Kaip sutarti su paaugle dukra?

Konfliktuose tarp vaikų ir tėvų nėra nieko naujo ar neįprasto. Bet metai iš metų, karta iš kartos, tėvai su vaikais sunkiai randa bendrą kalbą. Dėl įtemptų santykių šeimoje prasideda pastovūs pykčiai, atsiranda kovingumas ir netgi neapykanta. Jei šeimoje santykiai ėmė byrėti, vaikai privalo perimti situaciją į savo rankas, nes „traukinys“ gali labai greitai nuvažiuoti nuo bėgių. Tačiau tikrai ne visos mamos žino, kaip sutarti su savo paauglėmis dukromis. Nors, rodos, dvi moterys turėtų viena kitą suprasti. Vis dėl to amžiaus skirtumas čia pakiša koją. Todėl tikrai ne kiekviena mama supranta, kaip pataisyti pašlijusius santykius su dukra, ypač jei ji paauglė.

O visos problemos su dukra dažniausiai ir prasideda paauglystėje. Ir nieko čia keisto nėra. Kiekvienai mamai atrodo, kad jos dukrytė – tai maža princesė, tokia švelnutė, meilutė, mergytė su kaspinėliais plaukuose. Būtent todėl, kai dukra paauga, mamai taip sunku su ja sutarti, kadangi motinos akyse ji vis dar maža mergaitė, o dukra jaučiasi suaugusi dama. Kaip gi elgtis tokioje situacijoje?

Skiriasi skoniai

Visų pirma, dauguma mamų susigadina santykius su dukra dėl to, kad bando primesti savo mintis, savo stilių, savo skonį ir daug kitų dalykų. Arba dar blogiau, kalba apie tai, kad mergaitės skonis ir pasaulio suvokimas yra neteisingi ir nenormalūs. Taip elgtis jokiais atvejais negalima. Net jei dukra pradeda domėtis sunkiojo metalo muzika, išsidažo kaip pankė arba kabinasi keistus plakatus ant savo kambario sienų, nereikėtų iškart daryti išvadų, kad ji susidėjo su bloga kompanija ir taip sau kenkia.

Paauglystėje vaikai ieško savęs ir išbando įvairias saviraiškas. Būtent todėl jie pradeda domėtis subkultūromis, nestandartiškai rengtis, klausytis muzikos, kuri skiriasi nuo populiariosios. Jei jūsų santykiai su dukra pašlijo, būtent dėl jos gyvenimo stiliaus, jums, kaip mamai, reikia išmokti priimti dukrą tokią, kokia ji yra.

Jei matote, kad jos stilius ir skonis neveikia jos charakterio bei elgesio negatyviai (ji nevartoja alkoholio, nerūko, svarbiausiai – gerai mokosi), nereikėtų stengtis savo dukros pakeisti. Lygiai taip pat nereikėtų per prievartą siūlyti savo pasaulėvokos. Jūs vis tiek išliksite mama, t.y. vyresniuoju žmogumi, kuris nesitampys su ja po vakarėlius, tačiau tikrai bet kada padėsite savo patarimais.

Bendraudama su dukra, reikia domėtis jos gyvenimu, išklausyti, tačiau neapklausinėti. Ji pati jums papasakos tai, ką jums reikia žinoti. Nenaudokite jokio spaudimo. Kai paauglė vis dėl to atsivers, jokiais būdais nesmerkite jos ir nepamokslaukite. Net ir tuo atveju, jei jums atrodo, kad ji neteisi, protingai patarkite: ramiai išsiaiškinkite situaciją ir pasiūlykite problemos sprendimą, tačiau nerėkite, nešaukite, neužgauliokite, nekalbėkite apie tai, kad ji neišmanėlė ir daro neaišku ką. Jei dukra girdės tik jūsų kaltinimus, jūs nesugebėsite sutvarkyti santykių, ir ji atsitvers nuo jūsų siena.

Konfliktai dėl vaikinų

Konfliktai tarp mamos ir duktės gali įvykti ir dėl pirmųjų pasimatymų, pirmosios meilės bei vaikinų, kurie nepatinka mamai. Žinoma, tokiais atvejais motinai labai sunku susilaikyti, nes ji juk nori apginti savo vaiką nuo netinkamų kandidatų. Vis dėl to tokioje situacijoje reiktų save įsivaizduoti jos vietoje ir prisiminti apie tai, kad ir patys kažkada įsimylėdavome ne tuos žmonės, o kai esi įsimylėjęs, nepastebi jo blogųjų savybių, išryškini tik gerąsias, o bet kokį negatyvą priimi kaip įžeidimą. Todėl net ir tuo atveju, jei mama mato, kad dukra pasirinko ko gero ne tą žmogų, reikia susiimti ir leisti vaikui mokytis iš savo klaidų. Žinoma, niekas nedraudžia dukrai vis patarinėti ir padėti kartu spręsti kylančias problemas.

Apskritai, jei norite sutarti su savo paaugle dukra, dažniau prisiminkite, kokia jūs buvote jos amžiuje. Išmokite žvelgti į situaciją ne iš savo amžiaus perspektyvos, kai jau esate protinga ir daug ką patyrėte. Žvelkite į situaciją jūsų dukros akimis, kuri dar tik pradeda pažinti pasaulį.

Jei jūs tikrai sugebėsite tai padaryti, suprasite, kaip jai padėti nekonfliktuojant.
 

Susiję straipsniai

Nėštumas paauglystėje: kokie 5 didžiausi iššūkiai tenka jaunoms mamoms?

Sužinojusios apie neplanuotą nėštumą, paauglės svarsto, ką daryti toliau. Vienas lemiamų klausimų – ar mergina yra pasiruošusi auginti kūdikį?

Motinystė, aplankiusi nesulaukus pilnametystės: iššūkius numatyti buvo sunku

Laidos vedėjui paklausus, kokios tos baimės, sužinojus, kad esi nėščia 11-oje klasėje, dainininkė Mia buvo atvira: „Netikėjau, kad tai įvyks.“

Aš – pavargusi mama: kam man tiek visko reikia?

Iš esmės tėvystė yra ne apie vaikus, o labiau apie mus pačius. Tarsi vidinis kompasas, kuris rodo kelią į save. Kaip aš jaučiuosi, ko man trūksta.