Skaitymas su vaikais: ką svarbu žinoti ir kuo tai naudinga?

Mama skaito dukrai gpointstudio | Shutterstock.com

Kaip ir viso pasaulio, taip ir Lietuvos tėvai skatinami pradėti skaityti kuo mažesniems vaikams ar net kūdikiams. Manoma, kad labai svarbu pradėti skaityti dar 2 m. nesulaukusiems mažyliams: tuomet aktyviai formuojasi įpročiai, tad jei skaityti vaikas pamėgs dabar, tikėtina, pomėgis išliks visam gyvenimui. Jeigu vaikui kasdien skaitoma, natūralu, kad jis domėsis knygomis ir noriai klausysis tėvų skaitomos literatūros, o vėliau, bebaigdamas darželį ir pradėjęs eiti į mokyklą, noriai skaitys ir pats.

Kaip skaitymą paversti vaiko pomėgiu?

Sudominkite vaiką: skaitymą paverskite linksmu žaidimu

Mažiems vaikams skaitymas prilygsta žaidimui: jie mėgsta vartyti knygutes, pirštais rodo paveikslėlius, mokosi tarties subtilybių ir kt. Skaitymas – puikus laisvalaikio paįvairinimo būdas, ypač kol mažylis dar nelanko darželio ir tėvams išradingai tenka ieškoti būdų jį užimti. Taigi pirmiausia svarbu, kad namuose būtų vaiko amžių ir interesus atitinkančių knygų. Vaiką sudominti galima įvairiais būdais, pavyzdžiui, prašant jo surasti knygoje vieną ar kitą paveikslėlį, keičiant balsą, jei knygoje yra dialogų, skaitant vieno ar kito knygos veikėjo žodžius galima rankose laikant skirtingus žaislus bei imituojant tų veikėjų kalbą ir t. t.

Sukurkite skaitymo ritualą

Skaitymas gali tapti savotiška rutina ar ritualu, tad pirmiausia svarbu rasti jaukią, patogią ir skaitymui pritaikytą vietą. Skaitymą galima susieti su migdymu ir skaityti kaskart vaikui ruošiantis ilsėtis. Skaitymas atpalaiduoja smegenis. Ramus balsas, monotoniška intonacija veikia raminamai, todėl vaikas greičiau užmigs.

Skaitykite po truputį, bet dažniau

Kuo vaikas mažesnis, tuo jam sunkiau ilgai išlaikyti dėmesį: net ir pats kantriausias vaikas netrykš noru vienu ypu perskaityti 30 ar 50 puslapių knygą. Todėl vaikams iki 3 metų kasdien skaitykite ne daugiau nei kelis knygos puslapius. Vyresniems vaikams galima paskaityti ir po kelias pasakas ar kelis knygos skyrius. Be to, geriau po truputį skaityti kasdien, o ne, pavyzdžiui, tik savaitgaliais ir ilgai. Vaikui neturi būti nuobodu, jis neturi pavargti: ypač tai turėkite omenyje skaitydami mažiems vaikams, nes jiems ir žaidimai, ir skaitymas yra varginanti veikla.

