Nuo kada vaikas supranta, kas jam sakoma? (46)

Kūdikis supranta

Iš esmės, „susikalbėti“ su kūdikiu galima nuo pat gimimo, tiesiog „kalba“ nebus mums įprasti žodžiai ar sakiniai.

Nuo gimimo iki apytiksliai keturių mėnesių, yra amžiaus tarpsnis, kada kūdikis savo svarbiausius poreikius išreiškia verkimu, tačiau po truputį ima suprasti, kad yra ir kitoks bendravimo būdas. Todėl kalbėtis su kūdikiu būtina nuo pat gimimo: mėgdžiodamas jus, jau 1,5-2 mėnesiu kūdikis gali pradės eksperimentuoti su balsu. Artėjant į pabaigą trečiam mėnesiui, dauguma kūdikių jau daugiau ar mažiau guguoja.

Nuo keturių iki šešių mėnesių kūdikis guguoja vis įmantriau ir eksperimentuoja su balso skleidžiamais garsais – jau galite tikėtis ir dviskiemenių „žodžių“ (ma-ma ar te-te būna vieni pirmųjų). Bandydami atsakyti ir kartoti kūdikio tariamus garsus paskatinsite jo kalbos raidą. Šiuo amžiaus tarpsniu kūdikiai dar nesuteikia garsams prasmės, tačiau, jei tam tikrose situacijose nuolat kartosite atitinkamus žodžius (pavyzdžiui „kuti-kuti“, kai kutenate jo pilvuką, arba „atia“, kai su kuo atsisveikinate), padėsite mažyliui suvokti, kad garsai turi tam tikrą prasmę.

Nuo devintojo mėnesio iki pirmojo gimtadienio lavėja mažylio gebėjimas suvokti kalbą. Kol kas jis tikriausiai supranta vos keletą pačių paprasčiausių žodžių („ne“, „atia“ ir panašiai). Tačiau net ir nesuprasdamas žodžių, kūdikis atpažįsta tėvų balso skambesį ir suvokia, ar su juo kalbama raminamai, ar griežtai, ar linksmai.

Vienerių metų mažylis jau ne tik taria nesudėtingus žodžius, bet ir taria juos turėdamas omeny atitinkamas sąvokas. Tiesą sakant, tokio amžiaus mažyliai jau supranta ir sudėtingesnius žodžius, tačiau dar nemoka jų ištarti. Šaukiami mažyliai atpažįsta savo vardą ir jau gali atsakyti į paprastus klausimus – bent jau palinksėdami ar papurtydami galvą.

Naujausi komentarai

 1. Nakties ziedas
  Nakties ziedas prieš 5 m.

  tiesa

 2. Atnimar
  Atnimar prieš 5 m.

  Mano mazius guguoti pradejo 2 menesiu.

 3. EivinaAironas
  EivinaAironas prieš 5 m.

  Atnimar parašė:
  Mano mazius guguoti pradejo 2 menesiu.

  Mano nuo pusantro

 4. sypsenele 00
  sypsenele 00 prieš 4 m.

  mano guguoti pradejo nuo menesio , kartais atrodo tiek daug noretu pasakyti kad ikvepia nu atrodo toj duos kalbos, bet iseina tik kelis garsus isreiksti , gu tiau bau siau au

 5. paulita777
  paulita777 prieš 3 m.

  Man auginant pirmaji sunu tokio tipo straipsnis (kad nuo 1 metu jau taria nesunkius zodelius kudikeliai) tik panikos ivare. Mano sunus tik 2.4 metu pradejo sakyti "mama", "tete". Iki tol jam uzteko skiemenu VA ir BA viskam isreiksti. Buvau panikoje, issikovojau siuntima pas logopede anksciau negu priklauso. Ir ka? Sunus po tu pirmuju zodeliu pradejo kalbeti sudetingais sakiniais, vos ne tarptautiniais zodziais. Kaip jau atsiriso kalbos maiselis, taip ir neuzsiciaupia Mokykloj ji mazuoju profesorium vadina, tapo skaitovu konkurso nugaletoju uz deklamavima... O kiek as tada jaudinausi, kad jis 1 metu jokiu zodziu netaria...