Kaip pažadinti vaiką?

Daugelis mamyčių susiduria su labai nemalonia problema: pasibaigus atostogoms mažylis nenori keltis į mokyklą ar į darželį. Suaugusysis prisiverčia, sakydamas, kad „reikia“, tačiau tai, kas padeda su rytiniu snauduliu susidoroti jam, visiškai neveikia mažųjų. Ar yra būdų priversti mažylį atsikelti ir suteikti jam energijos visai dienai?

Dienos režimas

Tiems, kurie laiku eina miegoti, ir atsikelti daug lengviau. Tiek suaugusiesiems, tiek vaikams labai naudingas režimas. Organizmui, įpratusiam užmigti ir nubusti tuo pačiu metu, daug paprasčiau pereiti iš vienos būsenos į kitą.

Ypač vertėtų pasirūpinti negalinčių rytais greitai išsijudinti vaikų režimu. Idealiu atveju tuo pačiu metu reikėtų gultis ir keltis net savaitgaliais ir švenčių dienomis, taip pat ir per atostogas.

Jeigu vis dėlto pažeidėte dienotvarkę, grįžti prie įprasto režimo reikėtų ne iš karto: jeigu vaikas atsigulė 11 valandą vakaro, o atsikėlė 11 ryto, kitą dieną bus sunku išsiristi iš lovos 7-ą ir eiti į mokyklą. Verčiau pratintis po truputį, per kelias dienas.

Dar vienas svarbus dalykas: normaliam miegui ir kėlimuisi didelę įtaką daro bendras visos dienos režimas:  darbo ir poilsio metas, vaiko žaidimai, laikas, praleistas gryname ore ir priešais televizorių, kambarys, kuriame miegama, vėdinimas, ir netgi meniu.

Skirkite daugiau laiko tam, kad vaikas galėtų išsijudinti, pasivolioti. Žadinkite jį 20 minučių anksčiau, kad niekur nereikėtų skubėti – niekas taip nesugadina dienos, kaip laiko trūkumas ir dėl jo kylantys  konfliktai. O ryte jo ir taip ne per daugiausia – visko reikia daug ir iš karto, todėl susirasti ir išsilyginti drabužius, susidėti knygas ir sutvarkyti žaislus reikėtų dar vakare. Tai moko vaiką drausmės: vakarais jis gali tvarkytis pats, o rytais tuo pasirūpina mama. Kad miegas būtų ramus, stebėkite, kad atžala nepersivalgytų, nežaistų kompiuterinių žaidimų ir nežiūrėtų televizoriaus. Paklausite, kodėl? Visa tai dirgina nervų sistemą, neleidžia nurimti, tad sapnuojami košmarai, dažnai atsibundama naktį.

Filmukas prieš miegą – gerai, bet pasaka prieš miegą – dar geriau. Jų skaitymas – tai puikus ritualas, padedantis lengviau užmigti.

Ritualus galima atlikti ir pradedant naują dieną, jeigu mažyliui keltis labai sunku, pavyzdžiui: kartu valykitės dantis. Labai naudinga pasirąžyti, keltis lėtai.

Galite rytais deklamuoti linksmą eilėraštuką (parašykite patys arba paieškokite internete) – pažįstami garsai padės greičiau įveikti snaudulį.

Vaikai mažų mažiausiai nori, kad mama piktai bambėtų: „Kelkis! Kiek galima kartoti? Ir vėl pavėluosim!“ O kas jiems patinka? Savaime suprantama – žaisti.

Kėlimąsi ryte galima paversti maloniu žaidimu – svarbiausia yra suprasti, ką vaikas mėgsta. Vieniems patinka, kai mama pirštais ant odos rodo, kaip eina ežiukas, kitiems – kutenimas, kai sakoma: „Kelkis, ausyte! Kelkitės, kairiosios kojos piršteliai!..“, ir panašiai. Žaidimų gali būti pačių įvairiausių.

Kitiems mažyliams išsiristi iš lovos padeda mėgstami animaciniai filmukai (tikriausiai turite tokių savo videotekoje).

Ar žaidimai taps ritualu (diena iš dienos kartojama tradicija), ar keisis kiekvieną dieną, priklausys tik nuo jūsų fantazijos ir vaiko poreikių. Vieniems reikia stabilumo, o kiti su nekantrumu laukia ir spėlioja, kuo gi mama nustebins šį kartą.

Tonizuojamasis masažas

Kūno žaidimai rytais – vienas iš smagiausių būdų pradėti dieną. Tai padeda pajusti ryšį su mama, tėčiu arba senele, savo patį ir greičiau išvaikyti miegus. Galima sakyti, kad tai beveik atstoja mankštą.

