Paauglių darbas vasarą: leisti ar drausti?

Berniukas dažo namo sieną Edward Fielding | Shutterstock.com

Vis daugiau paauglių vasaros atostogų metu pasiryžta laiką leisti ne namuose, pas senelius ar stovyklose, bet nori dirbti ir savarankiškai užsidirbti.

Paauglių darbas vasarą turi daugybę privalumų: tai ir atsakomybės ugdymas, savi pinigai bei mokymasis jais disponuoti, taupyti ir t. t.

Kita vertus, kai kurie tėvai yra įsitikinę, kad jų vaikas ir taip turės visą gyvenimą dirbti, todėl bent jau tol, kol jis mokosi mokykloje, leis savo atžalai pasimėgauti vasaros atostogomis be įsipareigojimų.

Paauglių darbo vasarą esminiai privalumai

  • Paauglys mokosi atsakomybės. Darbas vasarą yra puiki įžanga į jauno žmogaus karjerą ir tikrąjį pasaulį. Visų pirma paauglys darbe turės pasirodyti numatytu laiku, išpildyti darbdavio lūkesčius, vykdyti įsakymus, mandagiai bei pagarbiai padėti kitiems net ir tuomet, kai jam pačiam bus sunku.
  • Vasaros darbas suteikia papildomų pajamų ir finansinių įgūdžių. Daugeliui paauglių darbas vasarą – kartu pirmas kartas, kai jie gauna tokią didelę tik jiems priklausančią sumą. Tai puikus metas juos mokyti kai kurių finansinių įgūdžių, pavyzdžiui, valdyti asmeninę banko sąskaitą ar debeto kortelę, išmokti taupyti svarbiems tikslams, pavyzdžiui, automobiliui ar studijoms.
  • Vasaros darbas gali padėti „pasimatuoti“ būsimąją profesiją. Jei jūsų vaikui pasisekė įsidarbinti versle, su kuriuo jis norėtų sieti savo ateitį, šis darbas – ir puiki galimybė pamatyti visus šios specialybės užkulisius iš arti bei sužinoti, ar toks darbas jam iš tiesų tiktų ir patiktų.

Paauglių darbo vasarą esminiai trūkumai

  • Darbą vasarai šiuo metu rasti daug sunkiau. Prasčiau apmokamus darbus, kurie anksčiau idealiai tiko paaugliams, dabar dirba mokyklų ir universitetų absolventai, darbo pandemijos metu netekę suaugusieji ar pabėgėliai iš Ukrainos. Taigi dėl darbuotojų gausos darbdaviai gali netrykšti noru įdarbinti paauglį ir kelti įvairias papildomas sąlygas.
  • Galimas išnaudojimas. Dėl gana didelės darbų paklausos paaugliui gali būti pasiūlytas sunkesnis ir menkiau apmokamas darbas.
  • Socialinių garantijų trūkumas. Kartais vaikai gali būti įdarbinami ne pagal darbo sutartį, bet pagal individualios veiklos pažymą ar kitas veiklos formas, neužtikrinančias pakankamai socialinių garantijų.

Kokio amžiaus paaugliai jau galėtų dirbti vasarą?

Darbo kodekse numatyta, kad dirbti gali 14 m. sulaukę paaugliai. Numatytos ir tam tikros sąlygos: darbo diena negali būti ilgesnė nei 6 val., darbas neturi būti fiziškai sunkus, jie negali dirbti naktimis, viršvalandžių, vykti į komandiruotes ir kt. Įstatymuose numatyta, kad pritariant ir dalyvaujant tėvams ar globėjams dirbti gali ir jaunesni nei 14 m. vaikai.

„Swedbank“ atliktos apklausos metu paaiškėjo, kad 75 proc. tėvų mielai vaikus į darbą išleistų jau nuo 14 metų, o jaunesniems vaikams vasarą darbuotis leistų 23 proc. iš 500 apklausoje dalyvavusių tėvų.

Tėvų vaidmuo paaugliui įsidarbinant ir dirbant

Ar reikėtų padėti paaugliui susirasti darbą vasarai?

Vieni paaugliai nesunkiai darbą susiras savarankiškai, o kitiems kils nemažai sunkumų, tad vieno atsakymo, ar tėvams kištis į darbo paieškas, nėra.

Jei tik vaikas paprašys, būtinai padėkite jam susirasti darbą: paklausinėkite pažįstamų, galbūt kažkas turės jūsų atžalai tinkamos veiklos.

Nelikite nuošalyje, jei vaikas yra priverstas dirbti ilgai, pavargsta: būtina rasti balansą tarp darbo ir poilsio / laisvalaikio: darbas neturėtų užgožti ar net visiškai atimti iš paauglio pomėgių.

Tėvų užduotys

  • Patarti dėl darbo pasirinkimo.
  • Pasidomėti darbo sutartimi ir atidžiai perskaityti visas jos sąlygas.
  • Padėti sūnui / dukrai gauti pažymas, būtinas įsidarbinant.
  • Stebėti, kaip vaikas jaučiasi darbe, ar nenukentėjo jo sveikata, psichinė būklė ir kt. bei padėti priimti tinkamus sprendimus.

Jei vaikui įsidarbinti nepavyko, ar galima jam mokėti už įprastus darbus namuose?

Tėvams, ypač jei vaikui nepasisekė susirasti darbo vasarai, gali kilti pagunda mokėti vaikui už įprastus darbus namuose, pavyzdžiui, tvarkymąsi, indų plovimą, skalbinių lankstymą, gyvūnų priežiūrą ir t. t. Tačiau už šiuos darbus atsilyginti nereikėtų – tai yra vaiko kasdienė pareiga.

Galite mokėti už tuos darbus, kurie šeimai šiaip ar taip galėtų kainuoti (pavyzdžiui, automobilio plovimas, namų langų valymas, kiemo vejos pjovimas, medžių genėjimas ir pan.).

Kokie darbai tiktų paaugliams per vasaros atostogas?

Darbai namuose. Paauglys galėtų atlikti įvairius darbus giminaičių, kaimynų ir kt. namuose (tvarkyti, siurbti kambarius, nupirkti parduotuvėje produktų, gaminti maistą ir kt.).

Kiemo, sodo, ūkio darbai. Paklausinėkite, gal kokį darbelį galės duoti giminaičiai, kaimynai ar netoliese gyvenantys ūkininkai. Tinkama paaugliams veikla – pjauti veją, ravėti daržus, rinkti uogas, skinti vaisius ir kt.

Smulkūs darbai biure, parduotuvėse, kavinėse, viešbučiuose ir kitur. Paaugliai gali atlikti įvairius smulkius darbus: tvarkyti dokumentus, išrašyti sąskaitas, prižiūrėti korespondenciją ir kt. Jie gali kažkuo prekiauti ar aptarnauti klientus.

Kultūros, meno, sporto, reklamos sritys. Kūrybiškiems ir sportiškiems paaugliams gali pasisekti rasti darbą ir šiose industrijose.

Darbas iš namų. Puiki galimybė paaugliams – darbas prie kompiuterio. Priklausomai nuo gebėjimų ir įgūdžių jie gali maketuoti spaudos gaminius, administruoti socialinių tinklų paskyras, programuoti, retušuoti nuotraukas ir kt. Tokio tipo darbą jie galės dirbti ir vasaros atostogoms pasibaigus.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.