Ksilitolis vaikams: ar jis tikrai saugo dantis?

Mergaitė plačiai šypsosi Tatyana Vyc | Shutterstock.com

Tikriausiai nerastume vaiko, kuris nemėgtų saldainių ir saldumynų, bet saldainiai, kurių didžiąją dalį sudėties sudaro cukrus, kenkia dantims. Vis tik išeitis yra – vaikai gali mėgautis dantims naudingais saldumynais. 

Kas yra ksilitolis ir koks jo teigiamas poveikis?

Ksilitolis – tai natūrali medžiaga, aptinkama beržuose ir daugelyje vaisių bei daržovių. Jis naudojamas kaip dirbtinis saldiklis bei gali padėti išvengti dantų ėduonies.

Viena iš labiausiai paplitusių burnos blogųjų bakterijų rūšių yra Streptococcus mutans. Šios bakterijos skatina kauptis apnašas, o pagrindinis jų maistas yra cukrus. Jis bakterijoms suteikia energijos daugintis, todėl suvalgius daugiau cukraus iškart užauga didesnės bakterijų kolonijos. Ir nors Streptococcus mutans vis tiek maitinasi ksilitoliu, jis nesuteikia joms „kuro“ daugintis, bakterijos badauja. Tai sumažina bakterijų kiekį ir dantų gedimo riziką.

Taigi, kadangi burnoje esančios bakterijos ksilitolio negali naudoti kaip maisto ir energijos šaltinio, jis plačiai pritaikomas burnos priežiūros priemonių – dantų pastų, burnos skalavimo skysčio ir kt. – gamyboje.

Ksilitolis padeda išvengti burnos džiūvimo, užkerta kelią dantų ėduoniui formuotis, nes mažina ir dantų ėduonį sukeliančių bakterijų kiekį seilėse, skirtingai nei sacharozė ar dirbtiniai saldikliai.

Ksilitolio glikemijos indeksas yra mažesnis nei cukraus, organizmas ksilitolį pasisavina lėčiau, todėl sumažėja staigių cukraus kiekio šuolių kraujyje tikimybė. Dėl to ksilitolis – puikus cukraus pakaitalas diabetu sergantiems žmonėms.

Beje, ksilitolis veiksmingas ir prieš bakterijas, kurios mažiems vaikams sukelia ausų infekcijas.

Ar ksilitolis – vaikams saugi medžiaga?

Ksilitolis patvirtintas kaip saugus vartoti bet kokio amžiaus vaikams, o reikšmingų šalutinių poveikių nenustatyta. Tyrimai rodo, kad ksilitolį vaikams vartoti naudinga (daugelyje tyrimų  analizuojant šią medžiagą vaikai ir buvo tikslinė grupė).

Taigi, natūralus nepakeistų savybių ksilitolis, aptinkamas vaisiuose ir daržovėse, vaikams yra saugus (žinoma, išskyrus alergiškus vaikus).

Ar klisitolį vaikams reikia riboti?

Vaikams rekomenduojama suvartoti ne daugiau nei 20 gramų ksilitolio per dieną. Tačiau tam, kad ksilitolis darytų teigiamą poveikį dantims, visiškai pakaks ir kasdienės 6 gramų porcijos.

Viršijus rekomenduojamą ksilitolio dienos normą, gali pradėti pūsti pilvą, gali prasidėti viduriavimas.

Ledinukai, kuriuose cukrus pakeičiamas ksilitoliu, yra tokie pats skanūs, todėl vaikas lengvai gali viršyti rekomenduojamą paros normą: stebėkite, kad taip nenutiktų.

Kokiuose produktuose gali būti ksilitolio?

Jei perkate daug becukrių produktų, tikrai pravers žinoti, kuriuose dažniau kaip saldiklis naudojamas ksilitolis:

  • Ledai, jogurtai, želė, pudingas, įvairūs saldžių kepinių mišiniai;
  • Paskanintas vanduo plastikiniuose buteliuose;
  • Gėrimų ruošiniai iš miltelių;
  • Saldainiai ir kramtomoji guma;
  • Džemai ir drebučiai;Sirupas ir dirbtinis medus;
  • Baltymų batonėliai ir milteliai;
  • Žemės ir kitų riešutų sviestai;
  • Vitaminai ir maisto papildai (ypač guminukai) ir kt.

Kramtomoji guma su ksilitoliu naudinga po valgio

Bene labiausiai paplitusi – kramtomoji guma ir pastilės su ksilitoliu, kurias rekomenduojama vartoti po valgio.

Guma su ksilitoliu suteikia dvigubą efektą, nes kramtymas skatina seilių gamybą. Seilės padeda nuplauti bakterijas ir neutralizuoti rūgštis, apsaugo dantis nuo emalio erozijos ir ėduonies formavimosi. Be to, seilės padeda remineralizuoti dantis, todėl ilgainiui jie tampa tvirtesni, stipresni.

Žinoma, mažiems vaikams kramtomoji guma netiks, tad jiems verčiau duoti sučiupti pastilę, o vaikams iki trejų metų labiau tiktų ledinukas ant pagaliuko (čiulpiant jį užspringimo rizika yra mažesnė, nei čiulpiant paprastą pastilę).

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.