Kaip vystosi ir auga ankstukai?

Ankstukų raida nėra tokia pati kaip laiku gimusių vaikučių ir priklauso nuo to, kurią nėštumo savaitę mažylis gimė. Tėveliams svarbu žinoti pagrindinius mažylio vystymosi ir augimo etapus bei mokėti įvertinti vaikučio koreguotą amžių - tai ramina ir padeda dėmesingai stebėti mažylio būklę.

Ankstukų vystymasis ir augimas iškart po gimimo


Vos gimusio ankstuko raida labai priklauso nuo to, kurią nėštumo savaitę mažylis gimė - pavyzdžiui, tarp vaiko gimusio 29 nėštumo savaitę ir to, kuris gimė trimis savaitėmis vėliau yra daug skirtumų. Remiantis jais yra išskiriami keturi neišnešiotumo laipsniai nuo IV iki I.

Prieš laiką gimusių naujagimių raida pagal neišnešiotumo laipsnį:
IV laipsnis. Jaunesni kaip 29 savaičių ir lengvesni kaip 1000 g.
Patys mažiausi ir trapiausi neišnešiotukai ligoninėje praleidžia pirmuosius du mėnesius, o kartais ir ilgiau.
Jie labai trapūs ir jautrūs, todėl gyvena inkubatoriuje. Jame nuolat galima palaikyti temperatūrą nuo 28 iki 38°C. Jei vaikelis sveria 700 g arba mažiau, jam gali reikėti dar daugiau šilumos, tada virš inkubatoriaus įjungiama papildoma šildymo lempa arba naujagimis pridengiamas specialia drėgmę saugančia plėvele.
Šie ankstukai dar nesugeba savarankiškai kvėpuoti ir valgyti, jų kūnelis dažniausiai suglebęs, tačiau pasitaiko nevalingų, neplastiškų, trūkčiojančių judesių.
Vaikelis beveik visą laiką miega, kartais trumpam atsimerkia, tačiau dar tikrai nesugeba sufokusuoti žvilgsnio ir stebėti savo aplinkos.

III laipsnis. 29-31 savaitė, 1001-1500 g svorio.
Vaikelis tebėra labai mažas ir trapus, tačiau stipresnis. Jis auga inkubatoriuje, o namo galės keliauti tik po mėnesio ar dar vėliau.
Jo judesiai yra valingesni, plastiškesni ir sąmoningesni - neišnešiotukas reaguoja į aplinką, pradeda atpažinti mamos balsą, kalbinamas gali imti judėti, bando atsimerkti (tačiau nereikėtų persistengti ir perdėm stimuliuoti dar labai jautraus kūdikėlio).
Mažylis dar nesugeba savarankiškai kvėpuoti ir valgyti, tačiau jau vystosi ieškojimo refleksas - palietus kūdikio žanduką ar burnytę, jis pasuka galvytę, galbūt net suspaudžia lūpas ketindamas žįsti.

II laipsnis. 32-34 savaitės, 1501-2000 g svorio.
Vaikeliui dar gali reikėti pagalbos kvėpuojant ir jis tebėra maitinamas per zondą, tačiau mažylio plaučiai (o taip pat ir visi kiti organai bei jų sistemos) sparčiai bręsta. Kūdikis tebegyvena inkubatoriuje, tačiau termoreguliacinei sistemai patobulėjus jis bus perkeltas į lovelę su šildomu čiužinuku.
Žindimo ir rijimo refleksai netrukus „susiderins“, tad neišnešiotukas galės savarankiškai žįsti krūtį arba buteliuką, jo svoris ims augti sparčiau, o perkopus 2000 g ribą galėsite atsisveikinti su ligonine.

I laipsnis. 35-37 savaitės. 2001-2500 g svorio.
Šie naujagimiai, nors ir gimę anksčiau numatyto termino, yra pakankamai dideli ir „savarankiški“. Jie geba patys kvėpuoti, valgyti, jų termoreguliacinė sistema yra pakankamai brandi, todėl inkubatoriuje šie vaikučiai dažniausiai praleidžia tik porą dienų, o po poros savaičių ligoninėje jie jau yra pasirengę keliauti namo.

Ankstukų vystymasis ir augimas vėlesniu laikotarpiu

Neišnešiotukui pakankamai užaugus, priaugus svorio, prisitaikius gyventi be pypsinčių aparatų tėveliai gali lengviau atsikvėpti, tačiau nereikėtų tikėtis, kad vaikelio raida bus tokia pati, kaip jo bendraamžių. Vertinant neišnešiotų naujagimių augimą, įgūdžius ir kitus pasiekiamus atsižvelgiama į koreguotą amžių.

Koreguotas amžius yra skirtumas tarp numatytosios ir tikrosios vaiko gimimo datos. Jis apskaičiuojamas iš chronologinio amžiaus (laiko praėjusio nuo gimimo) atėmus „neišnešiotumo pataisą“ (kiek savaičių anksčiau numatyto termino gimė kūdikis).

Pavyzdžiui, jeigu kūdikis gimė 10 savaičių anksčiau, o dabar jam yra 12 savaičių, tai jo koreguotas amžius bus 2 savaitės. 2 savaičių naujagimis dar tik susipažįsta su pasauliu, jis reaguoja į tėvelius, stengiasi įsižiūrėti į jų veidus, tačiau greitai pervargsta, didžiąją dalį laiko miega. Jam dar reikės pasivyti laiku gimusius 12 savaičių vaikučius, kurie jau šypsosi, kelia galvytę, tiesia rankytes į tėvelius arba žaisliukus.

Koreguotas amžius yra skaičiuojamas iki kol kūdikis sulaukia 12-18 mėnesių (tačiau į neišnešiotumą reikėtų atsižvelgti iki 3-ejų metų) - apytikriai šiuo laikotarpiu sveiki neišnešiotukai pasiveja savo bendraamžius ir toliau su jais vystosi vienodu tempu. Tai kaip sparčiai prieš laiką gimęs kūdikis „susilygins“ su bendraamžiais labai priklauso nuo neišnešiotumo laipsnio, t.y. kuo labiau neišnešiotas vaikelis gimė, tuo vėliau jis pavys kitus vaikus.

Žinoma, svarbios ir individualios savybės - juk ir laiku gimę vaikai vystosi nevienodu tempu ir tai yra visiškai normalu. Nenusiminkite, jeigu jūsų mažylis dar nepradėjo vaikščioti, kantriai laukite ir nepamirškite pasidžiaugti sparčiu ropojimu ar drąsiu atsistojimu!

Jeigu baiminatės, kad kūdikio raida vėluoja, siūlome paskaityti šį straipsnį: Sutrikusi vaiko raida. Kada sunerimti?

Susiję straipsniai

Spartesnei ankstuko raidai – mamos balso terapija

Kūdikio gimimas – graži ir ypatinga akimirka tėvams. Tačiau kartais kūdikiai ateina anksčiau. Pasaulį jie išvysta tokie maži, kad gali tilpti delne.

Mamos laiko planavimas ir tėčio vaidmuo namuose, gimus neišnešiotam kūdikiui

Grįžusios iš ligoninės mamos tikisi, kad negandos liko praeityje ir pagaliau bus galima atsikvėpti.

Pirmieji neišnešioto kūdikio kartai namuose: ką būtina žinoti?

Išaušus dienai, kai su neišnešiotu kūdikiu keliausite į namus, kyla daug klausimų: nuo temperatūros kūdikio kambaryje iki lankytojų skaičiaus namuose.