Trys svarbūs klausimai apie vaikų kosulį

Reklaminis partnerio turinys
Mergaitė guli lovoje ir kosti Pixel-Shot | Shutterstock.com

„Kaip gydyti vaikų kosulį“ arba „vaikų kosulys“ – tai frazės, kurias į paieškos sistemas dažniausiai veda dėl savo vaiko sveikatos susirūpinę tėveliai. Ką reikėtų žinoti apie vaikų kosulį, kad kitą kartą, jam susirgus, būtų galima efektyviau padėti sergančiam vaikui ir tuo pačiu jaustis ramiau?

Kas yra kosulys?

Kosulys – tai natūralus apsauginis kvėpavimo takų refleksas. Kosulio metu kvėpavimo takai išsivalo ne tik nuo įvairių teršalų, patenkančių į juos iš aplinkos, bet ir nuo bakterijų, virusų, alergenų ir t. t. Paprastai tariant, kosulys padeda apsaugoti plaučius nuo taršos. Tai tarsi sarginis plaučių šuo ar apsaugos darbuotojas, saugantis plaučius.

Kodėl vaikai kosėja dažniau nei suaugusieji?

Gana dažnai gali kilti klausimas, kodėl vaikai kosėja dažniau nei suaugusieji? Pirmiausia dėl to, kad vaikų imuninė sistema dar tik vystosi, bręsta: kiekvienas svetimkūnis gali būti laikomas potencialiu pavojumi, todėl vaikų kvėpavimo takų gleivinėje daug lengviau ir greičiau kyla uždegiminiai procesai. Vienas iš kvėpavimo takų uždegimo simptomų yra būtent kosulys.

Kokios pagrindinės vaikų kosulio priežastys?

Vaikai kosėja ne tik dėl infekcinių ar alerginių priežasčių, bet ir dėl pernelyg sauso oro – jų kvėpavimo gleivinė daug greičiau išdžiūsta ir ją daug lengviau sudirginti. Kai kuriems vaikams būdingas psichogeninis kosulys. Kosėdami psichogeniškai vaikai išreiškia ar išlieja savo emocijas, tarkime, kosėti vaikas pradeda dėl ko nors susinervinęs ar sunerimęs. Tokie kosulio priepuoliai vadinami kosulio tiku arba psichogeniniu kosuliu.

Rečiau vaikai kosėja dėl gastroezofaginio refliukso, kai kvėpavimo takai dirginami iš skrandžio kylančiu rūgščiu turiniu. Taip gali nutikti dėl netinkamo maisto, persivalgymo, virškinimo trakto problemų ir pan.

Staigus ir netikėtas kosulys gali atsirasti dėl į kvėpavimo takus patekusio svetimkūnio. Tuomet svetimkūnį stengiamasi pašalinti stipraus kosulio metu, o jei tai neįmanoma – gali prireikti skubios medicininės pagalbos.

Kas dažniausiai sukelia vaikų kosulį ir kaip jį gydyti?

Bene dažniausia vaikų kosulio priežastis – virusinė viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Tokiu atveju pirmąsias dvi–tris paras gali kamuoti sausas ir dirginantis kosulys. Paprastai šios ligos fazės metu nieko daryti nereikia ir pakanka vartoti daugiau skysčių. Galimos inhaliacijos, kurios padeda drėkinti pažeistą kvėpavimo takų gleivinę ir švelninti sausą, draskantį kosulį. Įprastu atveju po kelių parų kosulys tampa drėgnas – tuomet jau galima vartoti atsikosėjimą gerinančius preparatus, pavyzdžiui, vaistinių čiobrelių skystąjį ekstraktą ar ambroksolio hidrochloridą.

Kuo drėgno kosulio gydymui naudingas ambroksolio hidrochloridas?

Flavamed sudėtyje yra jau minėtos veikliosios medžiagos ambroksolio hidrochlorido, priklausančio mukolizinių (gleives skystinančių) ir atsikosėjimą skatinančių vaistų grupei. Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės.

Flavamed vaikams tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau kosulio metu pasišalinti. Jeigu per 4–5 dienas vaiko savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, būtina kreiptis į gydytoją.

Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai. Skysčių vartojimas tampa dar svarbesnis, nes ambroksolio hidrochloridas tinkamai veikti gali tik tuomet, kai organizmui pakanka skysčių.