Kalėdos be streso: ruošiamės iš anksto! (1)

Taupome Kalėdoms Roman Samborskyi | Shutterstock.com

Manote, kad galvoti apie Kalėdas rudenį – gerokai per anksti? Anaiptol... Juk dar mūsų senoliai sakydavo, kad roges reikia ruošti vasarą. Tad jei švenčių norite laukti ramiai, be streso, nervų, skubėjimo, trokštate išvengti laiku nepristatytų dovanų siaubo ir kito chaoso, reikėtų pradėti ruoštis pamažu, geriausia – dabar pat.

Didžiausi kalėdinio laikotarpio iššūkiai – laiko ir pinigų trūkumas, ištuštintos kredito kortelės, spaudimas būtinai dovanoti dovanas net ir tolimiausiems giminaičiams bei kolegoms iš kito skyriaus. Be to, dar reikia apgalvoti kalėdinį meniu, įsigyti šventinių dekoracijų ir papuošti namus, vaikus paruošti susitikimui su Kalėdų Seneliu darželyje ar mokykloje ir t. t. Tai sukelia stresą, darantį neigiamą poveikį mūsų sveikatai.

Taigi kaip ruošiantis didžiosioms metų šventėms visą procesą paversti malonesniu, kaip sumažinti įtampą, sutaupyti ir apskritai kaip Kalėdoms pasiruošti sėkmingiau?

Nuo ko pradėti ruoštis Kalėdoms dar rudenį?

Pasiruošimą Kalėdoms galima suskirstyti į kelis etapus.

 1. Suplanuokite šventinį biudžetą (kam kiek pinigų galite skirti, kurie pirkiniai – būtini, o kurie – ne).
 2. Jei iki šiol netaupėte, iš kiekvieno mėnesio atlyginimo atsidėkite dalį pinigų kalėdinėms išlaidoms.
 3. Sudarykite dovanų gavėjų sąrašą.
 4. Sudarykite dovanų sąrašą.
 5. Pradėkite dovanų paieškas.
 6. Atlikite kitus paruošiamuosius darbus (susiplanuokite šventinį meniu, vaikams ir sau įsigykite šventinių drabužių, aksesuarų, pasirūpinkite dekoracijomis ir kt.).

Kaledu dovanosFoxys Forest Manufacture | Shutterstock.com

Kalėdinio biudžeto planavimas

Planuodami kalėdinį biudžetą nepamirškite ne tik pagrindinių šventinių išlaidų (maistas, dovanos, drabužiai, dekoracijos ir kt.), bet turėkite omenyje, kad papildomai kainuos ir vaikų šventės, išlaidų patirsite lankydami draugus, keliaudami į vakarėlius (žinoma, jei vėl nebus paskelbtas karantinas) ir pan. Sudarydami išlaidų sąrašą turėsite orientyrą ir bus lengviau neišleisti didelių sumų. Pavyzdžiui, nesuplanavę biudžeto ir kalėdinių akcijų suvilioti galite nusipirkti žaisliukų eglutei už 50 eurų, tačiau jei biudžete tam numatėte 20 eurų, didesnė tikimybė, kad šios sumos neviršysite. 

Prioritetai

Pirmiausia būtina padengti būtinąsias kiekvieno mėnesio išlaidas (komunaliniai mokesčiai, maistas, draudimas ir kt.), o švenčių pirkinius pirkti iš santaupų. Šventa taisyklė: išlaidos niekada neturi viršyti pajamų. Jei dažnai retoriškai klausiate „kur dingo pinigai?“, pradėkite vesti pajamų ir išlaidų žurnalą. Ir nors tyrimai rodo, kad nuosekliai biudžetą veda vos apie 10–20 proc. žmonių, pabandyti tikrai verta!

Taupymas kalėdiniams pirkiniams

Šventiniams pirkiniams taupyti būtina, antraip Kalėdoms artėjant teks skolintis iš artimųjų ar net imti vartojimo paskolą. Racionalus sprendimas – numatyti preliminarią sumą, kurios prireiks šventiniam apsipirkimui, ją padalyti į 12 mėn. ir kaskart po atlyginimo tą sumą atsidėti jau nuo pat sausio.

Pavyzdžiui, jei praeitoms šventėms išleidote apie 300 eurų, įvertinkite infliaciją ir kitų metų šventėms numatykite apie 10–15 proc. didesnį biudžetą, t. y. iki Kalėdų reikės sutaupyti 350 eurų ir kiekvieną mėnesį nuo pat Naujųjų atsidėti po ~30 eurų.

