Metas į darželį! 10 naudingų patarimų tėvams (3)

Vaikai žaidžia darželyje ant grindų veryulissa | Shutterstock.com

Darželio lankymas - didelis iššūkis vaikui bei tėvams, tad dalinamės naudingais patarimais, kad adaptacija būtų kuo sklandesnė ir paprastesnė.

1. Įvertinkite vaiko brandą. Svarbiausia, kad darželį pradedantis lankyti vaikas sugebėtų bent šiek tiek pabūti kitų suaugusiųjų (pvz., senelių, tetų ar pan.) globoje, t.y. jo neturėtų kamuoti stiprus išsiskyrimo nerimas. Didelę reikšmę turi ir kiti vaiko brandą rodantys ženklai: savarankiškumas, gebėjimas suprasti ir laikytis taisyklių bei nurodymų, mokėjimas nusiraminti pačiam, pripratimas prie ritmo ir t.t.

2. Skatinkite vaiko savarankiškumą. Savimi gebančiam pasirūpinti vaikui adaptuotis bus paprasčiau, todėl dar prieš pradėdami leisti vaiką į darželį ugdykite ir skatinkite jo savarankiškumą. Pavyzdžiui, mokykite vaiką savarankiškai valgyti, apsirengti ir nusirengti, naudotis puoduku, nusiplauti rankytes.

3. Pasirinkite tinkamiausią darželį. Jeigu turite galimybę, pirmą kartą darželyje apsilankykite be vaiko - susitikite su auklėtojomis, pasikalbėkite apie darželio ir jų pačių požiūrį į vaikų auklėjimą bei auginimą, pasidomėkite darželio programa, paskaitykite kitų tėvų atsiliepimus apie darželį internete, paklausinėkite pažįstamų.

4. Supažindinkite vaiką su darželio koncepcija. Papasakokite, kas yra vaikų darželis, kodėl tėvai ten nuveda vaikus, ką jie ten pasilikę veikia. Žaiskite vaidmenų žaidimus apie darželį (pavyzdžiui, vaidinkite, kad į pliušinis meškinas į darželį veda savo vaiką kiškutį. Kiškutis darželyje visiems sako „labas“, žaidžia, valgo miega, o vakare jį pasiima tėtis meškinas, jie keliauja namo). Skaitykite knygeles apie darželį.

5. Skirkite laido adaptacijai. Pirmiausiai pro darželį galite tiesiog praeiti, vėliau - užeiti į jo teritoriją, pasižvalgyti, o galiausiai - supažindinti vaiką su auklėtoja, trumpam jį palikti ir laiką palaipsniui ilginti.

Daugiau apie tai skaitykite:

6. Paruoškite vaiką įvairioms situacijoms. Vaikai patiria mažiau streso, jeigu jie yra paruošti „kritinėms“ situacijoms - su vyresniais vaikais jas galite aptarti žodžiu, su mažyliais - suvaidinti žaidimo metu. Pavyzdžiui, kelios dažnos situacijos:

  • „Noriu į tualetą“ - reikia nueiti ir apie tai pasakyti auklėtojai, ji padės pasinaudoti puoduku.
  • „Nenoriu miegoti“ - galima nemiegoti, bet šalia pasiguldyti meškiuką ir tyliai saugoti jo miegą.
  • „Nenoriu valgyti“ - reikėtų visko po truputį paragauti. Gal kas nors patiks?
  • „Kitas vaikas mušasi“ - reikia jam pasakyti „ne“, „stop“, „man nepatinka“, o jeigu tai nesuveikia - pasiguosti auklėtojai.

7. Visuomet atsisveikinkite! Tyliai išsmukę nepamatysite vaiko ašarų, tačiau neabejotinai sukelsite jam skausmo, nepasitikėjimo, vienišumo ir kitus negatyvius jausmus. Ilgi atsisveikinimai taip pat gali būti emociškai sudėtingi, tačiau apkabinimas ar bučkis ir „Ate, geros dienos, pasimatysime vakare“ yra būtinas.

8. Pasiimkite vaiką sutartu laiku. Kelionės į darželį arba atsisveikinimo metu susitarkite, kada pasiimsite vaiką ir susitarimo būtinai laikykitės. Pasiėmimo iš darželio laiką įvardinkite taip, kad vaikas suprastų, pavyzdžiui, po pietų miegelio arba po vakarienės.

9. Pasikalbėkite apie dieną darželyje. Dažnai mažiems vaikams lengviau prisiminti detales, keliaujant per dieną nuo naujausių įvykių iki seniausių, t.y. nuo vakaro iki ryto. Pavyzdžiui, „Dabar mes einame iš darželio. O ką veikei prieš tai? Valgei vakarienę? O kas buvo vakarienei? Ar patiko? Kokį žaidimą žaidėte prieš vakarienę?“ ir t.t.

10. Stebėkite vaiko elgesį. Mažam vaikui gali būti sunku prisiminti arba aiškiai įvardinti, kas įvyko darželyje, tačiau daug ką atskleidžia vaiko elgesys. Pavyzdžiui, jeigu darželį pradėjęs vaikas ėmė grubiai žaisti, daužyti, laužyti žaisliukus, gali būti, kad jis tokį elgesį tiesiog nukopijavo nuo kito vaiko, tačiau gali būti, kad jis pats patyrė kitų vaikų ar auklėtojų grubumą.

Daugiau apie nerimą turinčius kelti vaiko elgesio pokyčius skaitykite:

Susiję straipsniai

Kokius klausimus užduoti renkantis darželį?

Renkantis darželį vertėtų pasikalbėti su administracijos darbuotojais arba auklėtoja. Paruošėme klausimų, kuriuos verta užduoti, sąrašą.

Kaip užregistruoti vaiką į darželį?

Straipsnyje trumpai apžvelgiama priėmimo į darželius 5 didžiausiuose Lietuvos miestuose tvarka.

Mamos dalijasi patirtimi apie vaikų ligas ir sirgimus: kaip sau padėti?

Gydytoja Vytenė Menkevičienė juokauja, sakydama, kad daug žmonių mano, jog gydytojų vaikai neserga. Deja. Kaip su savo vaikų ligomis kovoja gydytojai?

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Martyna M. prieš 3 m.

    O kaip išleisti vieneriu metu vaika į darželį, kai kito pasirinkimo nelabai yra?

  2. Gelyte7777 prieš 3 m.

    Tai ir 9 mėnesių kūdikius jau būna į darželį veda. Jei nėra pasirinkimo tai nėra.

  3. User has not uploaded an avatar
    Zhuzhu prieš 3 m.

    Vienerių metų lengviau adaptuojasi negu vyresni. Idealiu atveju tiesiog žiūrėti, kad adaptacija nesupultu su atsiskyrimo nerimo pikiniais laikotarpiais. Dar svarbu, kad būtų darželyje asmuo, kuriuo vaikas pasitikėtų ir jaustųsi saugus. Na ir paskutinis dalykas - tėvų psichologinis pasiruošimas. Vaikai labai jaučia. Gali būti, kad būtų geriau jei tėtis eitų su vaiku per adaptacija vietoj jūsų

    Sūnus išėjo į darželį 11 mėnesių. Po savaitės miegojo pietų. Dabar jam beveik dveji 🙂