Kūdikių miego problemos: kodėl jie nemiega ir ką daryti tėvams? (6)

Tėvai ir kūdikis verkia dėl miego trūkumo Lopolo | Shutterstock.com

Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais tėvams neišvengiamai teks atsisveikinti su kokybišku nepertraukiamu visą naktį trunkančiu miegu. Ir kai kūdikis galiausiai pradeda miegoti beveik be naktinių pabudimų, tai dar nereiškia, kad taip bus visada.

Be to, net ir patiems didžiausiems miegaliams ir ramiems kūdikiams kartais sunku užmigti, jie neramiai miega, dažnai pabunda. Tėvai ieško atsakymo į klausimą, kaip spręsti šias miego problemas.

Dėl kokių priežasčių kūdikiai nemiega?

Dažniausiai kūdikių miegas sutrinka dėl tam tikrų būklių, pavyzdžiui:

 • dėl ligos;
 • dygstant dantims;
 • dėl tam tikrų kūdikio raidos ypatumų;
 • dėl pasikeitusios rutinos ir kt.

Jeigu miego sutrikimai – laikini, tėvams tikrai nėra ko nerimauti.

Vis dėlto nuolatinės miego problemos, dėl kurių nepailsi tiek pats kūdikis, tiek ir jo tėvai, gali būti susijusios su tam tikromis patologijomis.

Kūdikiams, ypač 6 mėn. ir vyresniems, gali būti sunku keisti miego įpročius, jei iki tol jie kasnakt valgydavo ar pabudus tėvai tuojau pradėdavo juos sūpuoti.

Žinant dažniausias kūdikių miego sutrikimų priežastis lengviau rasti tinkamiausius sprendimo būdus mažylių miegui pagerinti.

0–3 mėn. kūdikių miego problemos

Naujagimiai ir kūdikiai iki 2 mėn. amžiaus paprastai miega 14–17 valandų per parą su dažnais pabudimais tiek dieną, tiek ir naktį. Naktį jie vidutiniškai miega 8–9 val., dieną – 7–9 val. 3 mėn. kūdikiai miega apie 14–16 valandų per parą.

Net ir įskaičiuojant momentus, kai kūdikis snaudžia, gali atrodyti, kad jis miega per mažai. Naujagimiai ir kūdikiai miega trumpais periodais – tai lemia poreikis dažnai valgyti.

Šiuo amžiaus tarpsniu dažniausiai pasitaikančios problemos – nenorėjimas miegoti ant nugaros, dienos/nakties ritmo sumaišymas ir dažnas poreikis valgyti.

Nenorėjimas miegoti ant nugaros

Kūdikiai iki 3 mėn. dažnai nenori miegoti ant nugaros: jie jaučiasi saugiau miegodami ant pilvuko, tačiau ši miego padėtis siejama su didesne staigios kūdikių mirties sindromo rizika. Taigi specialistai rekomenduoja kūdikius migdyti ant nugaros.

Ką daryti, jei mažylis nenori miegoti ant nugaros? Visų pirma kūdikiai gali nenorėti miegoti ant nugaros dėl tam tikrų fiziologinių priežasčių, tad pasitarkite su gydytoju. Tačiau labiau tikėtina, kad kūdikis miegodamas ant nugaros nesijaučia saugus, todėl prieš miegą jį pasūpuokite, duokite čiulptuką.

Dienos ir nakties sumaišymas

Kartais naujagimiai ir pirmųjų mėnesių kūdikiai miega visą dieną, o didžiąją dalį nakties būdrauja.

Ką daryti? Manoma, kad ūgtelėjęs kūdikis pradės skirti dieną ir naktį, tačiau tėvai gali imtis tam tikrų veiksmų: kiekvieną kartą kūdikiui užmigus dieną, neleisti jam miegoti ilgiau nei 3 val., taip pat imtis būdų, kad kūdikis greičiau atskirtų dieną nuo nakties: uždengti langus, kai kūdikis miega, naktinių maitinimų metu vengti ryškios šviesos, nejungti televizoriaus ir pan.

Neramus nakties miegas dėl dažno poreikio valgyti

Daugelis 2–3 mėn. kūdikių, ypač žindomų, naktį kartą ar du keliasi pripildyti pilvukus.

