Nuo kada vaikas supranta, kas jam sakoma? (64)

Kūdikis supranta

Iš esmės, „susikalbėti“ su kūdikiu galima nuo pat gimimo, tiesiog „kalba“ nebus mums įprasti žodžiai ar sakiniai.

Nuo gimimo iki apytiksliai keturių mėnesių, yra amžiaus tarpsnis, kada kūdikis savo svarbiausius poreikius išreiškia verkimu, tačiau po truputį ima suprasti, kad yra ir kitoks bendravimo būdas. Todėl kalbėtis su kūdikiu būtina nuo pat gimimo: mėgdžiodamas jus, jau 1,5-2 mėnesiu kūdikis gali pradės eksperimentuoti su balsu. Artėjant į pabaigą trečiam mėnesiui, dauguma kūdikių jau daugiau ar mažiau guguoja.

Nuo keturių iki šešių mėnesių kūdikis guguoja vis įmantriau ir eksperimentuoja su balso skleidžiamais garsais – jau galite tikėtis ir dviskiemenių „žodžių“ (ma-ma ar te-te būna vieni pirmųjų). Bandydami atsakyti ir kartoti kūdikio tariamus garsus paskatinsite jo kalbos raidą. Šiuo amžiaus tarpsniu kūdikiai dar nesuteikia garsams prasmės, tačiau, jei tam tikrose situacijose nuolat kartosite atitinkamus žodžius (pavyzdžiui „kuti-kuti“, kai kutenate jo pilvuką, arba „atia“, kai su kuo atsisveikinate), padėsite mažyliui suvokti, kad garsai turi tam tikrą prasmę.

Nuo devintojo mėnesio iki pirmojo gimtadienio lavėja mažylio gebėjimas suvokti kalbą. Kol kas jis tikriausiai supranta vos keletą pačių paprasčiausių žodžių („ne“, „atia“ ir panašiai). Tačiau net ir nesuprasdamas žodžių, kūdikis atpažįsta tėvų balso skambesį ir suvokia, ar su juo kalbama raminamai, ar griežtai, ar linksmai.

Vienerių metų mažylis jau ne tik taria nesudėtingus žodžius, bet ir taria juos turėdamas omeny atitinkamas sąvokas. Tiesą sakant, tokio amžiaus mažyliai jau supranta ir sudėtingesnius žodžius, tačiau dar nemoka jų ištarti. Šaukiami mažyliai atpažįsta savo vardą ir jau gali atsakyti į paprastus klausimus – bent jau palinksėdami ar papurtydami galvą.

Naujausi komentarai

 1. indija-marija
  indija-marija prieš 2 m.

  Gintaute24 parašė:
  Mano sunui dabar 2 metai ir 3 men tai planuoju kreiptis i seimos gydytoja. Mano sunus galima sakyti nieko nesupranta pvz: sakau einam ipilsim atcigert tai eina pask…

  O kaip su darzeliu? Nelanko? Jeigu is tiesu neturit laiko namuose uzsiimti (tikrai buna ir suprantama)
  veskit i darzeli: veikla, bendraamziai, aukletoju darbas paspartins viska.
  Namuose daug garsiai skaitykit vaikui - turtinsit zodyna. Deliokit kalades ir mokykit spalvu. Prasykit, kad atnestu jusu minima puodeli atsigerimui. Deliokit irankius pietums, minkykit tesla, per langa skaiciuokit masinas/zvirblius ir daugybe kitu elementariu kasdieniu dalyku. Tik kaip visos mamos minejo darykit viska garsiai.
  Ir dar as asmeniskai atsisakyciau tokiu zodziu kaip “ladutes” - einam plot, einam sokt, einam ziuret i karve (ne i MŪ).

 2. Ievos mama
  Ievos mama prieš 2 m.

  indija-marija parašė:
  O kaip su darzeliu? Nelanko? Jeigu is tiesu neturit laiko namuose uzsiimti (tikrai buna ir suprantama)

  Pritariu dėl tokių žodžių kaip "ladutės". Dauguma kalbos raidos specialistų patartų tokių žodžių atsisakyti. Taip pat, reikėtų sakyti, ne "kur au au?", o "kur šuo? Šuo sako au au". Manau, kad mintį supratot. Taip pat kalbėdami vartokite dviskiemenius žodžius, o kai kalba patobulės, galima bus įvesti ir daugiaskiemenius, pvz. pradžioje "katė", o vėliau "katytė", pirma "ranka" - paskui "rankytė" ir pan.

 3. User has not uploaded an avatar
  MiLaNe prieš 2 m.

  indija-marija parašė:
  O kaip su darzeliu? Nelanko? Jeigu is tiesu neturit laiko namuose uzsiimti (tikrai buna ir suprantama)

  taip taip, viską vadinkit tikrais pavadinimas, jokių caca, lialia, miau - vietoj to sakot paglostyk, vaikas, katė... Jeigu vaikas sako Miau, tai patvirtinat: taip, čia kačiukas, jis sako miau. Dar kiek domėjausi, geriau vengti ir mažybinių išsireiškimų, vietoj kačiukas, katytė, sakyti katė, ne šuniukas, o šuo ir pan. "Skaitykit" kartu knygutes, ne sausai skaitykit tekstą, bet ieškokit daugiau su paveiksliukais, ir vis plačiau pakomentuokit rodydama pirštu, pasakokit paveiksliukus, ką kas veikia, ką apsirengęs...

 4. Gintaute24
  Gintaute24 prieš 2 m.

  Siandien kaip tik savo laiptineje pamateme kate kaip sunui sakau kate zinoma is pirmo karto nesuprato kelis kartus pakartojau ir suprato netgi nusisypsojo o i darzeli siemet dar nepatekome

 5. User has not uploaded an avatar
  skaistaziede1 prieš 2 m.

  Gintaute24 parašė:
  Turbut labai daug bendravote, mokinot?

  Musu labai anksti pradejo pusantru metu snekejom kaip budami 5 eriu metu. O suprasdavo jau nuo 10 men pamenu kai ieskau suku ir nerandu ir ant vaiko saukiu klausiu tu turejai kur padejai o ji po tv pakiso ir krapsto traukia. Tai manau kad suprasdavo kas budavo sakoma.