Jei įpročio taupyti visus metus neišsiugdėte, pradėkite tai daryti bent dabar: piniginei tikrai bus mažesnis šokas, jei pradėsite taupyti rudenį, o ne visas išlaidas paliksite gruodžiui. Dabar pats metas peržvelgti savo išlaidas ir „įjungti“ taupymo režimą arba paieškoti būdų padidinti pajamas.

 • Pagalvokite, kur galėtumėte sutaupyti: gal perkate daug saldumynų arba turite silpnybę pernelyg išlaidauti savo ar vaikų drabužiams?
 • Parduokite nenaudojamus daiktus, drabužius, rankdarbius ir kitus daiktus bei šiuos pinigus skirkite kalėdinėms dovanoms. O gal kils kitų idėjų, kaip papildyti piniginę?

Dovanų gavėjų sąrašo sudarymas

Tam, kad nepamestumėte galvos, labai svarbu sudaryti ne tik pačių dovanų, bet ir dovanų gavėjų sąrašą.

Pagalvokite, kam dovanosite dovanas: ar tikrai būtina apdovanoti kiekvieną draugų porą ir visus kaimynus? Gal verta apsiriboti tik pačiais artimiausiais žmonėmis arba pasiūlyti idėją šeimai ir draugams dovanomis keistis, užuot dovanojus dovanas visiems?

Kaledu dovanu sarasasVictoriaArt | Shutterstock.com

Dovanų sąrašas ir kiekvienai dovanai skiriama suma

Apgalvokite, kokia dovana kiekvienam jos gavėjui patiktų, o dar geriau – paklauskite, ko kuris norėtų: visuomet maloniau gauti reikalingą, o ne dulkes lentynų kampe renkantį daiktą.

Gana racionalus sprendimas – dovanų sąrašą sudaryti prioritetine tvarka nuo brangiausių, kurias nupirkti sudėtinga (pavyzdžiui, reikia atsisiųsti iš užsienio el. parduotuvių), iki pigiausių, randamų kone kiekviename prekybos centre (kalėdinė arbata, kava, saldumynai ir kt.).

Dovanų sąrašus galite sudaryti specialiose programėlėse savo išmaniajame telefone: virtualius sąrašus valdyti – daug paprasčiau, juos visada turėsite po ranka.

Porai ar šeimai galima dovanoti bendrą dovaną, pavyzdžiui, skanėstų rinkinį arba kuponą kokiai nors pramogai (bilietai į kiną, SPA centrą ir pan.). Tokiu būdu sutaupysite ir laiko (kur nupirkti vieną, o kur – kelias dovanas), ir pinigų.

Realūs vaikų lūkesčiai sudarant dovanų sąrašus. Neišsemiama tema – kalėdinės dovanos vaikams. Vaikai dažnai nejaučia saiko ir gali paprašyti krūvos kalėdinių dovanų. Taigi padėkite vaikui sudaryti dovanų sąrašą: pirmose jo pozicijoje turi būti labiausiai trokštamos dovanos. Jeigu vaikas nori brangesnės dovanos, gal prie jos galėtų prisidėti seneliai ar kiti artimieji, kurie šiaip ar taip vaikui ką nors dovanoja? Taip pat labai svarbu vaiką mokyti, kad Kalėdos – tai buvimas kartu, smagiai praleistas laikas, Kristaus gimimo šventė, nauja pradžia, o ne galybė brangių dovanų.

Kalėdinių dovanų pirkimas iš anksto

Visus metus galima ne tik taupyti, bet ir pirkti kalėdines dovanas. Jūsų tikslas – sutaupyti.

 • Jei naršydami el. parduotuvėje pamatėte prekių, kurios puikiai tiktų kalėdinėms dovanoms, išpardavimą, nedvejokite ir įsigykite jų. Vėliau už tas pačias prekes mokėsite dvigubai, o šventėms vis labiau artėjant dažnai el. parduotuvių sandėliai ištuštėja, tad gauti norimą prekę – vis sunkiau.
 • Taip pat tam tikras nenukainotas el. parduotuvių prekes galite pasižymėti ir laukti, kol joms bus taikoms akcijos: tikimybė per 2–3 mėn. sulaukti akcijos – kur kas didesnė, nei perkant paskutinę minutę.

Dovanos iš anksto

Pirkdami dovanas iš anksto turėsite laiko palyginti kainas, apgalvoti įvairias idėjas, išvengsite nepagrįstai didelių išlaidų ir išrinksite tinkamiausią variantą. 

Evgeny Atamanenko | Shutterstock.com

Ką apgalvoti ir į ką atkreipti dėmesį renkant kalėdines dovanas?

