Pirmosios mėnesinės: ką turėtų žinoti kiekviena paauglė

paauglė lovoje - pirmos mėnesinės paauglystėje Alena Ozerova| Shutterstock.com

Pirmosios mėnesinės – vienas iš kertinių brandos ir mergaitės virsmo moterimi momentų. Nors tai yra visiškai natūralus procesas, mėnesinės mergaitei gali kelti daug klausimų ir dažnai ne pačias maloniausias emocijas.

Tad ką apie mėnesines turi žinoti kiekviena paauglė (ir jos mama), kad šis brandos etapas būtų kuo sklandesnis?

Kas yra mėnesinės ir kodėl moterys jomis „serga“?

Mėnesinės yra apytiksliai kartą per mėnesį pasitaikantis kraujavimas iš makšties – taip iš gimdos pasišalina jos gleivinė, jeigu moteris per iki mėnesinių buvusį laikotarpį nepastojo.

Iš esmės, prasidėjusios mėnesinės reiškia, kad mergaitė jau gali pastoti, nes jos kiaušidėse pradėjo bręsti lytinės ląstelės (kiaušinėliai).

Dėl nemalonių pojūčių prieš mėnesines bei jų metu, taip pat kraujavimo, kartais sakoma, kad moteris „serga“ mėnesinėmis, nors tai nėra liga, o normalus, kiekvieną mėnesį pasikartojantis, hormonų nulemtas moters organizmo ciklas.

Daugiau apie mėnesines ir jų ciklą:

Kada prasideda pirmosios mėnesinės?

Pirmosios mėnesinės moksliškai yra vadinamos menarche. Kada jos prasidės, priklauso nuo daugybės genetinių ir aplinkos faktorių, o tiksliau – jų derinio.

Pavyzdžiui, mėnesinių pradžios amžiui įtakos turi:

 • kada mėnesinės prasidėjo mergaitės mamai (tiesa, reikia atsižvelgti į mamos ir dukros gimimo metus – pastaruosius dešimtmečius pasireiškusi brandos ankstėjimo tendencija stabilizavosi);
 • mergaitės svoris (turinčioms aukštą kūno masės (KMI) indeksą mėnesinės prasideda anksčiau, nei lieknoms mergaitėms);
 • fizinis aktyvumas (sportuojančioms, šokančioms merginoms mėnesinės prasideda vėliau);
 • gyvenamoji vieta (gyvenančioms mieste mėnesinės prasideda anksčiau, nei gyvenančioms kaime).

Be jau paminėtų faktorių, įtakos turi ekonominė-socialinė aplinka, mityba, klimato sąlygos, rasė ir net šeimos sudėtis bei santykiai joje.

Vakarų šalyse (taip pat ir Lietuvoje) gyvenančioms mergaitėms pirmosios mėnesinės dažniausiai prasideda sulaukus 12-13 metų amžiaus. Tačiau lytinis brendimas prasideda kiek anksčiau: apie 10-11 metus, pradeda kaltis krūtys, augti storesni, ryškesni gaktos plaukeliai.

Tiesa, tai yra vidurkiai, todėl normalu, jeigu mėnesinės prasideda anksčiau, pavyzdžiui, 10-11 metų arba vėliau, pavyzdžiui, 14-15 metų. Vienas Italijoje atliktas tyrimas parodė, kad 1 iš 10-ies mergaičių mėnesinės prasidėjo iki dešimtojo gimtadienio.

Kokios būna pirmosios mėnesinės?

Pirmosios mergaitės mėnesinės dažniausiai nėra panašios į suaugusios moters mėnesines, kurios ciklas jau yra susireguliavęs. Paprastai pirmosios mėnesinės yra negausios ir trunka apie 4-7 dienas.

Pirmosios mėnesinės dažniausiai yra ne kraujavimas, o „tepliojimas“ rusvomis, rausvomis, su kraujo priemaišomis išskyromis. Toks „tepliojimas“ gali tęstis net iki 2 savaičių, tačiau jei kraujavimas (tepimas) trunka ilgiau nei savaitę, vertėtų pasitarti su mama ir dėl visa ko apsilankyti pas gydytoją.

Normalu, jeigu pirmųjų mėnesinių eiga yra kitokia, t.y. jos ilgesnės arba trumpesnės, „tepliojimas“ yra menkesnis arba iškart atsiranda gausesnis kraujavimas.

Mėnesinės pirmaisiais metais

Kada prasidės antrosios mėnesinės, prognozuoti labai sunku, nes pirmieji mėnesinių ciklai labai dažnai yra chaotiški, tarpai tarp mėnesinių būna tai ilgesni, tai trumpesni, nors paprastai varijuoja tarp 20-45 dienų.

Ilgesnės 2-3 mėnesių pauzės ar vos 2 savaičių pertraukos taip pat galimos, nors pasitaiko rečiau. Normalu, jei prieš mėnesines pradės reikštis priešmenstriacinis sindromas (PMS).

