Kūdikių hemangiomos – kraujagyslių dariniai ant odos
Pastebėję besiformuojančius raudonus darinius ant kūdikių odos, tėvai labai sunerimsta. Tai gali būti hemangiomos. Daugeliui kyla klausimas, kodėl jos atsiranda, kaip jas gydyti ar šie dariniai yra pavojingi.
Kas yra kūdikių hemangioma?
Hemangioma – tai kraujagyslių darinys ant odos. Tai bene plačiausiai paplitęs nepiktybinis navikas, paveikiantis išimtinai tik kūdikius.
Kraujagyslės netinkamai susiformuoja ir dauginasi intensyviau, nei turėtų. Didžioji dalis hemangiomų atsiranda po gimimo arba per pirmąsias 6 gyvenimo savaites. Tiesa, dažniausiai ant naujagimio kūnelio įprastai atsiranda tik rausva dėmė, galiausiai pradedanti sparčiai augti ir virstanti į pastebimą darinį.
Kūdikių hemangiomų formavimosi eiga
Per pirmuosius 5 kūdikio gyvenimo mėnesius hemangioma auga greitai. Šis laikotarpis vadinamas proliferacine (augimo) faze. Daugumos 3 mėn. amžiaus kūdikių hemangioma bus pasiekusi 80 proc. savo maksimalaus dydžio.
Iki pirmojo kūdikio gimtadienio daugeliu atvejų šis darinys nustoja vystytis ir didėti, tampa lygesnis, nebe taip intensyviai raudonas. Ši vadinamoji involiucijos fazė tęsiasi nuo vėlyvos kūdikystės iki ankstyvos vaikystės.
Po pirmojo gimtadienio hemangioma po truputį pradeda mažėti, intensyviau mažėja vaikui sulaukus 3,5–4 metų tačiau per 3–4 metus naviko plotas sumažėja tik vos apie 1 cm.
Beveik pusei vaikų, kuriems buvo diagnozuota hemangioma, ant odos gali likti randų ar papildomų kraujagyslių.
Rizikos faktoriai, lemiantys, kad kūdikis gali turėti hemangiomą
- Lytis. Dažniau hemangioma atsiranda ant mergaičių odos, berniukams navikas atsiranda retesniais atvejais.
- Rasė. Nustatyta, kad hemangiomų atvejų dažniau pasitaiko baltaodžiams kūdikiams.
- Tikimybė, kad atsiras darinys, didėja, jei kūdikis gimė neišnešiotas.
-
Mažas svoris gimimo metu.
Kūdikių hemangiomų tipai
- Odos paviršiuje susiformavusios hemangiomos. Daugelis hemangiomų atsiranda ant odos paviršiaus – tai paviršinės hemangiomos. Šie paviršiniai dariniai yra ryškiai raudoni, tad dėl to dar vadinami raudonojo vyno dėmėmis.
- Po oda susiformavusios hemangiomos. Kai kurios hemangiomos yra giliai po oda ir atrodo mėlynos arba gali būti odos spalvos. Šio tipo poodiniai dariniai dar vadinami giliosiomis kūdikių hemangiomomis.
- Mišrios hemangiomos. Kai darinys yra susiformavęs ir odos paviršiuje, ir įsiskverbęs į gilius audinius, hemangioma vadinama mišriąja.
Kūdikių hemangiomos diagnozavimas
Gydytojai gali diagnozuoti hemangiomą tiesiog apklausdami kūdikio tėvus: išsiaiškindami nėštumo eigą, pasiteiraudami apie kūdikio sveikatą.
Giliai po oda esančias hemangiomas diagnozuoti gali būti sunkiau. Kadangi hemangioma auga proliferacinės fazės metu (nuo gimimo iki 1-erių metu), ją diagnozuoti paprasčiau.
Norint diagnozuoti darinį, daugeliu atvejų nereikia jokių specialių tyrimų. Bet gali būti atliekamas ultragarsinis tyrimas. Jis leidžia pamatyti poodines struktūras. Ultragarsinis tyrimas rekomenduojamas ir tuomet, kai ant odos yra 3 ir daugiau hemangiomų: tuomet tiriama, ar darinių nėra pilvo organuose.
Jeigu ant kūdikio galvos ir kaklo susiformavusi didesnio dydžio hemangioma, gydytojas gali paskirti magnetinio rezonanso (MRT) tyrimą. Šio tyrimo metu tiriama ne tik hemangioma, bet ir smegenys, smegenų kraujagyslės. MRT tyrimas padeda fiksuoti kūdikių hemangiomos dydį, vietą, diagnozuoti kitas galimas ligas ar sveikatos sutrikimus.
