Kaip ir kur keliauti su vaikais?

Kelionės su vaikais NadyaEugene | Shutterstock.com

Kelionės - puikiausia dovana, kurią tėvai gali suteikti savo vaikams. O norėdami, kad kelionė teiktų tik malonius įspūdžius turėtumėte pasirinkti tinkamą kelionės rūšį, kryptį ir jai pasiruošti.

Kaip išsirinkti kelionę su vaikais?

Planuojant keliauti su vaikais reikėtų apsispręsti dėl tinkamiausios kelionės rūšies pasirinkimo. Jį turėtų lemti vaikų amžius, šeimos keliavimo patirtis, finansinės galimybės ir, žinoma, lūkesčiai bei norai.

Poilsinės kelionės

Dažniausiai „viskas įskaičiuota“ tipo kelionės labai mėgstamos šeimų su vaikais. Šios kelionės ypač tinka šeimoms su ikimokyklinio amžiaus vaikais ar pradinukais.

Rinkitės šeimų poilsiui pritaikytus viešbučius su vaikams skirtais baseinais, žaidimų aikštelėmis, animatoriais, specialiu meniu.

Venkite keliavimo sezono įkarštyje, kuomet vargina ne tik dideli turistų srautai, bet ir alinantis karštis (pavyzdžiui, sezono viduryje Egipte galima tikėtis 40°C).

Populiariausios poilsinių kelionių kryptys: Turkija, Egiptas, Bulgarija ir kt.

Pažintinės kelionės

Jų metu grožimasi gamta, architektūra, lankomi muziejai, parodos. Pažintinės kelionės įprastai yra gerokai intensyvesnės, jos labiau tiktų šeimoms su vyresniais vaikais.

Rinkitės miestus, turinčius zoologijos sodus, vaikams skirtus muziejus, pramogų parkus. Venkite „turistinių“ objektų sezono metu (pavyzdžiui, norint pakilti į Eifelio bokštą eilėje teks stovėti bent valandą, dažniausiai - ilgiau).

Populiarios pažintinių kelionių kryptys: Italija, Ispanija, Prancūzija ir kt.

Aktyvios kelionės (aktyvus poilsis)

Aktyvių kelionių metu skiriamas dėmesys judėjimui, sportui, pažinimui per aktyvias patirtis. Populiariausios žiemos slidinėjimo kelionės, tačiau vis daugiau šeimų atranda kopimą į kalnus, žygius miškuose, plaukimą baidarėmis ar plaustais.

Šios kelionės tiks šeimoms su ūgtelėjusiais, galinčiais ištverti didesnį fizinį krūvį vaikais ir paaugliais. Rinkitės vaikų amžių ir fizinį pajėgumą atitinkančias keliones. Pasidomėkite vaikams skirtomis pamokomis, pavyzdžiui, didesniuose slidinėjimo kurortuose yra slidinėjimo „vaikų darželiai“. Juose, kol tėvai mėgaujasi sudėtingomis trasomis, profesionalūs instruktoriai prižiūri ir moko vaikus. Žinoma, tai kelionės kainą kilstelės keliais šimtais eurų.

Venkite rinktis aktyvią kelionę su vaikais keliaujant pirmą kartą.

Populiarios aktyvių kelionių kryptys: Slovakija, Austrija, Prancūzija ir kt.

Vienos arba kelių dienų kelionės

Į netolimas keliones dažniausiai vykstama automobiliu, traukiniu ar autobusu. Tai puikus būdas pakeisti aplinką ir pratinti vaikus prie keliavimo malonumų.

Rinkitės kelionės būdą pagal vaiko amžių. Pavyzdžiui, dauguma kūdikių nemėgsta kelionių automobilinėje kėdutėje, tačiau puikiai jaučiasi dardėdami traukiniu mamos glėbyje. Ieškodami kelionės krypties pasidomėkite šeimos poilsiui ir vaikų žaidimams tinkamais parkais, zoologijos sodais, pažintiniais takais.

