Nuo kada vaikas supranta, kas jam sakoma? (65)

Mama bendrauja su kūdikiu UvGroup | Shutterstock.com

Iš esmės, „susikalbėti“ su kūdikiu galima nuo pat gimimo, tiesiog „kalba“ nebus mums įprasti žodžiai ar sakiniai.

Kaip vystosi kūdikio kalbos suvokimas?

  • Naujagimis - 1 mėn. Naujagimis geba atpažinti mamos ir kitų artimųjų balsus, kuriuos girdėjo dar negimęs - 27 - 29 savaičių vaisius ima girdėti išorės garsus.

Naujagimis ima labai greitai reaguoti į bet kokius mamos ir kitų artimųjų sakomus žodžius, atsisuka ar pasijudina kalbinamas, staigūs garsai, šūksniai, rėkimas išprovokuoja Moro (išgąsčio) refleksą - naujagimis staiga skėsteli rankomis.

Žinoma, mažylis dar tikrai nesupranta jam sakomų žodžių prasmės.

  • 2-3 mėn. Augantis kūdikis ima dar aktyviau reaguoti į juo besirūpinančių suaugusiųjų balsus, nurimsta ir atsipalaiduoja girdėdamas ramų jų toną, užmiega besiklausydamas lopšinės.

Kūdikis dar nesupranta kalbos, tačiau jau pradeda bendrauti be žodžių - išmoksta šypsotis, o 3 mėn. pabaigoje ima guguoti ir kalbinamas atsako šypsena arba gugavimu.

  • 4-7 mėn. kūdikiai jau ima suvokti kalbą, t.y. pradeda suprasti bent jau pavienių, dažniausiai girdimų ir kūdikiui pačių svarbiausių žodžių prasmę.

Maždaug 5-6 mėn. amžiaus kūdikiai jau ima suvokti savo vardą, jį išskiria iš kitų žodžių ir į vardą ima reaguoti aktyviau, greičiau, emocingiau.

Plačiau skaitykite:

Augantis kūdikis guguoja vis įmantriau ir eksperimentuoja su balso skleidžiamais garsais – jau galite tikėtis ir dviskiemenių „žodžių“ - ma-ma ar te-te būna vieni pirmųjų. Tiesa, kol kas tai tėra kūdikio tariami garseliai ir sąmoningai į mamą ar tėtę jis ims kreiptis dar po poros mėnesių.

Plačiau skaitykite:

  • 8-12 mėn. Kūdikis tikrai supranta bent keletą pačių paprasčiausių žodžių - ypač tų, kurie lengvai susiejami su konkrečiais, kasdien matomais objektais ar pasikartojančiais veiksmais. Pavyzdžiui, „atia“ ir mojavimas reiškia atsisveikinimą, išėjimą.

Šio amžiaus kūdikiai jau pakankamai aiškiai supranta ir draudimo bei žodelio „ne“ prasmę. Išgirdęs „ne“ kūdikis ne tik suklūsta, bet ir pasižiūri į suaugusįjį liaunasi daręs kas jam uždrausta. Tiesa, tikėtina, kad draudimas suveiks tik akimirkai, nes kūdikio noras būti savarankiškam yra stipresnis už draudimo supratimą.

Plačiau skaitykite:

8-12 mėnesių amžiaus arba šiek tiek vyresni kūdikiai jau ima sąmoningai kreiptis į mamą, tėtę ir kitus jam svarbiausius žmones, t.y. guguojamas dvigarsis ma-ma tampa prasmę turinčiu žodžiu „mama“, kurį kūdikis sako žvelgdamas į mamą ir siekdamas atkreipti jos dėmesį.

  • Nuo 1 metų. Vienerių metų ir vyresni mažyliai supranta daugelio žodžių prasmę ir patys taria bent kelis nesudėtingus žodžius - kūdikiai iki 1,5 m. amžiaus įprastai geba pasakyti bent 5 paprastus žodelius.

