Pokalbiai su paaugliais apie seksą ir kontracepciją: viskas, ką turite žinoti

Mama dukrai pasakoja apie prezervatyvus SpeedKingz | Shutterstock.com

Forumo tema Paaugliai ir seksas: ką žino? Ką apie tai turėtų žinoti?

Lytiškumo ugdymo tema į bendrojo lavinimo mokyklų programas įtraukta tik prieš kelerius metus. Nepaisant to, Europos kontekste Lietuva vis dar stipriai atsilieka vaikų ir paauglių lytinio švietimo srityje.

Stingant informacijos paaugliai priversti informacijos ieškoti savarankiškai, pasikliauti iš draugų gaunama ir ne visuomet tikslia informacija ir kt.

Daugiau apie vaikų lytinį švietimą skaitykite:

Lytinio švietimo kontekste sekso tema – viena „nepatogiausių“, gluminančių tiek tėvus, tiek ir vaikus, tačiau apie tai kalbėti būtina, ypač omenyje turint statistinius duomenis.

Paauglių lytiniai santykiai: statistika

 • 40 proc. 11–12 klasių moksleivių jau turi lytinių santykių.
 • 1 iš 5 paauglių lytinių santykių yra turėjęs dar iki 15-ojo gimtadienio.
 • Lietuvoje kasmet atliekama vidutiniškai apie 5 tūkst. abortų, iš jų maždaug 6 proc. – merginoms iki 19 metų. Šie duomenys rodo, kad paaugliams trūksta žinių apie saugų seksą ir kontracepciją.

Pokalbis apie seksą ir kontracepciją su paaugliais

Kaip žinia, kalbėti su vaikais lytiškumo tema – niekada ne per anksti, tiesiog atsižvelgiant į vaiko amžių reikia pritaikyti pokalbio turinį ir formatą. Taigi, pokalbio apie lytiškumą reikėtų nenukelti vėlesniam laikui, tiesiog svarbu žinoti, kokio amžiaus vaikui kokią informaciją pateikti. Pavyzdžiui, mažam vaikui galime pasakyti, kad jis atsirado iš mamos pilvuko; vyresniam – kad po vyro ir moters sueities, bet nesileidžiant į labai išsamius paaiškinimus; pradinukui pasakoti apie saugų seksą ir kontracepciją – gerokai per anksti, bet 14 ar 15 m. paaugliui viską jau galima pateikti dar išsamiau nei biologijos vadovėlyje.

Daugiau apie vaiko lytinę raidą skaitykite:

Tinkamiausias metas su paaugliu pradėti kalbėtis apie seksą ir kontracepciją – kai jis pats tuo domisi (pavyzdžiui, užduoda klausimus ta tema), kai prasideda kelionės ir išvykos (vykstama į stovyklą, nakvojama pas draugus, paauglys pradeda dalyvauti vakarėliuose ir kt.).

Kodėl svarbu su paaugliais kalbėtis apie seksą ir kontracepciją?

 • stiprinamas ryšys, pasitikėjimas, paauglys ištikus bėdai pirmiausia kreipsis į tėvus;
 • paauglį pasieks tiksli, savaip neinterpretuota, neiškraipyta informacija;
 • ugdomas paauglio atsakingumas, paauglys skatinamas pagalvoti apie savo veiksmus bei jų pasekmes, ir kt.

Kokias temas aptarti pokalbio apie seksą ir kontracepciją metu?

 • rizikos, susijusios su netinkamu elgesiu;
 • ankstyvo lytinio gyvenimo pasekmės;
 • etiniai aspektai: savęs ir savo lytiškumo gerbimas;
 • krikščioniškasis požiūris į lytinius santykius, ypač jei šeima yra tikinti;
 • lytiniu būdu plintančios ligos;
 • nepageidaujamas nėštumas;
 • kontraceptinės priemonės ir tinkamas jų naudojimas.

Kokias priemones dar galima pasitelkti be pokalbio?

 • Galima paieškoti knygų, kuriose nagrinėjamos lytiškumo, lytinio brendimo, lytinių santykių ir panašios temos. Kai paauglys jas perskaitys, galima drauge aptarti knygos turinį, jį sudominusius dalykus, neaiškumus ir kt. Tiesa, galima rasti ir kokybiškos grožinės literatūros lytiškumo tema.
 • Realios istorijos / pavyzdžiai. Tikriausiai kiekvienas savo aplinkoje rastume pavyzdį, kai neplanuotai pastojo paauglė arba jauna mergina. Savo atžalai reikėtų papasakoti, kaip susiklostė jos gyvenimas, kokių iššūkių patyrė ir pan. Taip pat galima pasitelkti istorijų (net ir iš įžymybių gyvenimo), kokių padarinių gali sukelti nesaugus seksas ir neatsakingas elgesys (dažna partnerių kaita, lytiškai plintančios ligos, tarp jų – ir ŽIV, ir kt.).

