Kaip išmokyti kūdikį valgyti šaukšteliu? (44)

Tik praktikuodamasis vaikas gali įvaldyti šaukštą. Oksana Kuzmina | Shutterstock.com

Savarankiškas valgymas šaukšteliu - svarbus įgūdis, suteikiantis vaikui savarankiškumo, leidžiantis valgyti drauge su visa šeima, gerinantis smulkiąją motoriką ir akies - rankos koordinaciją.

Kada kūdikiai išmoksta valgyti šaukšteliu?

Gebėjimas valgyti šaukšteliu labai priklauso nuo fizinės vaiko raidos, pasirinkto primaitinimo būdo, vaikui siūlomų maisto produktų (pavyzdžiui, skystesnes tyreles šaukštu pakabinti gerokai sunkiau), tėvų pastangų išmokyti vaiką ir kt.

Kai kurie kūdikiai išmoksta valgyti šaukštu dar iki metukų, kiti šio įgūdžio neįvaldo ir iki dvejų, tačiau dauguma pusantrų metų kūdikių jau gali valgyti savarankiškai.

Kada pradėti mokyti kūdikį valgyti šaukšteliu?

Rekomenduojama paduoti kūdikiui šaukštelį vos pradėjus primaitinimą.

Tai įprasta praktika, pasirinkus kūdikio vedamą primaitinimą (angl. baby led weaning arba BLW), tačiau jeigu nusprendėte primaitinti kūdikį skystesnėmis tyrelėmis, vis tiek įduokite vaikui į rankas šaukštelį susipažinimui.

Kaip mokyti kūdikį valgyti šaukšteliu?

 • Leiskite kūdikiui stebėti suaugusiuosius. Maždaug 6 - 8 mėn. kūdikiai ima aktyviai atkartoti suaugusiųjų elgesį ir efektyviai mokosi stebėdami aplinką. Maitinkite kūdikį (arba leiskite jam valgyti pačiam) prie bendro stalo.
 • Kūdikiui matant valgykite lėtai ir išraiškingai. Pakabinkite šaukštu maisto, jį po truputį veskite link savo burnos, plačiai išsižiokite, labai aiškiai kramtykite ir rykite. Toks sulėtintas ir perspaustas vaidinimas padės kūdikiui suvokti valgymo veiksmų seką.  
 • Duokite kūdikiui šaukštelį. Pradžioje jis šaukštą tik laikys, vėliau ims su juo žaisti, jį kramtyti, tačiau netrukus bandys juo pasemti maisto ir savarankiškai pavalgyti.
 • Išbandykite skirtingus šaukštelius ir atraskite jūsų kūdikiui patogiausią dydį bei formą. Įprastai kūdikiams lengviau išmokti naudotis trumpesnę, storesnę rankeną turinčiu, negiliu šaukšteliu.
 • Pakabinkite šaukšteliu maisto. Primaitinimo pradžioje pakabinkite šaukšteliu maisto ir paduokite vaikui pilną šaukštą. Jeigu vaikas valgo greitai, yra nekantrus galite iškart naudoti 2-3 šaukštelius, t.y. kol vaikas valgo nuo vieno iš anksto užpildyto šaukštelio, užpildykite antrąjį (trečiąjį) ir šaukštus rotuokite.
 • Duokite lipnesnio, tirštesnio maisto. Iš šaukštelio lengvai išsiliejančiai, skystai sriubai burnytę pasiekti bus žymiai sunkiau nei lipniai košei ar ne iki galo sutrintoms daržovių ir vaisių tyrėms.
 • Pozityviai nusiteikite. Jei mažylis supykęs numetė šaukštą ar išsiterliojo - jokiu būdu nedrausminkite jo ir nebarkite – tik taip leisite jam tobulėti. Stenkitės į situaciją žiūrėti su humoru ir džiaugtis naujais vaikelio įgūdžiais, kurie gerėja kasdien.

Svarbu

Pradėjus primaitinimą itin pravartu paskaityti apie kūdikių ir mažų vaikų užspringimus bei esant reikalui būti pasiruošus suteikti reikiamą pagalbą.

Susiję straipsniai

Ar tikrai žindymą mamos sudievinę? Viskas, ką reikia žinoti apie kūdikio maitinimą

Simonas Urbonas pastebi, kad moterys Lietuvoje yra linkusios „sudievinti“ žindymą. Daugelis dažnai turi savo tvirtą ir nusistovėjusią nuomonę.

Žįsti iš krūties ir čiulpti iš buteliuko – ne tas pats

Ne visos moterys po gimdymo turi pieno. Anot atliktų mokslinių tyrimų, apie 1–2 procentai moterų jo neturi dėl tam tikrų organizmo patologijų.

Ar mišinukai tikrai – blogis: mamos Medeinos Andriulienės nuomonė

Simonui Urbonui pasidalijus, kad jo dukra, nors ir maitinta mišinuku, yra graži, „faina“ ir neserganti, Medeina patvirtino, kad jos patirtys panašios.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Gertrūdžiukas prieš 2 m.

  O jus vaikstot jau?🙂🙂

 2. User has not uploaded an avatar
  Justuke31 prieš 2 m.

  Augustės mama parašė:
  O jus vaikstot jau?🙂🙂

  Kambarį apie baldus jau kelis mėnesius varlinėjo po to jau šiek tiek ir be atramos paeidavo o po pirmo gimtadienio ir lauke pabandė eit ir neblogai gavosi šiek tiek griuvo vėl bandė na o dabar jau vos nebėgioja.. kažkaip labai greitai, pamatysit viskas bus gerai pradės ir jūsų mergytė eiti 🙂 gal specialistai padės ledus pralaužti

 3. User has not uploaded an avatar
  Gertrūdžiukas prieš 2 m.

  Justuke31 parašė:
  Kambarį apie baldus jau kelis mėnesius varlinėjo po to jau šiek tiek ir be atramos paeidavo o po pirmo gimtadienio ir lauke pabandė eit ir neblogai gavosi šiek tiek…

  Tikiuosi🙂labai jau noreciau

 4. User has not uploaded an avatar
  Gertrūdžiukas prieš 2 m.

  Maniske bliudeli su maistu taip ir taiko numest arba apverst aukstyn kojom. O sauksteli tik apziuri ir meta. Nemoka laikyt ir i i burna nededa. Meta zemen. Valgo kartais su rankom bet su saukstu ne - nezinau kaip padet jai, nenoriu vaiko maitint pati iki 3 metu. Ka patartumet?

 5. User has not uploaded an avatar
  Gertrūdžiukas prieš 2 m.

  Justuke31 parašė:
  Vaje galvojau kad mano tik tokia panelė kuri viską mėto, taško ir nesiduoda mokinama.. šiek tiek ramiau pasidarė o tai atrodo visų vaikai jau viską moka bet tikriau…

  Sveika norejau pasiteirauti ar jusu mergyte jau atprato nuo saukstu metymų valgio metu?🙂 Mano nubniekaip neina jos pipratint valgyt... Tuoj 2 m. bus o ji vis dar viska meto.
  Iduodu sauksta i ranka siek tiek prilaikant nesam i burnyte... 2 tokie saukstai ir meta zemen...ir dar juokasi...😐😔