Patarimai mergaičių tėvams

Kiekviena mama pati sprendžia, kaip reikėtų auklėti savo vaikus, tačiau kai kuriuos patarimus vis tiek tenka nuolat prisiminti iš naujo – jie tokie paprasti, kad juos tiesiog... pamirštame. Kaip padėti atžalai įveikti pereinamojo amžiaus krizę ir išugdyti pasitikėjimą savimi? Dalinamės 10 patarimų!

Šalin kritiką ir pasmerkimą – parodykite savo mažylei kelią

Atminkite: kritika turi būti konstruktyvi. Ir kritikuoti reikia ne vaiką, o jo poelgius. Nepraraskite tikėjimo savo atžala – tegul ji perima jūsų užtikrintumą (tada jai bus lengviau žengti drąsų žingsnį, prisiimti atsakomybę ir žvelgti į ateitį be baimės). Būkite mokytoju ir vadovu, su kuriuo lengva rasti bendrą kalbą. Jeigu nubrėšite aiškias ribas ir mokėsite laiku pagirti, pelnysite dukters pasitikėjimą ir pagarbą, o tai – garantija, kad sudėtingose situacijose ji neslapukaus ir kreipsis pagalbos ir patarimo į jus, o ne temps sunkią naštą viena.

Žmogus visada nesąmoningai vengia negatyvių emocijų. Jeigu jūs nuolat kreipiate dėmesį į vaiko klaidas ir trūkumus, net nesitikėkite, kad paauglė jums norės atsiverti ir pasipasakoti. Jūsų dukra ras ką nors, kas ją pagirs ir įvertins, ir tai bus nebūtinai artimas žmogus. Neskubėkite teisti. Mokėkite nukreipti ir patarti.

Vidinis grožis svarbiau už išorinį

Papasakokite dukrai apie tai, koks svarbus darbštumas, nepriklausomybė, užuojauta, atkaklumas siekiant savo tikslo. Akcentuokite vidinį žmogaus grožį – tegul jūsų atžala žino, kad išorinis grožis laikinas, ir jis bėgant metams išnyksta. Lieka tik turtingas žmogaus vidus, tai, ką jis išmoksta ir sukaupia eidamas gyvenimo keliu.

Vienodi reikalavimai ir sąlygos visiems vaikams

Jeigu auginate skirtingos lyties vaikus, arba jie yra skirtingo amžiaus, suteikite jiems vienodas galimybes. Pavyzdžiui, jeigu vyresnysis sūnus įstojo į aukštąją ir sėkmingai lipa karjeros laiptais, neturėtumėte tokios galimybės atimti ir iš dukters. Tegul ji žino, kad niekuo ne blogesnė už savo brolį, ir kad gali pasiekti tiek pat karjeroje ir asmeniniame gyvenime, kaip ir bet kuris vyras.

Pergalės džiaugsmas suteikia pasitikėjimo savimi, pralaimėjimas grūdina charakterį

Išmokykite dukrą ne tik varžytis ir nugalėti, bet ir priimti pralaimėjimą, su juo susitaikyti. Tai padės išsisukti iš nestandartinių situacijų be didelių nuostolių ir sukrėtimų.

Padėkite įveikti sunkius dukters gyvenimo periodus

Nėra jokios prasmės aktyviai ginti savo pozicijos, jeigu paauglė dukra jaučiasi atstumtąja ir yra įsitikinusi, kad aplinkiniai jos nesupranta. Mokykite atžalą pozityvumo, leiskite jai pajusti komfortą ir harmoniją su ją supančiu pasauliu. Padėkite su tuo, kuo ji domisi (t.y. geriau save realizuoti ir įgyti daugiau pasitikėjimo savimi) – tai gali būti muzika, teatras, sportas ir kt. ją dominanti veikla.

Sudarykite sąlygas produktyviai dukters veiklai

Berniukų sukiojimasis aplinkui paprastai per daug atitraukia mergaičių dėmesį. Gali būti, kad tai yra viena iš priežasčių, kodėl jūsų mažylė jaučiasi neužtikrintai. Pasiūlykite pasimokyti ar kartu nueiti tik su mergaitėmis. Kraštutiniais atvejais rekomenduojama pereiti į kitą klasę arba mokyklą.

