Kūdikio šliaužiojimas

Prieš tai, kai bus įsisavintas vaikščiojimas, mažylis pradeda šliaužioti. Šliaužiojimas teigiamai veikia vaiko fizinį vystymąsi, taip pat jo orientaciją. Taigi, šliaužiojimas yra vienas patogiausių būdų judėti į priekį visomis prasmėmis.

Kaip šliaužiojimas veikia vaiko vystymąsi

Šliaužiojimas apima štai tokius naudingus vystymosi požymius:
• vystosi abu smegenų pusrutuliai: šliaužiojimas priverčia vaiką naudoti lygsvarą abejoms kūno dalims – tai stiprina ryšį tarp pusrutulių;
• fizinis vystymasis: stiprėja raumenys, kurie leidžia išlaikyti kūną vertikalioje padėtyje;
• aplinkinės orientacijos įgūdžių vystymas, kuris turi įtakos rašymui, piešimui, laiko orientacijai ir kalbos vystymuisi;
• savarankiškumo vystymas: vaikas pats gali apžiūrėti, kas jam patinka, pačiupinėti arba išgirsti garsus, jis valdo judėjimo laisvę ir sumažina priklausomybę nuo mamos.

Šliaužiojimas leidžia teisingai formuotis smegenų struktūros pagrindui. Šliaužiojimo praleidimas dažnai iššaukia orientacijos aplinkoje sunkumus ateityje. Be šliaužiojimo taip pat galima disgrafija ir disleksija. Vaikui sunkiau įsisavinti kalbos darinius, o ateityje gali būti sunkiau orientuotis pagal žemėlapius. Gali atsirasti bendras kūno nerangumas.

Stimuliuokite ir palaikykite šliaužiojimą

Kad vaikas sėkmingai įsisavintų šliaužiojimą, gali prireikti tėvų pagalbos. Padėkite treniruoti vaikui reikalingus raumenis. Paguldykite vaiką ant pilvuko. Jis apžiūrinės daiktus, stengsis juos pasiekti ir pažaisti su jais. Tai tvirtins ir stiprins rankų, pečių juostos ir kaklo raumenis.

Jei vaikui 7 mėnesiai, tačiau jis dar nešliaužioja, galite kreiptis į gydytoją ortopedą arba pediatrą. Patikrinkite, ar nėra silpnas raumenų tonusas, ar teisingai vystosi raumenys ir raiščiai. Gali būti, kad vaikui prireiks masažo arba gydymo.

Rekomendacijos, padėsiančios ir skatinančios šliaužiojimą:
• nelaikykite vaiko visą dieną lovytėje arba manieže;
• suraskite saugią aplinką: kad nesimaišytų vaistai, cigaretės, cheminiai preparatai, elektros lizdai, smulkūs daiktai. Pasirūpinkite saugumu: atsistokite keturiomis ir apžvelkite visą patalpą;
• rodykite mažyliui, kaip teisingai judėti – sudarykite kojoms atramą;
• neduokite vaikui iškart visko, ko jis prašo – leiskite jam pačiam siekti ko jis nori; prieš vaiką padėliokite jam įdomius daiktus;
• su laiku vis sunkinkite užduotis šliaužiojimui: statykite minkštas užtvaras ir poroloninius kubus, pagalves, kuriuos jam reikės apeiti;
• ridenkite prieš mažylį kamuoliuką – mažylis jį stumdys ir vysis;
• girkite vaikelį už jo pasiekimus.

Šliaužiojimas atveria prieš vaiką nuostabų pasaulį. Tačiau ir čia reikia jūsų rūpestingos kontrolės. Būkite budrūs ir džiaukitės savo mažylio naujuoju etapu!

Susiję straipsniai

Kreivakaklystė: ką svarbu žinoti kūdikio tėvams?

Kreivakaklystė (tortikolis) – tai sutrikimas, dėl kurio sunku pasukti galvą, o galva ir pečiai atrodo nesimetriški.

Atlėpusių ausų korekcija: ką reikėtų žinoti?

Dėl atlėpusių ausų korekcijos į medikus rekomenduojama kreiptis dar vaikui iki pradedant lankyti mokyklą, maždaug 6–7 metų amžiaus.

Vaikų žvairumas: ką svarbu žinoti?

Žvairumas – tai regėjimo sutrikimas, kai akys nukrypsta nuo centro ir žvelgia į skirtingas puses. Priežastis – sutrikęs akių fiksacijos mechanizmas.