Pirmasis merginos vizitas pas ginekologą

Pirmasis vizitas pas ginekologą – viena didžiausių paauglystės baimių, apipinta pačiais įvairiausiais mitais. Tačiau daugelis jų – visiškai nepagrįsti. Žinodamos, ko tikėtis, merginos įgyja daugiau drąsos.
Kada reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas ginekologą?
Vienos rekomendacijos, kada pirmąjį kartą reikėtų apsilankyti pas gydytoją ginekologą, nėra. Viskas priklauso nuo individualios situacijos.
Pavyzdžiui, dėl makšties uždegimų ar patologijų pirmasis vizitas gali būti dar kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje.
Kita dažna apsilankymų pas ginekologą priežastis – brendimo sutrikimai ir neprasidedančios mėnesinės arba atvirkščiai – gausus kraujavimas, skausmas mėnesinių metu, menstruacijų ciklo sutrikimai.
Jei mergaitė ar paauglė neturi jokių nusiskundimų, profilaktinį vizitą pas ginekologą patariama suplanuoti dar iki 16-ojo gimtadienio.
Kada būtina nuvesti mergaitę pas ginekologą?
- Suėjo 16 m., bet merginai vis dar neprasidėjo pirmosios mėnesinės;
- Mėnesinėmis mergina jau sirgo, bet jos išnyko;
- Mėnesinių ciklas tapo nereguliarus;
- Mėnesinės trunka ilgiau nei 7 d.;
- Mėnesinių metu labai stipriai kraujuojama, kiekvieną ciklą lydi stiprus skausmas, kai nepavyksta išsiversti be vaistų;
- Mergaitė ar mergina jaučia skausmą šlapindamasi;
- Pastebimi infekcijos požymiai: nemalonus lytinių organų kvapas, niežtėjimas, perštėjimas, pakitusi išskyrų spalva ir/ar konsistencija ir kt.;
- Jaučiamas krūtų skausmas;
- Įtariama, kad mergina nėščia.
Kaip pasiruošti pirmajam vizitui pas ginekologą?
Pirmą kartą vykstant pas gydytoją ginekologą kažkokio specialaus pasiruošimo nereikia, bet žinoti kelis esminius dalykus tikrai nepakenks:
- Registracijos dienos pasirinkimas. Pas gydytoją reikia registruotis tuo metu, kai bus pasibaigusios mėnesinės. Jei ciklas nėra reguliarus, reikėtų pasistengti bent preliminariai nustatyti ciklo vidurį ir pas gydytoją registruotis tuo metu. Jeigu to padaryti nepavyksta, pas gydytoją galima vykti bet kurią ciklo dieną.
- Informacija apie ciklą. Gydytojas paklaus, kelerių metų prasidėjo pirmosios mėnesinės, kada buvo paskutinių mėnesinių pirmoji diena, kokia mėnesinių ciklo trukmė, ar mėnesinės reguliarios, kiek dienų kraujuojama, ar kraujavimas gausus, kokios yra makšties išskyros ne mėnesinių metu ir pan.
- Kiti klausimai. Gydytojas paklausinės, ar mergina turi kokių nors sveikatos problemų, nusiskundimų, pasiteiraus, kokiomis ligomis ji yra sirgusi, kokių operacijų yra turėjusi, kokius vaistus vartoja šiuo metu ir t. t. Neretai klausiama ir apie šeimos moterų (merginos seserų, mamos, močiutės ir kt.) lytinės sveikatos problemas (pavyzdžiui, ar joms nustatytas policistinių kiaušidžių sindromas, endometriozė, gimdos kaklelio arba krūties vėžys ir pan.), todėl naudinga „susirinkti“ šią informaciją prieš vizitą.
- Higiena. Mergaitė prieš vizitą turėtų nusiprausti (geriausia – po dušu), apsirengti švarius apatinius drabužius. Jei vizitas pas ginekologą numatytas dienos metu (pavyzdžiui, po pamokų), vykstama ne iš namų ir nėra galimybės nusiprausti, pakaks apsiprausti ryte, jeigu yra poreikis, galima prieš vizitą nusivalyti bekvapėmis intymiosios higienos servetėlėmis.
Svarbu
Jokiu būdu nereikėtų persistengti su švaros procedūromis ir plauti makšties, nes tokiu būdu išplaunamos bakterijos ir ištirti makšties mikroflorą gali būti praktiškai neįmanoma.
- Plaukeliai. Gaktos plaukų prieš vizitą specialiai šalinti tikrai nereikia. Vis tik, jeigu depiliacija atliekama, plaukelius reikėtų pašalinti iš anksto, bent 1 d. prieš vizitą, nes iškart po depiliacijos oda gali būti sudirgusi, paraudusi, apžiūra gali būti skausmingesnė.
Ar ginekologas klausinės apie lytinį gyvenimą?
Ginekologas įprastai paklausia, ar mergina jau yra pradėjusi lytinį gyvenimą, ar turi reguliarų partnerį, ar yra turėjusi nesaugių lytinių santykių ir pan., nes nuo to priklauso tolimesnė ginekologinės apžiūros eiga, poreikis tirti merginą dėl lytiškai plintančių ligų, suteikti jai papildomos informacijos apie apsisaugojimo priemones.
Nereikėtų jaudintis, jeigu merginai apie tai nejauku kalbėti prie tėvų, nes dauguma gydytojų šiuos klausimus užduoda diskretiškai, paprašę tėvų palaukti už durų.