Venkite perdėm įtemptos dienotvarkės ir išsirinkite tik vieną ar du jus tikrai dominančius objektus.

Populiarios trumpų kelionių kryptys: Lietuva, Lenkija, Latvija ir kt.

Pasiruošimas kelionei su vaikais

Kiekvienas patyręs keliautojas patvirtins – kuo daugiau „namų darbų“ atliksite prieš kelionę, tuo sklandesniu ir ramesniu poilsiu mėgausitės jos metu.

  • Patikimas kelionių organizatorius. Jeigu perkate kelialapį iš kelionių organizatoriaus, būtinai pasiskaitykite komentarus internete, paklausinėkite forumuose, socialiniuose tinkluose. Būtinai labai atidžiai ir įdėmiai perskaitykite sutartį!
  • Dėmesingas savarankiškas planavimas. Ieškodami informacijos apie viešbučius, lankytinus objektus, geriausią laiką keliauti remkitės kitų keliautojų patarimais, sukauptais forumuose arba specializuotuose portaluose. Informacija iš „pirmų lūpų“ yra patikimiausia.
  • Dokumentai. Į užsienį keliaujančiam vaikui reikės 2-5 metus galiojančio paso arba asmens tapatybės kortelės (priklausomai nuo šalies į kurią keliaujama). Gimimo liudijimas netinka! Gimimo liudijimą gali prireikti parodyti, jeigu vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų. Jeigu vaikas vyksta į užsienį su bent vienu iš tėvų, kito iš tėvų rašytinis sutikimas nėra reikalingas.
  • Skiepai. Vykstant į Centrinę Afrikos Respubliką ir Kongą privaloma pasiskiepyti nuo geltonojo drugio. Vykstant į daugumą šiltesnio klimato šalių (pavyzdžiui, Egiptą, Turkiją, Tunisą, Maroką, Malaiziją ir kt.) neprivaloma, tačiau rekomenduojama papildomai pasiskiepyti nuo vidurių šiltinės, hepatito A, pasiutligės. Taip pat svarbu įsitikinti, kad laiku atlikti skiepai nuo difterijos, stabligės, poliomielito ir hepatito B (pastarieji skiepai yra įtraukti į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių).
  • Kelionės draudimas. Perkant kelialapį iš kelionių organizatoriaus, pastarasis įprastai pasirūpina (arba už papildomą mokestį pasiūlo įsigyti) kelionės draudimu. Jeigu keliaujate savarankiškai rekomenduojame apdrausti visus keliautojus, o ypač vaikus, kurių gydymas svečioje šalyje atsieina gerokai brangiau.Teritorinės ligonių kasos arba jų atstovai savivaldybėse, pateikus prašymą, išduoda Europos sveikatos draudimo kortelę, užtikrinančią, kad jos turėtojas gaus nemokamą pirmąją pagalbą Europos Sąjungos šalyse bei Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Šveicarijoje. Jeigu turite kreditinę kortelę, ji suteikia kelionės draudimą jums ir jūsų šeimos nariams.
  • Skrydžio taisyklės. Keliaudami atkreipkite dėmesį į konkrečių avialinijų skrydžio taisykles, susijusias su vaikais, o ypač - kūdikiais. Daugiau informacijos apie skrydį su mažyliu rasite čia: Kelionės su naujagimiu ir kelių mėnesių kūdikiu.
  • Pasiruošimas važiavimui, skrydžiui. Keliaujant su vaikais svarbu pagalvoti apie tik apie atostogų vietą, bet ir pasiruošimą važiavimui ar skrydžiui. Pasirūpinkite užkandžiais, vandeniu, knygelėmis, žaisliukais. Dar prieš kelionę pamokykite, ką daryti, jeigu užsikemša ausytės (nusižiovauti, nuryti kelis gurkšnelius vandens, čiulpti saldainį, naudoti vaistus nuo gleivinės paburkimo).