Patirtis. Maždaug penktadalis dovanų yra ne daiktai, bet įvairūs kuponai, bilietai, dovanų kortelės tam tikroms paslaugoms ar pramogoms. Tokio tipo dovanas ypač vertina jaunesni žmonės, paaugliai, vyresni vaikai, o mažyliams tinkamiausios – apčiuopiamos, materialios dovanos, nes jie dar nesupranta dovanų čekių esmės.

Dovanodami bilietus į renginį ar tam tikrą pramogą (vakarienę restorane, pasivažinėjimą sportiniu automobiliu, masažą ir pan.), kartu dovanojate ir laiką sau ar malonų laisvalaikį su artimuoju: efektas – dvigubas.

Praktiškumas. Tarp dažniausiai dovanojamų dovanų pirmą vietą vis tik užima įvairūs daiktai. Dovanų gavėjai vertina pritaikomus, dažnai buityje naudojamus daiktus. Ir pasitenkinimą dovana nebūtinai lemia kaina: pavyzdžiui, kartais dovanos gavėją kur kas labiau nudžiugins gražus puodelis, iš kurio jis kasryt gers kavą, o ne abonementas į sporto klubą; vaikas kur kas labiau gali džiaugtis piešimo priemonių rinkiniu, veiklos knygelėmis su užduotimis, lipdukais, o ne dar viena lėle ar mašinėle.

Dovanos suasmeninimas. Bene kiekvienas apsidžiaugtų gavęs asmeniškai jam pritaikytą dovaną. Tai gali būti puodelis su žmogaus vardu ir jo mėgstama citata, šalikas su išsiuvinėtais inicialais, drabužis su to žmogaus charakterį, pomėgius atitinkančiu užrašu ir pan., vaikams kuriamos personalizuotos pasakų knygos ir kt. Taigi jei sugebėsite išrinkti suasmenintą praktišką dovaną, kuri atitiktų jos gavėjo skonį ir interesus, neabejotinai pataikysite į dešimtuką.

Rankų darbo ir nematerialios dovanos. Dovanos nebūtinai turi būti pirktos ir nebūtinai tinka vien tik apčiuopiami daiktai. Pavyzdžiui, galima dovanoti pačių rinktų žolelių arbatos ar iškepti kalėdinį pyragą, numegzti vilnones kojines, vaikai gali padaryti atvirukų, įvairių darbelių iš modelino ar molio ir t. t. Vėlgi galima dovanoti savo laiką: pavyzdžiui, šeimai, kuri augina kūdikį, padovanokite auklės paslaugą (tėvus išleiskite į teatrą, kavinę ar tiesiog smagiai pasivaikščioti po šventėms papuoštą miestą).

Turite idėjų?

Gali būti, ne viską paminėsime, tačiau labai įdomu, kaip Kalėdoms ruošiatės jūs. Gal turite ritualų, tradicijų, o gal – straipsnyje nepaminėtų idėjų? Pasidalykite patirtimi komentarų skiltyje: bus naudinga visiems!

Norite sutaupyti papuošimams per šias Kalėdas? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Įdaryti kiaušiniai Velykoms - net 20 įdarų variantų

Įdaryti kiaušiniai - greitai paruošiamas užkandis, kuris puikiai tinka tiek Velykų, tiek ir bet kurios kitos šventės stalui.

Šilkiniai margučiai: kiaušinių marginimas šilko kaklaraiščiais

Šiems margučiams numarginti reikės 100 proc. natūralaus šilko audinio - tam idealiai tinka seni šilkiniai kaklaraiščiai.

Velykų prietarai ir burtai

Velykų dieną buvo spėjamas vasaros oras, derliaus gausa, laukiama santuoką pranašaujančių ženklų, prašoma šeimos pagausėjimo.

Naujausi komentarai

 1. viktorijasu
  viktorijasu prieš 1 m.

  Gera ne tik sutaupymo, bet ir tvarumo idėja - keistis arba perleisti senus nenaudojamus Kalėdinius žaislus kitiems. 🎄😉 Pernai savuosius atidaviau moteriai, kuri dekoravo namus ir eglutę raudona spalva, šiemet mielai durenku bet kokius senus vidutinius ar didelius kitų nereikalingus žaisliukus ir juos perdariusi pritaikysiu savo eglutei ir namams. 🤗
  Beje, jei tokių turite - mielai priglausiu. 😉👌

Skelbimai

3,00 €
116 | 5 - 6 m.
18,00 €
40 | 26,0 cm | 6½
17,00 €
36 | 8 | S