Rodykite pavyzdį: mokykitės, aukite, tobulėkite

Parodykite dukrai, kad, nepriklausomai nuo amžiaus, mokymasis ir dvasinis augimas yra labai svarbus, ir kad žmogus tobulėti turi visą laiką. Būkite sektinu pavyzdžiu, patirkite malonumą mokydami savo atžalą, raskite laiko pabendrauti. Kasdien pasidomėkite, kaip sekasi jūsų dukrytei –net jeigu esate labai užsiėmę.

Formuokite teigiamos ir sėkmingos moters paveikslą knygomis ir filmais

Meskite šalin viską, kas negatyvu – nereikia mergaitei kišti serialų ar siaubo filmų. Formuokite literatūrinę ir kinematografinę bazę – tegul jūsų dukrytei prieš akis visada bus sėkmingos moters paveikslas, pavyzdys, kuriuo norėtųsi sekti.

Pradėkite ugdyti matematinius įgūdžius dar prieš leisdami dukrą į mokyklą

Matematika ugdo mąstymą ir analitinius gabumus, o erdvinis mąstymas – sugebėjimą planuoti, modeliuoti ir kurti. Pradėkite nuo dėlionių ir konstruktorių.

Kelionės kartu – stiprių šeimos tarpusavio ryšių paslaptis

Sukurkite nuotykių pasaulį, keliaukite kartu su šeima. Tai sustiprins jūsų tarpusavio ryšius, praplės akiratį ir pakels jūsų dukros savivertę. Beje, ir jūsų pačių gyvenimas taps daug įdomesnis ir smagesnis!

Norite, kad jūsų tarpusavio santykiai su vaikais būtų šilti ir stiprūs? Tada vertėtų pasinaudoti šiais išties išmintingais vieno tėvelio patarimais!
 
„Kai žmonės sužino, kad turiu keturias dukrytes ir sūnų, dažnai girdžiu kažką panašaus: „Keturios dukrytės? Na tau ir nepasisekė! Tik pagalvok, kas tavęs laukia, kai jos taps paauglėmis!“ Jeigu atvirai, man gaila tokių žmonių. Supraskite: keturios dukrytės – tai didžiulis turtas! Mes kasdien sakome vieni kitiems: „Myliu tave stipriau, negu vakar“, - ir dukryčių auklėjimas – tai džiaugsmas, o ne našta. Aš tapau tėvu prieš 11 metų, ir per tą laiką daug ką supratau. Savo patirtį aš galiu išreikšti 15 punktų“, - taip prasideda daugiavaikio tėvo Džastino Riklefso straipsnis. Tėvas supranta: norintys šiltų santykių su vaiku  turi jį suprasti, su juo susidraugauti.
 
Štai 15 šio tėvelio patarimų.
 
Jai reikalinga jūsų meilė
 
Išmokite parodyti dukrytei savo meilę. Jai jinai reikalingesnė už pinigus ar dovanas. Bendravimo trūkumo šie dalykai neatpirks. Niekas visame pasaulyje nesuteiks jai tokio pasitikėjimo ir saugumo jausmo, kaip mylintis tėvas. Ji augs ir darys klaidas, jinai jus nuvils, kartais bus grubi ir ūmi, gali būti, net norės pabėgti iš namų. Tačiau jūs neturite duoti nė menkiausio preteksto suabejoti jūsų meile. Ji turi žinoti, kad jūs mylite ją tokią, kokia ji yra, ir kad tėvų namuose ją visada priims ir supras. Nesigėdykite kalbėti apie tai garsiai – ir daug daug kartų. Tiesiog pažvelkite jai į akis ir pasakykite: „Aš tave myliu“.
 
Nuo jūsų priklauso, kokį gyvenimo partnerį ji išsirinks
 
Nuo jūsų santykio su dukra priklausys, kokį vyrą ji sau išsirinks. Jeigu jūs – geras tėvas, ji ieškos vaikino, panašaus į jus. Jeigu ne – jai bus sunku ištekėti ir sau ką nors susirasti. Darniose šeimose, kur yra mylintis tėvas, dažnai sakoma: „Aš užaugsiu ir ištekėsiu už tėčio“. Tai – geras rodiklis. Tai reiškia, kad elgiatės teisingai.
 
Klausykitės tos muzikos, kurios klausosi ji
 
Kai mergaitė tampa paaugle, jai pradeda patikti šiuolaikinė muzika (kuri jums patinka ne visada). Pasistenkite suprasti, kas būtent jai tame patinka. Paklausykite muzikos kartu, nueikite į madingos grupės koncertą, kad būtų apie ką pasikalbėti. Kai važiuojate automobiliu, neperjunkite muzikos, kurią išsirinko jūsų dukra. Galų gale, supraskite, kad laikas, kai ji važiuoja kartu su jumis, greitai baigsis. O nuoskaudos liks.
 
