Kaip valyti kūdikio čiulptuką?

Miegantis kūdikis rankoje laiko čiulptuką Daria Nipot | Shutterstock.com

Čiulptukas - daikčiukas, kurio kūdikis jokiu būdu nenori paleisti iš rankyčių, tačiau jis vis tiek galiausiai atsiduria ant žemės... Ar čiulptuką reikia plauti kaskart, kai jis iškrenta iš kūdikio burnos? Ar užteks čiulptuką tiesiog nuplauti po vandeniu? Kaip dažnai jį reikia sterilizuoti? Tėvams kyla daugybė panašių klausimų į kuriuos atsakysime.

Kodėl reikia valyti kūdikių čiulptukus?

Tikimybė, kad kūdikis susirgs dėl to, jog davėte jam ne preciziškai švarų čiulptuką – minimali, tačiau kūdikio reikmenų higiena rūpintis vis tiek reikia kruopščiai.

Jei čiulptukas nukrito ant bet kokio paviršiaus – nebūtinai grindų, bet ir ant stalviršio ar sofos, vis tiek prie jo gali „prilipti“ ligas sukeliančių virusų ar bakterijų.

Taip pat naudojant nešvarius čiulptukus platinama pienligė – grybelinė infekcija, kūdikio burnoje pasireiškianti baltomis apnašomis ant liežuvio ir skruostų.

Kaip sterilizuoti kūdikio čiulptuką prieš naudojant pirmą kartą?

Nors kūdikių čiulptukai gaminami laikantis aukštų higienos standartų, ant jų paviršiaus vis tiek gali būti nešvarumų (net ir nematomų plika akimi). Todėl vos išėmę čiulptuką iš pakuotės, paruoškite jį naudojimui taip, kaip nurodo gamintojas.

Daugumos gamintojų čiulptukus prieš pirmąjį naudojimą reikėtų 5 min. pavirti vandenyje.

Kaip išvalyti nukritusį čiulptuką? 

Kasdienei čiulptuko priežiūrai užteks karšto vandens ir ekologiško kūdikių indams skirto ploviklio ar natūralaus muilo.

Atkreipkite dėmesį, kokias valymo priemones naudoti rekomenduoja gamintojas. Kai kurių čiulptukų negalima plauti indų plovikliais.

Čiulptuką būtina gerai nuskalauti, kad ant jo neliktų muilo ar indų ploviklio likučių.

Galima įsigyti specialių valymo servetėlių žindukams ir čiulptukams. Jos gali būti naudingos kelionių metu, kai neturite galimybės čiulptuko nuplauti įprastai.

Ar čiulptukus reikia periodiškai dezinfekuoti?

Medikų bendruomenė nesutaria, ar čiulptukus reikia dezinfekuoti. Vieni teigia, kad čiulptukas – pernelyg dažnai naudojamas daiktas, tad vargti jį virinant ar naudoti specialių dezinfekavimo priemonių tikrai nereikėtų.

Kiti yra įsitikinę, kad dėl to, jog kūdikio imunitetas pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius dar tik formuojasi, kasdien bent 5 min. čiulptuką reikėtų pavirinti vandenyje. Kai kūdikis sulauks 6 mėn., čiulptuką virinti užteks kartą per 2 dienas.

Norint čiulptuką sterilizuoti, jį taip pat galima palaikyti ant karštų garų, dėti į elektrinį sterilizatorių arba indaplovę, o su specialia dėžute – ir į mikrobangų krosnelę. Tačiau vėlgi prieš naudojimą verta paskaityti, ką pataria gamintojas.

Svarbu

Guminių čiulptukų virinti negalima, tam jie nepritaikyti. Per didelis karštis neigiamai paveiks guminio spenelio kokybę. Virinti galima tik silikoninius čiulptukus.

Ar nieko tokio, jei čiulptuką aplaižys tėvai?

Dažnai tėvai čiulptukui nukritus imasi seno valymo būdo: patys jį aplaižo ir vėl paduoda kūdikiui. Tačiau medikai tokio veiksmo atlikti nerekomenduoja, ypač naujagimiams. Nors ir esate visiškai sveiki, atminkite faktą, kad burnoje yra milijonai įvairių mikroorganizmų, tarp kurių – ir galimi ligų sukėlėjai.

O jeigu dar tik ieškote geriausio čiulptuko plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.