bet ir užkirs kelią nemaloniems kvapams, kuriuos labai mėgsta sugerti plaukai, drabužiai ir namų tekstilė.

Susiję straipsniai

Kaip drėkinti namų orą be drėkintuvo?

Šildymo sezono metu namuose pastebimai nukrenta drėgmės lygis. Sausas oras kenkia odai, gali tapti alergijų, astmos, sinusito priežastimi.

Kaip vaikams išrinkti žaidimų aikštelę?

Žaidimų aikštelės padeda vaikams būti fiziškai aktyviems ir mėgautis turiningu laisvalaikiu: jie gali bėgioti, šokinėti, laipioti, suptis ir t. t.

Kaip išsirinkti sofą turint mažų vaikų? Kriterijai, apie kuriuos nepagalvojame

Sofa – vienas esminių namų baldų. Jei turite mažų vaikų ir kaip tik nusprendėte keisti sofą, tobulo baldo paieškos gali nemenkai išvarginti.