Kūdikio saugumas namuose: 3 svarbūs patarimai (10)

Kūdikis pavojingai stovi prie lango ir bando jį atidaryti kryzhov | Shutterstock.com

Apsaugoti mažylį namuose galima (ir reikia) įvairiais būdais, tačiau lygiai taip pat svarbu leisti kūdikiui pažinti aplinką. Dalinamės trimis naudingais patarimais, kurie padės užtikrinti kūdikio saugumą namuose, tačiau neriboti jo poreikio tyrinėti pasaulį.

1. Periodiškai įvertinkite namų saugumą

Kūdikio saugumu reikia rūpintis nuolat. Periodiškai apžiūrėkite namus ir pašalinkite galimus pavojus kiekvieną kartą, kai mažylis išmoksta ką nors nauja: vartytis, šliaužti, ropoti ar vaikščioti.

 • Kūdikiui pradėjus aktyviai vartytis, įvertinkite ar ant žaidimų kilimėlio besiverčiantis kūdikis neatsitrenks į spintelės ar radiatoriaus kampą.
 • Kūdikiui pradėjus šliaužti ar ropoti, vertinga patiems apvaikščioti namus keturiomis ir apžiūrėti kiekvieną kambarį iš to paties taško, iš kurio jį matys ropinėdamas vaikutis. 
 • Kūdikiui pradėjus vaikščioti prisilaikant už baldų, o vėliau ir išmokus laipioti svarbu prie sienų pritvirtinti sunkius baldus (ypač turinčius stalčius į kuriuos vaikas gali įsikeberoti ir tokiu būdu išbalansuoti baldą): spintas, knygų lentynas, komodas ir pan.
 • Kūdikiui ėmus vaikščioti ir bėgioti reikėtų pasirūpinti, kad ant grindų nesimėtytų žaislai ar kiti daiktai už kurių gali užkliūti dar sau po kojomis nemokantis žiūrėti vaikas.
 • Kūdikiui panorus kraustyti spinteles ir stalčius, pasirūpinkite specialiais užraktais. Būtų puiku vieną spintelę ar stalčių užpildyti vaikui saugiais buities rakandais (pavyzdžiui, puodais, keptuvėmis) ir jį palikti nerakintą.

Plačiau skaitykite:

2. Išmokite atpažinti „rimtus“ pavojus

Kiekvienas nukritimas, mėlynė ar net guzas, žinoma, skausmingas tiek mažyliui, tiek ir tėveliams, tačiau tai, palyginus, nedidelė bėda. Namuose kūdikis gali susidurti su žymiai didesniais pavojais, kuriuos būtina eliminuoti.