Kaip kūdikių hemangiomos yra gydomos?
Šiam odos navikui gydyti kartais prireikia kelių specialistų – dermatologo, chirurgo ar hematologo – konsultacijų ir procedūrų.
Gera žinia – ta, kad daugelio – maždaug 70 proc. – hemangiomų apskritai nereikia gydyti, tiesiog labai svarbu, kad odos darinį reguliariai stebėtų specialistas.
Jeigu hemangioma yra ant veido, lytinių organų ar pirštų, gydyti prireikia iškart, kiti dariniai gali būti stebimi. Jeigu per 6–8 sav. navikas padidėja, taip pat rekomenduojama pradėti gydymą.
Priklausomai nuo naviko buvimo vietos, dydžio ir augimo intensyvumo, gali būti taikomi skirtingi gydymo metodai.
Kūdikių hemangiomos gydymas vaistais
Vaistais gydomos didelės ir greitai augančios hemangiomos. Jei gydytojai nusprendė, kad hemangiomą reikia gydyti, tai daryti galima vaistais (beta blokatoriais). Šiuo metu bene plačiausiai naudojamas vaistas propranololis (priklausantis širdies problemoms spręsti vartojamų vaistų porūšiui). Tai per burną vartojamas vaistas, padedantis sumažinti kūdikių hemangiomas.
Dar viena gydymui tinkama veiklioji medžiaga yra timololis. Dažniausiai vaistai parduodami lašų pavidalu ir turi būti tepami tiesiai ant darinio pažeistos odos. Paprastai šis vaistas yra tinkamesnis mažesnėms, plonoms kūdikių hemangiomoms gydyti.
Tiesa, prieš pradedant gydymą, visuomet reikėtų įvertinti galimas rizikas.
Chirurginis kūdikių hemangiomų gydymas
Daugelio kūdikių hemangiomų gydyti chirurginiu būdu neprireikia. Šiuo metu operuojama rečiau nei anksčiau, nes minėtieji vaistai yra saugūs ir veiksmingi. Tiesa, jei po darinio gydymo vaistais liko akivaizdžiai pastebimas surandėjimas, gali prireikti operacijos. Gydytojas informuos, kada ji būtina.
Dažniausiai operuojami ikimokyklinio amžiaus vaikai, o operacijos tikslas – pašalinti hemangiomos sukeltus pažeidimus ir randus. Kartais nusprendžiama laukti ir operaciją atidėti. Pirmaisiais gyvenimo metais operuojama labai retai.
Jei hemangioma yra įgimta, rekomenduojama ją gydyti lazeriu. Lazerio spinduliai sutrikdo naviko mitybą, stabdo augimą ir laikui bėgant odos darinys ima mažėti.
Maždaug 50 proc. atvejų hemangiomos palieka nuolatinius randus, tad prireikia estetinės jų korekcijos. Apskritai gydymas lazeriu dažniau taikomas šalinant liekamuosius reiškinius, o ne darinį.
Ar kūdikių hemangioma yra pavojinga? Galimos rizikos ir komplikacijos
Auganti hemangioma yra pavojinga tuo, kad ji ardo audinius ir gali sukelti negrįžtamas deformacijas, todėl jei pastebima, kad navikas didėja, reikia skubaus gydymo.
Hemangiomos gali išopėti ir pradėti kraujuoti. Ši komplikacija pasitaiko gana dažnai, o opos gyja sunkiai dėl pažeistų aplinkinių audinių. Hemangiomai išopėjus, kūdikiai ir vaikai jaučia skausmą.
Jeigu darinių yra aplink akis, burną ar kvėpavimo takuose, gali sutrikti regėjimas, mityba ir kvėpavimas, todėl prireikia skubaus gydymo.
Labai didelės hemangiomos, ypač esančios kepenyse, gali sukelti širdies nepakankamumą.
Taigi, dėl galimų rizikų būtina labai atidžiai stebėti hemangiomos vystymąsi. Ypač svarbu naviką stebėti pirmaisiais gyvenimo metais, jam intensyviai augant. Vizitų pas gydytoją kiekis priklauso nuo kelių faktorių: kokio dydžio yra darinys, kurioje vietoje jis susiformavo ir kokių iššūkių kelia.