Menstruacinė taurelė: kas tai ir kaip naudoti? (398)

Menstruacinė taurelė Yulia Grigoryeva| Shutterstock.com

Menstruacinė taurelė yra daugkartinio naudojimo alternatyva tamponams, higieniniams paketams mėnesinių metu.

Kas yra menstruacinė taurelė?

Menstruacinė taurelė yra iš silikono ar panašios medžiagos pagaminta, varpelio formos, daugkartinio naudojimo higienos priemonė, skirta surinkti menstruacijų kraują.

Menstruacinė taurelė buvo sukurta ir patentuota 1932-aisiais, tačiau ėmė sparčiai populiarėti gerokai vėliau, kuomet imta daugiau kalbėti apie ekologiją ir moterys ėmė ieškoti gamtai draugiškesnių alternatyvų tamponams, higieniniams paketams.

Kuo menstruacinė taurelė skiriasi nuo tamponų, paketų?

Menstruacinė taurelė, kaip ir tamponai bei paketai, atlieka tokią pačią funkciją, tačiau yra keli esminiai skirtumai:

Daugkartinis naudojimas. Pagrindinis skirtumas yra galimybė menstruacinę taurelę naudoti daug kartų. Tinkamai naudojama ir prižiūrima menstruacinė taurelė tarnaus 2-5 metus (kartais net iki 10 metų). Tamponai, paketai, žinoma, yra vienkartiniai, prisipildžiusius kraujo, juos reikia išmesti.

Keitimo dažnis. Menstruacinę taurelę pakanka keisti ne rečiau kaip kas 8-12 valandų (priklausomai nuo mėnesinių gausumo). Tamponus rekomenduojama keisti ne rečiau kaip kas 4-8 valandas, higieninius paketus – ne rečiau kaip kas 4-6 val. Kad ir kokią priemonę naudotumėte, dažnesnis keitimas užtikrina geresnę higieną ir mažina infekcijų riziką.

Kraujo surinkimas. Menstruacinė taurelė, skirtingai nuo tamponų ir paketų, kraują surenka, o ne sugeria.

Kokie yra menstruacinės taurelės privalumai ir trūkumai?

Supratimas apie privalumus arba trūkumus yra individualus ir susijęs su asmenine patirtimi, tad kiekvienos moters pastebėjimai gali skirtis.

Dažniausiai moterys išskiria šiuos menstruacinės taurelės privalumus:

 • Nereikia taip dažnai keisti. Su taurele galima būti 8-12 valandų. Nereikia keisti po maudynių, apsilankymo tualete.
 • Patikimumas. Tinkamai parinkta, teisingai įdėta ir išsiskleidusi taurelė nuo pratekėjimo apsaugo ypač patikimai.
 • Patogumas. Makštyje taurelė yra visiškai nejuntama, su ja galima laisvai judėti, sportuoti ir t.t.
 • Kaina. Menstruacinės taurelės kaina svyruoja nuo 15 iki 30+ eurų, tačiau kadangi ji yra daugkartinio naudojimo ir yra naudojama kelerius metus, ji atsiperka.
 • Nesausina makšties. Tamponai sugeria ne tik kraują, bet ir natūralią makšties drėgmę. Kraują surenkanti taurelė makšties išskyrų nesugeria ir makšties nesausina.
 • Ekologija. Tamponai, higieniniai paketai yra pagaminti iš sunkiai yrančių medžiagų, kurių negalima perdirbti, o kiekvieno ciklo metu moteris vidutiniškai sunaudoja apie 10-20 tamponų arba paketų. Menstruacinės taurelės dažniausiai taip pat nėra perdirbamos, tačiau jos naudojamos gerokai ilgiau, tad žemė teršiama mažiau. 
 • Užima mažiau vietos. Taurelių skersmuo yra apie 4-7 cm, yra specialiuose dėkliukuose susispaudžiančių taurelių, užimančių dar mažiau vietos. Tamponai, paketai rankinėje ar lagamine užima gerokai daugiau vietos.
 • Sumažėja mėnesinių trukmė, skausmingumas. Kai kurios moterys pastebi, kad naudojant taurelę menstruacijos sutrumpėjo ir tapo mažiau skausmingos.
 • Objektyvesnis menstruacijų stebėjimas. Dauguma menstruacinių taurelių turi tūrio žymas, tad galima labai tiksliai įvertinti mėnesinių gausumą. Tai svarbu dėl medicininių priežasčių, pavyzdžiui, labai gausios mėnesinės yra vienas iš gimdos miomų simptomų.

