Kaip paskatinti kūdikio kalbos raidą? (28)

Mama skaito knygą kūdikiui gpointstudio | Shutterstock.com

Vis daugiau tyrimų atskleidžia, kaip svarbu pradėti lavinti kūdikio kalbos raidą nuo pat pirmųjų gyvenimo mėnesių. Kalbėdami su kūdikiais, po truputį plečiame jų žodyną, ugdome pažintinius, socialinius bei emocinius įgūdžius.

Tiesa, įvairių apklaustų duomenimis, daugelis tėvų nežino apie didžiulę pokalbių su kūdikiu pirmaisiais gyvenimo metais naudą, tad dažnai su mažiausiais šeimos nariais kalbasi rečiau, nei turėtų. Taigi, ką svarbu žinoti apie kalbos vystymąsi pirmaisiais gyvenimo metais ir ką daryti, kad mažylis greičiau pradėtų tarti pirmuosius garsus?

Kūdikio kalbos raida: ko tikėtis pirmaisiais gyvenimo metais?

Daugelio kūdikių ir vaikų kalba vytosi panašiai, tačiau kai kurie kartoti garsus išmoksta greitai, kai kuriems gali prireikti šiek tiek daugiau laiko.

Pirmaisiais gyvenimo metais galite išgirsti:

 • Vadinamąjį gugavimą, burzgimą;
 • Paprastus garsus ir skiemenis (pavyzdžiui, ba ba);
 • Bandymą atkartoti tam tikrus nesudėtingus žodžius (pirmųjų metų pabaigoje);
 • Žodį „ne“ ir galvos purtymą vienu metu ir kt.

1 metų sulaukęs mažylis jau gali pasakyti keletą paprastų žodžių ir žinoti, ką jie reiškia. Pavyzdžiui, jis gali ištarti „mama“ arba „tete“ ir parodyti į mamą arba tėtį.

Kūdikio kalbos raidos lavinimas nuo gimimo iki 2 metų

Norėdami efektyviai lavinti kūdikio kalbą, galite išbandyti šiuos metodus:

 • Žiūrėdami į kūdikį kartokite skiemenis, pavyzdžiui, ba, da ar ma. Laukite atsako iš mažylio.
 • Kai kūdikis skleidžia kokius nors garsus, žiūrėkite į jį ir bandykite imituoti pokalbį: atkartoti tuos garsus.
 • Reaguokite, kai jūsų kūdikis šypsosi ir nusijuokia: apdovanokite jį savo šypsena ir juoku.
 • Mokykite kūdikį elementarių gestų, susijusių su garsais: pavyzdžiui, užsidenkite akis ir sakykite „ku kū“, plokite rankomis ir sakykite „pliaukšt pliaukšt“ arba mojuokite ir sakykite „ate ate“.
 • Kalbinkite kūdikį maudynių metu, maitindami, rengdami jį.
 • Pasakokite kūdikiui apie tai, ką darote (pavyzdžiui, „dabar mama plauna grindis, kad galėtum ant jų sėdėti ir žaisti“) ir kur einate, įvardykite, ką matote pro langą ir t. t.
 • Skaičiuokite savo aplinkoje matomus objektus.
 • Papildykite kūdikio tariamus garsus. Pavyzdžiui, jei jis ištaria žodį „mama“, jūs atsakykite: „Mama grįžo“ arba „Mama čia, šalia tavęs; o kur jos mylimas kūdikėlis? Kūdikėlis čia“ ir pan.

Kalbos raidai labai svarbūs ir žaidimai, knygelės

Žaidimai yra pagrindinis būdas kūdikiams vytytis, mokytis ir tyrinėti pasaulį. Žaisdami su kūdikiu, turėsite ir daug galimybių bendrauti. Ir kuo daugiau žaisite ir kalbėsitės, tuo daugiau žodžių jūsų kūdikis girdės. Tai gerina ir kūdikio kalbos įgūdžius, ir padeda vystytis smegenims. Kai leidžiate laiką žaisdami ir kalbindami mažylį, stiprėja jūsų ryšys. Tvirti santykiai vystymuisi yra labai svarbūs: jie suteikia kūdikiui pasitikėjimo toliau tyrinėti pasaulį ir mokytis.

Keli patarimai:

 • Žaisdami su kūdikiu nurodykite žaislų spalvas ir formas.
 • Dainuokite daineles ir skaitykite eilėraščius.
 • Jei kūdikis žaisdamas su, pavyzdžiui, traukinuku, rodo didelį susidomėjimą, imituokite traukinio garsą tardami „tū tū“.
 • Žaidimų metu, drauge skaitydami kalbėkite su kūdikiu apie gyvūnų skleidžiamus garsus. Pavyzdžiui, sakykite: „Šuniukas sako au au.“ Tai padės mažyliui susieti garsą ir gyvūną. Jei jūsų kūdikis rodo į gyvūną ir imituoja jo skleidžiamą garsą, nepamirškite pagyrimo.
 • Skaitykite kūdikiui. Jei knygelėje yra daugiau teksto, nereikia skaityti kiekvieno žodžio: tiesiog galite rodyti į nuotrauką ar paveikslėlį ir pasakoti apie jį. Rinkitės tvirtas knygas su didelėmis ir spalvingomis iliustracijomis, nuotraukomis. Paklauskite kūdikio, kas tai yra. Paskatinkite jį parodyti ar net savais žodžiais įvardyti knygoje nupieštus / nufotografuotus objektus.

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 12 m.

  Laura.A parašė:
  As manau tikrai kalbes tavo mazyle dviem kalbomis, tik turi butinai tuo uzsiimti. Va mano draugu dvynukai, jie dabar 3 metuku, o pas juos seimoj mama lietuve o tetis anglas, tai jie viska kuo puikiausiai supranta lietuviskai. kartais pamiksuoja sakinyje dvi kalbas.aisku bus pagrindine ju kalba anglu, nes Airijoj gyvena, bet mama tikrai pasistenge kad vaikai moketu ir lietuviu.

  As irgi tikiu, kad nebus problemu, smagu namuose bus lietuviskai patausketi su dukra

 2. Ornix
  Ornix prieš 11 m.

  O musu tevelis Italas ir gyvenam Italijoj tad lialius taip pat bus ugdamas sneket dviem kalbom

 3. User has not uploaded an avatar
  ginatre16 prieš 8 m.

  koh

 4. Anemun
  Anemun prieš 8 m.

  ginatre16 parašė:
  koh

  Kaip supras cia

 5. Happy_Day
  Happy_Day prieš 2 m.

  Paskaičiau pirmus komentarus ir pagalvojau vargšao vaikai su kuriais išvis nekalba niekas, kad neprašneka 😂😂😂 o tėvai išvis kokie. Atimt vaikus iš tokių matyt, kad su vaiku nebendrauja. Gerai kad dar nelaiko atskirai uždaryto kitam kambarį, kad negirdėtų ką tėvai pasakoja 😂😂😂 šnekėk nešnekėjes, bet jei vaikas nenorės ir nekalbės. Bet to nesupras tos, kurių jau metinukai knygas skaito 😂😂
  Turiu ir draugę, kurios pirmas ir trečias vaikas anksti pradėjo kalbėti aiškiai, o antrasis tik 3.5m, normaliau kalbėjo. Tai matyt, su dviem jie bendravo, o antrąjį vargšelį ignoravo 😂😂😂