Kad efektas būtų geresnis, atlikite biologiškai aktyvių taškų masažą (jis sustiprins imunitetą, išjudins kūną ir dvasią) – juk jūsų užduotis yra ne tik pažadinti, bet ir suteikti vaikui džiaugsmo, paskatinti jį gyventi ir kurti, padaryti taip, kad jis taptų aktyvesnis.

Iš pradžių vieną į kitą patrinkite vaiko delnus, pamaigykite ausytes, pirštų pagalvėlėmis patrinkite ausies spenelį, jos pakraštį, o po to ir visą ausį.

Tada „prauskite“ delnais mažylio veidą. Masažuokite tam tikrus taškus sukamaisiais judesiais, lengvai spausdami „trečiąją akį“ (kiek aukščiau nosies, tarpuakyje), ten, kur prasideda antakiai, prie šnervių, taip pat ir duobutę po apatine lūpa.

Išskleiskite pirštelius, masažuokite kiekvieną nuo galiuko iki pat pagrindo, patrinkite taškus, esančius palei nagų kraštus.

Atlenkite mažylio nykštį į šoną, pamasažuokite jo pagrindą, tašką, kuriame susijungia didysis ir rodomasis pirštas, taip pat tašką išorinėje plaštakos pusėje, esantį tarp rodomojo ir didžiojo piršto. Šis masažas tinka ir suaugusiesiems. Galite išmokinti savo vaiką darytis jį savarankiškai.

Jeigu mažylis ryte aktyvus, klausydamiesi muzikos kartu padarykite nedidelę mankštą: pasirąžykite, kelis kartus pasilenkite, prisėskite, pasukiokite kūną į šalis, pamojuokite rankomis ar pakilnokite kojas.

Po to turėtų sekti vandens procedūros. Puikiai tiks tiek rytinis dušas, tiek paprastas prausimasis (kad tai išbudina ir žvalina, žinoma turbūt visiems).

Maistingi pusryčiai

Daugelis vaikų rytais nenori pusryčių. Priežastis dažniausiai būna labai paprasta – vėlyva, gausi ir soti vakarienė. Jeigu ją paankstinsite, apetitas ryte tikrai atsiras.

Pusryčiai labai reikalingi – juk būtent jie suteikia energijos visai dienai. Deja, mažai kas nori maitintis taisyklingai, tinkamu maistu (pavyzdžiui, avižine koše).

Išeitys dvi: leisti valgyti vaikui tai, ko jis nori, arba gaminti patrauklius pusryčius iš „gerų“ produktų.

Tiesa, galimas ir tarpinis variantas: susitarkite su vaiku, kad tris kartus per savaitę jis pats pasirinks, ką valgyti, o keturis kartus virsite, pavyzdžiui, košę su jo mėgstama kakava (skanūs pusryčiai taip pat padeda greičiau išsibudinti).

Kokie pusryčiai suteiks energijos, bus naudingi ir maistingi?

  • Neskaldytų grūdų košės (paruošiamos per keletą minučių netinka). Atėjus vakarui, užpilkite juos termose verdančiu vandeniu, ir ryte valgysite jau paruoštą košę, arba tiesiog užmerkite, kad virti kitą dieną reikėtų trumpiau. Vaikui geriausiai tiks ryžiai, grikiai, avižos. Paskaninkite uogomis, riešutais, vaisiais.
  • Omletai. Galima įdėti žalumynų, daržovių (gaminti ne dažniau kaip 2 kartus per savaitę).
  • Pieno ir bananų kokteilis. Paruošti jį galima per kelias minutes. Tiesiog suplakite elektrinių smulkintuvu – tai bus naudingas, maistingas ir skanus gėrimas.
  • Natūralus jogurtas su uogomis arba vaisiais.
  • Varškės patiekalai (virtinukai, apkepai, pudingai ir pan.).
  • Daržovių patiekalai (virtos ar troškintos daržovės, išskyrus bulves).
  • Sumuštiniai su daržovėmis, minkštu sūriu, kiaušiniu ir pilno grūdo duona. Nereikėtų jų valgyti kiekvieną dieną.
  • Varškės, kruopų, daržovių apkepai.

Atminkite, kad žvalus rytas labai priklauso ir nuo šeimos atmosferos, šilto, malonaus santykio su vaiku. Juk daug lengviau nubusti, jei žinai, kad tavęs laukia ne riksmai, o šypsena ir švelnus žodis.

Žvalaus ryto kiekvieną dieną!

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.