Ilgainiui mėnesinių ciklų trukmės turėtų supanašėti. Įprastai mėnesinių ciklas normalizuojasi ir tampa reguliarus per 2-5 metus nuo jų pradžios (kita vertus, yra moterų, kurių ciklas išlieka nereguliarus ir pilnai subrendus).

Kodėl išskyrų yra ne tik per mėnesines?

Dažnai dar neprasidėjus pirmosioms mėnesinėms mergaitės ant kelnaičių pastebi šviesias, bekvapes, kartais skystesnes, o kartais tirštesnes ir lipnesnes išskyras. Tai yra gimdos kaklelio gleivės, kurios, kaip ir mėnesinių kraujas, yra visiškai normalios ir būdingos visoms moterims.

Išskyros apsaugo gimdą nuo infekcijų ir sudaro palankią terpę kiaušinėlio apvaisinimui, t.y. pastojimui. Jeigu išskyrų yra daug ir jos kelia diskomfortą, galima naudoti kasdienius higieninius įklotus.

Jeigu pakito išskyrų spalva, konsistencija, kvapas (ypač jei yra nemalonus), reikėtų kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti infekcijos požymis.

Daugiau apie išskyras ne mėnesinių metu:

Kaip pasiruošti pirmosioms mėnesinėms?

10-11 metų mergaitė jau turėtų žinoti, kas yra mėnesinės, pradėti stebėti savo kūną ir būti pasiruošusi pirmosioms mėnesinėms.

Jai reikėtų papasakoti apie mėnesines, ką daryti joms prasidėjus bei susitarti, kad apie prasidėjusias mėnesines mergaitė pasakys mamai ar kitam ją globojančiam asmeniui, kuris galės patarti, suteikti dar daugiau informacijos.

Dėl visa ko, mergaitė kuprinėje gali nešiotis higienos piemonių mėnesinėms, pavyzdžiui, kelis kasdienius įklotus – pirmosios mėnesinės dažniausiai nėra gausios, todėl higieniniai paketai nėra būtini, nors galima rinktis ir juos. Taip pat pravers pakaitinės kelnaitės, sausos servetėlės, intymiai higienai skirtos drėgnos servetėlės.

Prasidėjus mėnesinėms reikėtų jas pradėti žymėti jas mėnesinių kalendoriuje (pavyzdžiui, galite naudoti TD Raudonąjį kalendorių ar atsisiųsti vieną iš daugelio mobiliųjų aplikacijų arba tiesiog pasižymėti popieriniame kalendoriuje).

Kodėl mergaitei dingo mėnesinės?

Prasidėjus mėnesinėms ciklas nebūna pastovus, todėl vieną mėnesį trumpesnis, o kitą ilgesnis tarpas tarp kraujavimų (arba „tepliojimų“), per vieną mėnesį du kartus prasidėjusios, mėnesiui ar net ilgesniam laiko tarpui dingusios mėnesinės yra visiškai normalu.

Mėnesinių dingimas ir nereguliarūs ciklai paauglystėje dažniausiai yra siejami su hormoniniais svyravimais ir kitais organizme brendimo laikotarpiu vykstančiais pokyčiais.

Tačiau, jeigu mergina turėjo lytinių santykių, reikėtų pasidaryti nėštumo testą, nes mėnesinių dingimas yra vienas pirmųjų nėštumo požymių.

Kitos priežastys, kodėl mėnesinės yra nereguliarios, vėluoja arba dingo:

Ar dėl pirmųjų mėnesinių reikia apsilankyti pas ginekologą?

Dažniausiai pas ginekologą profilaktiškai pirmą kartą rekomenduojama apsilankyti sulaukus 16 metų, tačiau kai kurie gydytojai siūlo pirmąjį vizitą planuoti pasibaigus pirmosioms mėnesinėms.

Į gydytoją ginekologą reikėtų kreiptis, jeigu:

 • Mėnesinės prasidėjo anksti, t.y. jaunesnei, nei 9-10 metų mergaitei;
 • 15 metų paauglei dar nebuvo mėnesinių;
 • Buvusios reguliarios mėnesinės staiga tapo nereguliarios arba visai dingo;
 • Mėnesinės labai ilgos, skausmingos, jas lydi įvairūs nemalonūs simptomai (virškinimo sutrikimai, nemiga ir kt.);
 • Kraujavimas labai intensyvus (paketą ar tamponą reikia keisti dažniau, nei kas 3-4 valandas);
 • Pasikeitė išskyrų iš makšties spalva, konsistencija, kvapas, gausumas;
 • Atsirado kraujavimas, kraujingos išskyros, „tepliojimas“ ne mėnesinių metu (su sąlyga, kad mėnesinės jau yra reguliarios);
 • Atsirado nemalonių pojūčių lyties organų srityje: skausmingas šlapinimasis, lyties organų perštėjimas, paraudimas, ant jų esančios pūslelės, žaizdelės ir kt.