Pagrindiniai menstruacinės taurelės naudojimo trūkumai yra susiję su įpratimu ir įgudimu:

 • Sunkiau įsidėti. Menstruacinę taurelę reikia sulenkti ir įsikišti į makštį. Įkišta taurelė turi pati atsiverti, atgauti buvusią formą ir priglusti prie makšties sienelių sudarydama vakuumą. Tam reikia įgudimo, pirmuosius kartus gali ir nepavykti.
 • Sunkiau (dažnai ir skausmingiau) išimti. Prisipildžiusią menstruacinę taurelę reikia truputį patraukti už specialaus kotelio ir atsargiai išimti tik vos suspaudus sieneles, kad neišsilietų jos turinys. Traukiant taurelė gali šiek tiek dirginti jautrią makšties gleivinę.
 • Įsidėjimas/ išėmimas ilgesnis. Net ir įgudusiai moteriai taurelę išsitraukti, praplauti, nusausinti ir vėl įsidėti užtrunka ilgiau, nei pasikeiti tamponą ar paketą.
 • Labiau susitepa rankos. Taurelės traukimas, plovimas, įsidėjimas yra „purvinensis“ procesas, nei tampono ar higieninio paketo išmetimas ir pakeitimas nauju.
 • Reikia atsirinkti sau tinkamiausią taurelę. Menstruacinių taurelių dydis ir forma šiek tiek skiriasi, todėl, net ir pasidomėjus gamintojo rekomendacijomis, ne visuomet pavyksta išsirinkti anatomiškai patogiausią taurelę.
 • Taurelės priežiūra. Taurelę ciklo metu reikia plauti, valyti, o po ir prieš ciklą dezinfekuoti specialiame tirpale arba pavirinti vandenyje.
 • Gali sukelti alergiją. Menstruacinės taurelės netinka žmonėms turintiems alergiją silikonui.
 • Nelabai tinka turinčioms žemą gimdos kaklelį. Jeigu gimdos kaklelis yra labai žemai, tinkamą, patogią menstruacinę taurelę rasti bus labai sunku.
 • Nerekomenduojama turinčioms gimdos spiralę. Gimdos spiralę turinčioms moterims galima naudoti tik minkštesnio silikono, ne taip stipriai „prisisiurbančias“ taureles (reikėtų pasitinkrinti kiekvieno konkretaus gamintojo rekomendacijose). Kitokios taurelės gali užkabinti, išjudinti spiralę.

Kaip išsirinkti geriausią menstruacinę taurelę?

Menstruacinę taurelę reikėtų rinktis, atsižvelgiant į konkretaus gamintojo rekomendacijas, nes įvairių gamintojų taurelės truputį skiriasi.

Renkantis menstruacinę taurelę gamintojai dažniausiai siūlo įvertinti šiuos aspektus:

 • Gimdymai. Natūraliais takais gimdžiusioms moterims rekomenduojama rinktis didesnio dydžio taurelę.
 • Menstruacijų gausumas. Menstruacinės taurelės dydį reikėtų pasirinkti pagal mėnesinių gausumą. Jeigu mėnesinės negausios reikės mažesnės taurelės, jeigu gausios – didesnės.
 • Lytiniai santykiai. Lytinių santykių neturėjusioms merginoms rekomenduojama rinktis mažiausio dydžio taurelę.
 • Kūno sudėjimą. Stambesnėms moterims rekomenduojama rinktis didesnę taurelę.
 • Gimdos kaklelio aukštį. Gimdos kaklelio aukštis yra individualus, be to jis kinta mėnesinių ciklo metu. Prieš pat mėnesines gimdos kaklelis nusileidžia, tuomet reikėtų pasitikrinti, koks yra jo aukštis. Tą padaryti galima į makštį kišant rodomąjį pirštą iki kol jis atsirems į gimdos kaklelį:
  • Žemas gimdos kaklelis. Jeigu pirštas įlenda tik iki pirmojo sąnario. Reikėtų rinktis mažą, kuo trumpesnę taurelę.
  • Vidutinis gimdos kaklelis. Jeigu pirštas įlenda iki antrojo sąnario, t.y. telpa pusė piršto. Dažniausiai labiau tinka mažesnio arba vidutinio dydžio menstruacinės taurelės, tačiau galima naudoti ir didesnes, bet neturinčias kotelio (arba kotelį pasitrumpinti).
  • Aukštas gimdos kaklelis. Jeigu įlenda visas pirštas arba gimdos kaklelio pirštu pasiekti nepavyksta. Reikėtų rinktis didesnę, kuo ilgesnę taurelę arba taurelę turinčią ilgesnį kotelį.
 • Amžių. Su amžiumi, moters audiniai ir raumenys praranda elastingumą, todėl rekomenduojama rinktis didesnę taurelę.
 • Sportinę formą. Aktyviai sportuojančių moterų (ypač lankančių pilatesą, jogą, jojimą), reguliariai atliekančių Kėgelio pratimus dubens dugno raumenys yra tvirtesni, todėl tinka mažesnė taurelė. Sportuojančioms moterims taip pat rekomenduojama rinktis tvirtesnes taureles, jos geriau laikysis sporto metu (žinoma, tai aktualu tik jeigu moteris sportuoja per mėnesines).