Kūdikiai bendravimui aktyviai naudoja ne tik pirmuosius žodelius, bet ir kūno kalbą. Jie gali atsakyti į paprastus klausimus palinksėdami ar papurtydami galvą, veido išraiškomis jie parodo džiaugsmą, nepasitenkinimą ir kitas emocijas, pirštuku rodo į daiktus, kuriuos atpažįsta arba kurių nori.

Kaip paskatinti kūdikio kalbos raidą?

Kūdikio kalbos raidą efektyviausiai lavinsite paprasčiausiai bendraudami su mažyliu, skirdami jam kuo daugiau kokybiško, nedalomo dėmesio ir mokymui naudodami kasdieniškas, buitines situacijas.

Keli paprastai patarimai, padėsiantys lavinti kūdikio kalbos suvokimą, o vėliau ir kalbėjimą:

  • Kai kūdikis skleidžia kokius nors garsus, žiūrėkite į jį ir bandykite imituoti pokalbį: atkartoti tuos garsus.
  • Reaguokite, kai jūsų kūdikis šypsosi ir nusijuokia: apdovanokite jį savo šypsena ir juoku.
  • Pasakokite kūdikiui apie tai, ką darote (pavyzdžiui, „dabar mama plauna grindis, kad galėtum ant jų sėdėti ir žaisti“) ir kur einate, įvardykite, ką matote pro langą ir t. t.
  • Skaičiuokite savo aplinkoje matomus objektus.
  • Papildykite kūdikio tariamus garsus. Pavyzdžiui, jei jis ištaria žodį „mama“, jūs atsakykite: „Mama grįžo“ arba „Mama čia, šalia tavęs; o kur jos mylimas kūdikėlis? Kūdikėlis čia“ ir pan.
  • Dainuokite daineles ir skaitykite eilėraščius.
  • Skaitykite knygeles.
  • Žaisdami įvardinkite žaislų pavadinimus, spalvas ir formas.

Plačiau skaitykite:

Kūdikis nereaguoja kalbinamas: kada sunerimti?

Kiekvienas kūdikis yra individualus ir normalu, jeigu kalbą jis ima suvokti (kaip ir bet kokį kitą gebėjimą įgyja) šiek tiek anksčiau ar kiek vėliau.

Žinoma, svarbu atkreipti dėmesį į bendras gaires ir jeigu kyla įtarimų, verčiau kuo anksčiau pasikonsultuoti su specialistais, padėsiančiais nustatyti problemų priežastis ir rasti jų sprendimo būdus.

Kreipkitės, visų pirma, į šeimos gydytoją, jeigu:

  • 6 mėn. arba vyresnis kūdikis visai arba labai menka reaguoja į aplinkos garsus bei sakomus žodžius, t.y. neatsisuka kalbinamas, nesusidomi dainelėmis ir pan.
  • 9 mėn. arba vyresnis kūdikis nereaguoja į savo vardą, neišskiria jo iš kitų žodžių, nesuklūsta ir neatsisuka jį išgirdęs.
  • 18 mėn. arba vyresnis kūdikis visai nereaguoja net ir į paprastus paliepimus, draudimus, žodelį „ne“.

Susiję straipsniai

Kada kūdikį jau galima migdyti ant šono ar pilvo?

Naujagimius ir mažus kūdikius reikėtų migdyti tik ant nugaros. O kada galima vaikelį saugiai guldyti ant pilvo ar šono?

Kodėl kūdikį reikia migdyti ant nugaros?

Miegas ant nugaros sumažina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Tačiau ant nugarytės kūdikiai guldomi ir dėl kitų priežasčių.

