Turiningų vasaros atostogų idėjos vaikams ir tėvams

Vaikai žvejoja Monkey Business Images | Shutterstock.com

Vasara – puikus atokvėpio metas tiek darželinukams, tiek ir mokinukams, kurių atostogos tęsiasi apytiksliai 2,5 mėn., bet tai kartu reiškia, kad tėvams teks ieškoti būdų, kuo vaiką užimti, kad atostogos neprailgtų. Kitu atveju dalį dienos jūsų atžala gali praleisti prie ekranų (mobiliojo telefono ar planšetinio kompiuterio), o tai nėra naudinga nei jų psichinei, nei fizinei sveikatai.

Taigi, kokios veiklos vasaros atostogų metu vaikams geriausiai padėtų nugalėti nuobodulį?

Veiklos, susijusios su gamta

Paukščių stebėjimas. Vaikas gali fotografuoti paukščius, o po to bandyti juos atpažinti. Paukščius galima fiksuoti tiek parke ar miške, tiek nuosavame kieme arba ir ten, ir ten. Galite vaikui skirti užduotį, pavyzdžiui, įamžinti kuo daugiau paukščių rūšių.

Augalėlių auginimas. Vaikas gali auginti gėles, prieskonines žoleles ar net daržoves. Be to, netgi nebūtina pirkti vazonėlių: puikiai tiks skardinės, indeliai nuo grietinės ar jogurto, tarnauti bebaigiantys plastikiniai puodeliai ir t. t. O jei turite senų molinių vazonų, drauge galite juos dekoruoti. Vaikų augalų plantaciją įkurdinkite terasoje ar tiesiog ant palangės.

Debesų stebėjimas. Ant žolės pasitieskite antklodę ir tiesiog stebėkite plaukiančius debesis: komentuokite, į ką jie panašūs.

Pastatykite fėjų namelį. Prisirinkite samanų, medžių žievių ir lapų bei sukurkite magišką fėjų namą. Idėjų galite rasti svetainėje Pinterest.com.

Eikite uogauti. Vasarą Lietuvos miškuose gausu žemuogių, mėlynių, aviečių ir kitų uogų. Ir nors rinkti uogas – gana sudėtingas užsiėmimas, tačiau tai – dar viena galimybė geriau pažinti gamtą ir praturtinti organizmą vertingomis medžiagomis. Kiek paprastesnis variantas – uogauti vykti į ūkius. Tokiu būdu galite nebrangiai papildyti šaldiklio atsargas.

Turiningai išnaudokite lietingas dienas

Net ir vasarą orai kartais subjūra, todėl lietingas dienas išnaudokite tinkamai:

Surenkite filmų vakarėlį. Galbūt turite visai šeimai skirtų ar nematytų filmų sąrašiuką? Tuomet pirmyn spraginti kukurūzų ir ruoštis turiningam vakarui.

Pasistatykite būstą-palapinę ir surenkite stovyklą. Būstui tiks senos paklodės ar pledai, kartoninės dėžės, taip pat jam prireiks pagalvių. Į būstą galite įsinešti miegmaišius ir, jei tik patogu, čia pat numigti.

Pastatykite pilį iš „Lego“ kaladėlių. Jei turite kaladėlių, galite statyti pilį: tai gali būti ir visos vasaros šeimos projektas.

Kurkite naujas šukuosenas. Nupirkite vaikams nuplaunamų plaukų dažų, plaukų želės ir tegul jie eksperimentuoja kurdami įmantriausias šukuosenas.

Gaminkite darbelius iš popieriaus. Paskatinkite vaikus domėtis origami lankstiniais: popierinius darbelius jie galės dovanoti šeimos nariams ar draugams. Taip pat kiekvienas šeimos narys gali išlankstyti po lėktuvėlį. Surenkite jų varžybas: laimės tas, kurio lėktuvėlis nuskris toliausiai.

„Namų projektas“. Gal yra kažkoks darbas, kurį atidėliojote jau labai seniai, pavyzdžiui, taip ir neprisiruošėte sutvarkyti rūsio ar palėpės? Įtraukite į šį projektą ir vaikus: jiems tikrai bus smagu pagelbėti, galbūt jie netgi ras vertingų daiktų.

Pramogos netoli namų

Eikite pietauti į vietinę užkandinę. Leiskite vaikams išsirinkti norimus patiekalus, nesvarbu, ar tai bus mėsainis su skrudintomis bulvytėmis, ar dviguba ledų su sirupu porcija.

Eikite į koncertą. Net ir mažuose miesteliuose vasarą pasitaiko puikių (dažniausia net ir nemokamų) koncertų po atviru dangumi, tad būtinai juose apsilankykite.

Užsukite į sendaikčių turgų, antikvariatą, ūkininkų turgelį arba mugę. Tai puiki proga įvertinti, galbūt jūsų vaikai – kur kas geresni derybininkai nei jūs patys.

Surenkite šeimos iškylą. Jei netoliese yra gražus parkas, miškelis, upė, tvenkinys ar ežeras, surenkite ten šeimos iškylą.

Daugiau apie vasaros iškylas:

Pakeliaukite po apylinkes. Daugelis atostogas leidžiame užsienyje, tačiau nesame aplankę visų savo regiono įžymių vietų. Tad leiskitės į kelionę ir pažinkite įdomiausius savo apylinių objektus.