Ką daryti? Jei manote, kad naktį kūdikis keliasi per dažnai (pavyzdžiui, kas 2 val.), įsitikinkite, kad mažylis pakankamai suvalgo dienos metu. Dieną maitinkite jį ne rečiau kaip kas 3 val. Tada po truputį bandykite ilginti tarpus tarp naktinių maitinimų.

4–5 mėn. kūdikių miego problemos

4 mėn. kūdikiai turėtų miegoti 12–16 val. per parą: 9–11 val. naktį ir 2–3 kartus dieną, iš viso 3–6 val.

5 mėn. kūdikiai naktį vidutiniškai miega 10–11 valandų, dienos metu jie vis dar miegos 2–3 kartus. Dažniausia šio amžiaus kūdikių miego problema – miego regresija.

Miego regresija

4 mėn. sulaukę anksčiau puikiai miegoję kūdikiai gali pradėti miegoti ilgesnėmis atkarpomis, nenorėti miegoti arba dažniau pabusti: tai vadinama miego regresija. Tai visiškai normalus reiškinys, būdingas 4, 6, 8–10 ir 12 mėn. kūdikiams. Ketvirtąjį mėnesį miego regresija pasireiškia dėl to, kad tuo metu mažylis daug aktyviau pradeda domėtis aplinka, jis atranda žaislus, žmones, įdomią veiklą ir t. t.

Ką daryti? Susikurkite arba nuosekliai laikykitės esamos miego rutinos: maudynės, maitinimas, lopšinė arba pasakėlė, sūpavimas. Taip pat kūdikis turėtų pakankamai miegoti dieną: taip kompensuojamas nakties metu prarastas miegas: pervargę kūdikiai naktį miega prasčiau.

6 mėn. ir vyresnių kūdikių miego problemos

6 mėn. kūdikiai naktį išmiega 10–11 valandų, o dieną trumpais intervalais miega 2–3 kartus. Be to, 6 mėn. ir vyresni kūdikiai jau gali išmiegoti ir visą naktį. Vis dėlto dar dažnai pasitaiko įvairių trikdžių, sutrumpinančių kūdikių nakties miego trukmę.

9 mėn. kūdikiai naktį išmiega 10–12 valandų, o dienos metu miega 2 kartus.

Maždaug 12 mėn. ir vyresni kūdikiai dienos metu jau gali miegoti ir 1 kartą, nors įprastai vienu dienos miegeliu apsiriboja 14–16 mėn. mažyliai.

Negebėjimas užmigti savarankiškai ir prabudimai

Jei 6 mėn. kūdikį prieš miegą vis dar reikia sočiai pamaitinti ar ilgai sūpuoti, padėkite jam nusiraminti ir lavinkite savarankiško užmigimo įgūdžius.

Ką daryti? Atnaujinkite miego režimą. Kūdikį pamaitinkite 30 min. iki guldant nakties miegui. Mieguistą kūdikį guldykite į jo lovelę. Pradžioje jis prieštaraus, galiausiai išmoks nusiraminti čiulpdamas nykštį arba čiulptuką. Kūdikiui prabudus paprastai užtenka paglostyti galvytę, padainuoti lopšinę, ir jis vėl užmiega: neskubėkite sūpuoti, maitinti.

Pabudimas naktį ar anksti rytą

Ką daryti? Verkdamas kūdikis tikisi, kad tėvai jį paims ant rankų, pasūpuos ir pamaitins, tad neskubėkite jo imti iš lovelės: 3–4 naktis paprotestavęs kūdikis galiausiai ims miegoti ramiau.

Galite pakoreguoti 6 mėn. ir vyresnių kūdikių miego grafiką, eksperimentuoti su skirtingais miego laikais, rinktis tam tikrus sprendimus, kad į kambarį patektų mažiau šviesos ar garsų iš aplinkos.

Dantų skausmas

Dėl dygstančių dantų skausmo kūdikiai gali prasčiau miegoti naktį.

Ką daryti? Jei kūdikiui skauda dantenas, duokite kramtuką (tiks ir atšaldytas šaldiklyje), paglostykite, švelniai pakalbinkite ar padainuokite lopšinę. Gali padėti ir specialūs dantenų skausmą mažinantys geliai.

