Naujagimio lankymo etiketas: kaip netapti nepageidaujamu svečiu + patarimai tėvams

Močiutė atvažiavo aplankyti savo naujagimio anūko DGLimages | Shutterstock.com

Gimus kūdikiui visi nekantrauja aplankyti tiek jį, tiek ir tėvelius. Ir nors pandemija gerokai pakoregavo tradicijas, kai į gimdymo namus lankytojai neįleidžiami (galima tik perduoti lauknešėlį), tikėtina, šeima vis tiek sulauks svečių, kurie norės į namus atvykti po gimdymo praėjus vos kelioms dienoms, savaitei ar dviem.

Taigi, kad ir kaip nekantraujate pamatyti naujagimį ir pasveikinti jo tėvus, svarbu elgtis atsakingai ir neapkrauti gandrų sulaukusios šeimos papildomais rūpesčiais.

Naujagimio susilaukusių tėvų pasveikinimas telefonu. Sužinojus, kad šeima susilaukė mažylio, užteks ir trumpos sveikinimo SMS ar žinutės per pokalbių programėlę. Po gimdymo tiek mama, tiek tėtis bus pavargę, tad kažin, ar norės kiekvienam skambinančiajam pasakoti gimdymo istoriją ir pokalbiams telefonu gaišti brangų laiką, kurį galėtų skirti poilsiui.

Pagrindinės etiketo normos lankant naujagimį

Lankymas – tik gavus kvietimą. Net ir artimiausiems šeimos nariams nedera „netyčia“ užsukti aplankyti ką tik iš gimdymo namų grįžusios šeimos. Gimdymas – varginanti patirtis, atsigauti po jo reikia nemažai laiko, be to, visiems reikės įprasti prie pakitusios dienotvarkės, bemiegių naktų, žindymo subtilybių ir kt. Artimieji gali paskambinti, tačiau prašytis į svečius nedera, kaip ir įsižeisti nesulaukus kvietimo. Jei jo taip ir nesulaukėte, o mažylis – jau gerokai ūgtelėjęs, dar kartą paskambinkite ir pasiteiraukite, kaip visi jaučiasi: gal šį kartą jus pakvies į pasimatymą su kūdikiu.

Nepamirškite dovanos ir vaišių. Vis dar įprasta lankant kūdikius padovanoti kokią nors dovaną. Tad iš anksto pasiteiraukite, ko mažyliui reikėtų. Pasistenkite išrinkti naudingą dovaną. Vargu, ar naujagimio susilaukusi šeima turi laiko ir noro sukiotis prie puodų, tad svečiai turėtų atsinešti užkandžių, saldėsių ar pasirūpinti pietumis (jei neturite laiko gaminti, galite nupirkti šviežio, šilto maisto išsinešti). Beje, jei mama pati maitina, pasidomėkite žindyvės mityba ir jai tinkančiais produktais. Lankant naujagimį nedera neštis alkoholio. Taip pat jei šeimoje auga daugiau vaikų, nepamirškite nupirkti jiems skanėstų, gėlių mamai.

Daugiau apie palankynų dovanas skaitykite:

Informuokite, kada tiksliai atvyksite. Išvykdami dar kartą patikslinkite, kad, pavyzdžiui, svečiuose būsite po 15 min.

Neužsibūkite per ilgai. Pirmą kartą lankant kūdikį visiškai užteks trumpo, iki 1–3 valandų, vizito, nebent tėvai pageidaus, kad paviešėtumėte ilgiau (pavyzdžiui, mažylį lanko kitoje šalyje gyvenantys seneliai). Atkreipkite dėmesį į ženklus, rodančius, kad mažylio tėvai yra pavargę ir kad jau norėtų, jog svečiai išvyktų.

Pasiūlykite savo pagalbą. Svečiuodamiesi daugelis esame įpratę patogiai sėdėti ant sofos ir laukti, kol šeimininkai viskuo pasirūpins. Lankant kūdikį reikėtų pasiūlyti pagalbą ir pasistengti būti naudingiems: galite mažylį panešioti, pamigdyti ar išvežti su vežimėliu į lauką. O gal kaip tik reikia pavedžioti šeimos augintinį, pažaisti su vyresniais vaikais, išvalyti vonios kambarį ar aptvarkyti virtuvę?