Smegenų lavinimas

2,5 mėn. be intensyvios protinės veiklos – ilgokos atostogos, todėl vaikai kartas nuo karto turėtų dėmesio skirti ne tik pramogoms, bet ir protinei veiklai:

Minkite mįsles. Įsigykite mįslių knygą: tegul vaikai spėlioja, o po to patys kuria ir mena naujas mįsles.

Prisijunkite prie skaitymo iššūkių. Nemažai bibliotekų organizuoja vasaros skaitymo konkursus, kurių tikslas – paskatinti vaikus ir suaugusiuosius daugiau skaityti. Vienas populiariausių projektų – „Vasara su knyga“.

Kartu išmokite kažką naujo. Gal mokysitės žongliruoti, groti akordeonu, o gal seniai svajojote išmokti siūti? Vasara tam – puikus metas.

Šeimos istorijos rašymas. Įdarbinkite vaikus metraštininkais: tegul jie apklausia vyresnius šeimos narius ir parašo šeimos istoriją.

Meninės veiklos

Rinkite gražius akmenis ir pieškite ar tapykite ant jų. Tokiu būdu galite sukurti gražių papuošimų sodui ar net dovanas kitiems šeimos nariams.

Įamžinkite vasaros nuotykius plakate. Jei nemėgstate rašyti dienoraščio, galite vasaros prisiminimus įamžinti popieriuje. Tam prireiks vyniojamo popieriaus, kurį galite pritvirtinti rūsyje ar garaže ir vis kažką nupiešti. Vasarai baigiantis savo projektą pristatykite namiškiams.

Pieškite kreidelėmis. Dar vienas puikus užsiėmimas – ant šaligatvio ar trinkelių piešti specialiomis kreidelėmis.

Surenkite fotosesiją. Tegul vaikai būsimajai fotosesijai sukuria skirtingus drabužių ir aksesuarų derinius. Vyresni vaikai ir paaugliai po to galės nuotraukas suredaguoti/retušuoti.

Lipdykite iš molio arba plastilino. Prekybos centruose galima įsigyti specialaus molio, kurį galima išdegti, todėl vaikų darbeliai išliks ilgam.

Pastatykite spektaklį. Tapkite režisieriai: parašykite scenarijų, pasigaminkite kostiumus ir tiesiog improvizuokite.

Linksmybės ir aktyvi veikla lauke

Kieme pastatykite kliūčių ruožą. Tegul šį kliūčių ruožą pereina kiekvienas iš šeimos narių: būtinai naudokite laikmatį. Nugalėtojui paruošite prizą.

Skraidinkite aitvarus. Pasigaminkite savo unikalų aitvarą arba įsigykite pirktinį. Vykite į atvirą lauką ir praleiskite čia bent valandą kitą.

Vykite žvejoti. Pamokykite vaikus žvejybos amato, tik būtinai pasidomėkite žvejybos taisyklėmis ir šia veikla užsiimkite legaliai.

Surenkite muilo burbulų varžybas arba vandens šautuvų karą. Kuris iš šeimos narių moka pūsti didžiausius burbulus, o kuris po vandens karo liks beveik sausas?

Surenkite žygį pėsčiomis arba dviračiais. Žygio metu taip pat galima sugalvoti įvairiausių užduočių ar net įtraukti lobio paieškas.

Maisto gaminimas

Vasarą, kai vaikai mažiau užimti mokslų ir būrelių, puikus metas geriau juos supažindinti su kulinarijos paslaptimis:

Kepkite picą. Vaikams ypač patinka, kai gali ant picos uždėti mėgstamų ingredientų. Net ir patys mažiausieji gali prisidėti, pavyzdžiui, sutarkuoti sūrį, nuplauti pievagrybius, susmulkinti daržoves ir t. t.

Pusryčių arba vakarienės gamyba. Skirkite vaikams užduotį konkrečią dieną paruošti pusryčius arba vakarienę. Žinoma, mažesniems vaikams talkinti turėtų tėvai, o vyresni vaikai ir paaugliai puikiai turėtų susitvarkyti ir patys.

Pasigaminkite naminio limonado. Naminis limonadas – puiki atgaiva karštą dieną.

Pasigaminkite naminių ledų. Naminiai ledai – ne tik sveikesni, bet dažnai – ir gardesni už pirktinius. Išbandykite populiarųjį naminių bananinių ledų receptą.

Išmokykite vaikus pasigaminti savo mėgstamiausią vaikystės patiekalą. Daugelis jaučiame nostalgiją kokiam nors valgiui, todėl atgaivinkite tradicijas: gal šį patiekalą pamėgs ir jūsų vaikai?

Beje, į daugelį šių veiklų galima įtraukti ne tik šeimos narius, bet ir kitus artimuosius, draugus bei kaimynus!

Susiję straipsniai

Naujas „Kakės Makės“ serialas per TV3 Play

Naująjį serialą apie išdykėlę mergaitę Kakę Makę ir jos draugus nemokamai žiūrėkite per TV3 Play!

Popieriniai moliūgai (nuotraukos žingsnis po žingsnio)

Kviečiame pasigaminti smagius moliūgus Helovinui ir ne tik! Jums reikės vos kelių labai paprastų priemonių.

Rudeniniai darbeliai: lapai, kaštonai, gilės ir dar daugiau (su nuotraukomis)

Rudenį smagu su vaikučiais rinkti įvairias gamtos dovanas: lapus, giles, kaštonus, kankorėžius, uogas ir sėklas, o vėliau iš jų gaminti darbelius.