(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

Apie privalomą vaikų pietų miegą vaikų darželiuose diskutuojama jau nebe pirmus metus. Čia tėvai ir pedagogai yra susiskirstę į dvi stovyklas: vieni teigia, kad pietų miegas ikimokyklinio amžiaus vaikams yra būtinas, kiti – atvirkščiai, ir pateikia nemažai argumentų, kad jis turi daugiau trūkumų nei realių privalumų.
Vaikų, kurie neguldomi pietų miego, pasitaikydavo visuomet, tačiau šis klausimas nebuvo svarstomas visuotinai. O labiausiai tėvus diskutuoti paskatinęs veiksnys – jog kai kuriuose darželiuose vaikai vis tiek būdavo guldomi ir jų prašoma 2–2,5 val. tiesiog ramiai pagulėti, netrukdant miegantiems vaikams.
Pirmoji galimybę atsisakyti priverstinio pietų miego nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. numatė Vilniaus miesto savivaldybė. Plačiau apie tai buvo rašoma šioje interneto svetainėje.
Tačiau apie šį sprendimą svarsto ir daugiau savivaldybių, renkančios darbo grupes, aktyviai diskutuojančias su ikimokyklinio ugdymo įstaigų bendruomene.
Kur kreiptis tėvams, jeigu jie mano, kad vaikui nereikia pietų miego?
Jeigu vilniečiai tėvai mano, kad jų vaikui jau nereikia pietų miego, jie apie tai turėtų informuoti darželio administraciją ir pateikti rašytinį prašymą vaiko nemigdyti. Kitų savivaldybių darželiuose tariamasi individualiai.
Akcentuojama, kad mokslo metų eigoje vaikų dienos poilsio poreikiai gali kisti, tad pokyčiai turėtų būti aptariami individualiai su vaiko tėvais ar globėjais. Tai reiškia, kad jei šeima nusprendė, kad vaikas darželyje neturėtų būti guldomas pietų miego, tačiau pastebėjo, kad vaikui vis tik reikia poilsio, ankstesnį sprendimą bet kada galima pakeisti ir vaikas vėl gali būti migdomas.
Ką darželiuose veiks pietų nemiegantys vaikai?
Vilniaus miesto darželiams išplatintose gairėse numatyta, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos vadovai drauge su bendruomene (pedagogais, švietimo pagalbos specialistais, tėvais (globėjais), atsižvelgiant į įstaigos išteklius ir galimybes, susitaria, kaip organizuoti vaikų dienos poilsį.
Vaiko poilsio forma turi atitikti jo amžių, mažinti aktyvumą ir stimuliaciją. Pietų miego metu nemiegantiems vaikams rekomenduojama užsiimti individualiomis veiklomis, kurias siūlo pedagogai. Jeigu nemiegantiems vaikams organizuojamos grupinės veiklos, jos turėtų vykti atskirose erdvėse arba lauke.
Ilsėtis per pietus neinantys vaikai gali užsiimti ramia veikla, kad netrikdytų kitų vaikų, kuriems pietų miegas yra būtinas, poilsio, pavyzdžiui, piešti ar spalvinti, dėlioti dėliones, lipdyti iš plastilino ar modelino, konstruoti, kurti darbelius iš spalvoto popieriaus, koliažus ir t. t.
Dėl kokių priežasčių norima atsisakyti pietų miego?
Pagrindinė priežastis, įvardijama tėvų – jog jų vaikai namie jau nebemiega pietų miego. Dažniausiai pietų nebemigdomi į priešmokyklinę grupę einantys vaikai. Tačiau miego dienos metu jau galima atsisakyti, jeigu vaikui yra 3–4 metai.
5–7 metų vaikams užmigti dienos metu – labai sunku, o jeigu jie ir užmiega, išsibalansuoja jų paros ritmas, tad vakare vaikai ilgai būdrauja, būna aktyvūs. Galiausiai jiems labai sunku atsikelti ryte.
Plačiau skaitykite:
Pietų miegas ir vaikų amžius: ką rodo tyrimai?
Ilgesnė 0–4 m. amžiaus vaikų paros miego trukmė siejama su geresniu emocijų valdymu, reguliavimu, augimu, o atitinkamai mažesnė miego trukmė – su daugiau ekrano laiko ir traumų.
Tyrimai rodo, kad nemažai šalių pietų miegoti nustoja tik 2,5 proc. vaikų iki 2 metų amžiaus, o pietų nebemiega jau maždaug 95 proc. penkiamečių ir vyresnių vaikų. 2–6 metų vaikai įprastai pietų miega 2 valandas. Trečiaisiais ir ketvirtaisiais gyvenimo metais nemaža dalis vaikų vis dar miega pietų.
Šiame moksliniame straipsnyje pateikiama išvada, kad pietų miegantys vyresni nei 2 metų vaikai vėliau užmiega vakare, sumažėja jų miego kokybė bei trukmė. Aiškių išvadų, kokią įtaką pietų miegas daro elgesiui, sveikatai ir pažintinei funkcijai, nepateikta.
Taigi, galima teigti, kad situaciją reikėtų vertinti individualiai, bet optimalus laikas atsisakyti pietų miego – tarp 4–6 m.
Su kokiais iššūkiais susiduria darželių administracija?
Sprendimas atsisakyti privalomo pietų miego darželiuose tam tikrų iššūkių gali jų darželių administracijai.
Reikia atskirtų erdvių miegantiems ir nemiegantiems vaikams. Bene pagrindinė įvardijama problema – jog dalyje daželių nėra atskirų miegamųjų, vaikai ir žaidžia, ir valgo, ir miega vienoje erdvėje ant čiužinių, tad reikia papildomų erdvių, kad būtų galima miegančius vaikus atskirti nuo nemiegančių ir jie vieni kitiems netrukdytų
Gali didėti pedagogų darbo valandų skaičius. Darželių auklėtojos, kol ugdytiniai miega, nesiilsi: jos pildo dokumentus, ruošiasi veikloms su vaikais, renginiams ir t. t. Jeigu grupėje nemiega dalis vaikų, pedagogėms reikėtų juos užimti, o papildomus darbus atlikti jau po darbo valandų. Joms dėl pietų nemiegančių vaikų tenka koreguoti ir veiklos planus.