Kaip suprasti, ar taurelė tinka?

Tinkamai parinkta taurelė turėtų lengvai įsistumti į makštį ir išsiskleisti joje. Išsiskleidusi taurelė neturi laisvai sukiotis, norint ją pajudinti taurelę reikėtų šiek tiek įspausti pirštais, kad dingtų susidaręs vakuumas.

Taurelė turi būti visiškai nejuntama, nekelti skausmo, niežulio ar kitokio diskomforto.

Priklausomai nuo menstruacijų gausumo, tinkamai parinkta taurelė neturėtų užsipildyti greičiau nei po 8-12 valandų. Jeigu taurelė užsipildo greičiau, ją reikėtų pakeisti didesne.

Tinkamo dydžio ir formos taurelė neturėtų pratekėti.

Dauguma taureles išbandžiusių moterų teigia, kad išmokti tinkamai naudotis taurele prireikė trijų ciklų, todėl reikėtų neskubėti vertinti, ar taurelė tikrai tinka. Gali būti, kad taurelė tinkamai neprisispaudžia, neišsiskleidžia, prateka, dirgina ir pan. dėl to, kad dar neišmokote jos įsidėti ir išimti, nepripratote.

Kaip naudoti menstruacinę taurelę?

Visų menstruacinių taurelių naudojimo principas yra toks pats, tačiau prieš pradedant naudoti taurelę reikėtų peržiūrėti konkretaus gamintojo rekomendacijas, atidžiai perskaityti naudojimo instrukciją:

Menstruacinės taurelės paruošimas naudojimui. Menstruacinę taurelę prieš naudojimą reikėtų dezinfekuoti specialiame tirpale arba įdėti į verdantį vandenį ir kelias minutes (dažniausiai 3-5 min.) pavirti. Taurelę reikia perlieti švariu, vėsiu vandeniu, nusausinti tualetiniu popieriumi.

Menstruacinės taurelės įsidėjimas. Taurelę daugumai moterų patogiausia įsidėti sėdint ant klozeto arba tupint. Labai svarbu prieš tai kruopščiai nusiplauti rankas.

Prieš įstumiant taurelę į makštį ją reikia sulankstyti:

 • C forma. Vieną taurelės kraštą įspauskite, šonus spauskite vieną prie kito, kad sulankstyta taurelė primintų C raidę. Tai populiariausias ir daugeliui moterų paprasčiausias sulankstymo būdas.
 • S forma. Taurelę įspauskite dviejose vietose, kad lenkimas primintų S raidę. Tokiu būdu patogiu sulenkti dideles taureles.
 • Lenkimas į viršų. Vieną taurelės kraštą įspauskite žemyn, gilyn, šonus suspauskite tarpusavyje. Toks lenkimo būdas yra kiek sudėtingesnis ir reikia įgusti, tačiau taip taurelėje lieka daugiau oro, todėl įstumta į makštį ji iškart „atšoka“ ir išsiskleidžia.
 • Kita. Taurę galima sulenkti, susukti ir bet kokiu kitu, jums patogiu būdu. Svarbu, kad ją būtų patogu įsidėti ir kad įstumta į makštį ji išsiskleistų, atgautų įprastinę varpelio formą.

