Svarbiausios etiketo taisyklės seneliams
Senelių bendravimas su anūkais – sena kaip pasaulis, tačiau vis dar aktuali tema. Juk seneliai – vienos svarbiausių figūrų vaiko gyvenime, o blogo pavyzdžio rodyti nenori niekas. Jei norite, kad jūsų santykiai su vaikais ir anūkais būtų harmoningi, laikykitės šių taisyklių!
Ko negalima daryti seneliams?
Neignoruokite socialinio etiketo. Dauguma vyresnės kartos žmonių nesinaudoja socialiniais tinklais, arba naudojasi nelabai aktyviai, tačiau jeigu priklausote techniškai pasikausčiusiųjų ir aktyvių senelių grupelei, būtina laikytis socialinio etiketo taisyklių: nesidalinkite anūkų nuotraukomis, jeigu neturite jų ir tėvų sutikimo, nekomentuokite kiekvieno įrašo, nepaverskite jo dialogu, nepublikuokite įrašų, kur reiškiate nuoskaudas ar nepasitenkinimą vaikais ar anūkais, nekvieskite anūkų „į draugus“, jeigu jie patys to nenori, ir t.t.
Nerinkite anūkui ar anūkei vardo už tėvus. Išrinkti vardą – labai svarbi ir asmeniška tėvelių užduotis, o klausytis aplinkinių, peršančių savo nuomones, sunku. Mažai kam įdomu, kuo vardu jūsų tolimas, gerbiamas, anapilin iškeliavęs giminaitis, arba kaip jus vadindavo vaikystėje.
Nepirkite brangių dovanų, nepasitarę su tėvais (pavyzdžiui, milžiniško pliušinio lokio, kompiuterio, išmaniojo telefono ir t.t.). Seneliai neturi dovanoti tokių brangių dovanų be tėvelių žinios ir sutikimo.
Nepirškite savo įsitikinimų anūkams. Žinoma, jūs norite juos auklėti „teisingai“, tačiau leiskite jiems patiems pasitrinkti, kuo ir kada tikėti. Religija ir politinės pažiūros – kiekvieno asmeninis reikalas.
Nepalikite tėvų nežinioje. Tėvams nėra nieko baisiau, nei spėlioti, su kuo ir kur yra jų vaikas. Nors seneliu ir močiute galima pasitikėti, mama ir tėtis visada turi žinoti, kur ieškoti savo atžalos, ar jai viskas gerai, ką ji veikia.
Neišskirkite savo „numylėtinių“. Dauguma senelių ir močiučių to net nesuvokia, tačiau pirmenybę gali teikti kuriam nors vienam anūkui, tuo įskaudindami kitą.
Nekaltinkite mamos už tai, kaip ji maitina vaiką – krūtimi ar iš buteliuko. Tai – mamų pasirinkimas, ir jos turi teisę rinktis, net jeigu su jų nuomone ir nesutinkama. Net jeigu jums nepatinka, kad mama maitina iš buteliuko, gali būti, kad ji maitinti krūtimi dėl kokios nors priežasties tiesiog negali.
Neišduokite senų mamos ir tėčio paslapčių. Žinoma, įvairūs tėvelių nuotykiai paauglystėje gali labai pralinksminti, tačiau kas užtikrins, kad anūkai nepaseks jų pėdomis? Pasilaikykite tokias istorijas, kol anūkai paaugs ir supras daugiau.
Venkite emocinio manipuliavimo. Pvz.: „Man liko visai nedaug, bet jeigu jūs iš tikrųjų norite sutikti Naujuosius ne su manimi, o Turkijoje, ką gi...“ Taip jūs labai rizikuojate susigadinti santykius. Emocinių manipuliatorių niekas nemėgsta, ir intuityviai jų vengia.
Neignoruokite tėvų nustatytų mitybos taisyklių. Jeigu tėvams atrodo, kad vaikui saldumynų (ar ko nors kito) kiekius reikia apriboti, jūs šioms taisyklėms turite paklusti. Atminkite, kad tėvai vaikui – pirmoje vietoje.
Nekalbėkite blogai apie savo artimuosius. Nesvarbu, kokie pikti ant savo vaikų ar nusiminę seneliai, tačiau to niekada negalima rodyti anūkams matant. Jei norite išsiaiškinti tarpusavio santykius – darykite tai be pašalinių.
Nelaužykite taisyklių slapčiomis. Mamos ir tėčio nustatytų taisyklių laužymas griauna tėvų autoritetą vaiko akyse. Jeigu tėvai guldo atžalą kažkurią konkrečią valandą, laikykitės instrukcijos.
Nesitikėkite, kad anūkai bus auklėjami ir augs taip, kaip augo jūsų vaikai. Ir nesistebėkite, kad „jūsų laikais“ viskas buvo kitaip. Laikas eina, viskas keičiasi, ir tai, kad buvo gerai tada, nebūtinai bus gerai ir dabar.
Nelyginkite anūkų. Vienam gali geriau sektis mokslai, kitam – sportas. Tai – normalu, ir akcentuoti to nereikia. Vaikai ir patys puikiai žino, kad jų gabumai skiriasi, bet jautriai reaguoja, jeigu juos lygina artimiausi ir brangiausi žmonės.