 • Nė akimirkai nepalikite net ir vartytis nemokančio naujagimio ant bet kokio paaukštinimo (lovos, sofos, vystymo stalo ir pan.). Mažylio galvytė, lyginant su kūnu, yra sunki, tad vos ją kilstelėjęs vaikas gali apsiversti ir dėl didesnio galvytės svorio kristi ant jos. Svarbu žinoti, kad jeigu mažesnis nei 6 mėn. kūdikis susimušė galvą, būtina vykti į ligoninę pasitikrinti.
 • Smalsiems vaikams labai didelį pavojų kelia buitinės chemijos priemonės ir vaistai, tad jie visuomet turėtų būti laikomi vaikams nepasiekiamoje vietoje.
 • Aštrūs, lengvai sužaloti galintys daiktai, pavyzdžiui, peiliai, žirklės, skutimosi peiliukai, degtukai, žiebtuvėliai ir pan., taip pat turėtų būti nepasiekiami vaikams.
 • Stebėkite, kad kūdikis į burną, ausis ar nosį neįsikištų smulkių daikčiukų. Įvairūs svetimkūniai, laimei, dažniausiai nepavojingi ir jie pasišalina patys arba juos nesunkiai pašalins gydytojas. Vaikams didžiausią pavojų kelia smulkūs, plokšti elementai (vadinamosios tabletės), nes patekę į drėgną aplinką (pavyzdžiui, nurijus, įsikišus į ausį ar nosį) jie gali stipriai nudeginti. Taip pat pavojingi keli vienu metu nuryti magnetukai ar magnetukai ir metaliniai daiktai - atidūrę skirtingose žarnyno vietose jie gali sulipti per žarnų sieneles ir slinkdami žarnynu jį žaloti. Tad jeigu vaikas kažkur įsikišo elementą, prarijo magnetukų ir metalinių daiktų, būtina nedelsiant vykti į ligoninę.
 • Smulkūs daiktai, vaiko amžiui netinkami žaislai ar net kai kurie mažyliui pavojingi maisto produktai (pavyzdžiui, nepjaustytos vynuogės, vyšniniai pomidorai, riešutai, apvalūs saldainiai, pupos ir pan.) gali tapti vaiko užspringimo priežastimi. Tad apžiūrėkite, kad vaikas jų nepasiektų, o jeigu leidžiate su jais žaisti, įdėmiai stebėkite vaiką.
 • Atkreipkite dėmesį į tokius dalykus kaip elektros kištukiniai lizdai (juos geriausia uždengti), kabantys laidai ar staltiesės nukarusiais kraštais. Nepražiopsokite ir sunkių ar pavojingų daiktų (pavyzdžiui, karštos kavos, arbatos puodelio) ant stalo ar lentynos krašto.
 • Įvertinkite baldų išdėstymą namuose, t.y. atkreipkite dėmesį į arčiau langų stovinčius baldus, balkone esančius lauko baldus ir įsitikinkite ar vaikas negalės ant jų užlipti ir iškristi persisvėręs per atidarytą langą ar balkono kraštą.

Plačiau skaitykite:

3. „Bum“ yra pamoka, kurią reikia išmokti

Negalite apsaugoti mažylio nuo kiekvieno kieto paviršiaus ar smailaus kampo, o ir nereikia to daryti. Susimušęs, užsigavęs ar nukritęs vaikas mokosi dėmesingumo ir atsargumo bei lavina savisaugą, o tai itin svarbūs įgūdžiai!

Būtina užtikrinti vaiko saugumą namuose ir apsaugoti jį nuo iš tiesų rimtų pavojų ir galimų traumų, tačiau svarbu leisti vaikučiui mokytis, pažinti ir tobulėti, o nedidelius „bum“ priimkime kaip neišvengiamas pamokas.
 

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  sveikos. planuojame naujuose namuose tureti laiptus. nu zinokot bijau iki negalejimo bandau net perkalbeti vyra kad uzteks butelio 1 auksto . maziukui dabar 1 metukai plius hiperaktyvus kaip prisuktas. dar planuojame antra vaikeli. gal turite kokiu patirciu ar ideju kaip tai irengti saugiai ?

 2. User has not uploaded an avatar
  debesujura prieš 2 m.

  kuku777 parašė:
  sveikos. planuojame naujuose namuose tureti laiptus. nu zinokot bijau iki negalejimo bandau net perkalbeti vyra kad uzteks butelio 1 auksto . maziukui dabar 1 metuk…

  Tai juk yra tvorelės, varteliai ant laiptų. Susidėjome tiek apačioje, tiek viršuje ir ramu 😉
  Kol nebuvo, tai jau labai ėjo prie laiptų, įdomu buvo lipti. O dabar tii kartais praropodama patikrina ar gerai varteliai uždaryti 😁

 3. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  debesujura parašė:
  Tai juk yra tvorelės, varteliai ant laiptų. Susidėjome tiek apačioje, tiek viršuje ir ramu 😉

  bet per ta sonine sienele nebando persisverti? 🙈 mes kai gyvenime laiptu netureje dar prisiskaiciau kad daug nelaimiu nutinka tai baisu bet jus apraminote aciu !

 4. User has not uploaded an avatar
  debesujura prieš 2 m.

  Tai šone turėklai pakankamai aukšti, iki klubų man kažkur, tikrai nepersisvers 🤨 pridedu foto kaip viršuje atrodo sienelė su varteliais:


  Man čia viskas saugu atrodo.

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 2 m.

  aaa kaip fainai nu tikrai saugiai atrodo . super 👍