Ar kūdikis supranta žodį „ne“?
Žodelis „ne“ yra vienas dažniausiai kūdikių ir vaikų girdimų žodžių - juk jie nuolat patenka į pavojingas situacijas arba krečia eibes. Tačiau kada kūdikis žodį „ne“ ima ne tik girdėti, bet ir suprasti?
Kada kūdikis pradeda suprasti žodį „ne“?
Vos kelių mėnesių kūdikiai jau geba atpažinti įvairias suaugusiųjų veido išraiškas ir pasikeitusį balso toną. Tikėtina, kad 4 mėnesių ar net mažesnis mažylis sureaguos į griežčiau ištartą „ne“, tačiau tai nereiškia, kad kūdikis suvokia šio žodžio prasmę.
Kiekvienas kūdikis ir jo raida yra unikali, tačiau specialistų teigimu, tik maždaug 8-9 mėnesių kūdikiai jau gali suprasti žodžio „ne“ reikšmę.
Tėvai gali pastebėti, kad išgirdęs „ne“ kūdikis ne tik suklūsta, bet ir pasižiūri į suaugusįjį liaunasi daręs kas jam uždrausta. Tiesa, tikėtina, kad draudimas suveiks tik akimirkai, nes kūdikio noras būti savarankiškam yra stipresnis už draudimo supratimą.
Ką daryti, jeigu kūdikis nesupranta žodžio „ne“ arba neklauso?
Svarbu įvesti taisykles net ir žodžio „ne“ nesuprantančiam mažyliui, nes tai vienintelis būdas išmokti. Tačiau praeis dar nemažai laiko kol „ne“ žodį jau suprantantis kūdikis ims klausyti (arba ne) jūsų draudimų, o perdėm atkaklus „ne“ kartojimas gali atnešti priešingų rezultatų. Tad ką daryti?
Nukreipkite dėmesį. Jeigu kūdikis susikoncentravo ties netinkama veikla, pasistenkite nukreipti jo dėmesį. Mažyliams dažniausiai visiškai pakanka entuziastingo pakalbinimo ar įdomesnio žaisliuko parodymo.
Pasiūlykite alternatyvą. Užuot kažką paprasčiausiai uždraudę, pasiūlykite kūdikiui alternatyvią veiklą. Pavyzdžiui, jeigu kūdikis labai nori kraustyti stalčius, į vieną stalčių sudėkite saugius daiktus (puodus, keptuves, kepimo formas ir pan.) ir pakvieskite jį tyrinėti.
Vartokite kitus žodžius. Nuolatinis „ne“ kartojimas ilgainiui praranda prasmę, tad pasistenkite draudimą išsakyti kitais, geriau pozityvesniais žodžiais. Pavyzdžiui, vietoje - „ne, nemėtyk kaladėlių“, pasiūlykite - „sumesk kaladėles į kibiriuką“.
Mokykite apie pasekmes. Paprastais žodžiais paaiškinkite, kodėl kažką draudžiate, t.y. kokia vaiko netinkamo elgesio pasekmė. Tokie pasekmes apibūdinantys žodžiai, kaip „karšta“, „skauda“, „oi“, „fu“, „negerai“ kartais gali atnešti žymiai geresnių vaisių už paprastą „ne“.
Nepasiduokite ir nenusileiskite. Suprantama, kad kartais norisi nuleisti rankas, tačiau tuomet mažyliai labai greitai įsisąmonina, kad tėvų sakomas „ne“ iš tiesų reiškia „gal“, tereikia būti labai užsispyrusiam ar pakankamai garsiai šaukti. Tad, visų pirma, patys niekuomet nepamirškite, kad „ne“ reiškia „ne“, tuomet tą anksčiau ar vėliau būtinai supras ir vaikai.
Pagirkite gerą elgesį. Kūdikiui tinkamai sureagavus į draudimą, t.y. jį išgirdus, atsisukus ir bent trumpam nustojus netinkamai elgtis, būtinai jį entuziastingai pagirkite, plačiai šypsokitės, linksmai kalbinkite. Kūdikius džiugina tėvų pozityvumas, tad mažylis bus linkęs klausyti vien tam, kad vėliau sulauktų pagyrų.
Užkirskite kelią nelaimėms. Gebėjimas prognozuoti veiksmų pasekmes reikalauja daug patirties, tad net ir kūdikiui pradėjus suvokti žodį „ne“ bei į jį reaguoti, vis tiek labai svarbu nuolat skirti dėmesio kūdikio saugumui bei stengtis užkirsti kelią galimoms nelaimėms.
Plačiau skaitykite:
Kodėl kūdikis vis tiek elgiasi netinkamai?
Net ir žodį „ne“ puikiausiai suvokiantys ir pasekmes žinantys vyresni vaikai (o taip pat ir suaugusieji) ne visuomet elgiasi tinkamai, tad nereikėtų tikėtis, kad vos paaugęs mažylis ims elgtis nepriekaištingai. Kodėl kūdikis neklauso ir ką reikėtų daryti:
- Kūdikiui labai įdomu. Jeigu veikla yra labai įdomi, kūdikiui gali būti sunku nuo jos atsitraukti net ir girdint patį griežčiausią „ne“. Tėvelių užduotis - pasiūlyti dar įdomesnę alternatyvą, o kartais ir tiesiog nuraminti supykusį kūdikį, kuriam nebuvo leista tęsti pavojingo užsiėmimo.
- Kūdikis tikrina ribas. Įprastai apie pirmuosius vaiko gyvenimo metus jis ima aktyviai tikrinti ribas bei sąmoningai nedaryti to, ko prašo tėvai. Tėvams reikėtų suprasti, kad tai normali raidos dalis, apsišarvuoti kantrybę ir dar kartą tiek vaikui, tiek ir sau patiems priminti, kad „ne“ reiškia „ne“.
- Tėvų draudimai yra nenuoseklūs. Vaikai, nors ir smalsūs bei išdykę, puikiai prisitaiko prie taisyklių bei jaučiasi ramiau ir saugiau jų besilaikydami. Tiesa, labai svarbu, kad taisyklės ir draudimai būtų nuoseklūs, aiškūs ir nekaitaliojami.
- Kūdikio fiziologiniai poreikiai nepatenkinti, jis pavargęs ar prastai jaučiasi. Labai dažnai kūdikio netinkamą elgesį ar staigius elgesio pokyčius lemia fiziologinės priežastys, t.y. kūdikis alkanas, pervargęs, gavęs perdėm daug stimuliacijos, jam kažką skauda ar jis prastai jaučiasi, o taip pat ir emocinės priežastys, pavyzdžiui, konfliktai namuose, nepatenkinami emociniai kūdikio poreikiai ir kt. Šias problemas padeda išspręsti tinkamai sustyguota vaiko dienotvarkė, daugiau ramesnių žaidimų ar paprasčiausias švelnus priglaudimas bei poilsio minutėlė.