Skaitymo su vaikais nauda

  • Lavinama vaiko kalbos raida. Pirmieji dveji vaiko gyvenimo metai ypač svarbūs kalbos raidai, todėl tėvai su vaiku turi kuo daugiau bendrauti. Vienas iš bendravimo būdų – skaitymas: vaikai mokosi kalbinių subtilybių, po truputį patys pradeda kalbėti. Galima paprašyti vaiko drauge ištarti vienus ar kitus sudėtingesnius žodžius – jam tai bus puiki praktika. Labai svarbu, kad tėvai skaitytų išraiškingai: skirtingu tempu, skirtinga intonacija. Jei vaikas jau paaugęs, jam skaitant lavėja žodynas, todėl skaitančių vaikų kalba – turtingesnė, vaizdingesnė, raiškesnė. Labai dažnai skaitydami vaikai sužino ir įsimena naujų žodžių reikšmes.
  • Lavinami vaiko pažintiniai gebėjimai. Vaikai pasaulį pažįsta ne tik per įvairias patirtis. Puiki priemonė pažinti pasaulį – ir knyga. Skaitant knygeles mažas vaikas gali išmokti gyvūnų, daržovių, drabužių ir t. t. pavadinimus. Su vyresniais vaikais patariama skaityti ne tik pramoginę literatūrą, bet ir vaikiškas enciklopedijas, kurios smagia vaikų kalba supažindins su įvairiais šio pasaulio, gamtos reiškiniais, kitomis kultūromis, tradicijomis ir kt.
  • Ugdomas gebėjimas mąstyti. Skaitydamas vaikas mąsto: knygose pateikiami įvykiai, dialogai neišvengiamai skatina samprotauti ir ieškoti problemų sprendimo būdų. Taigi skaitydami knygas nepamirškite vaiko paskatinti pagalvoti paklausdami, pavyzdžiui, kodėl vilkas nupūtė vieno iš trijų paršelių namą ar kodėl apsimetė, kad yra mama ožka.
  • Lavinami vaiko fantazija, kūrybiškumas. Skaitant knygas vaikas susitapatina su pasakų, istorijų veikėjais, mintyse nusikelia į stebuklingus miestus ir pasaulius, todėl skaitymas – puikus būdas lavinti fantaziją ir kūrybiškumą.
  • Ugdomos vaiko emocijos, empatija, pamatinės vertybės. Iš knygų vaikai gali išmokti užjausti, padėti silpnesniems. Daugelyje istorijų gėris nugali blogį, tad knygos gali padėti ugdyti ir vaiko vertybes.
  • Knygos padeda pakeisti vaiko įpročius ar lengviau nugalėti įvairias baimes. Šiuo metu sukurta daug puikios literatūros, padedančios vaikams nugalėti, pavyzdžiui, sėdėjimo ant puoduko ar tamsos baimę, tad tėvams belieka tik rasti tokio tipo literatūros.
  • Kokybiškai praleidžiamas laikas su vaiku, puoselėjama jo psichologinė sveikata. Šiuolaikiniams tėvams, ypač po vaiko priežiūros atostogų grįžus į darbą, ne taip jau ir lengva rasti daug laiko bendravimui su vaiku, todėl skaitydami galite skirti kokybiško laiko vaikui netrikdant išmaniųjų prietaisų ekranams. Skaitydami puoselėjame ir teigiamą visos šeimos emocinį mikroklimatą, kuriame darnius santykius.

Kaip pasirinkti vaikiškas knygas?

Tam, kad tėvams būtų lengviau išsirinkti, ant knygos viršelio dažniausiai nurodoma, kokio amžiaus vaikams ji skirta.

  • Kūdikiams, vaikams iki 2 m. tinkamiausios knygos storais, kietais puslapiais – vaikai ir patys galės vartyti, „skaityti“ tokias knygeles. Mažųjų knygose gali ir visai nebūti teksto: paveikslėlius gali pakomentuoti tėvai. Knygos mažyliams dažnai būna su garsais, integruotais žaislais, iškiliais paveikslėliais ir t. t., tad vaikus sudominti – visai nesudėtinga. Kurdami knygas mažiems vaikams jų autoriai atsižvelgia į mažų vaikų raidos, smulkiosios motorikos ypatumus, gebėjimą sukoncentruoti dėmesį ir kt.
  • Paaugusiems vaikams (nuo 3 m.) tinka įvairi literatūra. Kuo vaikas didesnis, tuo daugiau teksto ir mažiau iliustracijų knygoje gali būti, bet atminkite, kad ikimokyklinio amžiaus vaikams ir pradinukams paveikslėliai knygose vis dar labai svarbūs. Su paaugusiu vaiku jau galima nuvykti į knygyną ar biblioteką ir leisti jam pačiam išsirinkti patikusias knygas. Jei vaikas jau pamėgo skaitymą, galima prašyti, kad artimieji kaskart įvairiomis progomis vaikui dovanotų naujų knygų.

Daugiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.