Ji mato, kaip elgiatės su jos mama
 
Tai – pats svarbiausias punktas mūsų sąraše. Jūs galite laikytis tik jo, ir geri santykiai su dukra bus garantuoti. Viskas paprasta: nuolat rodykite vaikams, kad mylite jų mamą ir saugote santuoką. Dalyvaudami vaikų gyvenime, nepamirškite ir savo asmeninio. Raskite laiko nueiti su žmona į teatrą, restoraną, suorganizuokite trumpą kelionę be vaikų. Rodykite vaikams, kad žmona jums brangi ir svarbi. Tai svarbu ne šeimos stiprinimui, bet ir vaikų požiūrio į būsimą santuoką formavimui.
 
Neatitolkite nuo dukters, kai ji tampa paaugle
 
Nuo 11 iki 15 metų prasideda sudėtingas amžius, kai dukra pasikeis fiziškai (taps ne tokia graži), ir iš vidaus (bus nepaklusnesnė ir grubesnė). Neatitolkite nuo jos šiuo sunkiu periodu, išsaugokite emocinį ryšį. Domėkitės jos problemomis, pomėgiais, užsiėmimais, draugais ir visu kitu, kad ji galėtų kreiptis į jus bet kokios pagalbos. Nesijuokite iš jos, jeigu ji paims jūsų skustuvą, kad nusiskustų kojas. Jūs visada turite išlikti mylintys ir supratingi – nesvarbu, ar jai 5, ar 15.
 
Sportuokite su ja – tai stiprina charakterį
 
Kad jūsų mergytė išaugtų sveika ir stipri moterimi, ji turi pamėgti sportą. Ir čia jūs galite jai padėti. Kartu mankštinkitės, imkite ją rytais pabėgioti arba pasivažinėti dviračiu, išmokykite daryti atsispaudimus, žaisti sportinius žaidimus gryname ore. Mergaitės neturi augti silpnos. Sportas padeda ugdyti tvirtą kūną ir stiprų charakterį. Juk šiandien moteriškumas – tai ne tik nėriniuota suknelė. Tai – kūno ir dvasios stiprybė.
 
Dažniau renkite mažas šventes
 
Tegul vaikystė jūsų dukters atmintyje išliks kaip pats laimingiausias prisiminimas. O šį prisiminimą formuoja maži džiaugsmai ir įvykiai. Pavyzdžiui, pažymėkite 10-ąjį dukters gimtadienį ne pasisėdėjimu už stalo, o 3-4 dienų trukmės kelione. Tegul dukrytė sudaro vietų ar šalių sąrašą, kur norėtų apsilankyti, apsvarstykite jį kartu ir nuspręskite, kur keliauti. Leiskite jai pačiai sudaryti kelionės maršrutą ir būtinų daiktų sąrašą. O kelionėje tegul ji rašo dienoraštį. Nepamirškite fotografijų, kad pavarčius albumą būtų ką prisiminti.
 
Kiekvienos savaitės pabaigoje galite eiti žiūrėti filmų, o po to dalintis savo įspūdžiais. Arba organizuokite iškilmingus sekmadienio pietus. Arba tegul jūsų tradicija tampa karšto šokolado puodelis jaukioje kavinukėje, pasivaikščiojimai įdomiausiose jūsų miesto vietose. Netingėkite prigalvoti tokių „įvykių“, juos fotografuokite. Užpildykite dukrelės atmintį įvykiais, kuriuose dalyvavote ir jūs.
 
Išmokykite ją, kad gyvenime svarbiau atiduoti, o ne imti
 
Kai vaikai supranta, kad visata nesisuka vien apie juos, kad ne tik jiems reikalinga pagalba, kad gabaliuką torto reikia palikti kažkam kitam, nutinka kažkas nuostabaus. Paaiškinkite, kad gyvenimas taps geresnis, jeigu mes padėsime vieni kitiems. Kad negalima galvoti tik apie save, kad kartais geriau atsistoti į eilės galą, o ne lipti kitiems per galvas, stengiantis išlįsti į priekį. Kad kai esame neteisūs, reikia tai sąžiningai pripažinti.
 
