„Tėvų darželio“ laidoje - apie vaikų darželius

„Tėvų darželio“ TV laidos vedėjas Žygis Stakėnas ir laidos herojus Kamilis „Tėvų darželio“ laidos stop kadras

Kada leisti vaiką į darželį? Kaip palengvinti vaiko adaptaciją? Ką turi mokėti į darželį einantis vaikas? Šie ir dar daugiau klausimų tikrai kyla visiems apie darželį svarstantiems mažylių tėvams. Į juos pasistengėme atsakyti drauge tinklaraščio „Mamos gyvenimas“ įkūrėja Žemyna Treidere, vaikų psichologe Gintare Pupinyte ir edukologėmis Milda Jankauskiene bei Bernadeta Cicėnaite.

Laidoje savo patirtimi pasidalinusios Žemynos vyresnėliai sūnūs lanko darželį - mama norėjo, kad vaikai darželyje socializuotųsi su bendraamžiais, mokytųsi disciplinos ir taisyklių laikymosi.

Kokio amžiaus vaiką geriausia leisti į darželį?

Gamtos darželio „Po Smilgom“ įkūrėja, edukologė Milda Jankauskienė pasakoja, kad į darželį eiti pasirengęs vaikas turėtų rodyti įvairius savarankiškumo ženklus: pavyzdžiui, sugebėti bent trumpam pasilikti ne tik su mama ar tėčiu, bet ir su kitais suaugusiais.

Vaikų raida skiriasi, tačiau dauguma vaikų yra pakankamai subrendę darželiui, sulaukę maždaug dvejų. Tokio amžiaus vaikučiai jau geba savarankiškai nurimti, jie moka (arba sparčiai mokosi) laikytis taisyklių, įpranta prie dienos ritmo, juos pradeda dominti socializacija su bendraamžiais, o mažesniems vaikams itin būdingas išsiskyrimo nerimas jau ima slūgti.

Kaip palengvinti vaiko adaptaciją darželyje?

Dauguma edukologų siūlo vaikus prie darželio pratinti po truputį: visų pirma, papasakoti vaikui apie darželį, žaisti su darželiu susijusius žaidimus, skaityti knygeles. Vėliau darželyje tik pasisvečiuoti, susipažinti su auklėtojomis.

Adaptacijos periodu vaiką darželyje rekomenduojama palikti tik trumpam (būtinai prieš tai atsisveikinus ir patikinus, kad netrukus grįšite!) ir išsiskyrimo laiką palaipsniui ilginti.

Dauguma vaikų adaptuojasi per 1-3 savaites, kitiems gali prireikti ir poros mėnesių.

Daugiau apie tai skaitykite:

Kodėl vaikas nenori eiti į darželį?

Vaikų psichologės Gintarės Pupinytės teigimu, normalu, kad į darželį išeinantis vaikas patiria stresą - juk tai didelis pokytis su mama įpratusiam būti ir tvirtą ryšį su ja turinčiam mažyliui.

Svarbu, vaiką tinkamai paruošti ir atrasti jam tinkančius nusiraminimo būdus. Psichologė pasakoja, kad daugelis vaikų atsineša savo žaislus, „mylimukus“. Vaikus reikėtų paruošti pasakojant apie darželį, žaidžiant teminius žaidimus, skaitant knygutes.

Jeigu anksčiau darželį mėgęs vaikas, nebenori ten eiti, reikėtų ieškoti priežasčių. Pavyzdžiui, ilgai ar dažnai sergantiems, namie ypatingą tėvų rūpestį gaunantiems vaikams sunku ir vėl prisitaikyti prie darželio rutinos. Stresą vaikui gali kelti ir įvairūs pokyčiai, pavyzdžiui, pasikeitusi auklėtoja, nauji „grupiokai“ ir pan.

Žinoma, nereikėtų atmesti ir blogiausio scenarijaus, t.y. kad vaikas darželyje skriaudžiamas.

Apie tai skaitykite:

Darželyje visko būna... Bet nugali gerumas!

Gabrielius laidoje pasakojo į darželį einantis, kaip į darbą, o smagiausia dalis yra draugų gimtadieniai, nes tuomet galima prisivalgyti daug skanumynų.

Jo brolis Kamilis taip pat mėgsta eiti į darželį, tačiau neslepia, kad tarp vaikų visko pasitaiko ir moko, kaip reikia paguosti draugą, jeigu įvyko muštynės ar kiti negerumai...

„Tėvų darželio“ laidą žiūrėkite 10.00 per TV3, laida kartojama pirmadieniais 9.00 per TV8. Visus laidos įrašus rasite TV3play.lt.

Susiję straipsniai

„Mažylių klubas“ – visiems atsakingai taupantiems tėvams (video)

„Mažylių klubas“ – taupančios šeimos lojalumo programa, specialiai sukurta, kad tėvystė ir vaikystė būtų lengvesnė.

Kaip pradėti medituoti? (video)

Net ir neilga kasdienė meditacija padeda pailsėti ir nurimti, todėl ją tikrai verta išbandyti mažus vaikus auginantiems tėvams.

Kaip teisingai naudoti apsaugines kaukes? (video)

Šias taisykles paruošėme, remdamiesi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) informacija.