Užduokite tik apgalvotus klausimus. Gimdyvės dėl hormonų lygio pokyčių gali būti labai jautrios, tad kai kurie klausimai (pavyzdžiui, kodėl mama nemaitina savo pienu ar kodėl vaikelis – toks neramus) ar replikos (pavyzdžiui, kūdikis atrodo per liesas, mama atrodo pavargusi ir pan.) gali jas įžeisti lankytojams to net nesuvokiant.

Venkite ir stereotipinių neprašytų patarimų, nepirškite savo nuomonės. Šiuolaikiniai būsimieji tėvai apie tėvystę ir vaiko priežiūrą turi daugiau žinių, nei aplinkiniams gali atrodyti.

Lankydami naujagimį atsiklauskite, ar galima kartu atsivesti savo vaikus. Jei yra galimybė, savo vaikų, ypač mažų, geriau nesivesti. Net jei vaikai ir neserga, geriau lankant naujagimį palikti juos namuose: ne vien dėl mikrobų perdavimo tikimybės, bet ir dėl triukšmo.

Naujagimio lankymas ir higiena

 • Prieš vizitą nusiprauskite, apsirenkite švariais drabužiais, nesikvėpinkite ir nerūkykite.
 • Vos atvykę kruopščiai nusiplaukite rankas.
 • Nusirenkite viršutinius drabužius (priklausomai nuo sezono tai, ką tuo metu vilkite: paltą, striukę, švarkelį ir pan.).
 • Jei norėsite palaikyti mažylį, elkitės atsargiai, geriau nusiimkite didesnius papuošalus, jei jūsų plaukai ilgi, susiriškite juos, prilaikykite mažylio galvytę, laikykite jį tvirtai abiem rankomis, nebučiuokite kūdikio ir neleiskite jam liesti jūsų veido.

Kūdikio lankymas sergant ar po ligos

 • Nelankykite kūdikio sirgdami ar blogai jausdamiesi. Kai kurie žmonės kosulio ar slogos nelaiko „rimta“ liga, tad gyvena įprastą gyvenimą. Tačiau jaučiant net ir patį menkiausią negalavimą vykti lankyti imuniteto dar neturintį mažylį griežtai draudžiama.
 • Jei jau pasveikote, iki lankymosi pas kūdikį dienos luktelėkite bent savaitę.
 • Jei turėjote kontaktą su sergančiuoju koronavirusu ar bet kuria kita užkrečiama liga, nelankykite kūdikio bent dvi savaites.

Ką dar svarbu turėti omenyje lankant kūdikį?

 • Jei kūdikis pradėjo verkti, neleiskite jam įsiverkti: paduokite pravirkusį mažylį tėvams.
 • Išsijunkite telefono garsą. Garsiai suskambėjęs telefonas gali išgąsdinti ar net prižadinti kūdikį.
 • Be tėvų leidimo nedarykite asmenukių, nefotografuokite kūdikio, nesiųskite jo nuotraukų kitiems žmonėms ir tuo labiau nekelkite jo nuotraukų į socialinius tinklus.

Kaip elgtis mažylio susilaukusiems tėvams, kurie dar nepageidauja lankytojų?

 • Jei nujaučiate, kad artimieji ar draugai gali būti nesupratingi, dar iki gimdymo galite informuoti, kad, pavyzdžiui, mažylį lankyti bus galima tik po 1 ar 2 mėnesių.
 • Netrukus po gimdymo artimiesiems ir draugams galima nusiųsti mažylio nuotrauką su prierašu: „Lankytojų lauksiu pavasarį / po mėnesio“ ar pan.
 • Galite nustatyti konkrečias taisykles: pavyzdžiui, seneliai gali aplankyti naujagimį po 2, visi kiti – dar po kelių savaičių.
 • Pandemijos metu nebijokite pasakyti, kad svečių mielai lauksite sergamumui sumažėjus. Jei kažkoks artimasis primygtinai nori pasimatyti, galite pasiūlyti susitikti ne patalpoje, bet, pavyzdžiui, kartu pasivaikščioti pietų metu, kol kūdikis miega vežimėlyje.

Prisiminkite: susilaukus mažylio ne jūs turite taikytis prie kitų, bet kiti – prie jūsų. Jūsų mažylis – jūsų ir taisyklės. :)

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.