Savaiminis pieno tekėjimas iš krūtų (57)

savaiminis pieno tekėjimas iš krūtų, medvilnė, liemenėlė Savaiminis pieno tekėjimas iš krūtų. istock.com/TolikoffPhotography

Pieno tekėjimas iš krūtų tuo metu, kai kūdikis nėra žindomas, nors ir kelia diskomfortą, nėra neįprastas reiškinys.

Kodėl pienas savaime sunkiasi iš krūtų?

Pieno prasisunkimas ar net tekėjimas srovele iš krūtų nėštumo ir žindymo laikotarpiu yra visiškai normalus ir gan dažnas reiškiny,s su kuriuo bent retkarčiais susiduria absoliuti dauguma nėščių ir pagimdžiusių moterų.

Pienas savaime gali tekėti dėl kelių pagrindinių priežasčių:

 • Priešpienis nėštumo laikotarpiu. Dažniausiai artėjant gimdymui, bet kartais ir 5-6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau ima gamintis priešpienis. Įprastai iš krūtų jo išsiskiria labai nedaug, tik keli lašeliai.
 • Savaiminis pieno tekėjimas dėl to, kad pieno gaminasi labai daug. Kartais (ypač žindymo pradžioje) mamos susiduria su hormonų disbalansu arba padidėjusia jų koncentracija, lemiančia labai aktyvią pieno gamybą. Krūtys tampa apsunkusios, įsitempusios, pienas gali ne tik po truputį sunktis, bet bėgti „fontanu“. Įprastai hormonų veikla ir pieno gamyba bei tėkmė normalizuojasi per pirmuosius mėnesius po gimdymo.
 • Pieno tekėjimas išgirdus kūdikio verksmą. Veikiant hormonui oksitocinui susitraukia krūtyse esančios mažytės raumenų ląstelės ir dėl to ima tekėti pienas. Paprastai oksitocino koncentracija padidėja kūdikiui apžiojus krūtį ir pradėjus žįsti. Šio hormono gali padaugėti (tad ir pienas gali imti tekėti) ir dėl emocinių priežasčių, pavyzdžiui, motinai žvelgiant į savo kūdikį, jį glostant, laikant ant rankų (ypač jeigu yra tiesioginis, vadinamas odos prie odos kontaktas), išgirdus kūdikio (net nebūtinai savo!) verksmą, atėjus laikui žindyti.
 • Pieno tekėjimas lytiškai susijaudinus. Pieno tekėjimą iš krūtų lemiančio hormono oksitocino koncentracija gali padidėti ir lytiškai susijaudinus, ypač jeigu speneliai, krūtys yra aktyviai stimuliuojamos.

Ką daryti, jeigu iš krūtų teka pienas?

Dažniausiai per pirmas 6-10 savaičių po gimdimo hormonų koncentracija normalizuojasi, nusistovi kūdikio žindymo ciklas ir savaiminis pieno tekėjimas liaujasi, todėl tiesiog reikia „išlaukti“.

Rečiau, bet pasitaiko, kad pienas sunkiasi visą žindymo laikotarpį – tai taip pat yra normalu.

Jeigu iš krūtų savaime besisunkiantis pienas kelia diskomfortą, pasinaudokite šiais patarimais:

 • Nešiokite liemenėlės įklotus. Specialių, pieną sugeriančių liemenėlės įklotų galima nusipirkti vaistinėje, didžiuosiuose prekybos centruose ir pan. Jie būna vienkartiniai arba daugkartiniai, skalbiami.
 • Nešiokite apsauginius krūtų gaubtelius, dėkliukus, pieno surinkiklius. Įvairiai vadinami, po liemenėle, tiesiai ant krūtų uždedami gaubteliai surenka perteklinį, ištekėjusį pieną. Jie taip pat naudojami apsaugoti sutrūkinėjusius, „nugraužtus“ spenelius.
 • Rinkitės margų raštų drabužius. Žinoma, margi drabužiai neapsaugo nuo pieno tekėjimo, tačiau pienui prasisunkus, dėmės yra mažiau pastebimos.
 • Turėkite atsarginių drabužių. Net ir naudojant liemenėlės įklotus, pienas gali prasisunkti (ypač jeigu po gimdymo praėjo nedaug laiko), todėl turėkite pakaitinę liemenėlę, švarius marškinėlius.
 • Žindymo metu pasiruoškite rankšluostį. Labai dažnai kūdikiui žindant iš vienos krūties, pienas sunkiasi ir iš kitos, todėl būkite pasiruošusi ir pasitieskite ar prie kitos krūties pridėkite rankšluostį, švarią nosinę ar pan.
 • Venkite krūtų ir spenelių stimuliacijos. Jeigu pieno gamyba labai aktyvi, nesirenkite aptemptais, trinančiais drabužiais, ieškokite laisvesnės liemenėlės, prausdamosis krūtis lieskite atsargiai, sekso metu venkite krūtų ir spenelių stimuliacijos.
 • Suspauskite krūtis, jeigu jaučiate, kad pienas ima sunktis. Pajutusi, kad pienas sunkiasi, pavyzdžiui, viešoje vietoje, atliekant kokį nors darbą, kuomet negalite nueiti į vonią ir pasikeisti sudrėkusio liemenėlės įkloto, sukryžiuokite rankas arba rankomis paremkite smakrą ir suspauskite krūtis. Toks spaudimas turėtų sustabdyti ar bent sumažinti pieno tekėjimą.
 • Nenuspauskite, nenutraukinėkite perteklinio pieno. Esant pieno pertekliui kyla noras jį tiesiog nusitraukti pientraukiu ar nuspausti rankomis, tai dažnai pasitaikanti klaida. Nusitraukdamos pieną tik paskatinsite jo gamybą. Esant labai dideliam spaudimui, galima nusispausti arba pientraukiu nusitraukti tik truputį pieno, tik tiek, kad sumažintumėte diskomfortą, tempimą.

Susiję straipsniai

Skausmas žindymo metu: priežastys ir sprendimo būdai

Ūmus, stiprus skausmas, skausmas viso žindymo metu ar po jo nėra normalu, tad reikėtų ieškoti priežasčių ir problemų sprendimo būdų.

Krūtų implantai ir žindymas: ką svarbu žinoti mamoms?

Moterys, turinčios krūtų implantus, rečiau žindo savo kūdikius. Tačiau reikėtų žinoti, kad įprastai implantai žindyti netrukdo ir pabandyti verta.

Rūkymas ir žindymas

Rūkymas nėštumo metu yra didžiulis tabu, tačiau ką apie šį žalingą įprotį svarbu žinoti jau pagimdžiusioms ir savo kūdikius žindančioms mamoms?

Naujausi komentarai

 1. Audigrija
  Audigrija prieš 3 m.

  Liepa07 parašė:
  Prie kokių prekių padėta , niekad nepastebėjau, kad būtų

  Kur vaikų prekės. Dažniausiai būna toje pačioje dėžėje kur ausų krapštukai 🙂 bent jau pas mus, pačioje lentynos apačioje, dar ir dėžės gale kartais 🙂

 2. Liepa07
  Liepa07 prieš 3 m.

  Liepa07 parašė:
  Prie kokių prekių padėta , niekad nepastebėjau, kad būtų

  Ačiū

 3. User has not uploaded an avatar
  Nežinomaa prieš 3 m.

  Sveikos, gal kuriai taip buvo, kad nėštumo 3 trimestre, pastebėjote kelis lašus ant krūtinės?

 4. User has not uploaded an avatar
  Laura86S prieš 3 m.

  Nežinomaa parašė:
  Sveikos, gal kuriai taip buvo, kad nėštumo 3 trimestre, pastebėjote kelis lašus ant krūtinės?

  Atsirado priešpienis. Visiškai normalu

 5. User has not uploaded an avatar
  Jeiny prieš 3 m.

  Nežinomaa parašė:
  Sveikos, gal kuriai taip buvo, kad nėštumo 3 trimestre, pastebėjote kelis lašus ant krūtinės?

  Priespienis 😊 man nuo 14 savaites jau po silto duso keli lasiukai pasirodydavo 😊