„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Vaikas trina nosį Space_Cat | Shutterstock.com

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. Svetimkūniai įprastai aptinkami dešinėje nosies šnervėje dėl dominuojančios dešinės rankos. Ligoninėse taikomi įvairūs svetimkūnių iš nosies pašalinimo metodai: traukiama specialiomis žnyplėmis, siurbiama, svetimkūnis šalinamas balioniniais kateteriais ar cianoakrilato klijais. Taip pat medikai kaip teigiamo slėgio šaltinį gali naudoti gaivinimo sistemą (angl. Bag-Valve-Mask, BVM). Svarbu užtikrinti, kad kaukė dengtų tik vaiko burną. Tačiau, priklausomai nuo paciento amžiaus, visi išvardyti metodai gali būti techniškai sudėtingi, dažnai vaikas nenori bendradarbiauti su medikais, bijo jų ir pačios ligoninės, taigi, mažiau invazinė alternatyva yra vadinamasis „Mamos bučinys“.

„Mamos bučinys“ – kas tai?

Šį metodą VII-ajame praeitojo amžiaus dešimtmetyje pirmą kartą aprašė bendrosios praktikos gydytojas iš Naujojo Džersio, JAV.

Siekiant veiksmingai ir operatyviai pašalinti svetimkūnį iš mažo vaiko nosies gali būti naudojama vadinamojo „Mamos bučinio“ (nors, žinoma, iniciatyvos gali imtis ir tėtis ar kitas šeimos narys) metodika.

Ją galima praktikuoti tiek namuose, tiek ir ligoninėje.

Šio metodo pavojai – tik teoriniai. Surinkta nemažai šio metodo veiksmingumo įrodymų, o apie nepageidautiną poveikį pranešta nebuvo.

Kaip pašalinti svetimkūnį iš nosies pagal šią metodiką?

Visų pirma, prieš pradedant šalinti svetimkūnį, vaiką reikia nuraminti, pasakyti, kad mama jį labai stipriai pabučiuos. Tolesni veiksmai:

 • Mama ar kitas artimasis priglaudžia pravirą burną prie vaiko burnos, kad neliktų oro tarpo, tarsi būtų atliekamas dirbtinis kvėpavimas;
 • Pirštu užkemšama nosies šnervė, kurioje nėra svetimkūnio;
 • Pučiama tol, kol pajuntamas pasipriešinimas, kurį sukelia vaiko balso aparato užsivėrimas;
 • Mama staigiai iškvepia, kad į vaiko burną patektų oro (jis praeina pro nosiaryklę ir išeina per atvirą šnervę, o iš kitos šnervės pašalinamas įstrigęs daiktas);

Jei reikia, „Mamos bučinį“ galima kartoti keletą kartų.

Šis metodas ligoninėse taikomas ir pasitelkus aparatūrą.

Daugiau informacijos sužinosite pažiūrėję šį vaizdo įrašą.

Kiek veiksmingas „Mamos bučinio“ metodas?

„Mamos bučinio“ metodikos veiksmingumas, nepriklausomai nuo svetimkūnio tipo – apie 60 proc.

Paprastai metodas veiksmingiausias siekiant pašalinti lygios formos ar minkštus svetimkūnius, visiškai užkimšusius priekinę nosies ertmę.

Net jei svetimkūnio ir nepavyko pašalinti, taikant šią metodiką svetimkūnis gali tapti geriau matomas, nes atsidurs arčiau nosies landos, taip pat svetimkūnį bus lengviau pašalinti taikant kitas technikas.

Taigi, šio metodo rizika yra minimali, o net jei kelis kartus atlikus „Mamos bučinį“ iš nosies nepavyks pašalinti svetimkūnio, tikėtina, kad jis bent taps geriau matomas.

Kokie simptomai rodo, kad vaiko nosyje yra svetimkūnis?

Dažniausiai tėvams sunku pastebėti, kad vaikas kažką įsikišo į nosį. Dažnai jis apie tai pasako pats. Jei svetimkūnis nosyje yra ilgesnį laiką, pastebimi šie simptomai:

 • pūlingos išskyros;
 • blogas kvapas iš nosies;
 • kraujavimas iš vienos šnervės;
 • gleivinės erozija (išopėjimas);
 • kvėpavimas per burną;
 • nosies užgulimas;
 • galvos skausmas.

Ką vaikai dažniausiai įsikiša į nosį?

Maži vaikai į nosį dažniausiai įsikiša kokius nors neorganinės kilmės svetimkūnius (pavyzdžiui, karoliuką, smulkų akmenį, riešutą, kreidelės gabalėlį, trintuką nuo pieštuko ir pan.) arba maisto produktus.

Organinės kilmės svetimkūniai (gėlės, augalai, vabzdžiai ir pan.) greičiau sudirgina nosies gleivinę ir daug anksčiau sukelia nemalonių simptomų.

Svarbu

Jeigu vaikas į nosį įsikišo smulkų tabletės formos elementą, vaiką reikia skubiai vežti į artimiausios ligoninės priimamąjį, nes kyla audinių nekrozės pavojus (audiniai gali žūti).

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

Pasas arba asmens tapatybės kortelė kūdikiui

Teikiant prašymą išduoti asmens dokumentą kūdikiams ir vaikams iki 2 m. jų kartu vežtis nebūtina.