Kokių klaidų paprastai daro tėvai, su paaugliais kalbėdamiesi apie seksą?

 • Tėvai inicijuoja pokalbį, nors jų sūnus / dukra visiškai nenori kalbėti šia tema. Tėvai neturėtų patys provokuoti pokalbio: jeigu paauglys nesidomi, vadinasi, šiomis temomis atvirai kalbėtis – dar ne laikas.
 • Paauglys gąsdinamas. Labai dažnai tėvai norėdami, kad jų dukra / sūnus lytinio gyvenimo nepradėtų per anksti, imasi įvairių gąsdinimų, pavyzdžiui: jei pastosi, tavo gyvenimas sugrius; ateityje nesusirasi partnerio; mokykloje apie tave pasklis gandai ir t. t. Dėl tokių gąsdinimų ateityje paauglys gali patirti sunkumų, jausti ne visada pagrįstą baimę suartėti, tiesiog paniškai bijoti neplanuoto nėštumo ir kt.
 • Sekso tema šeimoje – apskritai tabu. Paaugliai apie seksą žino kur kas daugiau, nei mano tėvai, tad šios temos ignoruoti nereikėtų. Atvirumas – geriausias būdas puoselėti santykius.

Kokia kontracepcija tinkamiausia paaugliams ir jaunuoliams?

Nesvarbu, ar paauglys jau pradėjo lytinį gyvenimą, ar dar ne, reikėtų jį supažindinti su pagrindiniais kontracepcijos būdais, jų privalumais / trūkumais ir kt.:

 • Prezervatyvai priskiriami barjerinei kontracepcijai. Tai bene plačiausiai prieinama, jokio neigiamo poveikio sveikatai neturinti kontraceptinė priemonė. Kartu su prezervatyvais, jei turi nuolatinį partnerį, paaugliai gali naudoti ir spermicidines priemones: šis derinys dar labiau sumažina neplanuoto nėštumo tikimybę (ypač turint omenyje, kad neįgudę paaugliai gali nemokėti tinkamai naudoti prezervatyvų). Liberalūs tėvai laikosi nuomonės, kad geriau paaugliui ne moralizuoti apie ankstyvus lytinius santykius, bet nupirkti prezervatyvų pakuotę ir skatinti paauglį jų turėti, pavyzdžiui, kuprinėje ar piniginėje.
 • Hormoniniai kontraceptikai. Kontraceptikų indikacijos – tokios pačios, kaip ir suaugusioms moterims. Paauglėms dažnai skiriamos progesterono kontraceptinės tabletės („mini piliulės“), tačiau tinkamiausius kontraceptikus parinks gydytojas ginekologas (-ė). Jei mergina ruošiasi ar jau pradėjo lytinius santykius, pasitarti dėl tinkamos kontracepcijos galima jau pirmojo vizito pas ginekologą metu. Kontraceptinės piliulės gali padėti spręsti ir kai kurias problemas, pavyzdžiui, sureguliuoti ciklą, sumažinti aknę ir kt. Jei paauglė kontraceptines piliules išsirenka savarankiškai, remdamasi draugių ar iš interneto forumų gautais patarimais, ji gali sulaukti neigiamų padarinių ir kur kas stipresnio šalutinio poveikio. Beje, paauglė turėtų žinoti, kad kontraceptinių tablečių efektyvumas ženkliai mažėja jas vartojant netinkamai.
 • Ekstrinė kontracepcija (skubioji kontracepcija). Ši kontracepcijos priemonė tinkama tik vienu atveju – po nesaugaus lytinio akto. Ekstrinės kontracepcijos tabletėse yra labai didelės hormonų dozės, sukeliančios šalutinį poveikį: sutrinka mėnesinių ciklas, gali kamuoti galvos, pilvo skausmai, viduriavimas ir kt., be to, šios kontracepcijos priemonės patikimumas – mažesnis nei kitų apsaugos nuo neplanuoto nėštumo būdų ir siekia apie 84 proc.

Daugiau apie kontraceptines priemones skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaikas keikiasi! Ką daryti?

Visi tėvai nori, kad jų mažieji jokiu būdu nesikeiktų - tai ir šiaip mandagiam žmogui nedera, ir stumia į nepatogią situaciją tėvus.

Darželyje vaikai nevedami į lauką: ar tai teisėta?

Buvimas lauke kiekvienam – tiek vaikui, tiek ir suaugusiajam – teikia daugybę naudų: pabuvus gryname ore pagerėja nuotaika, stiprinamas imunitetas.

Pagyrimas nėra lygus pagyrimui: ką sakyti vaikui vietoje „šaunuolė (-is)“?

Kiekvienas vaikas yra ypatingas. Ypač savas! Ir kaip dažnai mums tiesiog taip norisi jiems pasakyti, priminti ir džiaugtis jų pasiekimais.