Su kūdikiu į baseiną: ką svarbu žinoti?

Baseinas kūdikiui – ir pramoga, ir nauda. Būtent dėl to jau pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais tėvai suskumba registruotis pirmosioms plaukimo (tiksliau – mažylio plukdymo) treniruotėms.
Tad ką tėvams svarbu žinoti apie kūdikių maudynes baseine?
Baseino nauda
- Stiprinami raumenys, todėl spartėja kūdikių fizinė raida: baseiną lankę kūdikiai greičiau pradeda vartytis, sėdėti, ropoti, stovėti ir, galiausiai, vaikščioti. Mankšta baseine ypač rekomenduojama kūdikiams, kurių raumenų tonusas yra padidėjęs, arba atvirkščiai – per žemas.
- Stiprinamos kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių sistemos.
- Stiprinamas imunitetas. Maudynių metu kūdikiai grūdinasi, tad didėja organizmo atsparumas viršutinių kvėpavimo takų ir virusinėms ligoms.
- Pagerėja kūdikio apetitas.
- Nauda emocinei sveikatai: maudynės suteikia daug malonių emocijų, po jų pagerėja mažylio miegas, kūdikis tampa ramesnis.
- Kūdikio socializacija: lankant baseiną paįvairinama dienotvarkė, kūdikis mokosi bendrauti su kitais vaikais, stiprina ryšį su mama arba tėčiu, turi galimybę patyrinėti naują aplinką.
Kada tinkamiausias laikas su kūdikiu pradėti lankyti baseiną?
Kūdikiai, visus 9 mėn. įsčiose išbuvę vandenyje, jame jaučiasi kuo puikiausiai. Tad maudyti mažylį vonelėje būtina nuo pirmųjų gyvenimo dienų.
Procedūras vonelėse padedant specialistui (kineziterapeutui) galima atlikti jau nuo pirmųjų gyvenimo savaičių.
Tačiau specialistai nesutaria, kada geriausias metas pradėti vizitus į baseiną:
- Vieni jų laikosi nuomonės, kad pradėti plaukimo treniruotes galima jau su 3 sav. mažyliais, vos tik jiems užgyja bambutė.
- Kiti specialistai įsitikinę, kad skubėti nereikėtų: į baseiną galima keliauti nuo 3–4 gyvenimo mėnesio, kai kūdikis jau tvirtai savarankiškai laiko galvą, o iki tol visiškai užtenka maudynių vonioje. Be to, teigiama, kad naujagimis gali išsigąsti didelės erdvės, triukšmo ir kt.
Tačiau kiekvieną situaciją reikia vertinti individualiai, atsižvelgiant į mažylio būklę, metų laiką, tėvų galimybes (pavyzdžiui, mamoms po gimdymo baseine nerekomenduojama lankytis bent 2 mėn.) ir kitus faktorius.
Tačiau jei planuojate lankyti baseiną, tikrai nereikėtų atidėti vizitų į jį po 4-ojo kūdikio gyvenimo mėnesio: iki 4 mėn. kūdikiai dar turi įgimtą plaukimo refleksą, panirę geba sulaikyti kvėpavimą, tad verta šiuos įgūdžius lavinti, antraip jie išnyks.
8–12 mėn. kūdikiai pradeda labiau bijoti vandens, tad juos gali tekti ilgiau pratinti, tačiau, žinoma, geriau baseiną pradėti lankyti vėliau, nei apskritai nelankyti.
Kaip rasti tinkamiausią kūdikiui baseiną?
Svarbu žinoti, kad kūdikiams tinka specialiai pritaikyti baseinai. Visų pirma juose vanduo būna šiltesnis (bent +32–33 °C), o vandens dezinfekavimui naudojama kur kas mažiau chloro ir kitų chemikalų arba taikomos pažangios vandens valymo bei dezinfekavimo technologijos. Palyginimui, įprastuose baseinuose temperatūra būna apie +26 °C, o chloro koncentracija – pernelyg didelė jautriai kūdikių odelei.
