Tamsūs kūdikio paakiai: normalu, ar reikėtų sunerimti?

Kūdikis patamsėjusiais paakiais Bricolage | Shutterstock.com

Daugelis tėvų, pamatę patamsėjusius naujagimio ar kūdikio paakius, nemenkai sunerimsta ir teiraujasi, galbūt tai kokios nors ligos ar organo nepakankamumo simptomas? Tačiau medikai suskumba tėvus nuraminti: dažniausiai tai visiškai normalu ir jaudintis pagrindo nėra.

Dėl kokių priežasčių kūdikių paakių oda patamsėja?

Kūdikių oda yra plonesnė ir gležnesnė nei suaugusiųjų (o jų oda itin plona vien tik paakių srityje). Kūdikių oda akiduobių srityje dažnai atrodo tamsesnė dėl to, kad smulkios kraujagyslės, esančios arti odos paviršiaus, yra aiškiau matomos.

Kartais tamsūs ratilai aplink kūdikio akis gali atsirasti ir vėl išnykti. Dažniausiai jie paryškėja, jei kūdikis pavargęs, blogai jaučiasi arba jo oda yra jautri.

  • Kūdikio gymis. Tėvai dažniau pastebi tamsius ratilus aplink akis, jei kūdikis yra tamsesnio gymio: tai – dėl pigmento melanino, dėl kurio paakių oda tampa intensyvesnio atspalvio. O jei kūdikio oda yra ypač balta, tamsūs paakiai taip pat bus greičiau pastebimi tiesiog dėl didesnio kontrasto.
  • Kiti genetiniai veiksniai. Jei vienam iš kūdikio tėvų po akimis nuolat tarsi susidarę šešėliai, tikėtina, kad šią estetinę ypatybę gali turėti ir mažylis. Paakiai patamsėti taip pat gali dėl genų nulemtos veido anatomijos / struktūros (pavyzdžiui, jeigu po akimis yra maišeliai, metantys šešėlį).
  • Peršalimas ir nosies užgulimas. Kai nosis užsikimšusi, ją supančios kraujagyslės tampa didesnės ir tamsesnės. Analogiškai – ir paakiai: jei kūdikio oda aplink akis atrodo tamsesnė nei įprastai ir kartu pasireiškė slogos simptomai, tai gali būti susiję. Dėl nosies užgulimo gali užsikimšti kraujagyslės, susilpnėti kraujotaka. Taigi, jei kūdikiui pasireiškė viršutinių kvėpavimo takų infekcija, paakiai laikinai gali patamsėti ir paburkti.
  • Dehidratacija. Jeigu kūdikis geria mažai skysčių arba juos praranda dėl karščiavimo, viduriavimo, vėmimo, akys natūraliai šiek tiek įdumba, todėl paakiai gali atrodyti tamsesni nei įprastai.
  • Miego problemos, nuovargis. Jeigu kūdikis yra labai pavargęs, vėlgi jis gali atrodyti labiau išblyškęs nei įprastai. Dėl to po oda esančios kraujagyslės atrodys tamsesnės, ypač jei kūdikis dažnai trina ir tokiu būdu sudirgina akis bei jautrią paakių odą.
  • Astma. Tamsūs ratilai po akimis gali atsirasti dėl užsikimšusių ir susiaurėjusių vamzdelių, kuriais deguonis pernešamas į plaučius ir iš jų.
  • Širdies yda, kitų organų ligos ar nepakankamumas.  Retais atvejais tamsius paakius gali lemti širdies yda, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos ar nepakankamumas, inkstų arba šlapimo pūslės ligos ar nepakankamumas.
  • Kitos retai pasitaikančios priežastys. Paakiai rečiau patamsėja dėl alergijų, alergenų ar dirgiklių poveikio, egzemos, bakterinės sinusų infekcijos ar vitamino K trūkumo. Labai retais atvejais paakių oda patamsėja ir paburksta dėl naviko – neuroblastomos. Tai gali reikšti, kad neuroblastoma išplito į sritį už akies.

Kaip sumažinti tamsius ratilus po kūdikio akimis?

Tamsūs kūdikio paakiai – ne toks ir retas reiškinys. Dėl to pernelyg jaudintis nereikėtų, ypač jei kūdikis gerai valgo, priauga svorio ir gerai miega. Tačiau jei nerimaujate ar pajuodus paakiams atsirado ir kitų ligos simptomų, nedelsdami pasitarkite su gydytoju.

Svarbu spręsti kūdikių miego problemas ir užtikrinti, kad kūdikis pakankamai pailsėtų, gerai maitintųsi, būtų aktyvus ir priaugtų svorio.

Jei patamsėjusių paakių sukėlėja yra alergija, apsaugokite kūdikį nuo galimų dirgiklių – žiedadulkių, dulkių ir pan. Tai padės išvengti užsikimšusių sinusų, o kartu – ir patamsėjusių paakių.

Tamsūs ratilai išnyks arba bent sumažės gydant priežastį, pavyzdžiui, pradėjus lašinti vaisų nuo nosies užgulimo ar gydant alergiją.

Susiję straipsniai

Kūdikio galvos apimtis ir jos matavimas

Naujagimio galvos apimties matavimas – viena pirmųjų procedūrų, kurią gydytojai ar slaugės atliks jūsų gimusiam vaikeliui.

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!