Saugumo priemonės kelionės metu

Nerangių, gerokai „imlesnių“ įvairiems susirgimams ir dar nemokančių elgtis atsargiai vaikučių įvairios nelaimės tyko dažniau, nei suaugusiųjų.

Prisitaikymas prie klimato. Staigūs klimato pokyčiai – didelis, net ligas lemiantis stresas vaiko organizmui. Atvykę į šalį, kurios klimatas gerokai skiriasi nuo mūsiškio, leiskite vaikams adaptuotis po truputį. Jeigu labai karšta, pirmąsias 2-3 dienas lauke būkite tik ryte ir vakare, laiką leiskite tik pavėsyje, dažniau pagirdykite arba žindykite vaiką. Jeigu šalta – pirmosiomis dienomis į lauką išeikite tik pusvalandžiui, tinkamai aprenkite vaikus, aktyviai judėkite.

Mityba. Gastroenteritai ir kiti virškinimo sutrikimai yra viena dažniausių keliaujančių vaikų (o taip pat ir suaugusiųjų) problemų. Vaikus reikėtų maitinti jiems įprastu, jokiu būdu ne egzotišku maistu, girdyti tik tikrai kokybišku ir švariu vandeniu, nešaldyti gėrimų neaiškios kilmės ledukais.

Saugi viešbučio kambario aplinka. Daugelis vaikus įsileidžiančių viešbučių yra pasirengę priimti mažuosius poilsiautojus – kūdikiams dažniausiai pasiūloma lovelė ar lopšys, maitinimo kėdutė ir kt. Jeigu vaikai jau ūgtelėję, pradėję ropoti ar vaikščioti, būtinai įvertinkite viešbučio kambario saugumą (patikrinti ar baldai pritvirtinti prie sienų, nėra aštrių kampų, dūžtančių daiktų, atviro balkono ir pan.)

Turtas. Akylai stebėkite savo ir vaikų turtą, neduokite vaikui brangių daiktų, visuomet užmeskite akį į jo turimas „brangenybes“. Juk pamirštas mylimas meškiukas gali sugadinti ne tik dieną, bet ir visas atostogas!

Apyrankė su kontaktais. Apyrankę galite suverti ant tvirtos gumelės, iš spalvotų karoliukų, o kontaktinius duomenis išgraviruokite ant lenktos metalinės plokštelės. Jeigu neturite galimybių pasigaminti apyrankės, savo kontaktinius duomenis užrašykite ant lapelio, o šį įdėkite vaikui į kišenę ar kuprinę.

Pokalbis su vaiku. Prieš kelionę (o taip pat ir jos metu) kalbėkite su vaiku apie saugumą, priminkite, kad kelionės metu tėvelių klausyti reikia ypač stropiai ir elgtis atsargiai bei gražiai (toli neplaukti, nešokinėti į vandenį be leidimo, saugoti viešbučio turtą, netrukdyti kitiems poilsiautojams). Pabrėžkite, kad vaikas nenuklystų toli nuo tėvų, pamokykite, kad pasiklydęs parodytų aukščiau aprašytą apyrankę (ar lapelį) su tėvų kontaktais.

Susiję straipsniai

Keliaujame su kūdikiu: kas geriau – skristi lėktuvu ar važiuoti automobiliu?

Daugeliui tėvų kyla natūralus klausimas, kaip geriau daryti: skristi lėktuvu ar keliauti automobiliu su mažu vaiku?

Ar patinka žaisti su vaikais? Ar apskirtai patinka žaisti?

Dar ir šiandien prisimenu, kaip kiekvieną kartą palengvėdavo, kai išgirsdavau vaikų tėtį sakant „mes varom į žaidimų aikštelę“.

Kelionės ne mokinių atostogų metu: ką reikėtų žinoti tėvams?

Vaikui pradėjus lankyti mokyklą šeimos gyvenimas gerokai apsiverčia: keliones svetur ir pramogas tenka derinti prie vaiko mokyklos atostogų.