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Naujausi komentarai

  1. Ievos mama
    Ievos mama prieš 5 m.

    indija-marija parašė:
    O kaip su darzeliu? Nelanko? Jeigu is tiesu neturit laiko namuose uzsiimti (tikrai buna ir suprantama)

    Pritariu dėl tokių žodžių kaip "ladutės". Dauguma kalbos raidos specialistų patartų tokių žodžių atsisakyti. Taip pat, reikėtų sakyti, ne "kur au au?", o "kur šuo? Šuo sako au au". Manau, kad mintį supratot. Taip pat kalbėdami vartokite dviskiemenius žodžius, o kai kalba patobulės, galima bus įvesti ir daugiaskiemenius, pvz. pradžioje "katė", o vėliau "katytė", pirma "ranka" - paskui "rankytė" ir pan.

  2. User has not uploaded an avatar
    MiLaNe prieš 5 m.

    indija-marija parašė:
    O kaip su darzeliu? Nelanko? Jeigu is tiesu neturit laiko namuose uzsiimti (tikrai buna ir suprantama)

    taip taip, viską vadinkit tikrais pavadinimas, jokių caca, lialia, miau - vietoj to sakot paglostyk, vaikas, katė... Jeigu vaikas sako Miau, tai patvirtinat: taip, čia kačiukas, jis sako miau. Dar kiek domėjausi, geriau vengti ir mažybinių išsireiškimų, vietoj kačiukas, katytė, sakyti katė, ne šuniukas, o šuo ir pan. "Skaitykit" kartu knygutes, ne sausai skaitykit tekstą, bet ieškokit daugiau su paveiksliukais, ir vis plačiau pakomentuokit rodydama pirštu, pasakokit paveiksliukus, ką kas veikia, ką apsirengęs...

  3. Gintaute24
    Gintaute24 prieš 5 m.

    Siandien kaip tik savo laiptineje pamateme kate kaip sunui sakau kate zinoma is pirmo karto nesuprato kelis kartus pakartojau ir suprato netgi nusisypsojo o i darzeli siemet dar nepatekome

  4. User has not uploaded an avatar
    skaistaziede1 prieš 4 m.

    Gintaute24 parašė:
    Turbut labai daug bendravote, mokinot?

    Musu labai anksti pradejo pusantru metu snekejom kaip budami 5 eriu metu. O suprasdavo jau nuo 10 men pamenu kai ieskau suku ir nerandu ir ant vaiko saukiu klausiu tu turejai kur padejai o ji po tv pakiso ir krapsto traukia. Tai manau kad suprasdavo kas budavo sakoma.

  5. Witherstorm prieš 8 mėn.

    Na, apie save mama/tėti reikėtų vaikui kalbėt, tiksliau save įvardinti reikėtų pirmuoju, o ne trečiuoju asmeniu. Taip pat į savo vaika reikėtų kreiptis antruoju asmeniu "tu" ir pasakyti vaiko vardą, o ne trečiuoju asmeniu. Su mažu vaiku, reikia kalbėt kaip su normaliu pilnaverčiu asmeniu/žmogumi. Tik atitinkamai pagal vaiko raidą, nesitikėti, kad 3 mėnesių vaikas supras labai sudėtingus aiškinimus. "Na su savo vyru/žmona nekalbame taip: " tuoj tau žmona(vyras) išvirs valgyti" Gi kitam žmogui kaip kalbate apie save, tai ir įvardijate save pirmuoju asmeniu "aš" išvirsiu tau valgyti. Gi šefei/ šefui nesakote, tuoj mechanikas sutvarkys jums mašiną (sakome aš sutvarkysiu), arba nesakot tuoj sekretorė parašys jums laišką ( sakome tuoj ašparašysiu). Kuom pagrįstas mano komentaras. Mano komentaras nėra tiesioginė citata, tai yra įžvalgos, žinios kurias įgijau skaičiusi Danų vaikų Psichologo ir knygų Autoriaus Jesper Juul knygų. Bėja labai rekomenduoju paskaityti jo knygas. Labai daug gerų patarimų mamoms ir tėvams 😇