Visų amžiaus grupių kūdikių miego problemos

Miego rutinos sutrikimai

Kūdikio miego rutiną gali sutrikdyti paprasčiausias peršalimas ar ausų uždegimas. Taip pat kūdikių miego kokybę pablogina ir emociniai iššūkiai: mamos grįžimas į darbą ir pratinimas prie auklės. Miego tvarkaraštį neišvengiamai sutrikdo ir kelionės.

Ką daryti? Darykite viską, kad kūdikį nuramintumėte ir paguostumėte, skirkite jam daugiau nei įprasta dėmesio. Tada pabandykite kuo greičiau grįžti prie įprastos miego rutinos (maudynės, maitinimas, lopšinė ir pan.).

Sunku užmigti, nors kūdikis atrodo labai pavargęs

Ką daryti? Guldykite kūdikį miegoti, kol jis dar nėra pervargęs. Stebėkite požymius, rodančius, kad kūdikiui reikia poilsio (akių trynimas, žiovulys, primerktos akys, irzlumas ir kt.).

Taip pat stenkitės, kad kūdikis miegotų reikiamą valandų kiekį: jei jis pabudo anksčiau, mažylį užmigdykite anksčiau numatytojo laiko.

Miego problemos sergant ir po ligos

Dėl gerklės skausmo ar karščiavimo kūdikiams sunku užmigti ir kokybiškai išsimiegoti.

Ką daryti? Kai kūdikis serga, tėvai daro viską, kad jis bent kiek pamiegotų: šiuo metu pateisinamos visos priemonės, kaip, pavyzdžiui, karščiavimą mažinantys vaistai ar kūdikio miegojimas mamai ant rankų. Kai kūdikis pasveiks, vėl grįžkite prie įprastos miego rutinos.

Atminkite, kad miego sutrikimai – įprasti pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais (kartais – ir ilgiau). Kūdikiai greitai auga, o laikui bėgant jie miegos vis geriau ir geriau.

Įdomu, kiek miego reikia kūdikiams? Skaitykite:

Susiję straipsniai

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

„Tu miegok“ – tėčio sukurta lopšinė, kuri veikia mažuosius

Gerai, kai vaikai lengvai užmiega. O jei užmigdyti sunku? Tada tėvai turi susigalvoti, kaip vaikams (ir sau) padėti greičiau pasiekti sapnų karalystę.

Naujausi komentarai

 1. Rasa1911
  Rasa1911 prieš 2 m.

  Viskas cia gerai +- visom cia panašiai atrode pradzia. Issivaizduokit vaikučiai per pirma menesi priauga kilograma ar net pusantro kiti. Ju tokias darbas dabar miegoti ir augti. O tų vargu vargeliu bus dar labai daug. Maniskei beveik du metukas o keliasi po kelis kartus pienuko. Jei gerai pamenu vaikutis per pirma menesi turi valgyti ne rečiau negu kas 3 val.

 2. Austinys
  Austinys prieš 2 m.

  Monik111 parašė:
  Sveikos, esame dar 5 parų, bet kūdikis be nustojimo valgo. Per dieną pamiegojau pusantros h, o visą kitą laiką jis tik prašo valgyt. Pavalgius nusirugsta paguldai į…

  Žindykit gulėdama ir miegokit kartu, neperkėlinėkit niekur, bus lengviau

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  Monik111 parašė:
  Sveikos, esame dar 5 parų, bet kūdikis be nustojimo valgo. Per dieną pamiegojau pusantros h, o visą kitą laiką jis tik prašo valgyt. Pavalgius nusirugsta paguldai į…

  Paskaitykit apie augimo šuolius

 4. User has not uploaded an avatar
  Jannie_Davison prieš 2 m.

  Galbūt jam tiesiog nepatinka lovelė? Naują galite išsirinkti čia: https://dragonsofwaltonstreet.com/collections/luxury-hand-painted-cots-cot-beds

 5. User has not uploaded an avatar
  Kanarele3 prieš 2 m.

  Žinokit man tas pats 5 valandas galima sakyti non stop zindo naktimis, o geriausia tai, kad atrugint neina pakeli pabunda, jeigu bandai taip leist uzmigt atsirugsta ir v viskas is naujo reikia zindyt ir taip visa nakti...