Kas bus daroma pirmojo vizito pas ginekologą metu?
Vizitą pas ginekologą galima suskirstyti į kelis pagrindinius etapus:
- Pokalbis su gydytoju. Vizito tikslas – išsiaiškinti viską, kas neramina, todėl mergina ir pati turėtų užduoti klausimus. Jei pirmasis vizitas pas gydytoją ginekologą yra profilaktinis, o mergaitė ar mergina labai jaudinasi, ginekologinę apžiūrą galima atidėti kitam vizitui.
-
Ginekologinė apžiūra. Įprastai to paties vizito metu atliekama ir ginekologinė apžiūra specialioje ginekologinėje kėdėje. Gydytojas pateiks aiškias rekomendacijas, kurioje patalpoje ir kuriuos drabužius nusirengti (įprastai reikia nusirengti tik apatinę drabužių dalį), kaip tinkamai atsisėsti ant ginekologinės kėdės ir kt.
Merginai patogiai įsitaisius kėdėje, gydytojas apžiūrės išorinius lytinius organus ir rankomis (žinoma, mūvėdamas sterilias pirštines) patikrins, ar nėra makšties, gimdos kaklelio, kiaušidžių ir kiaušintakių dydžio, padėties ar simetrijos patologijų.
Apžiūros metodika priklauso nuo to, ar mergina jau yra turėjusi lytinių santykių, ar ne. Vidaus lytinių organų patikra gali būti atliekama ir čiuopimo būdu įkišus vieną ar du pirštus į makštį arba į išangę - tokiu būdu tikrinamos dar lytinių santykių neturėjusios merginos siekiant nepažeisti mergystės plėvės. Skėtikliai naudojami tik tada, kai mergina jau yra turėjusi lytinių santykių. - Papildomos procedūros. Ginekologinės apžiūros metu specialia mentele gali būti paimamas ir makšties išskyrų tyrimas (tepinėlis), kuris siunčiamas į laboratoriją ištirti. Jis padeda aptikti makšties infekcijas. Retesniais atvejais gali būti atliekami ir kiti tyrimai.
- Ultragarsinis tyrimas. Labai dažnai pirmojo vizito pas ginekologą metu atliekamas ir ultragarsinis tyrimas. Neturėjusioms lytinių santykių merginoms tyrimas atliekamas per pilvo sieną (išoriškai), o turėjusioms lytinių santykių – specialiu vaginaliniu davikliu, įvedamu į makštį.
- Krūtų apčiuopa. Pirmojo vizito metu ginekologas gali ištirti krūtis. Apžiūros tikslas – įvertinti, ar krūtyse nėra kokių nors darinių ir stebėti, ar krūtys susiformavusios tinkamai. Pacientės dėl krūtų patologijų papildomai gali būti siunčiamos pas gydytoją mamologą (tiesa, nukrypimų nuo normų pasitaiko retai).
Pirmasis vizitas pas ginekologą apytiksliai turėtų užtrukti apie 20 min.
Kaip sumažinti pirmojo vizito pas gydytoją ginekologą baimę?
Skirkite dėmesio gydytojo paieškai. Apie daugelį gydytojų galima rasti atsiliepimų internete, tad reikėtų rinktis gydytojus, apie kuriuos pacientai atsiliepia teigiamai. Mergina bus mažiau įsitempusi, jei gydytojas bendraus maloniai, o apžiūros metu elgsis švelniai. Taip pat galima paieškoti gydytojo, kuris specializuojasi apžiūrėdamas jaunesnio amžiaus pacientes.
Svarbi gali būti ir gydytojo lytis. Įprastai suaugusioms moterims svarbiau specialisto profesionalumas, o ne lytis, tačiau jauna mergina gali jaustis ypač nejaukiai, jei ją apžiūrės gydytojas vyras.
Svarbu bendrauti ir nuraminti merginą. Sumažinti baimę gali ir nuoširdus vieno iš tėvų, geriausia mamos, pokalbis su dukra. Mama turėtų paaiškinti apsilankymo pas ginekologą būtinybę ir svarbą. Merginai reikėtų paaiškinti, kad ginekologinės apžiūros – visiškai natūrali gydytojo kasdienybės dalis, o pagrindinis tikslas – patarti merginai aktualiais klausimais, jei skundžiamasi kokiais nors negalavimais, nustatyti diagnozę ir skirti tinkamiausią gydymą.
Ar į ginekologo konsultaciją turi lydėti vienas iš tėvų?
Jei merginai jau suėjo 16 metų, pas ginekologą ji gali vykti ir viena.
Mergaites iki 16 m. turi lydėti vienas iš tėvų arba globėjas. Prieš apžiūrą tėvai turi pateikti raštišką sutikimą.
Įprastai, jeigu mergina yra kiek vyresnė, nebijo, ginekologinė apžiūra ant specialios kėdės atliekama tėvams nematant.
Kiti aktualūs straipsniai paauglėms ir jų tėvams:
- Pirmosios mėnesinės: ką turėtų žinoti kiekviena paauglė
- Ar per mėnesines galima maudytis ežere ir kiti dažniausi klausimai
- Higienos priemonės per mėnesines: kokias rinktis?
- Makšties išskyros: normalus ciklas, nedidelis sutrikimas ar ligos požymis?
- Žmogaus papilomos viruso infekcijos (ŽPV) vakcina (HPV1, HPV2)