Senelių bendravimas su anūkais – sena kaip pasaulis, tačiau vis dar aktuali tema. Juk seneliai – vienos svarbiausių figūrų vaiko gyvenime, o blogo pavyzdžio rodyti nenori niekas. Jei norite, kad jūsų santykiai su vaikais ir anūkais būtų harmoningi, laikykitės šių taisyklių!
Nekritikuokite jaunų tėvelių dėl vaiko svorio. Svoris – tai labai slidi tema, kalbėti apie jį geriau nereikia. Ant jaunų ir nepatyrusių tėvelių pečių ir taip užvirsta sunki rūpesčių našta, o senelių kritika sunkumų įveikti nepadeda.
Neveskite anūkų į kirpyklą tėvams to nežinant. Vaiko šukuosena – tai vienas iš tų dalykų, kuriuos sprendžia tėvai. Nesistenkite nustebinti savo vaikų netikėta anūko šukuosena.
Nekvoskite anūkų, norėdami išgauti informaciją apie jų tėvus. Vaikai jūsų konfliktuose ir atostogų planuose neturi būti tarpininkai. Jei gresia skyrybos, vaikai ir taip išgyvena stresą – tardymai ir manipuliacijos sureguliuoti santykių šeimoje nepadės.
Nedovanokite gyvūnų. Nesvarbu, kaip anūkai žada, kad prižiūrės šuniuką ar kačiuką. Atminkite, kad gyvūnas – tai didelė atsakomybė. Sprendimą jį įsigyti gali priimti tik tėvai, atsižvelgdami į savo galimybes ir kitas aplinkybes. Juk šuo dovanojamas ne Kalėdoms, o visam gyvenimui!
Neerzinkite. „O, tai tavo nauja mergina? Tu ją myli?“ Nereikalingi klausimai ir komentarai apie asmeninį gyvenimą gali visam laikui atimti iš vaiko norą dalintis su jumis savo išgyvenimais.
Nepatarinėkite mamai, ar jai sėdėti namuose, ar dirbti. Šiuolaikinės mamos motinystės atostogomis ilgai nesidžiaugia. Seneliai turi leisti dukrai dėl karjeros i motinystės spręsti pačiai.
Nemaitinkite anūko taip, lyg jis mėnesį būtų nevalgęs. Saldainis – neblogai, bet juk ne po kilogramą per dieną tokiam mažam žmogučiui... Viskam turi būti saikas.
Venkite stereotipinio mąstymo. Frazė „Mane taip auklėjo“ nepateisina rasizmo, seksizmo ir pan. Bet kokiomis aplinkybėmis stereotipų, racionalaus pagrindo neturinčios nuomonės piršimas anūkams yra tabu.
Nekeiskite nustatyto grafiko. Gal pažaisti su anūkais prieš miegą ir nėra blogai, jeigu jie lieka nakvoti pas jus, tačiau tėvų namuose galioja tėvų taisyklės, ir tėvų nustatyto miego režimo jums keisti nereikia.
Nesileiskite apakinami. Gal jūsų anūkė – pati gražiausia mergaitė pasaulyje, tačiau nuolatinio jos nepaprasto grožio aukštinimo pasekmės gali būti ne pačios maloniausios. Užuot apsisukdami žarstę komplimentus už gražų veidelį, geriau akcentuokite jos pasiekimus, charakterio bruožus.
Nerodykite anūkams, kad nesutinkate su jų tėvais. Net jeigu jums nepatinka koks nors jūsų vaikų sprendimas, negalima leistis į ginčus anūkams matant. Žinote posakį: „Beždžionėlė mato, beždžionėlė daro...“
Nereikalaukite, kad atostogas šeima praleistų pas jus. Kur jas praleisti – ir taip sunku apsispręsti, o priekaištaudami šios užduoties nepalengvinsite. Neužverskite ant vaikų pečių daugiau, negu būtina.
Nekritikuokite ir nežeminkite kito žmogaus vaiko akyse. Gali būti, kad vaikas blogo pažymio iš tikrųjų nenusipelnė, tačiau greičiausiai mokytojas tiesiog atliko savo darbą. Jūsų nepagarba mokytojams, auklėtojoms ir treneriams provokuoja vaiką elgtis nepagarbiai.
Venkite lyčių stereotipų. „Žiūrėk tu man, kaip berniukas tu gerai šoki...“, arba „kaip mergaitė tu labai greitai bėgioji“ – tokios frazės kerta per savivertę ir kliudo siekti savo tikslų ateityje. Toks anūkų spraudimas į rėmus neleidžia išreikšti turimo potencialo.
Nežiūrėkite į anūkus kaip į pigią darbo jėgą. Neprašykite nuplauti automobilio ar nupjauti žolės kaskart, kai anūkai atvažiuoja į svečius, jeigu galite tai padaryti patys. Anūkai labai greitai pasijus išnaudojami.
Priimkite pagalbą, kai ją jums siūlo, arba bent jau nepamirškite apkabinti ir pasakyti „prašau“.