Be to, visa aplinka kūdikių baseinuose taip pat idealiai pritaikyta mažyliams ir jų tėvams: tokiuose SPA kūdikius patogu perrengti, pervystyti, persirengimo kambariuose yra maniežai, kuriuose vaikutį galima padėti, kol mama ar tėtis rengiasi, dažniausiai įrengta ir speciali patalpa, kurioje mama ramiai galėtų kūdikį žindyti ir t. t.
Ar kūdikius rekomenduojama maudyti bendruosiuose baseinuose?
Naujagimiai ir kūdikiai yra kur kas jautresni įvairioms infekcijoms, tad jų į bendruosius baseinus nerekomenduojama vestis ir dėl didesnės infekcinių ligų rizikos, ne tik dėl chloro koncentracijos.
Bendruosiuose baseinuose rekomenduojama lankytis nuo 1-erių metų.
Kada kūdikiams negalima lankyti baseino bei į ką dar atkreipti dėmesį planuojant vizitus?
Baseino apskritai lankyti nereikėtų atopiniu dermatitu sergantiems kūdikiams ar pastebėjus, kad po sąlyčio su baseino vandeniu pasireiškė alerginė reakcija.
Į baseiną nereikėtų vykti, jei kūdikis susirgo sloga, karščiuoja, pasireiškė kiti kvėpavimo takų infekcijos požymiai, mažylis vemia, viduriuoja, tapo vangus, mieguistas, neramus ir pan.
Į baseiną geriausia išsiruošti, kai kūdikis yra išsimiegojęs, sočiai pavalgęs (bet ne permaitintas), todėl reikėtų pasirinkti dienos metą, kai mažylis būna žvalus ir linksmas. Žinoma, geriau rinktis laiką, kai baseine būna mažiau žmonių, nes kūdikis gali išsigąsti triukšmo.
Kaip dažnai vykti į baseiną ir kiek laiko turėtų trukti kūdikio treniruotės baseine?
Su kūdikiu į baseiną rekomenduojama vykti 1–2 kartus per savaitę. Naujagimių ir kūdikių iki 12 sav. maudynės turėtų trukti ne ilgiau nei 20 min., vyresni kūdikiai gali pliuškentis iki 35 min. Tiesa, pirmuosius kartus neverta persistengti.
Ką įsigyti prieš pradedant su kūdikiu lankyti baseiną? Reikmenų sąrašas:
- Maudymosi kostiumas kūdikiui (nebūtina).
- Specialios maudymosi kelnaitės.
- Plaukimo priemonės (ratukas ir pan., jei rekomendavo kineziterapeutas).
- Kūno ir plaukų prausiklis, kiti higienos reikmenys, vata ar krapštukai ausims išvalyti.
- Drėkinamasis kremas arba raminamasis-apsauginis kremas (pavyzdžiui, „Sudocrem“).
- Rankšluostis (geriausia – su gobtuvu).
- Paklotas pervystymui.
- Krepšys ar kurpinė daiktams susidėti.
- Neperšlampamas maišelis drėgnai tekstilei.
Kaip apsaugoti kūdikio odą prieš ir po maudynių baseine?
Prieš ir po maudynių baseine kūdikį reikėtų nuprausti po dušu. Vanduo turėtų būti drungnas. Maudynių duše metu kūdikį laiko mama arba tėtis.
Prieš maudynes nieko naudoti nereikia. Pasimaudžius baseine kūdikių odelę, ypač jei ji sausa ar linkusi į iššutimus, reikėtų patepti kremu, nes tiek pats vanduo, tiek ir chloras, net jei jo koncentracija vandenyje ir labai nedidelė, sausina odą. Naudokite tik kūdikiams skirtas priemones be konservantų, kvapiklių ir kitų realios naudos neteikiančių komponentų.