Maistui alergiško kūdikio žindymas: ką turi žinoti mama?

Mama žindo kūdikį Dmytro Vietrov | Shutterstock.com

Vis dar maitinate krūtimi ir sužinote, kad jūsų kūdikis alergiškas tam tikram maistui? Ar vis dar saugu žindyti? Ar motinos piene esantys tam tikros struktūros maisto baltymai gali sukelti alerginę reakciją?

Svarbu akcentuoti, kad net jei ir kūdikis dar neragavo kieto maisto, jis vis tiek gali būti alergiškas. Tačiau ne pačiam motinos pienui, o į jį patenkančiam tam tikros struktūros baltymui.

Ar galiu toliau žindyti kūdikį, jei jam pasireiškė alergija maistui?

Dažniausiai atsakymas yra „taip“. Vis dar saugu žindyti kūdikį, jei jam pasireiškė alergija maistui. Tačiau norėdama, kad kūdikiui neatsirastų alerginės reakcijos, turėsite išsiaiškinti, kuriam (-iems) maisto produktui (-ams) jis yra alergiškas, ir nustoti juos valgyti tol, kol žindote, mat specifiniai jūsų valgomo maisto baltymai atsiranda motinos piene.

Kodėl motinos pienas kūdikiui gali sukelti alerginę reakciją?

Jūsų suvalgyto maisto baltymai atsiras piene praėjus maždaug 3–6 valandoms. Kūdikiui juos ir galimą alerginę reakciją perduosite, kai maitinsite krūtimi.

Alerginę reakciją sukelia per maistą, įskaitant motinos pieną, į kūdikio organizmą patekę alergizuojančio maisto baltymai. Kai jūsų kūdikis yra alergiškas tam tikram maistui, jo imuninė sistema traktuoja šio maisto baltymus kaip svetimus „įsibrovėlius“.

Mažų vaikų alerginės reakcijos požymiai yra vėmimas, viduriavimas, dilgėlinė ir veido ar liežuvio paraudimas ar patinimas.

Kaip apsaugoti kūdikį nuo alerginės reakcijos žindymo metu?

Jei žindant jūsų kūdikiui pasireiškia alerginės reakcijos simptomai, turėsite nustoti valgyti maistą, kuris, jūsų manymu, išprovokavo šią reakciją.

Maisto dienoraštyje (arba tiesiog užrašuose) surašykite suvalgytą maistą ir stebėkite situaciją – tai, kaip kūdikis reaguoja, kai juos maitinate krūtimi. Užsirašykite viską, ką valgote, visus patiekalų ingredientus, ir ar jūsų kūdikis turi alerginės reakcijos požymių.

Jei matote kad kažkas kūdikį alergizuoja, kai valgote tam tikrą maistą, laikas išbraukti jį iš meniu. Kai nustosite valgyti tą kūdikį alergizuojantį maistą, jo baltymai per savaitę ar dvi turėtų pasišalinti ir iš pieno.

Svarbu

Jei nustosite valgyti maistą, kuriam kūdikis yra alergiškas, mažyliui pasireiškiantys reakcijos požymiai pamažu turėtų dingti.

Ką daryti, jei jūsų kūdikiui negerėja? Atminkite, kad jūsų kūdikis gali būti alergiškas daugiau nei vienam maisto produktui. Jei nustojus valgyti vieną produktą alergijos simptomai nedings, turėsite iš savo meniu pašalinti ir kitus maisto produktus, kol alerginės reakcijos požymių nepastebėsite.

Radę maistą ar maisto produktus, kuriems kūdikis yra alergiškas, turėsite nustoti juos valgyti tol, kol nebemaitinsite krūtimi.

Koks maistas dažniausiai sukelia alergiją?

Bet koks maistas gali sukelti alerginę reakciją, tačiau toliau išvardyti maisto produktai alergizuoja dažniausiai:

  • pienas (dažniausiai – karvės)
  • kiaušiniai
  • riešutai
  • soja
  • kviečiai
  • žuvis
  • moliuskai

Daugiau apie vaikų maisto alergijas skaitykite:

Jei manote, kad radote maistą (ar maisto produktus), kuriam kūdikis yra alergiškas, turėsite atidžiai nuolat skaityti visų maisto produktų etiketes, kad įsitikintumėte, jog nevalgote maisto su šiais ingredientais. Paprastai ant produkto etiketės nurodoma, jei jame yra bent vienas iš anksčiau išvardytų ingredientų, kurie dažniausiai sukelia alergiją. 

Be to, atidžiai peržvelkite ir savo vaistų bei papildų ingredientus. Gali būti, kad išsiaiškinsite, jog vartojate vaistus su ingredientu, kuriam kūdikis yra alergiškas.

Jokiu būdu nenustokite žindyti

 Nenustokite žindyti, net kai kūdikiui pasireiškia alergija maistui. Mamos pienas – pagrindinis ir, galima sakyti, vienintelis kūdikio iki pusės metų maistas. Joks kitas maistas tokio amžiaus kūdikiui negali prilygti nei maistinėmis, nei imunologinėmis savybėmis. Žindymas suteikia daug naudos jums ir jūsų kūdikiui, pirmiausia – mezgate tą nepaprastai ypatingą ryšį su savo vaiku. Apskritai kūdikis alergiškas motinos pienui būti negali – jis paprasčiausiai neišgyventų. Taigi vis tiek galite saugiai žindyti, kol išsiaiškinsite, kokiems maisto produktams mažylis yra alergiškas, ir tuomet nustosite juos valgyti. Pakeiskite savo mitybą ir mėgaukitės nepertraukiama žindymo patirtimi. Megzkite visą gyvenimą nenutrūksiantį ryšį su savo vaiku.

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.