Kaip užmegzti ryšį su vaiku po mokyklos?

Tėvai sėdi su dukra parke po mokyklos Lucky Business | Shutterstock.com

Pasibaigus ilgai dienai mokykloje, daugeliui vaikų reikia „pereinamojo laikotarpio“, kad nusiramintų ir galėtų puikiai jaustis namuose. Kiekvienam šis poreikis pasireiškia savaip. Vieniems − ašaromis ir nusivylimu, sukeltu pomokyklinių suvaržymų, kiti yra kupini energijos, kurią trokšta išlaisvinti.

Nors tai vaikui labiausiai būdinga mokslo metų pradžioje, rugsėjo, spalio mėn., tačiau situacija gali kartotis ištisai. Ypač pastaraisiais metais, kai situacija pasaulyje nėra stabili.

Kaip padėti vaikui „persijungti“ po mokyklos? Kaip užmegzti su juo ryšį ir paskatinti atsiverti?

Pabūkite lauke

Jei tik galite – kuo dažniau grįžkite iš mokyklos namo dviračiais arba pėsčiomis. Idealiausia bus, jei paversite tai kasdieniu sveiku įpročiu! Palikite sau pakankamai laiko pajudėti savo vaikų ritmu. Sustokite trumpam žaidimų aikštelėje arba atraskite naują, įdomų kelią namo. Svarbu, kad neužstrigtumėte rutinoje ir padėtumėte savo atžalai išlieti susikaupusį per dieną energijos perteklių.

Maistas suartina

Užkandžiai – puiki priežastis susiburti ir pabendrauti. Galite iš anksto supjaustyti vaisių ar daržovių ir surengti bent keliolikos minučių iškylą pakeliui namo. Tai leis vaikui ne tik užkąsti gryname ore, bet ir atsiriboti nuo mokyklos rūpesčių. Jei iškylauti oras netinkamas – susiburkite prie pietų stalo: maistas suartina ir paskatina atviriems pokalbiams.

Užduokite įdomius klausimus

Standartinis klausimas „na, ir kaip sekėsi mokykloje?“ gali pasirodyti nenuoširdus ir paviršutiniškas. Užuot jį uždavę, pabandykite įvesti 60 sekundžių taisyklę. Pasakykite vaikui, kad jis turi lygiai minutę, kad papasakotų vieną įdomų dalyką apie savo dieną, o paskui gali bėgti daryti ką tinkamas. Galite patys pradėti nuo trumpo pasakojimo, kas jums nutiko šiandien, arba paprašyti vaiko pasidalyti tuo, ką šiandien įdomaus ar keisto patyrė. Nepamirškite kalbėtis su vaiku ir apie kitus dalykus, ne tik susijusius su mokykla.

Pasilikite prie stalo ilgiau

Turėkite „ramios veiklos rinkinį“, pavyzdžiui, pomėgių – spalvinimo knygelių, stalo žaidimų, kuriuos galima atlikti užkandžiaujant. Taip pat galite pakviesti vaikus padėti jums ruošti maistą (jei matote, kad jie susidomėję).

Prisiglauskite

Kai kurie vaikai labai mėgsta fizinį kontaktą. Jei jūsų vaikas vienas tokių, galite susisukti į minkštą pledą ir paskaityti knygą arba, kartu išsitiesus ant sofos, peržiūrėti įdomų animacinį filmą. Jei yra priešingai, ir jūsų vaikas negali nustygti vietoje, sukurkite šeimos grojaraštį ir surenkite šokių vakarėlį.

Suteikite vaikams erdvės

Gerbkite savo vaikų erdvę ir pasirūpinkite, kad namai jiems būtų tvirta užuovėja. Jei striukės tinkamai pakabintos, kuprinės tvarkingai padėtos, o namų darbai – baigti, leiskite jiems užsiimti savo mėgstama veikla, net jeigu ta veikla – filmuko peržiūra telefone ar kompiuteryje. Kad išvengtumėte nereikalingų konfliktų, iš anksto susitarkite dėl „ekrano laiko“ – laikotarpio, po kurio įrenginys turi būti išjungtas ir padėtas į šalį.

Sugalvokite savaitės ritualą

Bendradarbiaukite su savo vaikais ir sugalvokite šeimai ką nors smagaus, ko visi lauktų visą savaitę. Paslėpkite namuose skanėstą arba paverskite penktadienius išskirtine stalo žaidimų, filmų ar išvykų diena. 

Yra daug abipusio ryšio užmezgimo būdų. Kad ir kokį pasirinktumėte, atminkite svarbią taisyklę: neperspauskite. Laikas, praleistas kartu su šeima, neturi būti pernelyg sudėtingas, ilgas, komplikuotas – pavyzdžiui, priekabių paieškos. Pabūkite visi kartu, o kai pastebėsite, kad vaikų dėmesys prarastas, kad jie užsiima savarankiškomis veiklomis, palikite juos ir pasidžiaukite, galėdami