Čiulptukų gidas: kaip išrinkti čiulptuką kūdikiui?

Čiulptukas – vienas populiariausių kūdikio kraitelio reikmenų, tad labai svarbu jį rinktis dėmesingai ir atsakingai.
Ar duoti kūdikiui čiulptuką?
Specialistai ir tėvai nuolat diskutuoja, ar čiulptuko tikrai reikia. Manoma, kad čiulptuko naudojimas nuo pirmųjų dienų gali turėti neigiamos įtakos naujagimio gebėjimui efektyviai žįsti, tačiau vėlyvesnis (praėjus bent pirmajam mėnesiui) čiulptuko naudojimas žindymo nesutrikdo.
Čiulptukai kritikuojami dėl dantų ir sąkandžio problemų, tačiau jos siejamos su labai ilgu čiulptuko naudojimu vyresniame amžiuje, t.y. jau po 2-ojo gimtadienio.
Yra šaltinių, kuriuose teigiama, kad čiulptukas gali sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo riziką miegant, tačiau dalis tėvų nenori jo naudoti dėl stipraus įpročio susiformavimo, kuomet čiulptuko atsisakymas vaikui sukelia didelį stresą.
Tad čiulptuko naudojimas ar nenaudojimas turi tiek pliusų, tiek minusų, kuriuos reikėtų apsvarstyti ir priimti jūsų šeimai tinkamiausią sprendimą.
Plačiau skaitykite:
Čiulptukų formos. Kokios formos čiulptuką rinktis?
Čiulptukai gali būti 3 formų:
- apvalios (vyšnios) formos;
- lašelio formos;
- ortodontiniai. Jų apačia yra plokščia, o viršus – apvalus. Tyrimais įrodyta, kad ortodontiniai čiulptukai padeda geriau vystytis kūdikio gomuriui ir žandikauliui.
Vienos arba kelių dalių čiulptukai
- Tradiciniai čiulptukai yra trijų dalių: tai spenelis (ta guminė dalis), apsauginis skydelis ir prilaikomasis žiedas.
- Tačiau yra ir vientisų (t. y. vienos dalies) čiulptukų. Jie liejami iš silikono, latekso arba gumos. Vienos dalies čiulptukų privalumas – lengvesnė priežiūra, nėra dalių, tarp kurių galėtų veistis bakterijos. Taip pat tokie čiulptukai nepabyra dalimis, tad mažėja pavojus užspringti.
Medžiagos, iš kurių gaminami čiulptukai
Čiulptukų žindukai gaminami iš 3 medžiagų:
- Silikono. Iš silikono pagaminti žindukai yra tvirti, patvarūs, lengvai valomi, nesugeria kvapų. Tačiau, lyginant su lateksiniais, yra kiek kietesni ir mažiau lankstūs.
- Latekso. Iš latekso pagaminti čiulptukų speneliai yra minkštesni, tad juos prireikia dažniau keisti, be to, jie sugeria kvapus. Taip pat reikia nepamiršti, kad dalis kūdikių gali būti alergiški lateksui.
- Kaučiuko. Natūralus kaučiukas – puiki netoksiška medžiaga. Iš kaučiuko pagamintuose čiulptukuose nėra PVC, parabenų, ftalatų, cheminių minkštiklių bei dažiklių. Kaučiukiniai čiulptukai yra standesni, lyginant su aptartomis rūšimis, tačiau kai kuriems kūdikiams patinka, kai jie gali gerai pasikasyti besikalančius dantukus. Beje, šio tipo čiulptukai yra vos brangesni.
Koks turėtų būti idealus čiulptukas?
Specialistai rekomenduoja čiulptuką rinktis pagal šiuos kriterijus:
- Čiulptukas turėtų būti plonu koteliu, kad tarpas tarp apatinio ir viršutinio žandikaulio būtų kuo mažesnis.
- Žindukas turėtų būti plokščias, užimti kuo mažiau vietos burnoje, kad kūdikis galėtų laisviau judinti liežuvį.
- Lankstus ir elastingas žindukas – tinkamesnis negu standus, kietas. Lengva struktūra leidžia sumažinti veido raumenų judėjimą.
- Ergonomiškas skydelis padeda čiulptukui geriau prisitaikyti prie kūdikio veido kontūro ir išvengti spaudimo besiliečiančiose veido srityse.
- Svarbiausia taisyklė – visada rinkitės patikimų gamintojų, sertifikuotus čiulptukus: jie tikrai bus saugūs jūsų mažyliui.
- Taip pat verta turėti ir čiulptuko laikiklį su spaustuku, skirtu prisegti prie kūdikio drabužėlių. Tik vėlgi įvertinkite, ar jis sudarytas ne iš mažų pavienių elementų (pavyzdžiui, karoliukų) ir ar yra saugus kūdikiui. Čiulptuko laikiklis turi būti kuo trumpesnis.
Kokio dydžio čiulptuką pasirinkti?
Svarbu žinoti, kad pirmojo pasitaikiusio čiulptuko pirkti nereikėtų, nes jie skirstomi pagal kūdikio / vaiko amžių:
- 0–6 mėn.;
- 6–18 mėn.;
- 18+ mėn.
Tinkamo dydžio čiulptuką svarbu išsirinkti todėl, kad jis efektyviai nuramins mažylį, atitiks kūdikio burnos proporcijas. Be to, netinkamo dydžio čiulptukas gali kelti grėsmę mažylio saugumui.
Pirkdami įvertinkite čiulptuko apsauginį skydelį: jo skersmuo turėtų būti bent 4 cm. Taip pat skydelis turi būti su angomis, perforuotas, kad jei kūdikis netyčia susikištų visą čiulptuką į burną, vis tiek galėtų kvėpuoti.
Kaip dažnai reikėtų keisti čiulptuką?
Tiek saugumo, tiek ir higienos sumetimais čiulptukus rekomenduojama keisti dažnai, maždaug kas 1–2 mėnesius. Čiulptuką nedelsiant pakeiskite, jei jis susidėvėjo (atsirado skylutė ar įplyšimas), jei čiulptukas tapo lipnus ar pakito jo spalva, taip pat kūdikiui persirgus infekcine liga.
Visuomet rekomenduojama turėti ir atsarginį čiulptuką, kad, vienam netyčia pasimetus, nereikėtų skubėti į parduotuvę ar vaistinę pirkti naujo.
Kaip čiulptuką sterilizuoti ir plauti?
Prieš naudojimą čiulptuką sterilizuokite, remdamiesi gamintojo nurodomomis instrukcijomis (dažniausiai reikia jį 5 min. pavirinti). Vėliau čiulptuką reikia kruopščiai nuplauti kaskart jam nukritus, jį galima periodiškai sterilizuoti.
Jei čiulptukas nukrito ant grindų, nedėkite jo į savo burną, nes taip kūdikiui galite parduoti bakterijas ir virusus.