Kaip tramdyti viešus vaiko pykčio priepuolius?

Mergaitė ima žaislą iš lentynos Andrey Burstein | Shutterstock.com

Žaislų parduotuvė gali būti tikras minų laukas tėvams. Vaikai, norėdami gauti išsvajotą žaislą, dažnai surengia tikrą skandalą viešoje vietoje, versdami raudonuoti iš gėdos. Teisingai išauklėtas ketverių metų vaikas dažniausiai jau supranta, kad pykčiu nieko nepasieks, bet maždaug iki 21 mėnesio mažyliai dar to nesuvokia, todėl dažnai bando manipuliuoti būtent tokiu būdu.

Pasakę vaikui, kad jis negaus norimo raudono kamuolio, susiduriate su verksmais ir prieštaravimais? Susigūžęs veidas, suspausti kumščiai, riksmai visą kelią namo jau seniai tapo kasdienybe? Tikriausiai raudonuojate kaskart susidūrę su atjautos kupinais aplinkinių žvilgsniais, ir (net jeigu taip nėra) perskaitote juose tik vieną mintį: „Ji bloga mama / Jis blogas tėtis.“

Ekspertų nuomonė

Kartais gali atrodyti, kad lengviau būtų tiesiog nupirkti vaikui tą išsvajotą kamuolį, ir turėti ramybę. Bet, anot ekspertų, šis kelias nėra teisingas. Tėvai bijo vaiko pykčio ir isterijų, bet blogiausia, ką jie gali padaryti – pasiduoti tokiam jo elgesiui.

Sakydami „ne“ naujam žaislui arba šokoladiniam batonėliui, turite būti nuoseklūs. Vaikai privalo suprasti ribas. Jei pasakėte „ne“ – tvirtai laikykitės savo nuostatos ir ištverkite vaiko pyktį.

Pyktis yra ne drausmės, o vystymosi klausimas. Maži vaikai, iki 1,5 metų ir kiek vyresni, nesupranta skirtumo tarp viešos ir privačios aplinkos, jų savikontrolė – ribota.

Svarbu

Nors vienų metų sulaukę kūdikiai gali patirti emocinę griūtį, visiško pykčio priepuoliai dažnai prasideda maždaug nuo 18 mėnesių amžiaus, o ypač padažnėja nuo dvejų iki trejų metų. Jaunesniems vaikams pyktis pasireiškia dažniau ir trumpiau (vidutiniškai nuo dviejų iki trijų minučių), o vyresniems – rečiau, bet ilgiau (vidutiniškai nuo trijų iki penkių minučių).

Vaiko pyktis viešoje vietoje

Jei atkreipsime dėmesį į įspėjamuosius ženklus ir tendencijas, pastebėsime, kad vaikų pyktis dažniau atsiranda, kai jie yra alkani ar pavargę. Todėl pravartu pasirūpinti, kad išvykoje visada būtų užkandžių bei žaislų ir knygų atžalos dėmesiui užimti.

Bet kaip elgtis parduotuvėje, jeigu vaikas jau garsiai rėkia, spardosi? Jeigu aplinkybės nėra labai ekstremalios, pabandykite tiesiog nekreipti dėmesio į provokuojantį vaiko elgesį. Kasoje vartykite ramiai žurnalą arba maigykite telefoną. Jei vaikas pernelyg įsiaudrinęs – patraukite jį į privatesnę erdvę (kampą, kur yra mažiau žmonių) arba pasiimkite ant rankų ir išneškite iš parduotuvės.

Svarbu

Palaukite, kol situacija nurims ir pyktis atslūgs, tada ramiai paaiškinkite vaikui, kad taip elgtis negalima. Nesikalbėkite su vaiku, kol jis yra įniršęs ir nekontroliuojamas: tuo metu jis vis vien jūsų negirdės.

Nepatekite į spąstus

Anot ekspertų, tėvai turėtų vengti pakliūti į vaikų rengiamus pykčio ir liūdesio spąstus. Žinoma, sunku yra neprarasti kantrybės, kai atžala intensyviais riksmais bando „išgauti“ žaislą ar kitą daiktą, bet jei pasiduosite spaudimui, duosite aiškų ženklą, kad šaukiant ir spardantis jis gali pasiekti tai, ko nori.

Liūdesio spąstai yra subtilesni. Suaugusiems būna sunku atsilaikyti prieš verkiantį vaiką. Dažnai mes imame jį glostyti, gailėti, ir vaikas tuo noriai naudojasi.

Svarbu

Jei nenorite suteikti savo vaikui stimulo, kad aukos pozicijoje galima gauti tai, ko jis nori, – nepasiduokite. Pasakykite verkiančiam vaikui, kad jis bus stipriai apkabintas, kai nustos verkti ir sugriebs jūsų ranką. Tokiu būdu išmokysite jį savarankiškai reguliuoti savo emocijas.

Ką gali padaryti tėvai

Teisingas auklėjimas reikalauja daug kantrybės ir atsidavimo, bet jis yra to vertas. Jei reguliariai ir nuosekliai laikysitės nustatytų taisyklių, ir nuo mažų dienų kalbėsitės su vaiku, kas galima, o kas – ne, pamatysite, kad jūsų nusistatymas atneš teigiamų rezultatų. Po kurio laiko vaikas išmoks kontroliuoti savo emocijas ir pyktį perjungti į liūdesį, o grįžęs namo pamirš apie buvusį kaprizą ir ramiai nueis žaisti.

Susiję straipsniai

Vaikas keikiasi! Ką daryti?

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją tėvus.

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.