Higienos priemonės per mėnesines: kokias rinktis?

Higienos priemonės mėnesinių metu Kunlanan Yarist | Shutterstock.com

Mėnesių metu (o kartais ir kitomis mėnesinių ciklo dienomis) moterys naudoja specialias higienos priemones, sugeriančias arba surenkančias mėnesinių kraują ir kitas makšties išskyras.

Vienkartinės moters higienos priemonės

Higieniniai įklotai, paprastai naudojami tarp mėnesinių kraujavimų išskyroms iš makšties sugerti, taip pat kaip papildoma kelnaičių apsauga naudojant tamponus ar menstruacinę taurelę.

Higieniniai paketai ir tamponai yra skirti naudoti mėnesinių metu. Šias priemones reikėtų keisti kas 4-6 valandas arba dažniau, priklausomai nuo sugeriamumo. Reikia turėti omenyje, kad jei didžiausio sugeriamumo priemonės „užsipildo“ greičiau nei per 4 val. ir jei toks intensyvus kraujavimas pasireiškia nuolat, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Visuomet rekomenduojama rinktis mažiausio įmanomo dydžio ir sugeriamumo vienkartines higienos priemones: sugeriamumo lygis paprastai žymimas lašiukais, dažniausiai nuo 1 iki 5, tačiau skirtingi gamintojai gali turėti skirtingas skales.

Tamponų ar paketų dydis dažnai apibūdinamas terminais:

  • maži tamponai ar paketai: mini, small, compact.
  • vidutinio dydžio: normal, regular.
  • didesni (ilgesni): large, super, super plus.

Daugelis moterų renkasi vienkartines higienos priemones, nes jos yra įprastesnės ir prieinamesnės. Jas pasikeisti galima labai patogiai ir greitai, jų nereikia plauti, dezinfekuoti ir pan.

Higieniniai įklotai

Įklotai yra plonos, prie kelnaičių priklijuojamos, pailgos juostos, sugeriančios nedaug skysčio. Įklotai yra tinkami naudoti kiekvieną dieną (jeigu kasdien yra daug išskyrų), tomis dienomis, kuomet padaugėja išskyrų arba jeigu mėnesinės yra negausios, paskutinėmis mėnesinių dienomis.

Daugumos gamintojų įklotų dydis yra panašus, tačiau skiriasi naudojamos medžiagos. Įklotai gali būti klasikiniai ar skirti kelnaitėms su juostele (stringams). Nors galima įsigyti spalvotų ir kvapnių paketų, ginekologai rekomenduoja rinktis įklotus be dažiklių ir kvapiklių (yra ginekologų, kurie apskritai kasdienį įklotų naudojimą vertina skeptiškai).

Higieniniai paketai

Paketai yra panašūs į įklotus, tačiau jie storesni, didesni ir gali sugerti daugiau skysčio. Paketai paprastai turi kelnaites apgaubiančius „sparnelius“, saugančius nuo pratekėjimo.

Paprastai skysčiui sugerti šiuolaikiniuose higieniniuose paketuose naudojami superabsorbuojantys polimerai – medžiaga, gebanti į save „sutalpinti“ 30-60 kartų didesni skysčio tūrį, nei užima pati. Ekologiškose priemonėse gali būti naudojamos kitos medžiagos (celiuliozė, krakmolas ar pan.). 

Paketai yra naudojami per mėnesines, taip pat gali būti naudojami po gimdymo, kuomet iš makšties šalinasi lochijos (kraujingos išskyros po gimdymo).

Tamponai

Tamponai yra įstumiami į makštį ir sugeria mėnesinių kraują. Tamponai gali būti su aplikatoriumi ar be. Tamponus dažniausiai renkasi lytinių santykių turėjusios moterys, nes mergaitei gali būti nejauku (ir kartais sudėtinga) juos įsidėti tinkamai.

Priešingai paplitusiam mitui, tamponas normaliai susiformavusios mergystės plėvės nepažeidžia: tai elastinga plėvė su didesne ar mažesne ertme (kartais ir keliomis), pro kurią išteka menstruacijų kraujas ir pro kurią nesunkiai telpa tamponas. Jei įdedant tamponą juntama kliūtis, vertėtų pasikonsultuoti su ginekologu, ar nėra mergystės plėvės patologijų.

Jeigu mergaitė nori išbandyti tamponus, reikėtų rinktis mažiausio dydžio. Tamponų nerekomenduojama naudoti iš karto po gimdymo, taip pat turint makšties infekcijų.

Siekiant išvengti toksinio šoko sindromo (TŠS), tamponus būtina keisti ne rečiau, nei nurodyta gamintojo (paprastai kas 4-8 val.) Su tamponų vartojimu siejamas TŠS gali išsivystyti, jei tamponas išbūna makštyje ilgiau kaip 12-48 valandas. 

Daugkartinės moters higienos priemonės

Daugkartinės higienos priemonės populiarėja, nes jos yra ekologiškesnės, t.y. mažiau teršia gamtą ir ekonomiškesnės, t.y. padeda sutaupyti pinigų (daugkartinės priemonės yra gan brangios, tačiau jas galima naudoti daug metų, todėl ilgainiui investicija atsiperka).

Kita vertus, šios priemonės nėra tokios įprastos, joms prižiūrėti reikia skirti daugiau laiko. Labai svarbu šias higienos priemones naudoti tinkamai, po naudojimo mokėti jas išvalyti ir dezinfekuoti, tai atima laiko ir priimtina ne visoms moterims.

Daugkartiniai įklotai ir paketai

Daugkartiniai įklotai ir paketai savo forma bei atliekama funkcija yra tokie patys, kaip vienkartiniai, tačiau, kaip ir sako pavadinimas, panaudojus jie nėra išmetami. Daugkartinius įklotus ir paketus po naudojimo reikia išskalbti, išdžiovinti, o tuomet juos galima vėl naudoti.

Daugkartiniai įklotai ir paketai dažniausiai siuvami iš medvilnės, o išskyras sugeria iš bambuko ar kitos natūralios medžiagos pagamintas sluoksnis.

Menstruacinė taurelė

Menstruacinė taurelė yra daugkartinė higienos priemonė, kuri kraują ne sugeria, o surenka. Surinktą kraują reikia išpilti, taurelę išplauti ir vėl naudoti.

Taurelę reikia sulenkti ir panašiai kaip tamponą įstumti į makštį, kurioje taurelė turi pati atsiverti. Mažo dydžio taureles gali naudoti lytinių santykių dar neturėjusios mergaitės, tačiau, kaip ir tamponus, dažniausiai jas renkasi vyresnės, lytinių santykių turėjusios moterys, nes išsirinkti sau tinkamiausią taurelę ir ją įsidėti kiek sudėtingiau, reikia nebijoti ir gerai pažinti savo kūną.

Menstruacinės kelnaitės

Menstruacinės kelnaitės iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo paprastų, kasdien vilkimų apatinių kelnaičių, tačiau jose yra įsiūtas makšties išskyras ir mėnesinių kraują efektyviai sugeriantis sluoksnis.

Kelnaites (priklausomai nuo gamintojo ir kraujavimo intensyvumo) galima vilkėti iki 12 valandų, didžiausio sugeriamumo kelnaitės sugeria maždaug tiek, kiek 2-4 normalaus sugeriamumo tamponai.

Panaudotas menstruacines kelnaites dažniausiai reikia dėmesingai išskalauti, o tuomet skalbti rankomis arba skalbimo mašinoje, tačiau reikėtų paskaityti konkretaus gamintojo naudojimo intrukciją.

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.