Menstruacinė taurelė - C formos sulenkimas prieš įdedant į makštį

Sulenkta taurelė yra kiek didesnė už tamponą. Ją reikia įstumti į makštį. Galima naudoti lubrikantą.

Įstumtą taurelę galima švelniai pasukioti, pajudinti arba pirštu apvesti aplink jos sieneles, kad įsitikintumėte, jog taurelė tikrai išsiskleidė ir gerai prigludo prie makšties sienelių.

Menstruacinės taurelės ištraukimas ir ištuštinimas. Išsiimti taurelę geriausia sėdint ant klozeto. Prieš tai būtina kruopščiai nusiplauti rankas.

Norint išsiimti taurelę reikėtų įtempti dubens dugno raumenis, kad ji pasislinktų kuo žemiau, tuomet suimti už taurelės apačioje esančio išsikišimo (dažniausiai tai kotelis, burbuliukas arba žiedelis, kai kurios taurelės tokių išsikišimų neturi) ir švelniai, truputį patraukti žemyn.

Žemyn patrauktą taurelę reikia švelniai suspausti dviem pirštais, ji atšoks nuo makšties sienelių. „Atsipalaidavusią“ taurelę reikia atsargiai išsiimti, išpilti jos turinį, pačią taurelę praplauti po tekančiu vandeniu, nušluostyti ir vėl įsikišti į makštį.

Menstruacinės taurelės dezinfekavimas po ciklo. Pasibaigus menstruacijų ciklui taurelę reikia dezinfekuoti taip pat, kaip ir prieš jos naudojimą, t.y. pamirkyti specialiame dezinfekciniame tirpale arba pavirinti vandenyje. Taurelę reikėtų laikyti dėžutėje ar maišelyje (jie dažniausiai pridedami prie taurelės ją perkant).

Susiję straipsniai

Priešmenstruacinis disforinis sindromas (PMDS)

Priešmenstruacinio disforinio sindromo (PMDS) simptomai yra gerokai (net iki 10 kartų) sunkesni ir intensyvesni nei „paprasto“ PMS.

Gausios mėnesinės: ar reikėtų sunerimti?

Jei kraujuojate gausiai, vertėtų susiplanuoti vizitą pas gydytoją: jis gali pasiūlyti daug veiksmingų būdų kraujavimui mažinti.

Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės, dar kitaip vadinamos dismenorėja – viena dažniausių vaisingo amžiaus moterų lytinės sveikatos problemų.

Naujausi komentarai

 1. Žiogas_ prieš 2 m.

  Man nelabai prateka. Gal tik labai isskirtinais atvejais kuriu nesureiksminu. Negali buti problema su dydziu kaip kita nare rase?

  p.s. pas mane irgi organic cup ;]

 2. User has not uploaded an avatar
  miaumia prieš 2 m.

  Žiogas_ parašė:
  Man nelabai prateka. Gal tik labai isskirtinais atvejais kuriu nesureiksminu. Negali buti problema su dydziu kaip kita nare rase?

  Pirkau B dydžio. Tai net neįsivaizduoju...

 3. Rutaxe
  Rutaxe prieš 2 m.

  Labas rytas, jau eile metu naudoju organic taurele, nesėkmių pasitaikydavo tik pačioje pradžioje, kai neteisingai idedavau. Kai gerai isidedi tikrai jokių pritekėjimu nebūna. Negaliu atsidžiaugti šiuo atradimu 🎈

 4. Ugneelė
  Ugneelė prieš 2 m.

  miaumia parašė:
  Įsigyjau organic cup. Teko pries tai naudoti atsisiuntus iš aliexpress ( dėl pabandymo ar aplamai tiks ir patiks). Tai supratimo kaip naudoti jau turėjau. Bet gal k…

  Man taip yra, irgi nelabai suprantu kodėl. Pirmą dieną menstruacijų, o po to kai sumažėja kraujavimas viskas ok

 5. Denira prieš 2 m.

  miaumia parašė:
  Įsigyjau organic cup. Teko pries tai naudoti atsisiuntus iš aliexpress ( dėl pabandymo ar aplamai tiks ir patiks). Tai supratimo kaip naudoti jau turėjau. Bet gal k…

  Pas mane taip, jau 3 taureles bandziau, is ju 2 b dydzio, kraujavimas negausus visada mazai, bet prateka, nors tikrai issiskleidzia, visada patikrinu. Tai po ilgo laiko (beveik 2 metu) bandymu grizau prie paketu...