Būkite šalia svarbiausių jos gyvenimo įvykių metu
 
Suprantama, kad dauguma tėvų dirba, lipa karjeros laiptais ir turi ne taip jau daug laisvo laiko. Ir vis dėlto – stenkitės nepraleisti svarbių įvykių jūsų dukters gyvenime (nesvarbu, ar tai koncertas mokykloje, sporto varžybos ar jos piešinių paroda). Ir nepamirškite jos girti, nepriklausomai nuo rezultatų. Net jeigu jus tą dieną draugai kviečia žiūrėti krepšinio, susidėliokite savo prioritetus: varžybos kartosis, o jūsų dukters vaikystė – ne. Ji praeis visam laikui.
 
Kai esate namie, išjunkite telefoną
 
Didelė tėvų klaida yra ta, kad grįžę namo jie ir toliau „neegzistuoja“. Jie nepaleidžia iš rankų telefono, rašinėja laiškus, komentarus, skaito straipsnius ir t.t. Tuo tarpu jūsų dukrytė laukia, kol skirsite jai dėmesio. Išjunkite telefoną iš karto, kai įžengiate į namus. Skirkite laiko tai, kuri jūsų laukė visą dieną, pažaiskite su ja, paskaitykite knygelę, arba tiesiog apsikabinkite ir pakvailiokite. Prisiminkite, kad labai greitai ji turės kitų interesų ir nebenorės būti namie, kur į ją niekas nekreipia dėmesio.
 
Išmokite pinti kasytes
 
Žinoma, daugelis mano, kad plaukų šukavimas, rišimas ir kasyčių pynimas – grynai moteriškas reikalas, tačiau tėvai turi mokėti ir tai (dėl viso pikto). O kas, jeigu dviese išvažiuosite atostogų? Be to, patyrę psichologai teigia, kad tėvas turi mokėti daryti ne tik šukuosenas, bet ir nulakuoti dukrytei nagus, jeigu to reikės. Tai parodys jai, kad vyras gali būti ne tik stiprus, bet ir švelnus.
 
Eikite kur nors su dukrele dviese
 
Nors keletą kartų per metus kvieskite dukrelę į „pasimatymą“ – išeiti kur nors be mamos ar kitų šeimos narių. Pavyzdžiui, į kiną, teatrą ar restoraną. Tokie susitikimai parodys jai, kaip vyras turi elgtis su moterimi. Atidarykite jai automobilio dureles, padėkite nusivilkti ir apsivilkti paltuką, sakykite komplimentus, juokaukite, duokite restorane jai išsirinkti, ką užsisakyti, apmokėkite sąskaitą. Sugalvokite patys, kur ir kaip praleisti su dukra tas kelias valandas. Jūs galite dviese važinėtis parke dviračiais arba patraukti į knygyną, tačiau tokios kelionės turi būti suplanuotos iš anksto – kaip tikri pasimatymai.
 
Paaiškinkite jai, kad patraukli išvaizda – dar ne viskas
 
Psichologų teigimu, būtent tėvas turi paaiškinti dukrai, kad vidinis grožis (charakteris, nuoširdumas, savivertė) svarbiau už išorinį. Tai – branduolys, kuris padės jai gyvenime rasti teisingą kelią. Auginti dukrą šiandieniniame glamūrinių gražuolių pasaulyje nėra lengva. Tačiau būtent jūs galite paaiškinti, kad norint padaryti įspūdį, nereikia apnuoginti kiekvieno savo kūno lopinėlio.
 
Nepraleiskite vaikystės
 
Gyvenimas ne eina, o lekia milžinišku greičiu. Yra žmogus, kuriam dabar esate reikalingas, kuris vadina jus „tėveliu“. Mėgaukitės tėvo vaidmeniu, nepraleiskite savo vaikų vaikystės – ji pralėks greitai, nespėsite nemirktelėti!
 
Nebijokite prašyti dukters atleidimo
 
Daugelis tėvų dėl dukters daro viską, kas tik įmanoma. Tačiau jie – ne angelai. Nutinka taip, kad tėvas ištaria netinkamus žodžius, sulaužo duotą pažadą. Nesigėdykite prašyti dukters atleidimo, jeigu esate neteisus. Jeigu nemokate jo paprašyti – išmokite, kol dar nevėlu. Tie žodžiai turi eiti iš širdies. Tik tai suartins jus ir jūsų dukrytę, ir ji jums atleis.

Susiję straipsniai

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.

Kaip su vaikais kalbėti apie seksą?

Pastebėsite, kad pradėjęs lankyti mokyklą (o gal ir anksčiau) vaikas vis intensyviau domisi sekso tema ir aptarinėja ją su draugais.